simca9342 simca9342 komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Přečtená loni v létě.

Historický román o tom, že drobná změna písmene v příjmení rozdělí celé rodiny. Aneb kousek rodinné historie...
Začala jsem číst při cestě z dovolené domů. Odkud, můžete hádat jednou... o občanské válce bylo natočeno hodně dokumentů , filmů a napsáno několik knih, ale tahle kniha vystihuje vše. V r. 1948 přijede malá Sotiria vlakem spolu s dalšími lidmi a dětmi do Československa - státu, které doteďka neznala. Neumí jazyk, nezná tradiční česká jídla, ale vše se časem naučí. Pak začne v nové zemi vyrůstat a děj se vyostřuje. Otvírá se čím dál zamotanější rodinná sága v 50. letech. Doba, kdy komunisté nastoupí k moci a nic už nebude jako dřív. Strhující román podle skutečných událostí doporučuji všem.

21.01.2023 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Přečtená před lety .

Dvě dívky v časové smyčce, jedna budova skrývající noční můru. Izzy, která nikdy neměla možnost poznat vlastní matku a otec zemřel, má po těžkých dobách snad konečně štěstí. Práce pro místní muzeum je pro ní to pravé - dostane se na místo, u kterého by jeho existenci nepředpokládala ani v tom nejhorším snu. Psychiatrie je v dnešních dobách doufám úplně jiným místem, než jakým byla popisovaná v knize. Mladé děvče najde zaprášený a léty zažloutlý deník bývalé pacientky Clary C.
Metody léčení pacientů, které si Izzy přečte jsou těžko představitelné.
Není divu, v ručně psaných zápiscích se nacházíme v minulém století, konkrétně r. 1929 a personál tehdy asi nic jiného než elektrošoky a přísný režim neznali. Hlavně ne k těm s mentálním postižením. Clara byla narozdíl od ostatních zdravá, ale skončila tam, kde si podle přísných rodičů zasloužila být. Na nabídku k sňatku s bohatým ženichem řekla ne, milovala přece někoho jiného. Její příběh odhlalujeme Isabellinýma očima a sledujeme ten její. Mohou mít dvě skoro stejně staré holky jiný pohled na svět? Historický román o době, kterou můžete znát leda tak z dějepisu.

15.01.2023 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Návrat zpět do normálu po ústavní péči nebo z vazby je složitý i v reálném životě.
Dočetla jsem asi knižní předlohu filmu.
Helena se po dvanácti letech ocitá na ulici.
Ne jako bezdomovkyně, ale jako žena propuštěná z výkonu trestu. Pracovitost ji ve vězení pomohla k tomu, aby si v těžkých časech návratu našla pěkný byt s vířivkou. Právě ta ji magicky přitahuje, ale vidina dobře placené práce a přítele, u kterého se snaží nalézt bezpečí a přijetí, je ještě lepší.
Minulosti člověk neuteče nikdy. Před dvanácti lety se stalo něco, na co mladá žena nikdy nezapomene...

01.05.2023 5 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

"Z pravěku"
Četla jsem jako dítě.. Pěkný a zfilmovaný příběh z dávných času, kdy holky nechodily do školy a musely pomáhat doma a nejenom to..Bránily hrad a hlavně pomáhaly svým rodičům, co mohly.

23.02.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

"Z pravěku"
Mají to číst ještě děti na základce (Matka do hrobu dána..) ale jde spíš o horor stories než o klasicke a vtipné básničky jinak je to slavný český autor právě kvůli Kytici.

20.02.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Další kniha ze série K ústní maturitě. Byla nádherně napsaná stejně jako byl natočený i film. Pro velký úspěch vzniklo více vydání o tak velké lásce mezi dvěma lidmi, kterým brání vlastní rodiny ve štěstí. Nesmrtelný příběh jednoho slavného básníka a spisovatele.

20.02.2023 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Předposlední přečtená kniha z této oblasti..
Jonáš je na první pohled normálně vyhlížející kluk. Vyžaduje však určitě rituály, nerad mění zavedené trasy nebo dostává záchvaty pokud není nejen chléb nakrájený v kolečku.
Má autismus a život s tímto člověkem a můžu už rovnou říct sourozencem popisuje Pamela. Jeho ségra- dvojče.
Někteří jsou úplně závislí na péči druhé osoby a nemůžou se zapojit do běžného života. Nemění se ani po letech jak v chování tak v rituálech, které mají. Každý má jiné znaky a každý je taky geniální na různé věci nebo oblasti ať uz je to dějepis, jazyky nebo v případě kámošky jízdní řády města naučené hodně brzy.
Na mě to byl až moc drsný příběh, protože jsem ho četla v necelých 17 letech , ale takhle to bohužel je.

18.02.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Napínavý příběh plný napětí a černého humoru. Jak dopadne jeden víkend na horách pro partu lidí, která se ještě ani pořádně jeden druhého nezná a musí se dát dohromady a spolupracovat jako tým , aby se zachránili před velkým neznámým, ale kdo to je ? Podaří se to skupince přijít na to?
Od autorky mám přečtené Manžely odvedle a byla to skvělá jízda po pátrání po malém dětátku.

27.01.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Přečtená před lety .

Napínavý první díl ze série Erika Fosterová. Mladou ženu najdou zabitou a uškrcenou v ledu. Případ vyšetřuje tým Patterson, Fosterová, Woolf a Mossová. Najdu vraha?

22.01.2023 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Přečtená před lety na střední.

První díl skvělé a tajemné série s vysokým blonďákem, který má svůj humor a inteligenci Sherlocka Holmese!
mladý psychiatr se musí vrátit zpátky do své minulosti,aby mohl začít po letech hypnotizovat a zjistit, co se stalo v jednom domě jedné rodině. Doporučuji!

28.07.2023 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

"Z pravěku "
Nejezděte tam. Zaslechli slova v rumunštině "ďábel, upír." Kdo by poslechl? Záhady lákají kdekoho, skupinku mladých přátel, kteří chtějí vidět tu krvelačnou nestvůru na vlastní oči. Šli a neposlechli. Měla tam být cedulka: na vlastní nebezpečí. Ale to by asi nepomohlo. Kniha je psaná formou denikovych zápisků.

27.02.2023 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

"Z pravěku"
Název knihy mi byl povědomý okamžitě . V hlavě mi naskočil obrázek z besídky ve školce , kde jsem přesně tohle hrála spolu s ostatními dětmi před rodiči. Kuřátko, co pípá v poli, že ho nožky bolí jsem sice nahrála já, ale celkově se mi to líbilo. No a příběh malého opeřence hledajicího člena rodiny existuje už léta v málem leporelu. Nostalgie️

24.02.2023

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

"Povinná četba na maturitu"
Příběh otce , který se snažil ze všech sil, aby zachránil své syny ,aby je zachránil. Snažil se je připravit na vše, co přijde, ale nejvíce dbal na jejich fyzickou kondici. Pokud chtěl v rodině mít hodně masa , musel pro to něco udělat. Prodával elektronické spotřebiče, aby si vydělal.
Příběh je nejen vzpomínkou na autorova otce, ale i na Pavlovo dětství za války.

22.02.2023 5 z 5

"Povinná četba na maturitu"
Válečná novela psaná ze dvou rovin.
V té první je popsaný drastický přístup Němců k majetku bohatých židovských obchodníků. Druhá linka příběhu je snad ještě horší...
Divka, také onoho původu se postaví proti těm silným, nacistům. Na místě, kam by se nikdo neodvážil vejít. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi r. 1943 ukazuje nejen surovost a zločiny proti lidskosti, ale také projev hrdinství.

22.02.2023 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Začala jsem číst knihu s tím, že to bude zase nějaká detektivka, ale asi jsem se spletla... Jestli chcete thriller plný frustrace, vnitřních bojů pocitů hlavních postav nebo vlastního pocitu přemýšlení nad tím jak příběh dopadne a jestli se jasný cíl a zároveň slib, který dala jedna z hlavních postav ostatních podaří tak máte před sebou tu správnou knihu. Doporučuji, čte se jedním dechem

16.01.2023

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

" Z pravěku"
Legendární příběhy malého kocourka a jeho přátel vnímané doslova kočičím okem . Hlavně svět a soužití se svým občas potrhlým dvounožcem.

Během let se dočkal i filmového a divadelního zpracování.

09.03.2024 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Hodnocení série: Jmenuji se Marie Kostková z Kostky... já ne, ale hlavní postava, která vystupuje spolu s další "sbírkou kuriozit" v 6 humorných knihách různé váhy, ale stejně vtipného působení na čtenáře .
Vtipné popisuje vše od příjezdu na zámek přes seznámení s podivným služebnictvem, které vypadá jako z němého filmu a neobyčejný život v komnatách ( ano na katakomby taky dojde ) plný oslav, návštěvníků, ale také rodinných hádek ohledně výdajů za telefon a vodu, při kterých máte pocit, že začala 3. světová.
Pojďme si představit aspoň základní postavy:
Marie : současné v pořadí třetí hrozí smrt. Dvě předchozí zemřely tragickou smrtí, jak je uvedeno při každé prohlídce zámku.
Otec a matka : s jedním je ticho, protože je neustále mimo sídlo , druhý se není schopen naučit česky a miluje princeznu Dianu.
Josef : Správce zámku, spí v katakombách
Pan Spock: zámecký zahradník, který by z hladu spořádal i hřebíky, bez Prozacu by doslova umřel. Jinými slovy : chodící nemocnice s neustálým hlášením různých chorob. Ve filmu ho hraje pan Liška ( jako pan Krása)
Paní Tichá: výborná kuchařka, která bez ořechovky a nadávek nikam nepojede. Onen zmíněný alkohol slouží na zámku jako dezinfekce, takže pokud narazíte na něco lepkavého, bude to ono (doufejte)
Deniska: Mariina guvernantka, postavou připomíná násadu od koštěte a bez slov " to je psycho" , "super" by nejspíše padlo podezření pana Spocka na jednu z nemocí.
A mnoho dalších....

Kdo chce vyzkoušet život na starém zámku se stravou , Himmlerovým pokojem a pozlaceným záchodem, který při splachnuti vyhrává nacistický pochod klidně po dobu několika hodin tak pro něho je výlet jak v knižní tak filmové podobě to pravé.

11.02.2024 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Přečteno před lety .
Catherine, Jenna a Dan - tři už dospělí potomci bohatých rodičů. Všichni vědí, že otec má peněz jako šlupek a všichni mají z různých důvodů problém s financemi. A nejen sourozenci , jak se později dozvíme. Na rodinné velikonoční večeři však dojde k něčemu, co přinejmenším nikdo z trojice nečekal. Jen pár hodin předtím došlo na žádosti a hrozby ohledně rodinného jmění. Teď jsou ale manželé Mertonovi mrtví. Závist a motiv k vraždě snad mají všechny postavy v příběhu. Ale vrah je jen jeden.
Výslechy všech, otisky prstů a sousedské sladění to vše má na starost dvojice detektivů Reyes a Barrová.

03.02.2024 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Přečtená před lety na střední.

Telefon zvoní, dávejte velký pozor na hlas dítěte, který odříkává básničku o několika chundelatých králíčcích. Kdyby jen tak ledajakou.... vrahovy oběti ji slyšely taky a už nežijí

Komisař Joona Lina má další případ na stole! Vraždy v politickém kruhu pro něho nejsou nic nového, ale když začnou mít oběti něco společného a přímo jako další oběť má být celosvětově známý kuchař a kritik tak to je už na Joonu tak trochu moc. Jak skončí souboj s časem a děsivý boj o přežití?

31.07.2023 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Přečtená před lety na střední.

Hned po Písečném muži nejlepší díl!!
Známý pastor skončil za své pedofilní a psychické nemoci na psychiatrii, ale ve stejnou dobu se objeví další a stejný. Nebo je to někdo, kdo se za pastora jenom vydává? Autor udržuje čtenáře v napětí od začátku do konce! Doporučuji.

30.07.2023 5 z 5