Kniha o Jizerských horách

Kniha pro milovníky Jizerských hor. Je rozdělena do dvanácti kapitol (měsíců v roce), z nichž každá je ještě rozdělena na čtyři podkapitoly – Příběhy, Pověsti, Pomníčky a Vyprávění. Kniha obsahuje rozsáhlý věcný a místopisný rejstřík a je doplněna mapou 63 x 72 cm.

2., přeprac. a rozš. vyd.

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61061/kniha-o-jizerskych-horach-61061.jpg 4.931
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Příroda, zvířata
Vydáno:, Severočeské nakladatelství

Sambóši
12.11.2016

Po přečtení této knihy, jsem dostal chuť něco napsat o svých rodných kopcích, tak asi takto na mě Kniha o jizerských horách zapůsobila.

Rade
09.08.2016

Tohle je opravdu povedené povídání o Jizerských horách. Tím spíše, přihlédnu-li k době vydání. Pro mě bohužel trochu zklamání, že knihovní výtisk mapu neobsahuje, za to ale autor nemůže… Každopádně jsem si četbou (i když na přeskáčku, ale tady to vůbec nevadí) připomněla loňskou dovolenou v Hejnicích a namlsala se na tu chystanou v Bedřichově…

„…Bývaly jiné časy: když se nad Libercem nesla první sněhová fujavice, objevoval se každoročně v Pražské ulici muž. Mlčky stoupal strmou ulicí, lidé se rozestupovali. Prošel městem a neotřesitelně stoupal k horám, zdálo se, že tam, kdesi vysoko na hřebenech, je jeho místo, kde bude bílé smrti pohlížet neohroženě tváří v tvář. Kráčel pomalým, ale železným krokem, napravo nalevo se neohlédl. Měl červený svetr, chlupaté podkolenky, v pevně sevřených rtech drtil dýmku, někdy za sebou táhnul malé sáňky a jednou (ale to již nevím bezpečně) byl dokonce omotán horolezeckým lanem. Tak tehdy v mých mladistvých vzpomínkách vyrážela do svých akcí Horská služba.“

Joges
28.08.2015

Přečteno podruhé, se stejným nadšením jako před lety. Zprvu jsem se nemohl začíst, ale později jsem už nemohl pustit knihu z ruky. Nevrlý píše zajímavým stylem. Kniha je plná pověstí, historických událostí, mordů, pomníčků, reálií - o každém místě v Jizerkách se něco dozvíte. To se pak v horách šlape od místa k místu jedna báseň.

miroslav0327
11.06.2015

Tato kniha je unikátem mezi tituly, dosud o Jizerských horách vydanými.

p.stranska
05.05.2015

Jednoznačně nejvyšší hodnocení. Každý si v této knize najde aspoň část, která mu sedne. Obdivovatel přírody, milovník starých příběhů nebo ten, co chce prostě jen objevovat ještě nepoznaná místa na výletech do našich krásných Jizerských hor.

Daydreamer
14.05.2013

Výborná kniha od zasvěceného znalce Jizerských hor. Jizerky jsou vlastně jakési "komorní" horstvo, alespoň ve srovnání s jinými našimi horami, ale půvabů je v nich dost a dost :-).

Bránolog
06.02.2012

Ačkoli Jizerské hory nejsou mým nejoblíbenějším pohořím, leccos jsem zde prožil a tato kniha mi byla dobrým průvodcem. Zejména pasáže o pomníčcích jsou super.

Joges
30.11.2011

I když jde převážně o literaturu faktu, kniha je poutavá a dobře napsaná. Autor čtivým způsobem přibližuje čtenáři Jizerské hory formou povídek, pověstí, historických událostí, to vše je zasazeno do rámce dvanácti měsíců v roce. Po přečtení máte chuť vyrazit někam do hor.