Století Miroslava Zikmunda

Tato životopisná kniha přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny 20. století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků a narodil se 5 měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém, setkal se s prezidenty a seznámil se s Tabarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného“ kapitalismu… Kniha rozhovorů, které s Miroslavem Zikmundem vedli Petr Horký, Vladimír Kroc a Miroslav Náplava, přináší také dosud nezveřejněné informace ze života tohoto výjimečného cestovatele, které nezazněly ani ve stejnojmenném filmu. Text je doplněn bohatou obrazovou přílohou s množstvím unikátních fotografií. Nechme si vyprávět příběh minulého století mužem, který jej zažil…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/243897/stoleti-miroslava-zikmunda-243897.jpg 4.759
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Jota

Kniha Století Miroslava Zikmunda

tsal
včera

Spíše než cestopisy mám ráda životní příběhy cestovatelů. Prostě minimum popisů krajinek a lidových řemesel a víc cestovatelských peripetií, historek ze setkání s lidmi apod. V tomto ohledu kniha splnila očekávání tak napůl. Většina životního příběhu pana Zikmunda se soustředí na domovskou krajinu a i vyprávění z ciziny je vzhledem k událostem jaksi stále vztahováno k domovině. Na druhou stranu jde o jednoho z našich neslavnějších cestovatelů, jehož život byl fascinující v každé zemi a v každé době. Rozhodně tedy doporučuji. Kniha je souborem svižných esejů prokládaných krásnými fotografiemi, ukázkami deníků, záznamů, dokladů, apod. Formou jakéhosi zajímavého a zábavného rozhovoru se zde dozvíte celý životní příběh pana Zikmunda.

Pro vůbec první setkání s Miroslavem Zikmundem to ale nebyla úplně nejšťastnější volba. Kniha je doplňkovým materiálem k filmu, který je předpokládám ucelenější, kompaktnější a časově plynulejší. Tady se dost často skákalo sem tam, občas jsem nebyla schopná si události zařadit nebo dát do správných souvislostí. Předpokládám ale, že pokud jste viděli film, bude kniha působit o něco lépe a navíc poskytne dost drobností z natáčení, které by neměly zapadnout.

Macek1978
14.12.2019

Fenomén! Dlouhé zdraví pane Zikmunde!

Lenka4
22.07.2019

Šťastně zvolená forma. Tematické zaměření kapitol umožňuje nepřerušovaně sledovat vývoj jednotlivých události, myšlenek a názorů. Klasická biografie by vzhledem k neuvěřitelně preciznímu vedení archivu pana Zikmunda byla patrně mnohem obsáhlejší, ale také méně živá a svěží.

MildeZ
24.04.2019

Fajn doplněk k natočenému dokumentu o p. Zikmundovi a vůbec celé této značky Z+H či chcete-li H+Z :-) Čte se to jedním dechem!

Péťa1950
02.04.2019

Obdivuji autory, kteří na pozadí historie naší republiky zdokumentovali život Miroslava Zikmunda. Není to klasický životopis, ale klíčové okamžiky a části života M.Z. "Cestopis" životem, jak to pojmenoval Petr Horký. Čtěte pomalu a zamyslete se nad přečteným.

PPardinio
01.03.2019

Jako milovník cestování, cestopisů a rodilý Plzeňák, jsem si nemohl nechat ujít tento skvost. Čtení mě pohltilo a mě jen mrzí, že stránek není mnohem více. Těžko si lze i po přečtení knížky představit, jak složité muselo být plánování tras expedic a co vše muselo vést k jejich uskutečnění. Dnes je vše jiné, ale podstata cestování je pořád stejná, což je to krásné. H+Z poznali svět, ale za cenu odloučení od rodiny. Dělali práci, která je musela 100% bavit, ale setkali se s útlakem politické moci. Z hrdinů se tak stali muži, kteří si nemohli dále plnit své další sny. Vzpomínky ale zůstávají! Děkuji

dawson321
28.02.2019

Moc pěkně sepsaný životopis Miroslava Zikmunda s bohatým obrazovým materiálem. Doporučuji pro všechny fanoušky cestování. Knize předcházel celovečerní film a i televizní seriál.

ňosa
24.02.2019

Skvělá kniha, přečteno jedním dechem.

Zikmund a Hanzelka, cestovatelé

Autoři knihy