Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11756/tma-11756.jpg 4 442 82

Původní verze románu který byl později přepracován a později vydáván již pouze v upravené verzi. Jednoho jarního pátečního odpoledne r.1998 nastává celosvětová katastrofa, absolutní konec elektrické energie. Autor domýšlí do detailů, co taková situace dokáže udělat s Prahou, českým prostředím i českou vládnoucí elitou. Elektrické zdroje jsou neobnovitelné a zhrouceného života se naplno ujímá podsvětí. Hlavní hrdina, mladý muž Honza Kryl,musí nasadit všechny své síly, aby uhájil život svůj a svých blízkých. Ujímá se opuštěné dívenky s downovým syndromem, aby brzy celý svět poznal, že právě v těchto dětech je ukryt klíč k řešení celé katastrofické situace.... celý text

Flamaintenebris
12.05.2021 5 z 5

Vřele doporučuji, jedná se o mrazivý příběh s velice reálným podkladem.

chlupydupy
11.02.2021 5 z 5

přečteno doslova jedním dechem

jirimatejka
09.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Postapo tématiku celkem můžu, tak jsem byl zvědav na knihu z českého prostředí. Tma bohužel přinesla dost zklamání. Celkově mi to přišlo jak slušná práce ovšem tak na středoškolské úrovni.

Přeměna alkoholika a pobudy Jindry Hřivnáče na brilantního vojevůdce hovořícího plynule anglicky byla opravdu těžko uvěřitelná. Stejně komicky působily popisy bojůvek mezi Krásnou a Českou Lípou. Ostatně i deklarovaná bezradnost všech přeživších vědců co mohlo způsobit "elektrickou smrt" byla dost zvláštní. Ono už ve druhé polovině devadesátek, kdy kniha vznikala, byl dobře znám účinek elektromagnetického pulsu, který by se projevil úplně stejně a nepochybně by to někoho napadlo. Ostatně EMP jsem očekával část knihy očekával jako příčinu elektrické smrti.

Následné krkolomné zakomponování mimozemšťanů do příběhu srazilo knihu na úroveň brakových paperbacků o superzáhadách, které u nás vycházely v první polovině devadesátek. Celkový dojem tedy dost slabý.

LubosZelinka
05.12.2020 5 z 5

Dost děsivá, ale pravděpodobná možnost, jak by se mohla proměnit civilizace, pokud by došlo k celosvětové katastrofě. Budiž to varováním pro budoucnost.

Lenka0805
25.11.2020 5 z 5

Kniha Tma byla první kniha, kterou jsem četla na téma Blackout. Je to drastický příběh, z kterého mi šel mráz po zádech i z toho důvodu, že je hodně reálný a v současném světě nás může potkat opravdu cokoliv. Příběh mě velice zaujal a na dlouhou dobu mi zůstal v myšlenkách. Za mě tedy palec nahoru.

evickakyticka
15.05.2020 4 z 5

Měla jsem ohromnou chuť přečíst si nějakou knihu o blackoutu. Takže jsem se dost těšila. Od autora je to první kniha, kterou jsem přečetla a chvíli mi trvalo zvyknout si na jeho styl. Hlavně co se týká hovorové češtiny a postavy Jindřicha. Už v prvních chvílích si říkám co to sakra je? Nakonec jsem se začetla, kniha nabízí neuvěřitelný koktejl, který si musíte nadávkovat. Nebo aspoň já. Sci-fi rozpletení není zrovna můj šálek kávy. Za zajímavost a originalitu 4 hvězdy.

olga8832
14.05.2020 5 z 5

Líbilo a přečteno na jeden zátah.

welcomeboredom
02.05.2020 3 z 5

po výborném startu to ztratilo dech a na konci už jsem ztrácel pozornost a dočetl spíš kvůli rozuzlení..

PavelRichter
16.04.2020 4 z 5

Načal jsem ji asi před 5 lety, ale až teď jsem se k ní vrátil a vzal to znovu od začátku. Úvod je parádní, začátek rozpadu společnosti možná až příliš rychlý, ale kdo ví, jak by to bylo. Závěr jsem dal na jeden zátah. Některé linky příběhu autor vyřešil moc rychle, ale celkově se mi to líbilo.

Jančislava
14.12.2019 5 z 5

Uff tak jsem ji konečně dočetla. Nezdrzelo mě, že by se špatně četla, to vůbec. Jen jsem ji raději nečetla večer před spaním, vkradalo se mi to pak do snů a to nebylo úplně příjemné. Byla to celkem síla a nejhorší je, že věřím, že by to mohlo podobně dopadnout. Bylo to strašný, ale dobrý. Bože, ta tělíčka.... Doporučuji.

kure91
11.11.2019 5 z 5

Jak jsem napsal v komentáři ke Dni poté, knížka mě nalákala na druhé přečtení Tmy. Poprvé jsem ji četl v době, kdy jsem sci-fi či post-apo moc nesledoval a nečetl, nyní už nějaké knížky těchto žánrů mám za sebou a musím říct, že jsem i proto na Tmu nahlížel jinak. Neff se s tím nijak nemaže a hned nás hodí do děje a od prvních stránek sledujeme líčení rozpadu společnosti. Byť bych chtěl mít výhrady k tomu, jak rychle onen rozpad nastal, líčení jednotlivých událostí je natolik podmanivé, že všechny výtky beru zpět. Popis oné situace mi přijde jako dosti uvěřitelný a možný, proměna charakterů a rozpad Prahy se četly samy. Možná mi přijde líto, že za polovinou knihy následuje skok o 3 roky dopředu, ale pro spád celé knihy to není na škodu. Tím se dostávám k závěru, který mě poprvé naštval a bral jsem jej jako blbost. Nyní na podruhé musím tohle hodnocení brát částečně zpět, možná díky přečtení dalších děl mi už celý koncept stojící za vypnutím elektřiny nepřijde tak ulítlý a moc mi nevadil. Takže závěrem, i na druhé přečtení jsem s Tmou moc spokojený a abych dodal na závěr, četl jsem původní nepřepracované vydání, Tma 2.0 mě zatím neláká.

Korsak
09.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která mne po dlouhé době donutila ponocovat. Počátky rabování mi přišly příliš náhlé, ale když jsem se nad tím zamyslel, byly logické - příležtost přece dělá zloděje. Skutečné postavy tehdejší politické scény mne také překvapily - především tím, jak dobře si je pamatuji. Četl jsem jen druhou verzi a autor v ní - i když se nám to nebude líbit - velmi dobře vystihl českou i všeobecně lidskou povahu se všemi dobrými i špatnými stránkami. Tím, že hlavní hrdinové ovlivňují takzvané "velké" dějiny, se ke slovu jen minimálně dostávají dějiny "malé", příběhy ze života obyčejných lidí, kteří ve městech ztratili svá zaměstnání a musí nacházet nové zdroje obživy, nebo příběhy vesničanů, vlastnících půdu, setbu, hospodářské zvířectvo a žijících mezi jednotlivými městy, dokud to ještě bylo možné. Velmi podceněna je také role křesťanství a síly víry, která za dvě tisíciletí své existence dokázala, že je schopná přežít ta nejrůznější protivenství - právě duchovní a křesťané by se zapojili do sanitárních prací, ošetřovali by nemocné, snažili se poskytovat duchovní útěchu a někteří by sešli z cesty a dali vzniknout na křesťanství založeným sektám, z nichž některé by byly po zuby ozbrojené a bojeschopné. Stejně, jako se komunisté snažili od začátku spojit s ústředím v Moskvě, snažila by se i církev vybudovat vlastní síť, napojenou na Vatikán. Obnova středověkých mravů by dost možná znamenala i obnovu nedotknutelnosti duchovních. Popsaný svět byl z větší části ateistický - až do vystoupení šarlatánů, astrologů a dalších moderních "náboženství". A konečně poslední věc, která mne trápí - neexistence elektrického proudu by znamenala konec chlazení úložišť vyhořelého jaderného paliva. Kolik let může trvat, než explodují? Děj se odehrává v pravděpodobně příliš krátkém časovém úseku, myslím, že k explozi by došlo po několika desetiletích. To je ovšem hrozba, na kterou zapomínáme. Kdyby lidstvo náhle zmizelo z planety, právě odsud by se rozšířila zkáza, která by značně změnila tvář naší Země i další podobu života na ní.
Jak vidno, kniha i po svém přečtení dál zaměstnává mysl čtenáře. Taková knih si podle mne zaslouží vysoké hodnocení.

harena
04.07.2019 5 z 5

Knihu jsem četla v době, kdy vyšla a byla jsem vážně nadšená. Četla jsem po letech i její přepracované vydání, ale to mě už nijak neoslovilo. Ve stejné době, jako první vydání Tmy, jsem četla i Den Trifidů. Jsou to moje první sci fi romány a patří k nezapomenutelným.

Bilky
14.03.2019 2 z 5

Kniha TMA z roku 1998 to mala vzdať po 100 stranách, lebo to, čo nasledovalo potom až do konca, bolo čisté trápenie. Pritom úvod a prvé dni po „elektrickej smrti“ bol vynikajúci a atmosféra v Prahe úžasná. Tam sa ukázala Neffova silná stránka aj roky skúseností.

Horšie to bolo s charaktermi hlavných postáv, ktoré postupne skĺzli iba do popisu ich jednania na základe dejových zvratov ako v military románoch. Aj Kulhánek a Kotleta dokážu naservírovať sympatickejšie postavy a logicky popísať ich motívy. Absolútnym vrcholom autorovej nemohúcnosti, bola príčina a vysvetlenie katastrofy a ani prílišné politikárčenie a karikatúry vtedajšej vlády ČR (Havel, Klaus a.i.) mi neprišli zábavné.

Samotná pointa a záver, ktoré celé dielo degradovali o 2 stupne, boli ako zo slohového cvičenia žiaka základnej školy. Smutné je, že od nikoho z toho množstva ľudí, ktorých autor uvádza (vrátane editorov) – evidentne neprišiel aspoň kamarátsky feedback: „Hele vole, vždyť v celý poslední třetině máš tolik oslích můstků jak v Hamburgu a Benátkach dohromady!“ alebo taký od sklamaného Bilkyho s tromi slovami: „Lacný brak Ondro!“
Hodnotím 2* a 45%

Svoj názor k obom verziám TMY som si dovolil tu na DK v recenziách:

ODPORÚČAM: tým, čo obľubujú nihilistické dystopie, uprednostňujú akčný dej pred hodnovernosťou postáv, aj tým ktorým netrhajú žily diery v logike, všetkým ktorí nemali radi Klausov či Biľakov kabinet, ale hlavne “náplave” ktorá nemá rada pŘahu, aby si v úvode ktorejkoľvek TMY splnila sen a predstavy o jej skaze ;)

Lacerta.j
15.02.2019 3 z 5

Zajimavej pohled na Cesko bez elektriny, surove podany. Na me mozna az moc. Vyreseni konfliktu s Rybarem bylo az moc rychle, ale zaver byl prima.

LadyTery
31.01.2019 4 z 5

Skvělý námět k zamyšlení, co by se stalo, kdyby nešel elektrický proud. Popsané chování lidí v dané situaci, spolu se zasazením děje do známých míst ve mě zanechaly emoce. Škoda jen toho závěru.

ivca79
04.12.2018 5 z 5

Překvapilo mě, že takhle hustá knížka vyšla už před tolika lety. V době, kdy vyšla jsem četla úplně jiný styl, takže se k těmto dostávám až s odstupem času a byla jsem vážně nadšená.

Edus
25.11.2018 5 z 5

Fenomenální! Naprosto fenomenální!

O románu Tma jsem se dočetl náhodou, protože v době jeho napsání jsem byl sotva dítkem školou povinným, ale zájem o postapo tématiku mě k němu dovedl a byl jsem velmi zvědav, jak si "Aston" poradí se svojí vizí, navíc zasazenou do reálií ČR.

A musím říct - kromě románu Malevil od Roberta Merla jsem nečetl nic lepšího z tohoto žánru! Způsob vyprávění sledující uvažování, motivace i životní peripetie vícero postav přeživších anarchii a epidemie nastavší po příchodu "Elektrické smrti" je strhující a jakmile jsem se jednou začetl, nemohl a nemohl jsem odložit a doslova jsem se stránkami prokousal až k závěrečnému rozuzlení.

V doslovu knihy autor píše, že motivací pro napsání knihy bylo i upozornění na hrůzy a zvěrstva, která se reálně děla během válek v Jugoslávii a musím říct, že mne toto srovnání napadlo i mnohokrát při čtení knihy - a snad právě proto ji považuji nejen za kus beletrie, ale i jakési memento a varování pro nás i naše potomky.

K tomu, aby se společnost zhroutila stačí opravdu málo a pan Neff dokázal s lehkostí a výbornou obrazutvorností vykreslit, jak upadá společnost v České republice zbavené energie, kterou denně téměř bezmyšlenkovitě užíváme. Čtení je to neskutečně mrazivé, protože je daleko od uměleckých a v případě některých autorů až "destrukčně-romantických" vizí západních autorů. Zde je všechno velmi syrové a naturalistické, ale nelze autora podezřívat, že by se v násilnostech vyžíval, jsou pro něj pouze vypravěčským prostředkem a řada věcí je ponechána spíš na čtenářově fantazii.
- aktivizace kriminálních a asociálních živlů
- rozpad organizovaných složek státní moci
- přerušení zásobování teplem, vodou, potravinami a nemožnost jejich opatření
- fragmentace na menší územní celky spravované různými místními diktátory, hejtmany, vůdci apod.
- tristní úroveň zdravotní péče a rychlý nástup epidemií
- krom hrubnutí mravů divočí i původně neškodná zvířata a největším problémem jsou smečky zdivočelých psů schopných zaživa roztrhat člověka v pár okamžicích

Všechny tyto chmurné věci musí přežít a přečkat několikero hrdinů (dobře, u některých by se dalo říct spíš "parchantů"), kteří musí v tomto zblázněném a zdivočelém světě dál přežívat. Ústřední dvojice Honza s Markétou jsou sympaťáci, které si člověk oblíbí a opravdu se strachuje o to, aby jejich cesta za vzájemným shledáním neskončila předčasně jako osudy mnoha a mnoha postav, které na svém putování potkají. Děj je dobře vygradovaný a člověk opravdu netuší, co se stane na příštích stránkách. Najdete tu všechno - intriky, pletichy, zrady, dlouhé a nevyzpytatelné rozhovory, nečekané přepady a léčky, útěky ale i velké bitvy. Zvláštním plusem je zasazení do nám důvěrně známých lokací i výskyt skutečných postav politického a veřejného života své doby - další dobrý prostředek pro vtáhnutí do děje, byť to jistě bylo za cenu značné kontroverze.

Celkově mě dílo opravdu nadchlo a aniž bych cokoliv spoileroval, musím říct, že tato první verze (kde je katastrofa vysvětlena "mimozemsky") se mi pekelně líbila a byť autor ji označuje za nepodařenou a ještě jednou ji předělal, pro mě zůstává tou lepší verzí toto "prvotina". Zfilmovat ji, tak máme dílo, které má naději na komerční úspěch i za hranicemi naší malé zemičky. :-) :o) :-D

Govrid
20.08.2018 4 z 5

Kniha je to prazvláštní, začátek slibný, i když trochu drsnější dejme tomu a taky trochu pornografická - tedy jisté části, no jo, když to Neff musí tak podrobně líčit. :D Ale konec..., ten se mi jeví tak béčkově, ale co, tak ze tří čtvrtě jsem se bavil dobře. :)

Denisa.knizky
06.08.2018 4 z 5

Vse popsano velmi realisticky, autor se dotyka az samotneho dna spolecnosti, tim nemyslim, jen socialniho, ale i intelektualniho, inteligencniho, emocionalniho, pudoveho. Pribeh je odporny, nechutny, zvraveny. To neznamena, ze je na nem neco spatneho, ba naopak, jsou v nem zachyceny vsechny mozne hnusy, kterych jsme pri vykolejeni z normalniho zivota a znovunastoleni urciteho poradku schopni (a myslim, ze se ani zrovna nemusi hroutit spolecnost), nejsou zde brany zadne servitky, dobro nemusi vzdy zvitezit, chytrost neporazi vzdy blbost, spravedlnost neni nekdy jen slepa, nekdy jednoduse vubec neexistuje.
Uprimne, dila od ceskych autoru temer nectu, jednim z duvodu je hrozna surovost samotne podstaty pribehu. Na druhou stranu Tma takova mela byt, je z ni citit zivocisnost ve vsech svych formach, ja tento tzv. zivocisny styl moc nemusim ale Tma je jednoznacne klasika, verim, ze i povinna cetba a za jeji precten jsem vdecna.