Připomínky zašlých časů - Pomníčky Jizerských hor

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha se věnuje drobným památkám, jimž si lidé zvykli zjednodušeně říkat "pomníčky". Nazývají je tak nejednou i v případech, kdy toto pojmenování nevystihuje přesně jejich podstatu. V Jizerských horách se takových pomníčků nachází nebývale velké množství, čímž se staly určitým fenoménem zdejší krajiny. Jejich hledání se pro řadu milovníků Jizerských hor stalo vášní. Knihu napsali Miloslav Nevrlý, Marek Řeháček a Otokar Simm - tři autoři, z nichž každý poznával tyto památky v jiné době. Dalo by se říci, že se jedná o pohled tří generací. Vyzvat ke spolupráci Miloslava Nevrlého se zdálo být samozřejmostí - vždyť to byl právě on, kdo poprvé publikoval obrovské množství informací o pomníčkách. Avšak jizerskohorský bard odmítl psát znovu o tom, co již jednou popsal, místo toho nabídl nejstarší vzpomínky z prvních setkání s pomníčky. Doprovod tvoří půl století staré dosud nepublikované diapozitivy. Vedle obrázků z minulosti najde čtenář i spoustu současných fotografií, jejichž autorem je Jan Pikous mladší. Čtenář tak má příležitost pozorovat změny, kterými během pěti desetiletí prošly nejen popisované památky, ale i celé Jizerské hory. Hned v úvodu autoři zdůrazňují, že se nejedná o soupis všech drobných památek, natož o nějakou encyklopedii. Do výběru zařadili sto padesát památek, které považovali za zajímavé. Až na několik výjimek pominuli pomníčky novodobé . Knížka je rozdělena do dvanácti kapitol, přičemž texty všech tří autorů se prolínají. Pro pohodlné vyhledávání je v závěru připojen rejstřík památek i autorů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199661/big_pripominky-zaslych-casu-pomnicky-ji-d9J-199661.jpeg 56
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Připomínky zašlých časů - Pomníčky Jizerských hor

VojtaM57
09.08.2019

Chci se zeptat, jestli kniha obsahuje mapky a GPS souřadnice pomníčků?

IvonaK
15.06.2018

Všechny pomníčky tam sice zachyceny nejsou, ale jinak ty které tam jsou, tak o těch je podáno co nejvíce informací. A v úvodu jsou nějáké informace o Jizerských Horách, což se mi moc líbilo. Jako takové otvírání celého smutné ho vyprávění.


Lesapán
20.12.2017

Pro milovníky Jizerských hor téměř povinná četba. Ke knize jsem se dostal skrz Míly Nevrlého a jeho Knize o Jizerských horách. Samotné vzpomínky Míly N. jsou v knize retrospektivně útržkovitě obsaženy.

Kniha byla pro mne pohlazením po duši a vždy, když jsem se do knihy více začetl, měl jsem neskonalou touhu vytáhnout batoh, sednout na bus a vyrazit do Jizerek hledat všemožné pomníčky, křížky, boží muka a jiné krajinotvorné prvky, které připomínají ony zašlé časy.

Kniha byla pro mě napsaná velice čtivou formou, kdy jemně propojovala fakta s poetickým tónem autorů. Právě úvod do každé kapitoly (kategorie pomníčků, křížků apod.) byl vždy moc hezky napsán a čtenáře s velkou chutí naladil na následující téma.

Pro milovníky Jizerských hor doporučuji přečíst, stejně tak vzít s sebou během toulání a objevování Jizerských pomníčků (pokud tedy nebudete mít v ruce Knihu o Jizerských horách od M. Nevrlého) :-)