Farma zvířat / Animal Farm

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bilingvní, anglicko-české vydání světoznámého románu, který proslul jasnozřivou alegorií principů bolševické revoluce. Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura. Farmu zvířat Orwell dopsal v roce 1944!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29635/farma-zvirat-animal-farm-ErQ-29635.jpg 4.6131
Orig. název:

Animal Farm (1945)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Farma zvířat / Animal Farm

Přidat komentář
SugarDolly
17. ledna

Famózní kultovní záležitost, nesmírně chytře napsaná originální alegorie. Výstižně analyzuje principy, na nichž funguje konstrukce totalitní moci a mechanismus její stabilizace (pokud možno na věčné časy a nikdy jinak). Výstižné je rovněž i konečné vyhnání establišmentu - tak to totiž zatím vždycky dopadlo (naštěstí). Krásné jsou ale i epizodické niternější sondy do lidské povahy, do postojů vůči vládnoucímu zlu.

markéta783
22.11.2018

Velmi nadčasová kniha o tom jak se i nejlepší idea dokáže zvrhnout. Orwell byl skvělý vizionář a jeho knihy rozhodně stojí za přečtení. Tahle je snad nejlepší. nejprve se tváří jako nevinný příběh o zvířátcích, ale pak člověku začnou tvrdnout rysy.

Kapsa48
07.11.2018

Přečti si to. Litovat nebudeš.

rozvera
24.09.2018

Skvěle napsaná alegorie , platná nejen pro dějinné období, pro které byla psána, ale její platnost je stálá, stále bude asi aktuální ,že cituji:" Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější."

ALadin1905
20.05.2018

[Čteno v originále.] Základní dílo moderní (zdaleka nejen britské) literatury je bajkou, která na první pohled kopíruje události předcházející sovětskému převzetí kontroly nad rozpadajícím se Ruským impériem ... Při druhém - anebo možná jen trochu pečlivějším - pohledu se nám v Orwellově alegorii zjevují hlubší pravdy o povaze lidské (totiž zvířecí), o vývoji a fungování společenských systémů, o tom, co znamená aforismus, že „... revoluce požírá své děti.“ Jednoduchým jazykem a bravurním vykreslením jednotlivých rolí v celé hiearchii autor ukazuje, jak jsou bohulibé ideály, zrozené "zespodu", autenticky, dříve či později zákonitě zprzněny a zneužity v neprospěch potřebných ...
Historie se opakuje, byť nikdy doslova.

... ještě dodávám, že mou nejoblíbenější zvířecí postavou je tažný kůň Boxer, jenž celý život poctivě dře, se lví statečností čelí lidským útokům, je ochoten pro původní myšlenku Animalismu obětovat vše - a nakonec je bez váhání poslán na jatka za pár zlatých poté, co už není schopen dál pracovat, zatímco ostatním zvířatům je předložena báchorka o tom nejlepším veterináři, který už nic nezmohl ... Jak smutně příznačné.

Sabinaski
12.02.2018

První jsem četla 1984, které bylo ohromné. Ale dopředu jsem věděla, že mě Farma bude bavit ještě víc. Na první pohled dojemný příběh, kdy se zvířata vzbouří svým majitelům na farmě a určí si, že všechna budou mít stejná práva, a že budou konečně svobodná. Pak se ale idea poněkud zvrhne. Stejně jako totalitní režim. Nejoblíbenější postavou je rozhodně osel Benjamin s ohromnými ironickými poznámkami.

hroneczek
19.10.2017

Stejně jako 1984 je Farma zvířat alegorií k totalitním režimům a jejich společenským i morálním zkázám.

mschmidtova
01.09.2017

Bohužel jsem knihu nnedočetla. Moc jsem se snažila, chtěla jsem si vzít ponaučení, ... Třeba někdy jindy...

angelice
17.10.2016

Jak se idee umí zvrhnout si můžeme ukázat v naší historii tolikrát, že už to člověka přestává bavit tak, že vztek a následná apatie nad tím, jaká je vlastně naše nátura jsou nevyhnutelné... Orwel nám však tyto ,,komplikace" (protože každá ideologie nějaké trhlny napočítá) dokázal tak umně přiblížit, že se člověku nakonec nechce být člověkem...ani ovcí

Nikolka001
14.01.2016

Velmi příjemná povinná četba.

katallinka
19.02.2014

Skvělá kniha. Jednoduše popsané totalitní režimy se všemi hrůzami i prvními pěknými úmysly.

MissBlack
16.06.2013

Skvělá kniha, vůbec jsem si nemyslela, že by mě mohla tak chytnout - resp. neřekla bych, že někdy v devatenácti budu tak nadšená z bajky. Ale Orwell si mě získal a chystám se i na další jeho knihy.
Až budou zase nějaké penízky navíc, určitě si pořídím do knihovničky.

Abes
10.06.2013

Tady není strašidelná ani tak předpověď a její naplnění, jako fakt, že lidstvo se tíhou své povahy prostě poučit nemůže.

Radkab.
04.01.2013

Dlouho jsem se téhle knize vyhýbala (přece nebudu číst nějakou "kravinu" o zvířatech, která mluví), nakonec jsem ji přečetla v rámci povinné četby a rozhodně toho nelituji. V knize je spousta věcí k zamyšlení a navíc se moc dobře čte.

Baltzar
16.03.2012

Naprosto totožná zápletka s knihou 1984. Na druhou stranu se dá přečíst za jedno odpoledne a konec je skutečně překvapující. :)))

vpadysak
03.01.2012

Oprava: Čo dodať, snáď len toľko, že až po prečítaní tejto knihy som pochopil heslo na transparente vo filme Čierni baróni...

SuzukiZ
11.09.2011

"All animals are equal, but some animals are more equal than others."
Zajímavé je si ke knize nastudovat historický potext-pak je to velmi zajímavá kniha:)

knedlik
28.05.2011

Přišlo mi až děsivé, jak snadno šlo odhalit, co se stane na dalších pár stranách. A nebylo to vinou Orwellovou. Ale argumenty, které se pro každou situaci užívaly, mě opravdu dostaly :-)) Ať žije manipulátorství nevědomého lidu.
Skvělá kniha.

Štítky

dvojjazyčná vydání angličtina

Autor a jeho další knihy

Eric Arthur Blair

George Orwell (p)
anglická, 1903 - 1950

všechny knihy autora

Kniha Farma zvířat / Animal Farm je:

v Právě čtených5x
v Přečtených172x
v Čtenářské výzvě13x
v Doporučených18x
v Knihotéce41x
v Chystám se číst12x
v Chci si koupit2x