sBety sBety komentáře u knih

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Doporučuji číst doslov překladatelky Moc bezvýznamnosti. Dal bezvýznamnosti trochu více smyslu. Nemůžu říct, že by kniha byla špatná, ale pokud ji minete, o moc nepříjdete.

06.02.2022 2 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Výborná knížka přečtená jedním dechem. Dostala jsem se k ní díky rozhovoru autora pro DVTV, který mě na nějakou dobu docela ovlivnil.
Přeji panu Formánkovi hodně sil s bojem proti malému černému draku!

14.04.2019 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

PŘEDTÍM: Klasická milá Greenovka: kluk- hubený, šprt, asociál a jeho vtipní kamarádi a úžasná holka - chytrá, krásná zábavná a hlavně tajemná.
POTOM: těžší hodnotit. Víc přemýšlivé, míň čtivé, víc smutné. Nic už není takové jako dřív.
Ovšem to, na co přišli hlavní hrdinové až sto čtrnáct dní poté, bylo docela jednoduché na předvídání.

"I poté době mi pořád připadá, že jediná cesta ven je přímo a rychle - ale labyrint si volím já. Labyrint je děsný, ale já si ho vybírám. "

30.06.2016 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Kniha pro kočkomily, kteří se začínají zajímat o budhismus. Mám ráda kočky, má ráda Dalajlámu, ale nějak mi neseděl styl, jakým je to napsané. Možná trochu naivně a nečtivě?

08.06.2016 3 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Milovala jsem jeho dobrodružství!

20.07.2015 5 z 5

Jako dítě jsem byla docela rošťák, čili jsem se s Pipi docela ztotožňovala a zbožňovala její příhody.

20.07.2015 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Mé postupné prokousávání se do Středozemě.
1. Shlédnuta první část Páru pařmenů - WTF?:D
2. V TV hraje Návrat krále, ale já to zapínám pouze na scény se skřety a mrtvími močály, které mě spolehlivě odrazují.
3. Film hobit mě docela dostává. (aha! ony tam jsou i hezká místa a milí lidé, nejen ty obludy!)
4. Hobit přečten. Chci víc!
5. Společenstvo přečteno během pár angínou znepříjemněných dnů.
6. Původně jsem se chtěla podívat na film až potom co přečtu každou knihu. Žel nevydržela jsem to napětí a musela jsem vědět jak to teda skončí.
7. Poslední dva díly boží. Chci do středozemě a Aragorna za muže!

06.04.2014 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin mně dostal, parádně naservírované hlášky! např: "přinesl jsem ty červy":D

14.02.2012 5 z 5

Trosečníci z Vlaštovky Trosečníci z Vlaštovky Arthur Ransome

Tohle je má nejoblíbenější z Ransomových knížek.

10.04.2011 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Líbí se mi jak kniha vyspívá do temné atmosféry. Líbí se mi odboj Fénixova řádu a B.A., vyvrcholení na konci (i ve filmu to bylo působivě zpracované) a hlavně ztělesění absolutního ružového zla Dolores Umbritgeové.

09.04.2011 4 z 5

Můj nejmilejší díl, líbí se mi jak to celé dostává hloubku: objevování kouzelnického světa, nové i stálé postavy, otevírá se minulost i budoucnost. Jedním slovem kouzelné!

09.04.2011 5 z 5

Mateřství Mateřství Sheila Heti

Doporučuji všem, kterým se při pomyšlení na Mateřství udělá lehce zle od žaludku. Kniha je napsaná jinak, než jak byste předpokládali, vyhýbá se klišé a přivede Vás do specifického světa autorčiných myšlenkových pochodů.

Na konci knihy prožívá autorka katarzi, ve kterou jsem já, jako čtenář, doufala také. Bohužel mi tam Něco chybí. ( ...což teda asi říká víc něco o mě, než o knize)

"A co budu dělat se vším tím časem? Čas ale není cosi, s čím něco děláš - čas něco dělá s tebou."

26.12.2023 3 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Koukala na mě v knihovně Jezerka a než jsem vyjela nahoru na Pankrác 188, tak už jsem ji měla přečtenou.
Historky o 2x ukradené Kasičce a popelnici ktera se valí z kopce dolů na PRE ve mě bude žít ještě dlouho. Jen škoda, že nevíme jak to dopadlo v Adamovský. Mám podezdření, že mi nějaký punkáč vytrhl 83. kapitolu, která by poskytla uspokojivější konec.

PS: Nápad: nebylo by boží kdyby Nuselskej punk nastudovali jako hru v divadle Jezerka/Na Fidlovačce??

04.10.2023 5 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Uff. Přečteno za den. Komiksům moc nerozumím naposledy jsem četla Rychlé Šípy, ale tohle mě bavilo. Zanechalo to ve mě rozporuplné pocity a ještě nějakou dobu, to v mé hlavě bude pobývat. Krásné ilustrace zimního Tromsa vs. hnus, který se na vás lepí, jako jednotlé dílky příběhu.

07.03.2023 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Mám naposlouchaných x hodin rozhovorů s Honzou Vojtkem, což způsobilo, že při čtení knihy slyším v hlavě jeho hlas ("..a proč to říkám?" "Partner/partnerka - to je jedno na koho jste" ) :))

Knížka je zpracovaná dobře. Nejvíc ve mně rezonovaly kapitoly Nevěra (když chybí inspirativnost) a Tolerance (kompromis za kompromis nefunguje, a taky když už jsi na to či ono partnerovi kývl, tak nevymrčuj.)

07.03.2023 4 z 5

Archistorie - vyprávění o architektuře Archistorie - vyprávění o architektuře Magdalena Jeleńska

Je to knížka pro děti, pro dospělé? Nevím, ale na první pohled mě uchvátil její styl ilustrací a doopravdy ve mně vzbudila zájem o architekturu

01.02.2023 5 z 5

Mé 3 dny s pacifickou hřebenovkou. Dlouho mě knížka tak nechytla a ubíhající dny a míle jsem musela doslova hltat. Kniha je psaná stylem jedna kapitola = jeden den. Čekala jsem, že se tam objeví něco jako "Den 35593. Dnes se nestalo nic." Opak je pravdou. Žerete příhody Lucie, fandíte ji, sere vás, co zrovna sere ji, a milujete, co miluje ona. Lidi, sixpacky, šutry ve tvaru srdce a výhledy se západem sluncem.

26.07.2022 5 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Vyprávění z pohledu 12 leté dívky se autorovi daří s lehkostí tak, že se ani nenamanete a už vás má v hrsti a servíruje vám jeden zneklidňující výjev za druhým. Naposled mě svým popisem toho, co vše se může dít v rodině za zavřenými dveřmi, šokoval Zola v Zabijákovi. Na rozdíl od alkoholu, je však Akvárium sondou do rodiných traumat chudé americké třídy.

24.02.2022 4 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Po Autismu a chardonay jsem si dala Autismus a mapy. Výborné, úzkostné, dojemné. Na jedné straně je nekonečný řev a absence klidných nocí a na druhé jsou mapy (které jako geograf taky miluju) a slzičky dojetí během rodinného sportovního odpoledne. Extra hvězda pro mámu za srdce a nervy ze zlata.

Ps: Přemýšlím, jak by knihu ohodnotil sám Matěj.

22.01.2022 4 z 5

Kde spí lufťáci Kde spí lufťáci Ivanka Devátá

Jsem moc ráda, že paní Devátá stále píše a miluji ilustrace na obálkách od Ivy Hüttnerové. Několikrát jsem se u knížky nahlas uchichtla.

04.09.2019 2 z 5