Pipi Dlouhá punčocha (4 příběhy)

kniha od:

Pipi Dlouhá punčocha (4 příběhy) https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2527/pipi-dlouha-puncocha-2527.jpg 4.5 752

Pipi Dlouhá punčocha / Príbehy Pippi Dlhej Pančuchy série

Příhody ze života svérázné devítileté dívenky s nevšedním chováním, jménem (Pipi se celým jménem - v českém překladu - jmenuje Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha) i vzezřením, nejsou skutečně ledajaké. Pipi bydlí sama bez rodičů v domku na okraji města, společníkem jí je pouze malá opička a kůň. Není však vůbec smutná, prožívá spoustu veselých dobrodružství se svými přáteli. A jednou se dokonce vydá lodí za tatínkem, který je na dalekém ostrově černošským králem. Obsahuje: Pipi Dlouhá punčocha -- Pipi Dlouhá punčocha se nalodí -- Pipi Dlouhá punčocha v Tichomoří -- Pipi Dlouhá punčocha na Chmelnici... celý text

Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Pippi Långstrump , 1945


více info...

Komentáře (104)

Komentáře 104 Recenze 1

Lauralex
Lauralex
18.11.2023 5 z 5

Pipi dlouhou punčochu jsem milovala od dětství. Četli jsme ji ve škole na hodinách čtení, no vlastně jsem četla hlavně já, protože jsem uměla nejlépe číst, a pak jsem si ji ještě znovu půjčila domu ve školní knihovně a potají večer pod peřinou s baterkou četla dokola. Miluju ty vzpomínky. Díky Astrid.

Hoblinka
Hoblinka
14.09.2023 5 z 5

Další láska na celý život.


evismaior
evismaior
12.07.2023 4 z 5

85% - Jeden by řekl, že když je vám devět, nemáte maminku, tatínek se ztratil v bouři na moři, žijete ve vile v jednom malém městečku pouze ve společnosti opičky a koně a místní dospělí se na vás dívají trochu podezřívavě (tedy nejraději by vás strčili do dětského domova, kdybyste neměli největší sílu na světě a nedokázali jste se hravě ubránit), budete tak trochu smutní, uzavření a zamlklí. To ale vůbec není případ upovídané zrzavé a culíkaté Pipi Dlouhé punčochy, která si na všem umí najít to dobré (koneckonců když nemáte rodiče, tak vám nikdo nemá co nařizovat kdy jít spát a co jíst a nejíst) a své přátelství (i zděděné peníze) umí kolem sebe rozhazovat plnými hrstmi. Je to ten typ hrdinky, kterou je těžké si i přes její prostořekost a vlažný vztah k dobrému vychování neoblíbit pro její samostatnost, houževnatost, štědrost a šlechetnost, stejně jako pro její neohroženost a občas až lehkovážnost a sklon k fantazírování o těch nejšílenějších příbězích. V dnešní době sice člověk tak trochu nevěřícně zírá u historek, jak si děti hrají s nabitými pistolemi nebo jak Pipi okusuje muchomůrku a někdy ji i napadne vykoupit lékárnu a spolknout všechny léky najednou - to asi není něco, co bych vlastním dětem četla bez náležitě poučného komentáře ;-) Ovšem Pipina dobrosrdečnost a obětavost to bohatě vyvažuje a třeba historky typu plavby s kamarády Tomym a Anikou na ostrůvek v jezeře a kempování, to snad musí přimět k touze po podobném dobrodružství každého dětského čtenáře.
Koneckonců, jak prohlásí i maminka Tomyho a Aniky, která by mohla na drzou Pipi nadávat nejvíc, protože jí kazí čajové dýchánky s přítelkyněmi, nehledě na její vliv na neuspokojivý stav ošacení jejích dětí po dalším Pipině nekonvenčním nápadu:
"Pipi Dlouhá punčocha se sice nechová vždycky jako dáma, ale zato má dobré srdce."

edith79
edith79
13.12.2022 4 z 5

Pamatuju si, že Pipi nám byla často paní učitelkou předčítána na prvním stupni, takže já jsem nikdy neměla potřebu si ji přečíst sama. Popravdě moje favoritky byly jiné knížky od Astrid Lindgrenové. Teď jsem si ale v rámci čtenářské výzvy docela ráda poslechla audioknihu a nebylo to vůbec špatné. To jaký byla Pipi živel mě v dětství trochu děsilo, teď jsem se ale nad tím pobavila.

Sandik
Sandik
09.12.2022 5 z 5

Vskutku neuvěřitelná kniha. Pipi nutně provokuje dospělé svou nekonvenčností, Bezuzdným lhaním a porušováním prakticky všech myslitelných pravidel. Děti si to kupodivu přeberou a si žádnému to nikdy neublížilo. Podivuhodná věc ;o)

Nofar197
Nofar197
29.11.2022 5 z 5

Apo73 : Karkulin je opravdu zfilmována a nebylo to spatne, ale kniha je kniha.

Nofar197
Nofar197
29.11.2022 5 z 5

Stokrát přečtena milovaná knížka, před několika lety z ní byla nadšená i moje dcera. Pipiny vtipné prupovidky jsou nesmrtelné.

KatyM.
KatyM.
09.11.2022 5 z 5

Knihu jsem měla ráda jako dítě, nyní čteno se synem, který si příběhy Pipi také oblíbil.

salexice
salexice
14.10.2022 4 z 5

Pipi jsem dostala v cca 10 letech k narozeninám. Od té doby se můj vztah k ní nezměnil. Za zrzavá holčina mě zkrátka baví i po letech, a bavila i dceru. Takže rozhodně je nadčasová :-) Kniha má vtip, příběhy se zajímavou, místy i exotickou zápletkou. Dneska po letech vím, čím mě Pipi baví - je aktivní, není pasivním účastníkem děje a absurdní situace přitahuje, aktivně vyhledává a iniciuje. Doporučuji zejména rodičům všech akčních holčiček, které stejně jako já nesnáší ty trpné princezny, které skučí, že je tlačí hrášek ...

jamesek007
jamesek007
24.07.2022

kam se hrabe pennywise!
když mně před padesáti lety v neděli dopoledne trestali tím, že nesmím ven, ani na kolo, ale že se smím dívat na televizor, dosáhli vrcholu tak, že zrovna dávali tuhle zrzavou obludu. ze zježených chlupů na zádech se mi dělalo fyzicky zle.
kuře s rýží, švestková povidla na suchou skývu, polívku s peřím ale ne TOTO!

Nudlesmakem
Nudlesmakem
07.06.2022 5 z 5

Mám k Pipi rozporuplný vztah.Jako dítě jsem jí milovala, když jsem ji četla později tak mi připadala podivná. Po 15 letech ji čtu znovu ve školce dětem a zase mě moc baví a líbí se mi a jim také. Ještě jsem měla možnost poslechnout si ji namluvenou Bárou Hrzánovou a to je teprve bomba!
Tak já nevím...přečtu si ji zase třeba za 15 let s nějakými vnoučaty a uvidím, co na ni budu říkat zase po letech.:-)

LuciezOstravy
LuciezOstravy
31.05.2022 5 z 5

Bavila mě jako malou holku a bavila mě teď znovu po 30 letech do ČV 2022. Četla jsem ji s 10letým synem, který se nejdříve ošklíbal, že nechce číst příběhy o holce, ale hned si Pipi také oblíbil.

Štěpinambura
Štěpinambura
29.05.2022 5 z 5

Řeknu k tomu jen tohle, doufám že ej to dosti výstižné: BOŽÍ!!!!!!!!!!

plamínek21
plamínek21
18.05.2022 5 z 5

Když mi bylo 9 let dostala jsem pod stromeček tuhle knížku. Zrzavou divošku jsem milovala, obdivovala, prožívala jsem s ní všechno naplno - jak to jen děti dokáží. Mnohokrát ohmatanou knihu jsem pak po letech četla svým dětem, které si ji zamilovaly stejně jako tenkrát já. A dnes po 43 letech jsem Pipinku našla v knihovně a s úsměvem ji prolistovala. Obrázky jsou pořád stejné, smála jsem se panu Nelsonovi, vzpomněla si na Fridolína s harmonikou. Doba je šílená a knížka je pořád stejně nádherná.....hravost, lehkost, legrace, víra v dobro, přátelství a láska. Nutné si připomínat, že stále v nás jsou....Díky, paní Astrid !

ijcro
ijcro
29.04.2022 5 z 5

Četl jsem ji jako školáček, rozsekanou do kapitolek v časopise - tuším, že to byl Ohníček, ale nejsem si jist - a byla to fajn jízda. Když jsem ji četl z knihy po letech svým dětem, mělo to pořád určité kouzlo a přece jenom už vyprchala ta zvědavost, s jakou jsem ji poprvé četl sám. Prostě se na to dívám jen jako na veselý, nekonvenční (a to byl už i ve své době) příběh malé vydrzlé holky, která je svá a kašle na nějaká pohlouplá společenská pravidla a se svým fan klubem zažívá neobyčená dobrodružství, která se ale jiným očím mohou zdát jen sledem prostých lumpárniček.

Doporučuji (samozřejmě v tom správném věku)

:)

Lacie
Lacie
28.03.2022 1 z 5

Jako malá jsem Pipi viděla ve filmu, plula po moři hledat svého ztraceného tatínka. Pamatuji si, že se mi to tenkrát moc líbilo a vždycky mě mrzelo, že už jsem se k tomu podruhé nedostala. Pak byl v televizi seriál, to mě nebralo a ke knížce jsem se dostala až teď s dětmi. A ono to nešlo.
Asi jsem na to moc stará nebo mám moc dětí a vidím tam všechny ty špatnosti... nedokážu se do Pipi vcítit. Je mi jí napůl líto, napůl mi leze na nervy. Pokud nelítá s kamarády, je pořád sama, to bych nad ní brečela. Zároveň se vůbec neobtěžuje chovat aspoň minimálně slušně, takový rozjívený fracek, který neřeší, že lidem kolem ubližuje (ti jsou podáváni jako zkostnatělí protivové, přesto si takové jednání nezaslouží).
Dávám hvězdu za zvířecí kamarády a truhlu plnou pokladu, o který se aspoň štědře dělí.

Blanchidlo
Blanchidlo
23.02.2022 5 z 5

Pipi je prostě Pipi :) nespoutaná, silná a svoje. Ideální čtivo před spaním pro klidné sny i v dospělém věku :)

GaleW
GaleW
14.02.2022 5 z 5

Jsem velmi vděčná, že pro mě a teď i pro moje děti byla na světě paní Lindgrenová, díky jejím knížkám je naše dětství bohaté na spoustu kamarádů, ať už z Bullerbynu nebo třeba z vily Vilekuly. Ty příběhy prostě baví. A umět pobavit děti, to je ten největší um v literatuře vůbec.

alef
alef
11.02.2022 5 z 5

„Já nikdy nepláču.“

Seznamte se, tohle je Pipi, plakající nad mrtvým ptáčkem a zároveň jednoznačně popírající, že by „brečela kvůli nějakému ptákovi“.
Totiž, ona pláče, jako každé jiné dítě, ale … nikdy neukazuje své slabosti!

Drzá, provokativní, revoltující podivínka bořící konvence, dokonale šťastná a svobodná volnomyšlenkářka, která má všechny předpoklady uskutečnit snad jakýkoliv dětský sen – to je Pipi.
Miluju tuhle veselou, odvážnou, nezkrotnou Pipi, oplývající geniální fantazií, s níž pitvoří slova (ve škole by se určitě ujala „nabosilka“ nebo „legracilka“), a která má pro všechny své podivnosti vždy nějaké vysvětlení.
Miluju na ní asi úplně všechno, i to jak lže, a pak sama přizná, že lže, aby původní tvrzení úplně popřela a případně ho nakonec obrátila úplně naruby … jak jinak než v další nesmysl.
Miluju i jak je jí všude plno, jak je vždy vidět a slyšet, i to, jak z jejího chování úplně čiší absolutní absence respektu k jakýmkoliv autoritám, touha uniknout pravidlům a zákazům dospělých … díky čemuž má pak dokonalé předpoklady k realizaci snad všech dětských snů.
V Pipině světě jsou totiž hranice od toho … aby se pokoušely a překračovaly!

Paní Lindgrenovou nejenom za Pipi upřímně obdivuji :-).

Lukina155
Lukina155
04.02.2022 5 z 5

Klasika, která nezklame.

Štěpinambura
Štěpinambura
31.01.2022 5 z 5

Pipi dlouhá punčocha mě provází již od útlého věku. Často jsem si na ní hrála a velice mě motivovala. Pipi je dívka jak má být!

Bubo19
Bubo19
29.01.2022 5 z 5

Tak jsem díky čtenářské výzvě konečně dohnala rest z dětství a přečetla Pipi Dlouhou punčochu. Přestože Děti z Bullerbynu jsem četla snad 20x, kniha o holce, která je neuvěřitelně silná, často si vymýšlí a chová se dost netradičně, mě nikdy moc nelákala. A taky jsem se začátkem knihy trošku bojovala. Rozčilovalo mě chování Pipi ve škole, v cirkuse i na návštěvě. Pak jsem ale vstřebala, že holčička, která vyrůstala na moři mezi námořníky, prostě neví, jak se v takových situacích chovat, a i když se sebevíc snaží, většinou to nevyjde.
No prostě Pipi jsem si nakonec oblíbila. Její dobré srdce, to jak pomáhá ostatním, snaží se všem dělat radost a stále vymýšlí nové hry, mě bavilo. Klidně bych zvládla i několik dalších neobvyklých příhod.

Marla
Marla
16.01.2022 5 z 5

Po podlaze ani krok byla kdysi po přečtení této knížky velice oblíbená hra nás holek co jsme spolu kamarádily:). A dodnes mám knihu v knihovně v řadě oblíbených, čas od času ji vytáhnu a s chutí znovu přečtu, i když je to tak hrozně dlouho co jsem ji četla poprvé.... A ne, nepřipadám si hloupě, že čtu knížky pro děti.

GabrielleT.
GabrielleT.
18.12.2021 5 z 5

Velice milá četba. Pipi možná působí jako svéhlavý spratek, jak tu mnozí píšou, pro mě je ovšem obrazem soukromé vzpoury dítěte proti dospělým. Dokáže si bez nich poradit a klidně si z nich i dělat srandu. Zároveň je velmi citlivá a zdá se, že "ví, co si ke komu může dovolit". Jako dítě jsem rozhodně chtěla být odvážná a nápaditá jako ona, a jsem ráda, že jsem v sobě tyto pocity mohla teď v dospělosti oživit.

deauville
deauville
09.11.2021 5 z 5

Četla jsem asi v osmi letech a dodnes si pamatuji, že když jsme si o této knize ve škole v rámci povinné četby povídali, myslela jsem si, že mě taková blbost o blbé holce nemůže bavit... Ale nakonec jsem tehdy knížku přečetla asi během dvou dnů, jak mě to chytlo, přestože můj žánr byly tehdy spíš Děti z Bullerbynu...

PhoebePollard
PhoebePollard
10.10.2021 4 z 5

Úžasně naivní a šílená pohádka a holčičce, která si dělá, co chce. Nenáročné povídky, k nimž se člověk může vracet i znovu po letech a přesto neztrácí své kouzlo.

Kája_14
Kája_14
20.04.2021 4 z 5

Krásné příběhy, je to nenáročné a já vypnu myšlenky od všeho ostatního a jenom si čtu. Pro děti úplně skvělé ale i někdy dospělí si rádi přečtou.

Nora759
Nora759
17.03.2021 4 z 5

Vtipné i hezké příběhy !

85098211
85098211
18.01.2021 5 z 5

Vynikající kniha pro děti, která mne však po celá dlouhá léta nějakým záhadným způsobem míjela ;-). Na seriál se dívaly moje děti a ty byly - i při opakovaném sledování - nadšené. A já jsem si teď knihu vybrala do Čtenářské výzvy a dobrodružství Pipi Dlouhé punčochy i jejích kamarádů Anniky a Tommyho jsem si opravdu užívala. Pipi je fakt originál a myslím, že ani v dnešní době by se neztratila. Historky, které prožívá, jsou zábavné a originální. Autorka zde stvořila naprosto jedinečnou hrdinku, kterou si musí každý oblíbit - bez ohledu na věk. Tato kniha si určitě plný počet zaslouží, já ji doporučuji nejen malým čtenářům a s radostí se k ní zase někdy vrátím...

pipilota
pipilota
18.01.2021 5 z 5

Pipi je moc hezká knížka libí se mi.