Svatá Barbora

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371959/svata-barbora-Vtb-371959.jpg 4.481
Komiksy, Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, Lipnik

Kniha Svatá Barbora

iz67
včera

Tak jsem si musel odbýt svůj první komiksový roman a jsem docela zklamaný. Jak z textu, tak z těch maluvek. Nic mi to nedalo.

jarynek

Zajímavé proplétání fikce s realitou - těžko oddělit, kde končí fakta a kde nastupuje poue fantazie autorů. Možná, že komiks dokonce více ocení ti, kteří reálné základy kauzy neznají. Každopádně vyprávění příběhu z pohledu novinářky s retrospektivními jí zjištěnými informacemi mi přišlo jako dobrý nápad, jen se tam neměly zamotávat problémy samotné novinářky, to mne úplně nebavilo a při rychlém stylu vyprávění rušilo. Pokud si toto odmyslíme, tak je to výborná kniha.

kytarka

Komiks inspirovaný velmi známou kuřimskou kauzou. Velmi krásně zpracované, perfektní inlustrace. Četli jsme s manželem společně a bylo to super! Není co dodávat to musíte vidět a číst. Můj první komiks v životě...

b26354

Výtečný komiks s dechberoucí a detailní vizuální stránkou a strukturou stránky, zjevně inspirovanou tvorbou geniálního Chrise Ware, jež skvěle doplňuje obsedantnost, se kterou se tvůrci vrhají do zkoumání příběhu "Svaté Barbory". I přes zamotanost kauzy vše popisují s nebývalým citem pro nakládání s velkým množstvím informací, jejich postupným dávkováním a propojováním. Na počátku knihy autoři upozorňují, že se rozhodli přejít z dokumentární polohy do fikce z morálních důvodů a s cílem zkoumání vlastní posedlosti slavnou kauzou. Z toho bohužel také vyvěrá největší slabina komiksu - jeho konec.

Jak na jedné straně komiks exceluje v působivém mapování vyšetřování celé kauzy a nesebeúčelném výtvarném zpracování, tak se jeho konec, jež se soustředí na osud novinářky Andrei (alter ega tvůrců), zdá být uspěchaný a nesourodě přilepený ke zbytku. Ač je zjevné, že se tvůrci tuto slabinu uvědomili a celý scénář proložili vývojem novinářčina života, tak Andrea zůstává prázdnou schránkou. Její osobnost, minulost, důvod posedlosti samotným případem i její vztahy zůstávají neprokreslené a především v kontrastu s informativně napěchovaným a excelentně znázorněným vyšetřováním nezaujmou ani nestrhnou. Konec tak působí jako pokulhávající kompromis.

I přesto se nicméně jedná o nebývalý úspěch na poli českého komiksu, jehož síla tkví na prvních sto padesáti nebývale propracovaných a strhujících stranách, a musím říct, že se k nim budu rád vracet a autory budu pečlivě sledovat dál.

Insilvis

Už jsem chtěl Marka Šindelku pochválit, že konečně našel téma - viz skvělý komiks Svatá Barbora, paranoidně schizofrenní zpracování kuřimské kauzy. Navíc komiks jako médium zde není jen prostý nosič příběhu, ale formální kreativitou utváří výpověď. Jenže krasoduch Šindelka si to zkazil hned prvním rozhovorem, na který jsem v téhle souvislosti narazil:

"Zjistili jste tedy něco nového?

Zjistili jsme toho hlavně dost o sobě samých. Jak jsme do případu pronikali hlouběji, zažili jsme, že nám z naší touhy po pravdě, z našeho šmíráctví, začalo být zle. Kde se v lidech bere, že potřebují denně a ve velkém konzumovat cizí neštěstí? Když je na dálnici bouračka, všichni se hrnou k oknům, aby spatřili aspoň kousek utrpení. A kdo je vlastně víc nenormální? Sekta, co týrá děti, nebo deset milionů spořádaných lidí, kteří to celé do nejmenších detailů lačně sledují ve večerním zpravodajství? Právě proto jsme se rozhodli pro radikální změnu kurzu. Naší hlavní hrdinkou je novinářka, takové naše alter ego, která je případem posedlá a chce jej rozluštit za každou cenu. To z ní nakonec dělá taky svým způsobem maniaka – člověka, který se neohlíží na nikoho a na nic."
(https://www.idnes.cz/brno/zpravy/komiks-svata-barbora-kauza-kurim-marek-sindelka-barbora-skrlova.A180310_388462_brno-zpravy_krut?fbclid=IwAR0Jpt3HD1Lmq67ys1gt-MOHi8hLjNCJRe4DMkcMomumcRkPpxXtgJb0Ros )

Typické šindelkovské duchamorné banality, plytké zobecňující mlžení a kýčovitá estetizace morální introspekce (jak jsem hluboký, nahlížím zlo ve svém nitru - kde se to v nás bere, ó bohové?). O něco dále dokonce: "krystalicky čiré zlo", "pekelný efekt" a "touha bez výjimky převrácená úplně naruby"! Takže přemýšlím, nakolik má na kvalitách zásluhy spíše (zatím vždycky) velmi schopný Vojtěch Mašek.

Lucifer.CK
30.12.2018

Skvělé grafické zpracování, příběh už horší. Pouhá inspirace původním tématem zamrzela. Bylo vidět, hlavně ke konci, že spousta informací musela být smazána, aby neunikly žádné důvěrnější informace o této kauze. No, hlavní hrdinka, byla spíš průvodkyní než součástí vypravovaní. Ale i tak styl komiksu se mi moc líbil a doufám, že umělci se brzy pustí do něčeho dalšího, co bude mít stejnou knižní i komiksovou hodnotu.

LuckyVagabond
30.12.2018

Graficky opravdu skvělá práce. Jedno z nejlepších ztvárnění, na které jsem zatím narazil. A za to dávám 5 hvězd.

Příběh mi ale vůbec nesedl. Neinspiroval, nešokoval, nevyvolal emoce, nepřekvapil, nepobavil, nepohladil na duši, nevzdělal a nerozšířil obzory, nic z toho co se mnou dělají jiné kvalitní komiksy. Příběh údajně značně pozměněn oproti pravdivé události. Těžkopádně jsem se tím prokousal.
Takže za příběh 1 hvězda :(

LejcaS
10.12.2018

Nejdřív jsem byla na Listování Lukáše Hejlíka, kde byla tato knížka představena. Mimochodem nádherné scénické čtení, vřele doporučuji. Po shlédnutí této hry mi bylo naprosto jasný, že knížku si musím za každou cenu přečíst i když běžně komiksy nečtu. Když na mě po dlouhé řadě čekatelů v knihovně přišla řada na vypůjčku, byla jsem nadšená jejím zpracováním, kresbami i náladou, která z ní dýchala... no a po jejím dočtení mám obrovský problém ji jít zase vrátit a vzdát se jí :-) Ale... budou vánoce... takže kdo ví :-)))
Stejně jako spousty čtenářů přede mnou i já mám ještě v živé paměti okolnosti kolem této kauzy a zmatené informace, které v průběhu vyplouvaly na povrch. Důvod, proč jsem na představení šla, byl hlavně ten, že mě zajímalo, jak to s jednotlivými aktéry skutečně bylo a dopadlo.

BarboraMichlová
09.11.2018

Když byla odhalena kuřimská kauza, byla jsem ještě malá, i tak si to pamatuji jako by to bylo dnes, stále mám před očima obraz těch týraných chlapců, jejich matky, tety a samozřejmě Barbory. Děsilo mě to a fascinovalo zároveň. V té době jsem tomu jako osmileté dítko školou povinné vůbec nerozuměla.

Svatá Barbora byl můj první komiks v životě, a přestože mám raději pouze příběhové knížky, tady výtvarné zpracování velice oceňuji, bez něj by to nebylo ono. Je to do posledního detailu úchvatně propracované dílo, a to výtvarné i literární. V průběhu čtení jsem si dohledávala další a další informace k tématu, asi mi to zase nějakou dobu nedá spát... Jsem ráda, že autoři na kauzu pohlédli z jiného úhlu. Příští týden mě čeká liSToVáNí věnované tomuto komiksu. Hodnotím 5*. :)

kokodaros
25.10.2018

Patřím mezi pamětníky a přestože obecně takové kauzy moc nesleduji, případ Aničky a lidí okolo mě fascinoval. Každý den vycházely nové a nové zprávy, jedna popírala druhou, síť zapletených osob i známých osobností neustále rostla. Bylo to skutečně tak šílené, jak autoři popisují. Nejděsivější na celém případu je - a autoři na to významně poukazují - že skuteční viníci nebyli potrestáni, ke katarzi nedošlo a hlavně, ta odpudivá síť funguje dál. A co my dnes o ní víme?

Komix je přímo geniálně nakreslený, uchvátilo mě to. Obdivuji úsilí, které autoři vložili do zpracování materiálu. Oceňuji záměr věnovat se skutečnému příběhu - potvrzuje, že skutečnost předčí naši nejbujnější fantazii a že bychom měli být pozornější k tomu, co se kolem nás odehrává. Věřím autorům, že byli sami pohlceni tou látkou, sami se stávali posedlými a tento moment skvěle zužitkovali při líčení celé kauzy. Je to dokonalá konstrukce, Šindelka je literární architekt. Samozřejmě jsem byl k závěru rozčarován, že to končí tolik do vytracena. Ale nenašel jsem alternativu, jak jinak toto vyprávění ukončit. Ten příběh nemá pointu, pointou je naše přijetí a vyrovnání se s existencí takové temné manipulace. Pointou je, že se s nimi vyrovnat nelze.

Sasanka173
22.10.2018

Komix je hezky namalovaný. Zajímavé, ale nemohla sem se začíst. Asi jsem ted naladěná na jiné čtení :-)

bee88maja
22.10.2018

Můj první komiks... Grafika 5*. Samotný námět a příběh ok, strhne Vás, přečteno téměř na jeden nádech. Ovšem závěr mi přišel neadekvátní vývoji děje... zbrklé zakončení....proto 4*.

Sorrow
21.10.2018

Pro mě rozhodně horký kandidát na jeden z nejlepších komiksů, jaké jsem kdy četla. Notně tomu přispívá, že jsem před přečtením měla možnost vidět neskutečné LiStOVáNí, kde dva herci na malé scéně a s počtem rekvizit - dva (brýle a šátek) dokázali víc než celý soubor na obří scéně...
Stejně jako scénické, i to opravdové čtení vyvolá celou škálu emocí a hlavně otázek, na které se odpovědi hledají vskutku obtížně. Kdo ví, jak to tenkrát s tou kuřimskou kauzou vlastně bylo, nicméně u konspirační teorie nastíněné autory jsem si říkala, proč ne... Třeba to vážně všechno bylo až takhle bláznivé. Navíc jsem měla možnost vyslechnout i přednášku Šindelky a Maška a většina věcí vychází z reálného základu, takže i ta "praštěná" Andrea fakt existuje. No, je to komplexní téma, které však autoři zpracovali na výbornou. Rozhodně musím pochválit i kresbu, která je nesmírně detailní a doporučuji ji jen tak neproletět, jak tomu bývá u komiksů zvykem :)

Pavouček2
08.10.2018

Po tomto komiksu jsem sáhla, protože brzy uvidím LiStOVání s touto knihou a byla jsem na to opravdu zvědavá. Chytl mě hned od začátku a je vážně nádherně nakreslenej, propracovanej... Klobouk dolů, před tímto dílem..

Veronicess
20.09.2018

Myslím že od prvej do poslednej strany som pri čítaní ani nedýchala. Dokonalé grafické spracovanie a veľmi pútavý príbeh vytvorili z tohto komiksu naozajstný skvost ktorý si proste musíte prečítať.

KateTheBlogger
07.09.2018

Obvykle komiksy nečtu, ale jakmile se do Svaté Barbory pustíte, přečtete ji jedním dechem. Neskutečné, hrůzu nahánějící, perfektně nakreslené i napsané.

Ikkju
08.08.2018

Neskutečné čtení, příběh mi zůstane ležet v hlavě jistě hodně dlouho. Zajímavé mi přišlo provedení, drobné obrázky které se zdály sloužit jako podkres při bližším prohlížení odhalovaly věci z širšího hlediska, jakoby z výšky, zdánlivě klidné scény ve kterých je napětí cítit jenom v souvislostech, postupné pohlcování postavy investigativní novinářky monstrózním rozsahem akcí, které se dotýkaly i vlivných osob a obnášely činnosti daleko za hranicí zákona (toho našeho, světského).

Konspirační konec beru spíš jako pokus o nějakou pointu, ale myslím, že by jí příběh snad ani nepotřeboval.

erik385
24.07.2018

Osobne nie som veľký fanúšik komixov, ale siahol som po tejto knihe, pretože ma zaujímalo, ako autori spracovali príbeh otrasnej kuřimskej kauzy, na ktorú doteraz nedokážem zabudnúť. Myslím, že to pojali veľmi kultivovane a sofistikovane, a precízne sa ponorili do sveta/mysle podivnej osobnosti Aničky. To ma vlastne zaujímalo najviac: ako túto bizardnosť vysvetlia, že sa dospelá ženská vydáva za malé decko, a myslím, že sa k tomu postavili dosť dobre. Ilustrácie sú tiež skvelé, len chvíľami mi prišlo, či to trošku nevykonštruovali podľa štýlu súčasných severských detektívok ...niečo také mi z toho trochu zaváňalo. Každopádne, ono by to ako detektívny film tiež mohlo fungovať. Myslím, že to nie je marné čítanie!

trudoš
18.06.2018

Chytré, znepokojující a hlavně strhující drama, které čtenáři předkládá jednu z nejneuvěřitelnějších konspiračních teorií, jež ovšem působí až mrazivě realisticky. Přestože patřím mezi těch pár informačně Kuřimskou kauzou nepolíbených, neměl jsem vůbec problém se v ději orientovat. Tvůrci totiž všechny zvrácené události berou pouze jako základ vlastního příběhu, prošpikovaného odkazy na skutečné aktéry a jejich možné motivace. Nejde tedy o přímou rekonstrukci případu, ale důmyslnou parafrázi, kombinující v sobě prvky thrilleru s novinářskou reportáží. Což mě přivádí k smekání klobouku, protože takhle dobrý (a srozumitelný) tuzemský komiks jsem už dlouho nečetl. A i když mi statická kresba Marka Pokorného příliš nevyhovovala, musím mu přiznat dílčí kus mistrovství, s jakou přistupuje k panelům a skrze kresbu interpretuje scénář.
Vážně povedený kousek, dokazující, že tu máme autory světové úrovně, kteří se nezaměřují pouze na lokální publikum, ale mají na to oslovit i širokou veřejnost.

maygirl
04.06.2018

Výborný komix, skvělá atmosféra, děj pěkně odsýpá. Ráda se k němu znovu vrátím.

bertrand
24.05.2018

Po prvním přečtení těžko říct, rozhodně zjevení nad všemi českými komiksy za posledních 100 let. Člověk by jim odpustil i toho ledabyle pojatého Abdrushina.

Rawen616
07.05.2018

Popravdě, jsem z toho malinko rozpačitý. Na jednu stranu je to po hodně dlouhé době český komiks co mě zaujal. Osobně považuji až na vyjímky český komiks za takový hipster útvar moderního umění a vcelku jím pohrdám. Barbora je ale graficky nápaditá a má obzvlášť silný námět. A tady je problém. Autoři celý komiks pojali jako obří infografiku o tom jak probíhala známá kauza. Jenže ona takhle přesně neprobíhala. Upravená jména nevadí, problém je, že řada lidí si po přečtení komiksu bude myslet, že takhle to přesně bylo, včetně těch konspiračních vsuvek, které ukazují jak by ten případ při neodhalení téměř "změnil svět". Člověka pak trochu zklame, když si po přečtení začne zjišťovat fakta( ovšem i ta celkem stojí za to, jen nemají to "hollywoodské" přibarvení ) Nevadilo by to, kdyby to mělo silný příběh. Ale nemá. Je tam sice linka s novinářkou, která případ vyšetřuje, ta je tam na pár stranách jen jako rámec a drtivá většina příběhu je opravdu jen komiksová, částečně fiktivní rekonstrukce případu. Ten je naštěstí natolik zlověstný, že bez potíží udrží vaši pozornost. Celé to tak skončilo na půl cesty. Buď to měli udělat přesně dle známých událostí a klidně si na konci trochu přidat s těmi konspiračními závěry a nebo se mohli jen velmi volně inspirovat a vystavět kolem podobného případu silný příběh vyšetřovatele a jeho pronikání do jádra. Ostatně, v samém závěru je něco takového naznačeno ale během dvou stran se to sesype a komiks končí. Škoda:-(

Disease
04.05.2018

Jak se tak postupně pročítám českým komixem, který si až na výjimky půjčuji v knihovně, sleduji, že od dob Komety z 90.let urazil hodně velký kus cesty a dospěl. I když až na nemnoho kousků (Oskar Ed, Divočina, 130, Moje kniha Vinnetou a pár dalších) mi vadilo přílišné intelektuálství, případně slabý scénář a důraz na kresbu, která sice byla netradiční, ale tak nějak až moc přes "komixovou čáru". Tohle je ovšem jiná liga, rozdílná kresba doplňuje bezvadný scénář, podle toho, jakou linii právě sledujeme. Podtrženo sečteno, tohle dílo nasadilo laťku hodně vysoko a já jen optimisticky doufám, že ne nadlouho :-)

puml
26.04.2018

Napsat, že Svatá Barbora je jedním z nejlepších komiksů, který v tuzemských končinách vznikl, je snadné, ale ona je to navíc i pravda. Myslím si ale, že to také ukazuje, že český komiks vzniká přeci jen kvalitativně tak trochu ve stínu toho, co se tvoří jinde ve světě.

Příběh je výborně zpracovaný, i když mi přišli tak trochu zbytečné a efektní ty dvě spekulativní vsuvky "co kdyby?" včetně samotného trochu uspěchaného závěru. Škoda, že se autoři nedrželi víc linky "true detective", takto to zas vypadá na jednu z mnoha konspiračních teorií, která je v lecčems asi pravdivá a o to děsivěji vše působí, ale na druhé straně to celé působí tak nějak nedotaženě, což ale byl asi záměr autorů, jen naznačit možné spojitosti, podobně jako Alan Moore v komiksu Z Pekla, kde to bylo přeci jen ale více propracované a šlo se více do hloubky, včetně závěrečných bonusů v podobě množství textů, ze kterých Moore vycházel. Ale zpět k Barboře: Čan se objevuje jen jako postava v klobouku a bez tváře, vše se domlouvá strašně rychle, vše jde jako po drátkách, vše do sebe zapadá... Ale i tak, to co tu píšu jsou jen kosmetické vady na kráse a vše vynahrazuje precizní počítačová kresba Marka Pokorného. Ty hrátky s druhým plánem, ve kterém se objevují filmové plakáty nebo různé detaily, skládají profil jednotlivých aktérů lépe než mnohé popisky. Snad jen, že je tu jistá podobnost s Jimmy Corriganem, ale to je jen dobře, takto hravé a propracované obrázky i celé stránky budete v českém komiksu jen těžko hledat; no a pak ty stařecké oči skoro všech postav jsou trochu zvláštní, ale jak se do tohoto temného příběhu ponoříte, tak vám to už ani nepřijde.

Abych to uzavřel: ty ódy jak je to kvalitní atd. nejsou vůbec nemístné, naopak, je to opravdová komiksová lahůdka, především tedy po výtvarné stránce, smekám před Markem Pokorným, a doufám jen, že tenhle "maják" nezůstane sám, a že se snad do budoucna můžeme těšit na další podobně propracované české komiksy. Nedávám plný počet jen proto, že si myslím, že tenhle komiks zdaleka nevyčerpal potenciál tohoto autorského tria. Mám takový nejasný dojem, že to nebude jejich poslední spolupráce... Doporučuji.

PS - Kdopak si všiml plakátu na zatím připravovaný animovaný film Hurikán animátora Jana Sasky:-) a takových vtípků je tam víc.

PPS - Ještě bych zmínil román Slabikář od Adély Knapové, který vyšel zhruba stejně jako Barbora, a jenž se také zabývá kuřimskou kauzou.

Candide
25.04.2018

Přečteno za hodinu a půl, vstřebáváno dny až týdny. Je mi úplně jedno, že se kniha nedrží skutečnosti, pokud to na ní nepoznám. A tady jsem to nepoznala, všecko do sebe tragicky krásně zapadalo.

PetrCap
18.04.2018

Unikátní dílo, které se čte jedním dechem. Autoři předkládají vlastní pojetí a vyústění tzv "Kuřimské kauzy", která si svou bizarností a propleteností nezazdá se skandinávskými kriminálkami či Temným případem. Každopádně se připravte, že si budete během nebo po dočtení chtít dohledávat informace o případu na netu, stejně jako další osudy klíčových a reálných postav, jež stále žijí...a jsou mezi námi. Grafické zpracování komiksu je do takové míry geniální, že vás při čtení čeká několik "vau" momentů. Vojtěch Mašek je mistr perspektivy a prolínání vrstev. Maximálně doporučuji.

Zrzavá_Tereza
05.04.2018

Komiks Svatá Barbora. Tak trochu jiný komiks. Není to veselý ani dobrodružný příběh, je to příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Pamatujete si před lety kuřimskou kauzu? Tak přesně v té našli autoři inspiraci. Smutné a tragické věci přesahující naše chápání, zvědavost, hlad po informacích, posedlost, hledání pravdy. To vše tu najdete. Ale i skvělou grafiku. Takže za mě velké doporučení

české komiksy

Autoři knihy