slaska77 slaska77 komentáře u knih

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila, četla si všechny ty krásné komentáře a říkala si, že možná budu zklamaná. Ale NEBYLA! Ze začátku tak něžně běží, čtenář se ani nenadá a zná všechny hlavní postavy, zažije pár dobrodužství a už je v polovině knihy. Stejně jako mnoho "komentátorů" přede mnou, jsem si postupně oblíbila všechny hrdiny, děj se úžasně prolíná s jejich vzpomínkami z většinou velmi pohnutého dětství. Z hlediska počtu hvězdiček by to bylo tak na 4,5, ale dávám 5 i kvůli graficky nádherně provedené knížce. A částečně proto, že už mám doma rozečtené Prohnilé město.

04.06.2018 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Jedna z mála knížek, které jsem kvůli své naplánované manuální práci musela absolvovat v audio verzi. Rozhodně ale nelituji, verze čtená přímo panem Kantůrkem je prostě úžasná. Miluju "packala" Mrakoplaše a jeho rozhovory se Smrtěm, zbožňuju slovní hříčky (takové poji-štěnic se mě bude držet asi hodně dlouho) a těším se na další díly. Audio kniha byla doplněna o půlhodinový rozhovor s panem Kantůrkem, který vypráví, jak se dostal k překladům a jak je těžké dělat překlad na poli fantasy literatury. I tento rozhovor bych všem vřele doporučila. Trochu mě mrzelo, když jsem viděla počty hvězdiček zde udělených, ale ať si každý dává, jak to za sebe cítí:-) Já za pět kousků.

29.05.2018 5 z 5

K Audioknize - Po Stoletém staříkovi padla opět skvělá volba vydavatele na Martina Stránského, který byl snad zrozen pro nahrání této knihy, upřímně, poslechla bych si cokoliv, co bude Martin svým sameťákem číst. Úžasné. No a vyprávění se mi snad líbilo ještě více než Stařík, bylo tak nějak méně střeštěné, jako vždy propracované soukolí událostí, které do sebe nakonec přesně zapadnou. V kulisách reálných událostí, skutečných osobností se člověk opravdu pobaví a samozřejmě nesmí brát nic, ani sebe, tak vážně. Perfektní. Díky této audioknize byl čas na zahradě a při natírání prvků pergoly stráven tak příjemně, že už teď se těším na příští práci.

20.05.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Nalákal mě přebal knihy v knihovně, a tak nějak jsem odložila jinou knihu, že si dám něco lehčího. No, nic lehkého to nakonec nebylo, zato napínavého a čtivého od začátku do konce. Při čtení mě to neustále nutilo k zamýšlení, jak lehce se to může stát a jak jednoduché je manipulovat cizí, ale i blízké lidi v okolí jedním psychopatem. Moc dobrá kniha.

20.05.2018 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Tak tohle je pecka, i když 20 let stará kniha. Samozřejmě, že téma je složité. Ale má to atmosféru, má to dynamiku, má to příběh, najdeme tam dokonce lásku i filosofii, trošku politiky a psychologie, prostě se čtenář nenudí, a za to patří panu Neffovi veliký dík. A k tomu zvláštní hvězdičku za fantazii. PS. Možná jsem až moc pozitivní, ale před čtením knihy jsem si zde přečetla komentáře a trochu váhala, jestli vůbec číst, takže přidávám trošku na protější misku vah.

08.05.2018 5 z 5

Vánoční zloděj Vánoční zloděj Mary Higgins Clark

Taková milá detektivka, nenadchne, neurazí, přiměřeně dlouhá, čtenář vidí vše i z pohledu zločince, takže o nějakých překvapeních nebo rozuzleních to není. Četla jsem kvůli čtenářské výzvě, jinak bych ji asi minula.

29.04.2018 3 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Příjemně se poslouchalo. Ano, chtěla bych vždy jen číst, ale člověk musí také někdy fyzicky pracovat a spojení monotónní práce s napínavou knihou prostě nemá chybu. Tom a Pentlička, vtipné, přiměřeně zamotané a jako rozhlasová hra výborně v češtině zpracované. O pachateli jsem jako mamka dvou dětí měla celkem rychle jasno (pouze pro tentokrát), užívala jsem si celkové prostředí zapadlého přímořského městečka a vzpomínala na mé nedávné čtení životopisu paní Agáthy, všechno je tím o dost blíž. Na audiopočin výtečné. (PS. Do čtenářské výzvy si nepřidávám, i když by se mi hodila-))

25.04.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Raketový vzestup knížky v žebříčku sleduji již několik měsíců. Už chápu proč, je neuvěřitelně dobře napsaná a čtivá. Člověk si říká, že po přečtení desítek knih o holokaustu i historii druhé světové války se už nic moc nedozví. Ale dozví, dozví se, jak ta hrozná zvěrstva ovlivnila životy celých generací, dozví se, jaká traumata si do života přinesli přeživší, jak se narušily mezilidské vztahy. Stát se to mohlo komukoliv z nás, proto buďme vděční osudu, že žijeme v této úžasné době. Skvělá kniha!

16.04.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších "pottrovek". Četli jsme spolu se syny asi před rokem. Byla to první, kterou jsem si hodně užila a bohužel jediná, kde se podařilo Harrymu pohnout časem. Dá se jen poděkovat!

14.04.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Klasika všech klasických kriminálek, moje první detektivka geniální paní Agáthy, tak napínavé až do samotného závěru, tak nečekané rozuzlení, prostě tak skvělé....

14.04.2018 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Vyprávění paní Agathy bylo pro mě zajímavé až od třetí části. Trochu se mi zastesklo po době, kdy jste na dovolenou jezdili Orient expresem, anebo když jste zrovna nemohli přistát s lodí, odvezli Vás do dalšího přístavu a přijeli jste asi za 4 dny na místo setkání, Váš muž to předpokládal a čekal tam... Obzvláště zajímavé je vyprávění o archeologických vykopávkách, ale i o prvopočátcích knižní nebo dramatické tvorby, o to více mě to těší, protože jsem od paní Agáthy ještě nic nečetla, takže svoji ostudu napravuji a mám již doma pár kousků z naší místní knihovny, těším se. Roztomilý životopis, ke kterému jsem se dostala jen díky čtenářské výzvě (v roce mého narození, i když až po smrti paní Agáthy, nic z mého pohledu lepšího nevyšlo:-))

11.04.2018 5 z 5

Uloupený život Uloupený život Karel Josef Beneš

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě (jmenuji se stejně jako hlavní postava) a přiznám se, že jinak bych ji asi nepoznala. Nakonec to nebylo špatné, i když trochu schizofrenní a postavy mého jména mi úplně dobře taky nebylo. Zvláštní téma.

04.04.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zajímavý příběh, ke kterému jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Vyprávění napínavé od začátku až do konce. Nedalo se přestat číst. Nutí čtenáře zamýšlet se, jestli se to mohlo nebo nemohlo stát, ale osoba vypravěče jako takového pro mě těsně před koncem ztratila věrohodnost (asi mi vadily ty drogy), naopak se mi líbil pokus aspoň o přibližné vědecké vysvětlení. Každopádně bydlet někde poblíž Tríbeča, asi se mi dobře spát nebude-)

24.03.2018 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

"Bůh zasévá a ďábel sklízí kosou, jež podetne vše, co stojí v cestě.".... nemám slov, tyto příběhy je tak důležité psát a ještě důležitější číst, i když příběhy dalších miliónů zůstanou skryty. Na autorovi chválím i poměrně přesný popis reálií, i když sám Španěl narozen dlouho dlouho po válce, brilantní.

18.03.2018 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Zajímavé prostředí, strhující vyprávění, přesně tak, jak jsme od autorů zvyklí. Ještě teď mi znějí housle v uších. Perfektní.

04.03.2018 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Krásný bájný svět, kde zvířata i lidi žijí v symbióze. Narnie, přestože je přes 65 let stará, nikdy nezestárne a bude bavit nás a naše děti stále dál. Těšíme se na další pokračování.

26.02.2018 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

V rámci daného žánru rozhodně nezklame. Děj plyne velmi rychle, velmi se mi líbil popis stejných událostí různými postavami. Nedá se než doporučit. Jen doufám, že autorka nečerpala opět ze své osobní zkušenosti (nevím), čest její památce.

20.02.2018 5 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Tak jsem se šla podívat, co si děti půjčily v knihovně, je možné, že tento hezký komiks měli v dětské sekci? Tváří se, že ano.... no ale asi to děti úplně neocení. Je to miloučké, místy až trochu přeslazené, ale co se dá dělat, když je to slaďák:-)

19.02.2018 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Příhody detektiva Bergmanna jsem si oblíbila, byť je čtu v čase pozpátku. Trochu mi vždy trvá, než se vnořím do děje, ale je to méně než prvních 20 % knihy, takže je to asi v normě. Konec knihy to ale vždy vynahradí překvapivým rozuzlením. I když si myslím, že už vím, tak jsem se zatím netrefila. Odpočinková literatura, ale velmi dobrá. Díky.

18.02.2018 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Knížku jsem náhodně propadla v knihovně díky oblibě autorky Vypravěčky. Pro mě byla ještě o kousek lepší, nikde jsem se neztratila a asi nejvíc byl fakt, že nikdo není jen dobrý nebo zlý a nic není černobílé - jako v životě. Hezky zpracované etické téma!

16.02.2018 5 z 5