Z jako Zelda

Když „kráska z Jihu“ Zelda Sayre poprvé poznala Francise Scotta Fitzgeralda, bylo jí sladkých sedmnáct a on měl na sobě slušivou uniformu. Psal se rok 1918 a oba se do sebe okamžitě zamilovali. Staly se z nich vyhledávané celebrity, hvězdy večírků. Přicházelo však i vyčerpání, excesy, období bez peněz. Jejich manželství bylo spletí žárlivosti, zášti a vzájemného ubližování. Kým doopravdy Zelda byla kromě toho, že ji vnímáme jako manželku slavného – a později polozapomenutého – spisovatele? Byla lepší autorkou než Scott? Kdo komu vykrádal témata románů? A jak to bylo s její schizofrenií a záhadným úmrtím?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182400/big_z-jako-zelda-PQE-182400.jpg 4.2119

Vydáno: , Odeon

Z: A Novel of Zelda Fitzgerald, 2013

Kniha Z jako Zelda

Evina16

Krásně napsaný příběh dvou lidí, kteří nemohli žít bez sebe, ale jako kdyby nemohli žít ani spolu. Jak se píše v doslovu, kniha je z velké části fikce, ale se spoustou skutečných osob, událostí i momentů ze života manželů Fitzgeraldových. Možná je to tím, že mám slabost pro jazz, ale tento příběh z jazzového věku mě okouzlil.

HoneyBunny

Tak tahle kniha mi totálně rozcupovala duši.
Každá věta je napsaná tak poutavě, že mě téměř fyzicky bolelo, když jsem čtení musela kvůli práci odkládat, proto doporučuji přečíst knihu na jeden zátah třeba o víkendu.
Scotta jako autora naprosto zbožňuju, proto jsem tak zničená z jeho chování k ženě... Zeldě jsem naprosto rozuměla, taky bych nedokázala být jen pouhá manželka - ozdoba. A že byl Hemingway od mládí starej prasák, to mě opravdu nepřekvapilo, nikdo to nemá tak vepsaný v očích jako on! :D
Poslední stránky už jsem jen brečela...což se mi u knih téměř nikdy nestává... Byla to nádherná jízda. Bolavá až na dřeň ale úchvatná. A slovy samotné Zeldy: Kdybych se znovu rozhodovala, jestli do toho jít, říkám ANO! :)

Linda007
13.10.2020

Stojí určitě za přečtení, ale napsané to je nepoutavě, každou chvíli jsem zjistila, že myslím na něco jiného a knihu nevnímám.

Annicka
25.08.2020

(+ SPOILER) Příběh Zeldy Fitzgeraldové mě úplně pohltil. Zcela jsem prožívala její radosti a byla jsem nešťastná z toho, kam se její vztah vyvinul. Příběh je psaný pěkně čtivě a do Zeldy jsem se dovedla vžít.

Na druhou stranu to místy připomínalo feministickou agitku. Fitzgerald je popsaný vpodstatě jako typický sebestředný egoistický macho, který ve své ženě zašlape jakoukoliv radost už v zárodku. Takoví lidé skutečně existují, ale tady to bylo trošku okaté... Samozřejmě je to dané tím, že je celý příběh popsaný ze Zeldina pohledu. Postupem času se ale z mladé Zeldy, flámující holčiny, která nemá moc starostí a chce se prostě jen bavit, stane neuvěřitelně ambiciózní všeumělkyně, které je její opilý, agresivní a neschopný manžel přítěží, protože vše ubíjí, aby náhodou nebyla lepší než on. I tak to byla krásná kniha, jen to není na plný počet hvězdiček.

knihovniceVS
21.07.2020

Pokud autorka vydá další knihu, jistě si ji nenechám ujít. Její styl mi vyhovuje, byť jsou její knihy částí fikce, tak jsou také plné reálií, baví mě dohledávat si informace a díky dosažitelným fotografiím mi tyto příběhy doslova ožívají před očima.
Zelda byla velmi svá, přesto mi byla docela blízká. Už před sto lety žila rozmarný život plný luxusu. A ikony padají z piedestalu... :-)
Zcela náhodou se mi podařila úžasná spojitost: od Mademoiselle Coco jsem se plynule dostala k Pařížské manželce, poté následovala Zelda a teď už se těším na Paní Hemingwayovou... Je to super číst o stejných lidech z různých pohledů, těší mě, když v jedné knize najdu odkaz na něco, co jsem četla v té předchozí. Bylo to vážně skvělé čtení.

tereza1198
07.07.2020

Mám ráda tuhle dobu. Jazz, alkohol a ovzduší nabité změnami. Manželé Fitzgeraldovi jsou správně manipulativní a sebedestruktivní. Zelda je zde vykreslena jako ta normálnější z páru. Ve skutečnosti nelze říct, kdo z nich byl ten šílenější, opilejší a jízlivější. Líbilo se mi i vykreslení Hemingwaye jako talentovaného šmejda (četla jsem Paní Hemingwayová a Pařížskou manželku, kde jsem o něm ztratila iluze).

Jadlenka
14.06.2020

On snil, že bude velkým spisovatelem.
Ona snila, že nebude dělat vůbec nic.
Oba žijí, jako by byl život jeden dlouhý flám.
Ona se stává čím dál více ambiciozní a sebevědomá. Život ji nabízí příležitost stát se profesionální tanečnící. Ale pro něj zůstane jen manželkou a matkou jeho dětí. Přesně takovou, jakou ji chce mít.
Příběh o tom, jak vypadal život v jazzovém věku.
O promarněných příležitostech. O věrnosti. O sebeobětování.

jiri77
04.11.2019

Hodně zajímavá kniha o životě manželů Fitzgeraldových ,podaná z pohledu Zeldy ( ..i když je to celkem neobjektivní, a je to v podstatě ''fikce''..) je to hodně zajímavý pohled ,na život v jazzovém věku a vše co musely některé celebrity té doby podstoupit ,proto aby se uživili, udrželi společenské postavení a jaký to na nich nechalo dopad v podobě psychických nemocí a alkoholismu. Kniha je jak jeden velký společenský večírek, samé koktejlové oslavy, zábavy a cestování. Ke konci je to už trochu smutnější ,ale to asi k takovému nezřízenému životu patří.
Kniha se mi líbila ,akorát ted' nevím ,jak mám po přečtení tohoto románu,pohlížet na Hemingwaye ?