rozvera rozvera komentáře u knih

Julie v červnu, Romeo na konci listopadu Julie v červnu, Romeo na konci listopadu Oliver Burian

Zajímavý námět o umírajícím starci a jeho schovance, která mu na pokračování při návštěvách předčítá z jeho deníku, zahrnujícího hlavně vztah s celoživotní láskou. Toto retrospektivní čtení mi připadalo zdlouhavé, bezobsažné a pokazilo mi dojem z celkového pojetí knihy. Dějová osa je situována do nedaleké budoucnosti a i když si dovedu představit převratné novinky v technickém pokroku, tak ten popisovaný pokrok v nemocnici z pohledu budoucích cca dvaceti let mi připadá spíše jako sci-fi.

29.01.2019 2 z 5

Bohužel jsem četla nejprve pokračování příběhu, celý mne zaujal svým námětem, i když jsem si první část musela domyslet. Nedovedu posoudit, jak se člověk zachová po tak tragické události, kdy naráz ztratí dvě nejmilovanější osoby a nemá ani zázemí zbytku rodiny. První část již shánět nebudu. Vlastní zpracování náměru se mi chvílemi zdálo poněkud plytké, přesto nelituji, že jsem knížku přečetla.

20.01.2019 3 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Knížku nemohu hodnotit jinak, než jako výborné vyprávění s patřičnou dávkou laskavého humoru. V některých situacích jsem se našla a mohla i zavzpomínat. Nadchla mne řada pěkných snímků i vtipných kresbiček. Prostě nádhera.

18.01.2019 5 z 5

Houslistka Houslistka Jilly Cooper

Příběh je zaplněn spoustou postav, z nichž nejméně polovina jsou hudebníci, členové komorního orchestru. Za protagonisty lze považovat dvě postavy, a to kontroverzní , nadanou sólistku na housle a posléze dirigentku Abigail a vynikajícího klavíristu Marcuse. V průběhu let jsem přečetla všechny předchozí díly románové ságy a tato kniha mne zaujala tím, že popisuje fungování orchestru a vnitřní vztahy jednotlivých osob. Celkem z knihy vyplývá jedno pravidlo, že v hudbě jsou v rovnováze tři skutečnosti: skladatel, hudební nástroj a ten, kdo nástroj mistrovsky ovládá.

14.01.2019 3 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Obdoba pohádkové Popelky, ale pro jinou generaci než jsem já. Příběh je čtivý, dobře napsaný, ale pro mne příliš pohádkový.

07.01.2019 2 z 5

Oči nemlčí Oči nemlčí Roy Jacobsen

Tímto dílem se završuje příběh o Ingrid, která těsně po skončení druhé světové války putuje pěšky s batohem na zádech a nemluvnětem v náručí Norskem. Sleduje cestu, kterou se asi ubíral ruský válečný zajatec, o němž je psáno ve druhém dílu trilogie. Alexandr, který musel odejít z ostrova před německou razií se vydal na dlouhou cestu přes Norsko do rodné země. Ingrid sleduje jeho stopy a vyptává se lidí, kteří se s ním mohli potkat.
Autor odhaluje chování lidí ve vypjatých situacích, poukazuje na jejich statečnost, bázlivost i zrádcovství, tak jak se to v lidském společenství běžně vyskytuje.
V závěru knihy se Ingrid vrací na svůj ostrov, moudřejší o zážitky a obohacená o dobrá setkání.

07.01.2019 4 z 5

Skryto v Paříži Skryto v Paříži Corine Gantz

Žádný strhující děj, ale příjemné čtení, dobře vykreslené postavy. Nelituji času, který jsem u knížky strávila.

07.01.2019 3 z 5

Kniha mne upoutala svou obálkou s obrázkem usměvavé "bábušky" a neprohloupila jsem, když jsem si ji přinesla domů. Pobavila, poučila a nadchla mne mnohými ilustracemi. Už během čtení jsem hledala v mapách místa, která autor navštívil, bylo to další plus.

07.01.2019

Vánoční cesty domů -- 10 povídek a příběhů českých spisovatelů Vánoční cesty domů -- 10 povídek a příběhů českých spisovatelů kolektiv autorů

Půvabné povídky, navodily spolu s vůní jehličí trochu nostalgickou a přece milou atmosféru předvánočního času.

01.01.2019 4 z 5

Atlas mužů Atlas mužů Oldřiška Podhorcová

Úsměvná knížka, plná laskavého humoru a mírné satiry.Oddechové čtení.

26.11.2018 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi čtivá knížka o jedné selské rodině z moravské vesnice z nedávné doby, já jsem si však připomněla své dětství, prožité v české vesnici před mnoha roky, ale podobnost je naprostá.

26.11.2018 4 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Nejsem velký fanda detektivek, ale tato mne zaujala neobvyklou dvojicí vyšetřovatelů, takže jsem ji s chutí přečetla.

26.11.2018 4 z 5

První republika - Zamlčená historie První republika - Zamlčená historie Jan A. Novák

Knížka mne zaujala od první stránky. Dost věcí jsem se dověděla o historii v prvních letech dvacátého století. Autor sbíral poznatky v kronikách obecních i farních, od zápisků, které se dochovaly o vojácích v první světové válce, o zákulisních jednáních státníků a jejich úlohách při vzniku republiky. Čerpal i ze zdrojů, uvedených v závěru knihy a jistě i z řady dalších pramenů. Názory na činnost čelných představitelů první republiky a na některé okolnosti jejího vzniku se s postupem času mění tak, jaká je zrovna politická situace, ale nic to nemění na základních historických faktech. Po přečtení poslední stránky jsem si musela povzdechnout s K.H. Borovským:" Tak to chodí na tom světě každičkej den jinak, dneska tě maj za svatýho, zejtra budeš sviňák."

01.11.2018 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Všechny tři příběhy jsou výborně napsané, u dvou manželských je k zamyšlení, zda jsou protagonistky příběhů tak poddajné, že teprve po vyhrocených situacích se dokáží vzpamatovat ze svého ponížení a z psychologických sítí se osvobodit. Třetí povídka je nejmrazivější, tím, jak "šmejdi"dokáží využít bez skrupulí největší lidskou obavu a to o zdraví dítěte.

01.11.2018 4 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

V pokračování románu Ostrov se stává hlavní postavou Ingrid, dospělá, silná a energická žena, která sama prožívá strastiplné dny druhé světové války na svém ostrově. Syrový a velice silný příběh.

27.10.2018 5 z 5

Betlémská noc Betlémská noc Marie Kubátová

Několik drobných kouzelných pohádkových příběhů, situovaných do Krkonoš, které beru do ruky vždy o vánočním odpoledni, aby se dětem zkrátilo čekání na dárky a také aby se seznámily s nářečím, které už pomalu mizí spolu s pamětníky.

19.10.2018 4 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Zajímavý příběh o žívotě rodiny norského rybáře, která žije osaměle na jednom z nesčetných norských ostrovů. Děj je zasazen do první třetiny dvacátého století, členové rodiny včetně dětí od nejútlejšího věku se rvou s přírodou o přežití a zajištění životních potřeb, prožívají společně drobná vítězství i tragedie, se kterými se musejí vyrovnat.

17.10.2018 4 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Francis Scott Fitzgerald

Autobiografická kniha z mládí autora, která se nečte zrovna snadno, zvláště první částí jsem se musela prokousat. FSF sám sebe popisuje jako egocentrika a v tom duchu se nese celá kniha. On situace a vše, co chce čtenáři sdělit , jen nepopisuje, ale široce, až básnicky košatě opisuje a tento styl se projevuje i v ostatních jeho knihách, které jsem četla.

15.10.2018 3 z 5

Paní Parkingtonová Paní Parkingtonová Louis Bromfield

Zajímavá kniha z prostředí americké zbohatlické společnosti burziánů, bankéřů a mafiánů různého druhu. Román je zasazen do období poslední třetiny devatenáctého století, až po dobu druhé světové války.Ústřední postavou příběhu je stará dáma, která v této společnosti strávila život a jeho průběh ožívá v jejích vzpomínkách. Autor jejím prostřednictvím vyslovuje svůj kritický názor na život a praktiky této společnosti, který však má stálou platnost.

30.09.2018 4 z 5

Farma zvířat / Animal Farm Farma zvířat / Animal Farm George Orwell (p)

Skvěle napsaná alegorie , platná nejen pro dějinné období, pro které byla psána, ale její platnost je stálá, stále bude asi aktuální ,že cituji:" Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější."

24.09.2018 4 z 5