Osobní poplach

Osobní poplach https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258498/bmid_osobni-poplach-258498.jpg 4 8 4

O své spalující touze zaznamenat bohatýrské historky a průpovídky svého strýce Jožky Slováka, řezníka „masára“ z horňácké Velké nad Veličkou, mi Josef Holcman tolik let barvitě vyprávěl, až jsem získal dojem, že už ta knížka vyšla a já jsem ji dávno přečetl a odložil do knihovny. Takže se divím, když teprve teď vychází. Pochopil jsem, že autor text odsouval, vyprávěl přátelům zas a znova, bál se definitivy tisku. Měl strach, aby živoucí, provokující osobnost strýce Jožky nebyla vnímána jenom skrze výkřiky či pod dojmem množství vypitých slivovic či vína. Nechtěl svému strýci ublížit zploštěním jeho vícerozměrné figury na profláknuté pábitelství či laskavý humor v české literatuře tolik populární. Překročit tento stín je vždycky těžké, zvláště v době, kdy nejsme svazováni ideologickým obrazem vzorného socialistického člověka bez chyb a kdy náš veřejný život je zásobován i z nejvyšších politických kruhů nejrůznějšími takzvaně autentickými historkami a výtržnostmi lidí takřka bez skrupulí. Tragikomická postava opilce, dočasně se motajícího nad korunovačními klenoty Pražského hradu, je pouze truchlivou, nechci říci poeticky, třešinkou na dortu, spíše štamprličkou becherovky v českém guláši. Jakoby symbolizoval to malé, nízké a odpudivé z čecháčkovství.... celý text

rozvera
17.10.2019 2 z 5

Pěkně vykreslené osoby z příběhu, jehož prostředí je pro mne naprosto neznámé a tak mi vlastní pointa příběhu z této neznalosti unikala.

Macek58
20.01.2017 4 z 5

Zajímavé psaný román. Pěkně se čte a zvláště ty pasáže, kde jsou opisovány známe osoby z mého okolí.

vitavita
02.01.2016 5 z 5

Román je výborný. Navíc znám některé postavy, které jsou velmi citlivě vystihnuté.
K popisu knihy: popis knihy je popis, ale ne osobní názory toho, kdo píše popis.
Mají to být fakta o knize, ne nějaké teorie či osobní názory, ty patří do Kometáře.

kilometr
19.10.2015 4 z 5

Dobře čtivá kniha,mapující život jednoho člověka.I přes to,že se tu některé situace zbytečně opakují,se mi kniha líbila.75%.

Slovácko

Josef Holcman