Tma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Původní verze románu který byl později přepracován a později vydáván již pouze v upravené verzi. Jednoho jarního pátečního odpoledne r.1998 nastává celosvětová katastrofa, absolutní konec elektrické energie. Autor domýšlí do detailů, co taková situace dokáže udělat s Prahou, českým prostředím i českou vládnoucí elitou. Elektrické zdroje jsou neobnovitelné a zhrouceného života se naplno ujímá podsvětí. Hlavní hrdina, mladý muž Honza Kryl,musí nasadit všechny své síly, aby uhájil život svůj a svých blízkých. Ujímá se opuštěné dívenky s downovým syndromem, aby brzy celý svět poznal, že právě v těchto dětech je ukryt klíč k řešení celé katastrofické situace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11756/tma-11756.jpg 3.9418
Nahrávám...

Komentáře (74)

Kniha Tma

Kami479
30. dubna

Kniha byla poměrně krutá, začátek byl skvěle popsaný, ale konec, kdy zjistí, že je Katka ovládána jinou mimozemskou civilizací byl najednou jakoby vytrhnut z předchozího příběhu knihy.
Samotná myšlenka byla až děsivě dobře popsaná - rozpad civilizace, silnější přežívá, naprostá anarchie. :)

PetrKral
11. března

Velice dobré - škoda, že tehdy pan Neff viděl, ale dnes, když se to v podstatě děje, nevidí.


hnusák
07. března

Ačkoli p.Neffa nemusím, tak jsem se do tohoto, dlouho odkládaného díla, přesto pustil. Začátek a až cca do půlky knihy se to celé vyvíjelo docela dobře, poté nastal zlom, a už jsem nemohl dále, zvláště po Božím soudu a různých kecech, se mne román zošklivil a odložil jsem ho hluboko, kde už ho nenajdu. To, co udělal z lidí za zvířata, milý strýc je najednou bestie, hloupý a dementní ožrala králem Prahy, ženy, jsou jenom k pobavení a mnohdá ani to ne, staří komunističtí pohlaváři jsou na výsluní. Vím, celé je to nadsázka a kdyby někdy došlo k el. smrti, byl by to průser, ale toto? Nedočetl jsem.

Frizer
05. února

Knížku jsem četl jako náctiletý a byla to paráda. Kulisy známé, příběh zajímavý, deprese všude kolem, rozpad společnosti možná moc rychlý ale uvěřitelný. Hlavním hrdinům fandíte a rozhodně v knize najdete pár zásadních prepperských rad.....díky tomu vim, že jakmile nastane katastrofa, vydávám se opevňovat nejbližší studnu s naostřenym klackem v ruce....o popravě celuloidovým filmem se mi také asi párkrát zdálo....konec mohl být promakanější, ale jako brutální zkušenost ve známých kulisách byla kniha fajn.

Flamaintenebris
10. ledna

Děj je podobný, jako v každé jiné knize, která se zabývá otázkou možných a dosti reálných problémů. Určitě doporučuji nejen milovníkům drsnějšího žánru.

burg
05. ledna

Výzva 2023 - kniha od autora, který nosí brýle. Inu - Neff, nosí i nenosí, alespoň dle fotek na netu :)
Zajímavé dílko. Prvních pět, šest kapitol bylo přímo ukázkové a brilantní post-apo (ostatně můj oblíbený žánr), v druhé polovině se krapet ubralo na plynu (vůbec nevadí), ale přepálený konec mě fakt těžce zklamal. Nesnáším tyhle deus-ex-machina zakončení, protože je to laciný, blbý, stokrát opakovaný (a tudíž nudný) a "když_nemůžeš_na_nic_přijít_vraž_tam_mimozemšťany". Na to jsem zkrátka a dobře alergický.
Pokud měli Bytosti takovou moc, aby způsobily "zmrtvění" elektronů a náhlý (ale zato definitivní) výpadek fungování elektřiny, tak mohli dělat prakticky cokoliv a jakkoliv. Jakýmkoliv způsobem dát vědět o tom, že "Na tři roky vypínáme šťávu, tak se na to připravte". A zkrátka a jednoduše nevěřím, že to vypnutí dělali pro blaho lidstva, aby se mohli lidé budoucnosti zkontaktovat s Vesmírem.
Navíc mě jako pracujícího v elektrárně Temelín tak napadlo, jak by to bylo s jadernými elektrárnami? Sice snadno vypneme šťávu, ale reakce v "papiňáku" běží dál a bez šťávy a bez účinného chlazení nastane u každé běžící jaderky další havárie daleko horší, než v Černobylu. Jádro se nataví, radioaktivita uteče. V roce 1998 byl sice Temelín ve výstavbě, ale Dukovany už běžely deset let. Škoda, že se tomu autor víc nevěnoval...

guardian
28.12.2022

Určitě zajímavé čtení, ke kterému jsem se dostala skrze doporučení.
Abych se vyjádřila trochu přesněji - víc mě upřímně bavil začátek, první reakce lidí, zmatek... Od prostředku knihy se jakýsi styl příběhu změnil a ke konci mi to přišlo už takové "nedovařené", místy až přitažené. Trochu škoda konce, ten si podle mě zasloužil mnohem více stran, detailů, vysvětlení. Některé věci mi navíc přišly nejen málo vysvětlené, ale přímo nelogické.
Celkově ale kniha zaujala a minimálně její počátek je až děsivě reálný.

TwoFace
01.10.2022

Občas nevyrovnaná kvalita příběhu, ženské postavy jsou fakt až moc pipinoidní, ale celkově fajn postapo román. Velké umění se nekoná, odpočinková četba ano.

1