rozvera rozvera komentáře u knih

Papoušek v aspiku Papoušek v aspiku Eva Brabcová

Pravá oddechová literatura. Obzory mi sice nerozšířila, myšlení neobohatila, ale zato pořádně protřepala bránici. Tak tedy- za mně dobré.

06.06.2019 4 z 5

Věnujte mi valčík Věnujte mi valčík Zelda Sayre Fitzgerald

Zápisky autorky, napsané údajně za krátkou dobu při jejím prvním pobytu v sanatoriu, jsou ukázkou jejího velkého talentu. Píše květnatým jazykem, plným metafor o společném životě s F.S.Fitzgeraldem v období dvacátých let, plných společenských událostí, cestování po Evropě i v Americe, bez stálého domova a o stálé touze po vlastním uplatnění.

03.06.2019 4 z 5

René Příběh filmu - dopisy z vězení René Příběh filmu - dopisy z vězení René Plášil

Před lety jsem shlédla časosběrný dokument režisérky paní Třeštíkové o nenapravitelném recidivistovi, zahrnující dvacet let jeho života, převážně stráveného v nápravných zařízeních.Film, oceněný evropskými cenami, se mi velmi líbil a tak jsem si po letech jeho děj připomněla přečtením knížky, která byla na základě získaných dokumentů napsána. Obsahem převážné části jsou autentické datované dopisy, které psal René paní režisérce. Snad ještě lépe, než ve filmu, vyzněla z jeho písemností celá rozporuplná osobnost a v průběhu let pokřivený charakter. Paní režisérka si zaslouží obdiv za neuvěřitelnou trpělivost a toleranci, se kterou k Renému po celá léta přistupovala.

03.06.2019 4 z 5

Dočetla jsem třetí publikaci autora ne-spisovatele , strhující autentické vyprávění o nelehké práci lékařů všech pracovníků této humanitární organizace v podmínkách, které si většina z nás ani neumí představit. Velký obdiv všem a zvláště autorovi, který nám prostředí, ve kterém pracují, s takovou pravdivostí vylíčil.

18.05.2019 5 z 5

Isabela: Neohrožená královna Isabela: Neohrožená královna Colin Falconer (p)

Tentokrát se autor věnoval historickému románu , který mne zaujal od první do poslední stránky.

15.05.2019 4 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Velmi si vážím autorky za tuto knihu, mám dojem, že v ní poskytovala psychoterapii sama sobě , výborně, se znalostí věci a šla vlastně s kůží na trh. Jako má každá mince dvě strany, tak i každý člověk a aversní strana bývá na pohled líbivější než revers a veřejností je více oceňována. Právě tento pohled na rubovou stranu je čtenáři předkládán velmi pravdivým způsobem. Oceňuji hlavně dopisovou část, i když se zdá být trochu rozvleklá, ale o osobnosti člověka dopisy vypovídají mnohé.

15.05.2019 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Dobře napsaná pohádka, alegorie, nepostrádá vtip i satiru a lidské pokolení z toho nevychází bez ztráty kytičky. Vystihující je závěr knihy: "Vy, já, zvířata u vašich nohou, zvířata na vašich talířích, osoba vedle vás- Všichni jsme stejní. Všichni jsme posvátné krávy,"

06.05.2019 4 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Měla jsem šťastnou ruku, když jsem sáhla po knize s nicneříkajícím názvem a půvabnou obálkou. Velmi mne zaujal příběh korejského rodu, zahrnující skoro celé dvacáté století, jehož čtyři generace žily od doby anexe Koreje Japonci v Japonsku. Celá korejská komunita byla považována za občany druhé kategorie, živila se těžce podřadnými pracemi a tento způsob života se v podstatě příliš nezměnil ani po konci kolonizace. Korejci měli naději na dobré uživení, případně zbohatnutí, snad jedině, pokud se jim podařilo dostat se k provozování herny" pačinko", které jsou doménou především korejských občanů. Příběh mne tak zaujal, že jsem se rozhodla jej dát do Výzvy, přesto, že autorka, i když původem Korejka, žije od dětství v Americe. Náměty ke knize čerpala při několikaletém pobytu v Koreji hledáním a rozhovory s pamětníky, takže příběh je sestaven z jejich vzpomínek.

03.05.2019 5 z 5

Velká láska malých rozměrů Velká láska malých rozměrů Colin Falconer (p)

Velmi napínavý román o velkém malíři Vasguezovi, velkého nadání a malé postavy , který celoživotně miloval dvě věci a to malování a krásnou dívku. Příběh ve kterém se v dobře namíchané směsi objevuje láska, čest, zrada i odpuštění. Děj se odehrává převážně v Seville Granadě, v době války Španělů s Maury na sklonku 15. století. Škoda, že žádná z jeho maleb se nedochovala.

15.04.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Nádherným jazykem napsaný strhující životní příběh" baťováckého" stavaře, působícího roky v Indii ,jeho židovské manželky , kterou po návratu do vlasti čeká tragický osud a syna Daniela, který od konce války prožije život emigraci a v dospělosti vzpomíná na život svých rodičů. Každá věta naprosto uvěřitelná a jako celek velice emotivní kniha, na kterou se nedá zapomenout.

15.04.2019 5 z 5

Nevím kudy kam Nevím kudy kam Gayle Forman

Tuto knížku mi přinesla k přečtení dívka, se kterou si rády povídáme o literatuře. Zajímavé osudy tří mladých lidí, trochu mi nevyhovoval v některých momentech styl psaní a jako celek musím použít hodnocení dívčino, protože jsem již bohužel generačně v jiné linii a mé hodnocení by nemuselo být objektivní.

20.03.2019 3 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Kolem výstavné vily, původně židovského bankéře, se odvíjejí dvě dějové linie. V té první, současné, je protagonistkou žena s výcvikem a bývalou službou v ozbrojených silách, extrovertní makléřka realitní kanceláře, typ, kterému se lidově říká "hrombaba". Děj, psaný vtipně,a odehrávající se v několika dnech , řítí se dravě a je plný násilností, mrtvol a dalších nechutností, zkrátka podle mne "přeakčněno". Druhá dějová linie, zahrnující dva válečné roky, je ve formě deníku, který píše starší muž, magistrátní úředník, partaigenosse, zprvu velice loajální, později po poznání násilností a krutostí, kterých se dopouštějí vládnoucí síly nejen v Ostravě, se odhodlá pomáhat dle svých možností odboji. Autor dobře použil větnou stavbu obvyklou na počátku dvacátého století, což tomuto příběhu dodává na věrohodnosti. Ostraváci jistě najdou v příběhu řadu skutečností a ocení i curriculum vitae plk. Bardoně. V závěru knihy se obě dějové linie spojí v jeden příběh, zajímavý už svým námětem, a až na některé části prvního děje, i zpracováním.

20.03.2019 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Jsem ráda, že jsem si vybrala do čtenářské výzvy tuto knihu. V první části mne zaujala vyprávěním malého indického chlapce o jeho dětství v rodinné ZOO, úvahami o zvířatech , o náboženství, kdy chtěl být zároveň hinduistou, křesťanem i islámistou, meditacemi až nedětskými.Pak v druhé části najednou přesun z poklidně plynoucího příběhu do dramatického děje, prožívaných hrůz protagonisty románu, najednou sirotka a osamělého trosečníka ve vlnách Tichého oceánu. Děj syrový krutý, hrůzný, ale velice emotivní tou urputnou snahou o přežití, i neochvějnou vírou ve vyšší moc. Syrovost a temnotu děje zjemňují krásné popisy přírodních jevů, moře i oblohy ve všech jejich proměnách, živočichů, se kterými měl co do činění, i meditace a myšlenky o žití a přežívání. Jako celek byla kniha pro mne velkým zážitkem.

08.03.2019 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Plasticky vykreslené postavy tří sester s jejich povahami , vše shrnuto do jednoho dne. Kniha mne upoutala. Trochu jsem se ztrácela ve stylu psaní, v těch dlouhých souvětích. Několikrát jsem se musela vracet na začátek věty, abych pochopila její smysl a souvislost děje. Přesto mne příběh oslovil a líbil se mi .

04.03.2019 3 z 5

Sebemilenec Sebemilenec Simona Monyová (p)

Námět příběhu mnohokrát v průběhu věků opakovaný. Příživní "Dárečkové", kteří povolné a důvěřivé ovečky odírají až na kost (vyskytuje se i v obráceném gardu) byli, jsou a budou. Podobné příběhy čítávala už moje babička se slzou v oku ve "Večerech pod lampou". Kladem knížky jsou vtipné popisy situací, dostatek humoru, ironie i satirické glosy. Dobrá oddechovka.

28.02.2019 3 z 5

Láska v Římě Láska v Římě Mark Lamprell

Dobrý námět o třech dvojicích, které pobývají ve stejnou dobu a za různým účelem v Římě. Ač se navzájem neznají, jako neviditelná nit je nějakým způsobem spojuje malá modrá kachlička. Příběh je dobře napsaný, ale trochu mne zklamal tím, že je tam o krásných místech, kterými toto město oplývá, tak málo.

25.02.2019 3 z 5

Kniha o lidech a zvířatech Kniha o lidech a zvířatech Axel Munthe

Krásná knížka, škoda jen, že je tak útlá. V těch povídkách je všechno: vyprávění úvahy, meditace i kritické zamyšlení a vše je psáno krásným , výrazově bohatým jazykem. Nejvíce mne okouzlila povídka Pán hor o turistické výpravě na Mont Blanc, která je vyprávěna formou báje a místy, při popisu krajiny a vnitřních prožitků, připomíná báseň v próze.

25.02.2019 5 z 5

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

Velmi zajímavá kniha ze života manželů Fitzgeraldových. O spisovateli je známo mnoho o jeho životě, ale jeho žena byla v publikacích pouze zmíněna a to převážně jen v souvislosti s její chorobou. I když je kniha uváděna jako fikce, přesto se domnívám, že dostatečně mapuje život slavné dvojice, která žila převážně ve společnosti bohémů své doby, střídala místa pobytu bez skutečného vlastního domova. Kniha se mi velice líbila, jak po stránce obsahové, tak stylem psaní.

23.02.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tato kniha mne fascinovala od první do poslední stránky. Skutečné postavy "bohyni" z kopanic Bílých Karpat, jejich pohnuté osudy i "výpisy" z archivních dokumentů tvoří jedinečný celek bez hluchých míst. Přesto, že je to románové zpracování, je příběh založen na skutečných událostech a o to je zajímavější, jak námětem, tak zpracováním.

17.02.2019 5 z 5

Kniha o Jizerských horách Kniha o Jizerských horách Miloslav Nevrlý

Tato kniha je takovou malou biblí milovníků Jizerek a má čestné místo v jejich knihovnách. Je v ní historie, vyprávění pamětníků, mnohaleté pátrání autora v archiváliích, jeho zážitky a dojmy z putování po horách ve všech ročních obdobích. Podle jeho vyprávění jsme hledali pomníčky, hraniční kameny, hledali krásné výhledy ze skal a rozhleden a těšili se z krásy horských přehrad. Měla jsem tu čest osobně poznat autora , vzdělaného člověka, zaníceného znalce a ochránce přírody. Snad pro to všechno, co jsem se mohla o Jizerkách dovědět, tuto knížku mám mnohokrát přečtenou a přitom stále rozečtenou.

29.01.2019 5 z 5