Století Miroslava Zikmunda

Tato životopisná kniha přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny 20. století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků a narodil se 5 měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém, setkal se s prezidenty a seznámil se s Tabarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného“ kapitalismu… Kniha rozhovorů, které s Miroslavem Zikmundem vedli Petr Horký, Vladimír Kroc a Miroslav Náplava, přináší také dosud nezveřejněné informace ze života tohoto výjimečného cestovatele, které nezazněly ani ve stejnojmenném filmu. Text je doplněn bohatou obrazovou přílohou s množstvím unikátních fotografií. Nechme si vyprávět příběh minulého století mužem, který jej zažil…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243897/big_stoleti-miroslava-zikmunda-243897.jpg 4.785

Kniha Století Miroslava Zikmunda

jaroiva

Kniha o filmu, který jsem neviděla.
Mám ráda biografie, ale tento způsob podání mě nějak nenadchnul, i když M. Zikmund pro mě patří k obdivuhodným osobnostem.
Jo, docela mě to navnadilo k tomu, podívat se na film, ale to je tak asi všechno. Možná, že i z filmu budu zklamaná, jestli se na něj skutečně někdy podívám.
Raději si možná přečtu nějaký ten cestopis od H+Z.

maja2712
16.12.2021

Na knize bych vyzdvihla její koncept, který doplňuje jako puzzle život Miroslava Zikmunda. Čtenáři odkrývá MZ jako člověka mnoha rozměrů, který dokázal zúročit svou pracovitost a sečtělost nejen do filmů a dokumentů. Je zajímavé sledovat, jak se změnil vývoj cestování během několika let a to nejenom z politického hlediska, ale také jaký ohromný pokrok přinesla technika. Po dočtení knihy ve mně zůstává hluboký obdiv k tomuto velkému cestovateli, který se retrospektivně ohlíží za svým životem s pokorou a moudrostí sobě vlastní. Čest jeho památce!

Batigol555
31.10.2021

Velmi krásně zpracovaná kniha o naší cestovatelské osobnosti se spoustou zajímavých informací a fotografií. Určitě si chci přečíst další knihy H+Z.

PetrNovotný
24.08.2020

Velmi příjemné překvapení, mnoho zajímavých faktů a nových informací. Kdo má rád H+Z, tak bude určitě spokojený.

hnatlubo
07.06.2020

Důstojná, výborně zpracovaná knížka, která ve mě podnítila zájem o další tvorbu H+Z. Nevylučuji, že si koupím další jejich knížky.

tsal
24.02.2020

Spíše než cestopisy mám ráda životní příběhy cestovatelů. Prostě minimum popisů krajinek a lidových řemesel a víc cestovatelských peripetií, historek ze setkání s lidmi apod. V tomto ohledu kniha splnila očekávání tak napůl. Většina životního příběhu pana Zikmunda se soustředí na domovskou krajinu a i vyprávění z ciziny je vzhledem k událostem jaksi stále vztahováno k domovině. Na druhou stranu jde o jednoho z našich neslavnějších cestovatelů, jehož život byl fascinující v každé zemi a v každé době. Rozhodně tedy doporučuji. Kniha je souborem svižných esejů prokládaných krásnými fotografiemi, ukázkami deníků, záznamů, dokladů, apod. Formou jakéhosi zajímavého a zábavného rozhovoru se zde dozvíte celý životní příběh pana Zikmunda.

Pro vůbec první setkání s Miroslavem Zikmundem to ale nebyla úplně nejšťastnější volba. Kniha je doplňkovým materiálem k filmu, který je předpokládám ucelenější, kompaktnější a časově plynulejší. Tady se dost často skákalo sem tam, občas jsem nebyla schopná si události zařadit nebo dát do správných souvislostí. Předpokládám ale, že pokud jste viděli film, bude kniha působit o něco lépe a navíc poskytne dost drobností z natáčení, které by neměly zapadnout.

Macek1978
14.12.2019

Fenomén! Dlouhé zdraví pane Zikmunde!

Lenka4
22.07.2019

Šťastně zvolená forma. Tematické zaměření kapitol umožňuje nepřerušovaně sledovat vývoj jednotlivých události, myšlenek a názorů. Klasická biografie by vzhledem k neuvěřitelně preciznímu vedení archivu pana Zikmunda byla patrně mnohem obsáhlejší, ale také méně živá a svěží.

Divočina
Divočina