Kniha o lidech a zvířatech

Kniha o lidech a zvířatech https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33919/kniha-o-lidech-a-zviratech-Brx-33919.jpg 4 53 13

Kniha o zvířatech a lidech je knihou 15 povídek, napsaných na popud přátel, a druhým Muntheho dílem. Žila vždy – ač neprávem – ve stínu jeho slavnější Knihy o San Michele, přestože je po umělecké stránce zcela srovnatelná, okruh zkoumaných lidských povah a osudů je dokonce širší, Muntheho pohled ještě pronikavější, navíc jsou jeho povídky obohaceny schopností, která je výsadou vyzrálých mistrů, úsměvným a soucitným vtipem. Projevuje se zde také jeho takřka antický postoj ke vztahu člověka a přírody, k jejich harmonickému souzvuku. V čtenáři navíc dokonale probudí pocit, že každá Muntheho myšlenka má nejen svoji hloubku, ale také bohaté zázemí životních zkušeností.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Povídky

Vydáno: , Práce

En gammal bok om människor oen djur , 1931

Radimka
20.07.2023 4 z 5

Příběhy plné pokory vůči životu, chudobě a lidskému strádání. Takový náš Neruda. Povídky plně lásky ke zvířatům a k normálním lidským citům.

lassse
18.09.2019 3 z 5

Na tuhle sbírku povídek jsem natrefil náhodou, při hledání čtiva do Čtenářské výzvy. Košatý jazyk mi chvílemi dělal celkem potíže a musel jsem se dost soustředit. Některé povídky mě ale bavily.

"Ale netruchlete nad svým osudem, vy mladí! Neboť ráno je nejkrásnější čas dne a nejpůvabnější růže života věnčí kadeře jara."

Jane007
10.06.2019 3 z 5

Knížka vybrána jako další do Výzvy. Těšila jsem se na zajímavé povídky o zvířatech a ono nic. Až na asi čtyři povídky to byla nuda a dost špatně se mi to četlo. Snad mi sedne jiný bod Výzvy víc.

Kopretina
08.05.2019 4 z 5

Jiný žánr, nový pohled na svět, nové obraty. Jsem ráda za seznámení se s autorem. Nejvíce mě zaujala povídka o stoupání na Monc Blanc, o řádové sestřičce a tajemná povídka o choleře v Neapoli. Za zamyšlení pak stojí pojednání o cirkusových zvířatech.

Ainyska
12.03.2019

Tuto knihu nemohu hodnotit hvězdičkami. Je to přesně jedna z knih u které bych potřebovala půl hvězdy, tedy 3,5. Na 4 to není a 3 jsou málo.

Mám ve zvyku mít rozečtených více knih, proto jsem si oblíbila i knihy povídek. Tato kniha byla rozečtena dlouho, protože v druhé třetině mě prostě přestala bavit. Dlouho jsem se dokopávala ji dočíst a stalo se. Je fakt, že poslední povídky mě bavili rozhodně víc než předchozí (ty nejspíš zachránily můj názor na knihu), byly více záživné a některé i dojemné. Velmi se mi líbí, jak autor popisuje lásku ke zvířatům a pomoc lidem v nouzi. Kniha se mi líbila, některé příběhy si možná budu dokonce pamatovat, ale jestli si ji někdy přečtu znovu? To si nemyslím.

rozvera
25.02.2019 5 z 5

Krásná knížka, škoda jen, že je tak útlá. V těch povídkách je všechno: vyprávění úvahy, meditace i kritické zamyšlení a vše je psáno krásným , výrazově bohatým jazykem. Nejvíce mne okouzlila povídka Pán hor o turistické výpravě na Mont Blanc, která je vyprávěna formou báje a místy, při popisu krajiny a vnitřních prožitků, připomíná báseň v próze.

Jája92
31.01.2018 4 z 5

Některé povídky jsou výborné a čtivé, některé již méně.

MOu598
16.08.2017 4 z 5

Četla jsem v prosinci 2011. Podle mých poznámek:
Spousta zajímavých myšlenek.
Citát:
"Kolik chytrých myšlenek se rodí v hlavách oslů, nikdy nevíme. Moudrý osel totiž zarytě mlčí."
"Údělem čtyřnohých psů je hledat dvounohé kamarády. Přestože mají vytříbený čich, najdou jenom Pány."

slyvuska
20.02.2017 3 z 5

Ze začátku to bylo fajn, postupně však nějak ztrácela glanc a přišlo mi to svým způsobem pořád stejné

Anceroh
14.02.2016 3 z 5

Po Kniha o životě a smrti asi trochu zklamání :-(. Prostě jsem čekala něco jiného.

chiara
03.08.2014 5 z 5

Věčná škoda, že autor toho napsal tak málo, ovšem obě knihy stojí za to. Pohladí po duši i po srdci, je z nich cítit laskavost, soucit a láska k lidem, zvířatům a životu.

Rup
05.11.2013 5 z 5

Jsou lidé, kteří by neměli umírat a knihy, které by neměly končit.

nightlybird
30.11.-0001

Knihu ocení především ti, kteří se seznámili s Knihou o San Michele, protože jak říká autor v předmluvě, "najdou tady mnoho starých známých v těchže obnošených šatech, ..." a je znát, že ji psal autor o řadu let starší a vyzrálejší.

Axel Munthe
švédská, 1857 - 1949
1969  90%Kniha o životě a smrti
1970  86%Kniha o lidech a zvířatech
1934  100%Červený kříž a Železný kříž

Kniha Kniha o lidech a zvířatech je v