Svatá Barbora

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371959/big_svata-barbora-Vtb-371959.jpg 4.4173

Kniha Svatá Barbora

WildWinter

Škrlová je sám o sobě fenomenální námět, navíc zpracování je ryze originální.

amaenium

O knize jsem věděla, jen jsem se k ní dostala až teď, když se mi pod ruku dostala v knihovně. A možná bych byla radši kdyby se tak nestalo.
Kniha má pozitivní ohlasy, ale osobně mi nesedla a po přečtení jsem byla silně znechucená.
Je strašný, že se něco takovýho děje a to Barbora není jediný případ na světě.
Kniha informuje o kuřimské kauze, nicméně i tak autoři pozměňují některá fakta a osoby a hlavní vyprávění přisuzují novinářce, jež má o případu napsat článek.
Grafická podoba se mi nevadila jen v částech zobrazující minulé události.
Toho nebyla kniha pro mne a silná pachuť, co mi po ni zůstala, musím něčím přebít.

yaoiyuri

"Teď to začínám vidět.
Je to jako rovnice o tisíci neznámých."

Kuřimskou kauzu si pamatuji, protože její hlavní dějiště jsme tenkrát měli prakticky za humny… ale o podrobnosti jsem se nezajímala. Vím, že komiks si některé skutečnosti upravuje podle svého, ale přesto nemám slov. Neuvěřitelně Zlé. Odporné. Nepochopitelné. Bizarní. Děsivé. Nikdy jsem si neuvědomila, že je to tak zamotané a mlhavé, protože proces přece skončil a tyranky a tyrani byly odsouzeny (a dokonce už i propuštěny).

Celou dobu s říkáte PROČ?!
Jela v tom sekta, vymívači mozků, mafie, nějaká mocná lobby pedofilů? Všechno dohromady? PROČ?!

Po výtvárné stránce skvělé.

pepap

prehledny pruvodce velice neprehlednou kauzou - forma komiksu mi prisla jako ulita slozitosti udalosti

ivana1429

Příběh je velmi zajímavý a přináší něco nového. Doporučuji si na začátek přečíst pár článků o kauze a pak si otevřít toto komiksové dílko.

Jediným škraloupem bylo, že se mi hned po otevření kniha trochu rozlepila.

Limonadovyjoe
29.11.2020

Kdo by si nepamatoval tzv. Kuřimskou kauzu z roku 2007? Kdo ale dokáže jasně říct o co tehdy šlo? Článků z novin bylo hodně, výpovědi se měnili, a několikrát změnila identitu i Barbora Škrlová. Pro mě naprosto neuchopitelný případ české justice.
Po přečtení komiksu Svatá Barbora a dohledání informací o kauze na internetu, mi alespoň trochu kolečka zecvakávají správně. I po přečtení komiksu mě napadá jen jedno slovo... ŠÍLENÉ.

Týrání dětí, změny identity na třináctiletou holčičku, později chlapce, Česko, Norsko, obchod se zbraněmi, dětská pornografie, náboženská sekta Hnutí grálu. To vše komiks výborným způsobem zpracovává, a grafika přivádí k dokonalosti. Doporučuji si přečíst i informace o kauze třeba na Wikipedii, protože některé jména, místa, situace jsou zde trochu upravená. Každopádně výborný počin, a já doporučuji všem, kdo u tohohle případu taky neví, kde má hlavu a patu.

BratrO
19.10.2020

Když si uvědomim, že je to Je to jen poupravená skutečnost ... wt*. Graficky dokonalý.

bosorka
14.10.2020

Skvělá grafika. A ten příběh. Skoro těžko uvěřit, že je postaven na reálných základech. Už tehdy, když probíhal médii, jsem tomu skoro nemohla uvěřit a mnohdy si dodnes říkám, že z kuřimské kauzy mohl být pěkný film či minisérie. I teď jsem se po dočtení komiksu znovu ponořila do mnoho let starých článků a nestačila zase zírat.
Komiks je skvěle zpracovaný, příběh uhání kupředu, navíc popouzí člověk k dalšímu pátrání po tom, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Protože komiks je logicky částečně fiktivní, vypouští některé dotčené, mění jména... zdánlivě rozplétá leccos, leccos ale nejspíš zůstane pro veřejnost nerozpleteno navždy.