rozvera rozvera komentáře u knih

Klapky na očích Klapky na očích Jan Guillou

Příběh klanu Lauritzenů, žijících nyní ve Švédsku, se odehrává v průběhu druhé světové války. Nejstarší člen rodu, stavitel mostů, výrazně fandí Německu,takovému, jaké zná ze studií v Drážďanech, jeho žena německého původu je antifašistka, nejstarší syn je důstojníkem SS a sbírá medaile na ruské a italské frontě. Další syn je důstojníkem švédského námořnictva, jedna dcera pracuje pro tajnou norskou odbojovou organizaci a druhá dcera na švédském ministerstvu zahraničí. Tak je rozehrán příběh, který se nutně prolíná s politickou situací severských států ve zmíněné době, což může být pro některé čtenáře nezáživné, pro jiné naopak sugestivní a inspirativní, aby se dověděli víc. Čtvrtý díl knihy končí spolu s koncem války smrtí nejstaršího Lauritze, ale osudy dalších členů rodu ještě čekají na pokračování.

20.02.2018 5 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Strhující příběh tří chovanek ženského kláštera v irském Dublinu, kde byly nuceny žít a pracovat v otřesných podmínkách desítky nezletilých dívek, řečených Magdalény, kterých se jejich blízcí zřekli a nechali je umístit tzv. na převýchovu do kláštera. Při těžké mnohahodinové práci , modlitbách a nedostačující stravě se měly kát ze svých "hříchů". Musely čekat , až si je někdo na základě dostatečného důvodu vyzvedne, nebo zůstaly v klášteře jako jeptišky či pracovnice nastálo. Magdaléniny prádelny vznikly v 19. století původně v Irsku jako azylové domy pro problémové dívky, postupem času se rozšířily po celé Evropě, nejen v klášterech, ale zakládaly je i jiné instituce, protože se jednalo o vysoce výnosné podniky. Poslední taková prádelna zanikla až koncem 20. století v Dublinu. Knížku o novodobém otrokářství, pod nálepkou charity, je dobré si přečíst, i když při čtení mrazí v zádech.

20.02.2018 5 z 5

Mezi červenou a černou Mezi červenou a černou Jan Guillou

Sága klanu Lauritzenů pokračuje obdobím po skončení první světové války, dva starší bratři mají rodiny. Nejstarší syn s rodinou žije ve Švédsku, kam se přestěhoval z Norska, oba mladší žijí v Berlíně. Jejich společné podnikání díky obratným manipulacím neutrpělo finanční újmu během poválečné krize . Politické názory dospělých členů rodiny jsou různé, přesto jako klan drží pospolu a když v Německu začíná převládat nacizmus , přesídlí oba mladší bratři do Švédska. Třetí díl končí prvním dnem druhé světové války.

17.02.2018 4 z 5

Století Miroslava Zikmunda Století Miroslava Zikmunda Miroslav Zikmund

To není kniha, to je klenot do knihovny. Pravý "cestopis životem" výjimečného moudrého člověka. Těm, kdo události dvacátého století neprožili, pro poučení, pamětníkům pro vzpomínku. Dvojici H+Z jsem od útlého dětství sledovala , od rozhlasových relací, přes všechny knihy, filmové a televizní dokumenty i celovečerní film, až po tuto "třešničku na dortu", která celou životní anabázi dokresluje.

15.02.2018

Norský dandy Norský dandy Jan Guillou

V dalším díle norské ságy o třech sourozencích, kteří se po studiích, dotovaných dobročinným spolkem,stali stavebními inženýry, se autor věnuje nejmladšímu z bratrů, který se vystudovanému oboru nevěnuje. Žije v Anglii na panství svého životního druha a snaží se uplatnit jako malíř. Autor provází čtenáře prvními desetiletími dvacátého století jednak v Norsku, Německu, v německé kolonii v Africe a v tomto díle v Anglii, kdy se více věnuje uměleckým kruhům , názorům vyšší společnosti na odlišnou orientaci některých jejích příslušníků, jejich filozofickým úvahám a první světové válce, která celou společnost tvrdě zasáhne.

30.01.2018 4 z 5

Plný pohár vína Plný pohár vína Zora Beráková

Historický román o životě královského místodržícího v Čechách Ferdinanda II. a jeho ženy , pro niž údajně postavil lovecký letohrádek Hvězda. Příjemné románové čtení o lidech v historii doložených, i když děj je autorčinou fikcí.

19.01.2018 4 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

První díl románu, či spíše třídílné rodinné ságy o osudech tří osiřelých bratrů z počátku 20. století, kteří díky dobročinnému spolku vystudovali a stali se stavebními inženýry, mne zaujal jak realistickým vylíčením stavby železnice v těžko přístupném terénu norských hor, kde pracoval jeden z bratrů, zatím co druhý řídil práce na stavbě trati v německé východní Africe. Ve střídavých kapitolách se dovídáme jak o zápasech s krutou přírodou v Norsku, tak s nemenšími obtížemi při práci v afrických močálech a džungli, i o rozdílném osobním životě hlavních protagonistů Lauritze a Oskara i jejich prožitky z období 1. světové války, které jsou hlavně v Africe značně drastické. Knihu jsem četla jedním dechem, velmi mne obohatila a už se těším na další díly.

14.01.2018 5 z 5

Sladký život v Paříži Sladký život v Paříži David Lebovitz

Američan, kuchař a cukrář, milovník čokolády, se po letech praxe v San Francisku přestěhuje do Paříže. Poznává jinou mentalitu jejích obyvatel, rozdílnou gastronomii, své postřehy vtipně glosuje. Obdivuje venkov s jeho farmářskými trhy, nakupuje, vaří a hlavně peče sladkosti, kterými uplácí někdy nevlídné prodavače. Je nadšený z kvalitní čokolády používané při pečení a o některé recepty se dělí se čtenáři. Celkem humorné vyprávění o Paříži a jejích obyvatelích.

13.01.2018 4 z 5

Frida Frida Bárbara Mujica

Román o životě mexické významné malířky Fridy Kahlo , kontroverzní osobnosti , která žila v první polovině 20. století a jejího manžela, světově proslulého malíře fresek, avšak stejně výstředního a kontroverzního Diega Rivery. Rámec románu tvoří neklidná situace v revolučním i porevolučním v Mexiku. Autorka děj románu stylizovala do vyprávění Fridiny sestry Cristi psychiatričce. V knize jsem se chvílemi ztrácela v řadě postav, některých skutečných, jiných zřejmě fiktivních. Skutečná Frida byla tělesně postižená, jednak v dětství po obrně, jednak následkem těžké autonehody, ale přes všechny těžkosti až do konce života malovala, především surrealisticé autoportréty. Autorčin popis událostí, zvláště Fridiných zdravotních komplikací se někdy zdá být až krutě syrový. I když jsem se některými pasážemí knihy musela prokousávat, přesto mě ta kniha obohatila a donutila mně dovědět se něco více o obou malířích i o Mexiku 20. století.

11.01.2018 4 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Třetí díl trilogie se čte dobře, nenudí, ale podle mého názoru se Roku kohouta nevyrovná.

04.12.2017 4 z 5

Zalitý kaktus Zalitý kaktus Václav Uher

Upoutala mě útlá knížka s pěkným veselým obrázkem na obálce. Zjistila jsem, že je malá rozsahem, ale velká obsahem.Autor s humorem a bez patosu popisuje, jak mu v raném mládí v jediném okamžiku nepozornosti spadl krajíc života máslem dolů a doživotním partnerem se mu stal vozík. Vzpomíná na události, pozoruje dění kolem sebe, popisuje setkání s různými lidmi, vše s laskavým humorem, po nikom nehodí zlým slovem. Studoval či studuje, pracuje, sportuje, cestuje, napsal knížku a doufám, že ne poslední.

17.11.2017 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

K této knížce, původně určené dětem, se vracím vždy po přečtení nějaké knihy, která mne rozrušila a potřebuji si spravit náladu moudrostí, člověčenstvím a milým humorem pana Wericha. Myslím, že tyto pohádky, psané krásnou češtinou, jsou určené pro všechny věkové kategorie, každý čtenář si v nich najde to své.

08.11.2017 5 z 5

Solární baroni I - Organizovaný zločin Solární baroni I - Organizovaný zločin Alena Vitásková

Pokud to má být humorný román s nadsázkou, tak je to spíše horor, v případě reálného podkladu- hrůza. Všechna čest autorce.

08.11.2017 4 z 5

Byt na Vinohradech Byt na Vinohradech Ota Dub

Náhodou se mi dostala do rukou kniha od lékaře (znám jeho knihy z lékařského prostředí), popisující životní osudy řemeslníka, živnostníka, později podnikatele, jeho začátky, vzestup i pád. Příběh se odehrává s průběhu první třetiny 20. století , s úspornou přesností vystihuje atmosféru doby, osoby a jejich charaktery tak, že jsem se naprosto do knihy vcítila, navíc jsem vzpomněla na kroniku svých předků a jejich podobné vzpomínky.Kniha má co říci i dnešní generaci, mnozí zažívají vzestupy i pády.

04.11.2017 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Přečteno jedním dechem, strhující autobiografický příběh, volné pokračování Indiánského běhu.

06.10.2017 4 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Strhující životní příběh americké lékařky, jejího indického manžela a adoptované indické dcery. Rovněž čtenáři přibližuje prostředí současné Indie, život bohatých a také druhou stranu života ve slumech, plnou bídy .

06.10.2017 5 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Vynikající kniha nejen o životní lásce dvou silných osobností, ale hlavně o historických událostech , hlavně v Rusku, Francii a Německu, v době od bolševické revoluce do konce druhé světové války.. Příběh, i když rozsáhlý, se čte jedním dechem a je neskutečně věrohodný. Místy připomíná některé pasáže z knih o nelehkém životě emigrantů v době nástupu fašizmu od E. M. Remargua.

11.09.2017 5 z 5

Šílené krávy Šílené krávy Kathy Lette

Tak to jsem se přehmátla, tento druh literatury mě neoslovuje.

02.08.2017 2 z 5

Ženy s korunou Ženy s korunou Kamil Rodan

Výborně zpracované příběhy dvaceti žen, které nosily královskou korunu, nebo k ní měly velmi blízko. Pro čtenáře, který není historik, je dobrou pomůckou "Přehled vybraných rodinných příslušníků" na konci publikace, aby se snáze v propletenci příbuzenských vztahů evropských panovnických rodů neztratil. Přesto mi ještě v některých příbězích pomohla Wikipedie. Autorovi díky za rozšíření znalostí tou nejpoutavější formou.

02.08.2017 5 z 5

Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Anna Pasternak

Velice silný příběh o celoživotní lásce a zároveň a zároveň literatura faktu doplňuje právě o fakta román básníka a spisovatele Borise Pasternaka Doktor Živago i . vynikající filmové zpracování románu. Popisuje skutečný nelehký život Olgy Ivinské, plný obětování, která básníkovi zasvětila celý život včetně dvojího utrpení v Gulagu.

17.07.2017 5 z 5