rozvera rozvera komentáře u knih

Paměti osobního lékaře Františka Ferdinanda Paměti osobního lékaře Františka Ferdinanda Victor Eisenmenger

O osobu tohoto arcivévody jsem se začala zajímat již před léty, kdy nám kastelán Konopiště velice zajímavě vyprávěl o tomto monarchovi, jeho mimořádné zálibě v lovu, sporech s kamarilou císařského dvora, i s císařem, jehož byl následníkem.Postupem času jsem přečetla snad vše, co bylo v češtině o této osobě vydáno. Sáhla jsem tedy i po této knížce, která byla napsána již v roce 1930, dva roky před autorovou smrtí a je jeho jediným dílem. Prvně jsem měla, podle názvu knihy, obavu, že to bude psáno stylem:"Viděno okem nočníku", ale mýlila jsem se. Autor působil jako po dva roky jako osobní lékař arcivévody a vzhledem k jeho plicní nemoci vyhledával oblasti s příznivým klimatem, kam jej provázel.Proto se knížka spíše její jako řada zajímavých cestopisných črt, různých vtipných postřehů a popisů prožívaných událostí, např. honů, různých slavností apod. V poslední části knihy, už spíše jako pozorovatel, popisuje různé osobnosti z arcivévodova okolí a nakonec obhajuje svoji publikaci, která zřejmě vyvolala ve Vídni v určitých kruzích bouři nevole. Ráda jsem tuto knížku četla, dokresluje v lecčem portrét monarchy, této rozporuplné osobnosti dějin.

17.01.2020 4 z 5

Psi ve válce Psi ve válce Lisa Rogak

Nejen přítel člověka, ale pomocník při práci policisty, pomocník při canis terapii, utěšitel svého pána při nemoci, ale i zachránce životů lidí ve válečných konfliktech. To všechno dokáže a ochotně dělá dobře vycvičený pes a to jen za pár pamlsků, vlídné slovo a pohlazení.Tuto knížku jsem pojala jako poděkování nejen všem čtyřnohým přátelům člověka, ale i jako dík všem lidem, kteří mají zásluhu o jejich výcvik a také těm, kteří pak jejich schopnosti využívají a své chlupaté kamarády milují a opatrují.

17.01.2020 5 z 5

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

Dobře čtivá oddechovka,plná děje, ukrátí dlouhou chvíli. Hlubší dojem ve mě nezanechá.

17.01.2020 2 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Nevšední čtenářský zážitek. Autor prostřednictvím detektivního příběhu , dosti jednoduchého, odehrávajícího se na kanadském ostrově Entry,chtěl svým příběhem vzdát čest a úctu všem imigrantům, pocházejícím především ze Skotské vysočiny a ostrovů,
kteří po zničujícím hladomoru v polovině 19. století byli nuceni před smrtí hladem, nebo v důsledku represí ze strany majitelů půdy, emigrovat a pokud přežili úděsnou plavbu v podpalubí lodí, našli nový domov , především v oblasti Magdaleniných ostrovů v Kanadě. Tato kniha pro mne byla inspirativní a donutila mne zapátrat více v dějinách .

09.01.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Knížka se mi četla velice dobře, až na to, že probudila zasuté vzpomínky na našeho známého , vynikajícího chirurga z velké nemocnice, který pro třes rukou následkem alkoholu, se musel své práce vzdát a skončil frustrovaný jako závodní lékař. Nikdo by ho neocenil "mužem roku", stejně jako protagonistu tohoto příběhu. Autorka dobře a velmi čtivě popsala prostředí chirurgického oddělení nemocnice.

18.11.2019 4 z 5

Dívka, která zvítězila nad IS Dívka, která zvítězila nad IS Farida Khalaf

Není to tak dávno, co se sdělovací prostředky zmiňovaly o útrapách až genocidě jezídských obyvatel v severním Iráku v souvislosti s válkou proti Islámskému státu. V děsivém příběhu je popsáno utrpení jedné mladé příslušnice této komunity, její rodiny a obyvatelů vesnice v době, kdy jejich území ovládli islámští bojovníci , vraždili a plenili jako středověcí nájezdníci všechny, kdo odmítali přijmout jejich náboženství. Neveselé čtení o tom, co se děje ve 21. století, v době neuvěřitelného pokroku ve všech oborech lidské činností , jen lidé se v průběhu věků jaksi zapomněli změnit k lepšímu.

11.11.2019 4 z 5

Kouzelné vyprávění o ženě, profesorce, která se v polovině života rozhodne jej radikálně změnit, odstěhuje se do malebného středověkého jihofrancouzského městečka,koupí si knihkupectví a věnuje se svému novému vysněnému povolání. Knihy jsou její životní láskou a jejich prostřednictvím působí na návštěvníky nejen jako prodejce, rádce i jako laický psycholog. Knížka je plná krásných myšlenek , laskavých pozorování a navozuje v čtenáři pocit dobré pohody.
" Co je knihkupectví? Je to prostor. Prostor světla a tepla . Prostor sdílení a důvěrnosti. Území bratrství. Místo, které spojuje." (Citát Erik Orsenna v prologu.)

11.11.2019 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Příběh mne doslova zasáhl, připomněl mi trojnožku. Jednu nohu tvoří starší žena Brit-Marie,ořech s tvrdou skořápkou, pod níž je sladké jádro plné dobroty. Druhou nohou je mini městečko s nejobyčejnějšími obyvateli, jaké může mít a třetí pomyslnou nohu tvoří "kulatý nesmysl", fotbalový míč, který je pojítkem mezi obyvateli všech věkových skupin a jehož prostřednictvím se navazují dobré vztahy. Na těchto třech bodech vystavěl autor působivý příběh,plný krásných myšlenek, z jehož každé stránky kouká lidskost, jemný humor i nenásilná satira.Musím uvést jeden citát z knihy, hluboce pravdivý: "Tohle je Borg. Tady v Borgu si vzájemně odpouštíme. Ani nemáme na výběr. Kdybysme to nedělali, nezbyli by nám žádný kámoši, na který bysme pak mohli bejt nas..ný."

17.10.2019 5 z 5

Osobní poplach Osobní poplach Josef Holcman

Pěkně vykreslené osoby z příběhu, jehož prostředí je pro mne naprosto neznámé a tak mi vlastní pointa příběhu z této neznalosti unikala.

17.10.2019 2 z 5

Talisman Talisman Nicholas Sparks

Nevšední námět , čtivě zpracovaný. Příjemná oddychová četba.

Kočárová cesta Kočárová cesta Jana Klimečková

Velmi pěkně napsaný příběh služebnictva z pozdní tereziánské doby, kdy vladařka byla již ovdovělá a pomalu se měnil její přístup ke sloužícím, kteří ji obklopovali.

17.10.2019 4 z 5

Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Jiří Hanibal

Tento spisovatel nikdy nezklame, pěkný román, zasazený do neklidných dob vlády Jiřího z Poděbrad.

Zvěrolékař v divočině Zvěrolékař v divočině Luke Gamble

Autor na konci svých druhých vzpomínek ze zvěrolékařské praxe doma i v exotické cizině napsal: "Psát druhou knihu bylo nádherné a užil jsem si každou minutu." Já jsem si užila každou minutu při jejím čtení, stejně jako u první knížky.

03.09.2019 5 z 5

Zvěrolékař a spol. Zvěrolékař a spol. Luke Gamble

Veselé i vážné historky ze života zvěrolékaře, psané svižně s dobře odměřenou dávkou laskavého suchého humoru. Z každého příběhu je zřejmá velká láska ke všemu živému.

03.09.2019 5 z 5

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Autor zavádí čtenáře do světa sběratelů starých tisků, jejich padělatelů, restaurátorů a antikvářů. Velmi umně splétá osudy lidí v průběhu čtyř staletí, kteří jsou nějak spojeni s osou příběhu, starým prvotiskem, vzniklým na sklonku šestnáctého století. Je to sice fiktivní příběh, i když některá jména z minulých dob jsou autentická. Vyprávění je dějově bohaté, s detektivními prvky i s ryze osobními prožitky protagonisty příběhu. Kniha se mi velice líbila.

28.08.2019 5 z 5

Smrt Jima Loneyho Smrt Jima Loneyho James Welch

Autor celkem dobře popsal jeden dosti bezútěšný život. Tento žánr není můj oblíbený, proto ho ani neumím hodnotit.

28.08.2019 2 z 5

Synové a vojáci Synové a vojáci Bruce Henderson

Autor se vynikajícím způsobem zhostil nelehkého úkolu zdokumentovat téměř neznámý příběh mladých židovských chlapců, kteří různými a složitými cestami se dostávali z nacistického Německa do emigrace, většinou do Ameriky a po výcviku se účastnili války ve spojeneckých armádách. Říkalo se jim "Chlapci z Ritchie" podle místa výcviku a byli vyškoleni pro práci kurýrů, vyzvědačů a hlavně tlumočníků a vyšetřovatelů při výsleších nepřátelských zajatců. Odváděli velmi potřebnou práci, hlavně při výsleších a pro svou dokonalou znalost rodného jazyka získávali poznatky potřebné pro velitelské sbory. Účastnili se vylodění v Normandii, dlouhodobých bojů v Ardenách, až po osvobozování koncentračních táborů a v poválečné době pátrali po zbytcích svých rodin, které před začátkem války museli opustit. Nesmírně silné příběhy, psané erudovaně s dokonalou novinářskou přesností, které musí nutně na každého čtenáře emočně silně zapůsobit.

21.08.2019 5 z 5

Na Leopardí skále Na Leopardí skále Wilbur Smith

Zatím poslední autorova kniha , vzpomínání na uplynulé roky od dětství až po současnost, se mi ze všech jeho knih, které jsem zatím četla, líbila nejvíce. Svou životní cestu ve velké míře podřizoval novým poznatkům, ze kterých čerpal náměty pro své romány. Řídil se heslem:" Píši o tom, co znám." Do paměti se mi vepsala slova, která si dovolím citovat:"Měl jsem štěstí, že jsem zažil velké války a nikdo mě nezastřelil, ale také štěstí v tom, že jsem vyrůstal mezi hrdiny, kteří v nich sloužili a poučil se z jejich příkladu. Měl jsem štěstí , že jsem žil a psal v době, kdy knihy tvořily neodmyslitelnou součást společnosti."

07.08.2019 5 z 5

Lafayette  - vězeň z olomoucké pevnosti Lafayette - vězeň z olomoucké pevnosti Richard Hanzlík

V Olomouci jsem náhodou narazila na ulici pojmenovanou po tomto generálovi, jehož jméno mi bylo povědomé. V knihovně jsem našla knihu , ve které autoři zmapovali kus života tohoto zajímavého člověka, vojáka každým coulem, který věřil v ideály francouzské revoluce tak, že se na její počest se vzdal i šlechtického titulu a stal se i velitelem národních gard. Když zjistil, že se ideály měnily v násilnosti, vzdal se vedení armády a prchal z Francie. Byl zadržen a vězněn, mimo jiné i v olomoucké pevnosti. Jeho život byl velice pestrý, účastnil se i americké války za nezávislost, stal se přítelem prezidenta Washingtona, od kterého obdržel vysoké. státní vyznamenání za statečnost. Kniha se mi velmi líbila, je napsaná formou románu, i když události jsou historicky doložené. Nečte se zrovna snadno, je zaplněna spoustou postav, i časová osa se mění, ale dobře vystihuje atmosféru doby poslední čtvrtiny 18. a začátku 19. století.

23.06.2019 4 z 5

Život staré Šumavy Život staré Šumavy Vlastimil Vondruška

Velmi mne zaujala populárně naučná publikace, ve které autor přehledně a dobře zpracoval informace o životě obyvatel Šumavy od začátku osídlení až do konce 19. století. Celkem podrobně jsou popsány jednotlivé části, týkající se všech činností, kterými se pro obživu lidé zabývali, jaká řemesla provozovali, jak se mýtily lesy, stavěla obydlí, jak se oblékali, čím se živili , vlastně autor zmapoval celý život osadníků . Kniha je doplněna pěknými černobílými fotografiemi a půvabnými drobnými perokresbami vztahujícími se k jednotlivým činnostem. Věcné popisy jsou odlehčeny pověstmi , říkankami a výpisky z děl kronikářů.

21.06.2019 5 z 5