rozvera rozvera komentáře u knih

Kdo zachránil jeden život Kdo zachránil jeden život Ilona Borská

Skvěle napsaný životopisný příběh zakladatele léčebny dětské tuberkulózy, lidumila, po němž je pojmenován rehabilitační ústav v Luži. Autorka, s poctivostí sobě vlastní , shromáždila nejen archivní materiály, ale i vzpomínky pamětníků na MUDr. Františka Hamzu. Cenné je zasazení příběhu do kontextu historického dění ve druhé polovině devatenáctého století, boje o uznání práv českého národa v Rakousko-Uherské monarchii, až po období 1. světové války a nelehká léta začátku budování Československa.

08.09.2018 5 z 5

Kruté moře Kruté moře Nicholas Monsarrat

Kruté moře, krutá válka, kruté osudy mnoha lidí. Sugestivně s novinářskou přímostí , bez emocí a o to pravdivěji, zřejmě na základě osobních prožitků, napsané příběhy námořníků sloužících na válečných lodích v bitvě o atlantický oceán ve druhé světové válce.

10.08.2018 4 z 5

Zimní královna Zimní královna Zora Beráková

Historie podaná dobře, postava Alžběty Falcké, ač je uvedena v názvu knihy, tvoří pouze menší část obsahu knihy, více se autorka věnovala popisu událostí, které předcházely třicetileté válce a jejímu průběhu, přesto se mi kniha dobře četla.

19.07.2018 4 z 5

Věřte císaři Věřte císaři Anton Hykisch

Vynikající historické románové vyprávění o době vlády císaře Josefa II.Kniha se nečte zrovna lehce, musela jsem v průběhu četby dohledávat některá historická data. Všechny významné postavy jsou autentické a jako celek mne román obohatil.

02.07.2018 5 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Vyprávění mladé dívky o létu, které po pěti letech trávila celá rodina u jezera. Plnili přání otce, pro kterého to bylo léto poslední. Je to celkem milý příběh, místy dosti rozvláčný, dospívajícím čtenářkám by se mohl líbit, i když konec je smutný. Můj žánr už to není.

02.07.2018 3 z 5

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Dobře napsaná knížka o vzájemných vztazích Afričanů, žijících v Čechách a hlavně v Praze, s českou populací, především s ženami. Realita je popsána s nadhledem a s patřičnou dávkou humoru, celý příběh jsem však pochopila asi tak, jako život na vzdálené galaxii.

25.06.2018 3 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Vynikajícím způsobem popsané zážitky lékaře z misí ve válkou zmítaném Kongu a zemětřesením těžce postižené Haiti.Autor popisuje svou práci chirurga na obou misích bez patosu a příkras, objektivně tak, až z toho čtenáře mrazí. Velmi cenný a poučný je stručný popis historie Konga od konce 19. století, jako belgické kolonie až do jejího osamostatnění a následných místních válek o moc a bohatství, které se táhnou až do dnešních dnů. Vzpomínky z obou misí jsou doplněny i fotografiemi z míst, ve kterých museli lékaři MSF pracovat a celý příběh dokreslují. Tato útlá knížka vzpomínek a zážitků a lékaře, který pracoval za otřesných podmínek a v prostředí, které si ani neumíme představit, musí nutně hluboce zapůsobit na každého vnímavého čtenáře a nedá se na ni zapomenout.

25.06.2018 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Po dlouhé době jsem se vrátila k tomuto příběhu , chtěla jsem se přesvědčit, že se jedna z vedlejších postav jmenovala jako já. U čtení jsem se nenudila, trocha humoru, trocha satiry, jak už to u tohoto autora bývá.

03.06.2018 4 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Netradičním způsobem napsaný příběh z válečné doby a to z prožitků žen sloužících v útvaru Pomocné letecké sbory jako pilotky, agentky Zvláštních operací a radistky. Vzpomínky dvou hlavních protagonistek románu jsou psány v ich-formě, část vyprávění je ve třetí osobě a není vždy dodržena časová osa příběhu, ale nic to nemění na tom, že se jedná o velice silný příběh, na který se nedá zapomenout.

03.06.2018 4 z 5

Matky Matky Pavol Rankov

Silný příběh matky a její těhotné dcery z konečné fáze druhé světové války začíná v malé slovenské dědině, pokračuje bouřlivým obdobím těsně po válce a odvlečením mladé těhotné ženy do sovětského gulagu, kde porodí syna a bojuje o něj až do návratu domů po Stalinově smrti, kdy se mohli zajatci ze spřátelených zemí vrátit domů. Je to kniha o lidských vášních, lásce i nenávisti, touhy po moci i lidském selhání.

28.05.2018 4 z 5

Pulchra Pulchra Josef Škvorecký

Příběh z daleké budoucnosti o expedici skupiny kosmonautů na krásnou, zářící planetu Pulchra, kde žijí její obyvatelé ve shodě s přírodou téměř idylickým životem, zatím co na planetě Zemi se schyluje k apokalypse v podobě obřího asteroidu. I když je to sci-fi, úvahy o životě v současném světě stojí za zamyšlení.

28.05.2018 4 z 5

Americký císař Americký císař Martin Pollack

Svědectví z archivů a kronik o životě v nejzaostalejší zemi rakousko- uherské monarchie, bídě jejich obyvatel a vystěhovaleckém exodu v posledních desetiletích devatenáctého století, až do doby 1. světové války. Lidé v Haliči, sužováni nekonečnou bídou, převážně negramotní, snadno podléhají lákavým slibům o krásném životě v Americe , jsou odíráni různými podvodníky a stávají se snadnou kořistí různých náhončích, cestovních agentur a lodních společností, které je přepravují za oceán. Je to kruté čtení , zvláště když si čtenář uvědomí, že negativní jevy ve společnosti přetrvávají.

15.05.2018 4 z 5

Jepičí hvězdy Jepičí hvězdy Iva Tajovská

Pozdě, ale přece jsem objevila spisovatelku našeho kraje a knížka mne uchvátila stylem psaní, postavy jsou vykresleny tak přesvědčivě, až mám dojem, že je znám. Už se těším, že si přečtu další knihy z její tvorby.

15.05.2018 4 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Autorčino vzpomínání na rodinu, život v malém středoamerickém farmářském městě a hlavně na její dvě lásky a to knihovnu, ve které působila čtvrt století a kocoura, kterého našla v mrazivé zimní noci jako polozmrzlé zbědované kotě. Vyrostl z něj statný kocour, který se stal členem kolektivu, prožil v knihovně celý svůj dlouhý život, působil jako "terapeut " pro zlepšení nálady návštěvníků a hlavně ho milovaly děti. Díky němu se knihovna stala známou po celém státě i mimo něj.Knížka připomene starším knihovníkům minulé doby se skříněmi a dlouhými zásuvkami s kartotéčními lístky, ve kterých se jim míhaly šikovné prsty a kočkomily potěší vyprávění o neobyčejném kocourovi.

08.05.2018 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nevím, kolikrát jsem toto svěží dílko přečetla. ale sahám po něm vždy, když si potřebuji zlepšit náladu, naposled včera a jistě ne naposled. Seriál jsem viděla tolikrát, kolikrát byl uveden v televizi a při každém listování knížkou vidím herce a jejich brilantní výkony v seriálu. Panu Jirotkovi vytýkám jen to, že jeho vtipný příběh nemá dvojnásobný počet stran.

15.04.2018 5 z 5

Hotel Sacher Hotel Sacher Rodica Doehnert

Nevím, zda autorka, scénáristka , napsala nejprve scénář k dvoudílnému televiznímu filmu a posléze jej rozepsala do románu, či naopak, ale líbil se mi styl psaní, velmi úsporný, používání krátkých vět a přesto schopnost několika slovy vystihnout situaci či popsat osobu, přesně a účelně. Škoda, že vlastní hotel Sacher tvoří pouze kulisu pro fiktivní příběhy , o jeho historii a životě majitelů tam je psáno méně, než než by si název knihy zasloužil.

15.04.2018 4 z 5

Utajené vládkyně Utajené vládkyně David Glockner

Čtyřem ženám, o kterých je tato kniha, bylo přisouzeno milovat, zbožňovat a z pozadí morálně podporovat svého muže, "génia", aby mohl plně rozvinout své schopnosti a proslavit se ať v dobrém, či ve zlém. Autor podle mne z dostupných pramenů vyšťáral podrobnosti ze života předmětných mužů, které dokreslily čtenáři to , co neznal z jiných pramenů. Kniha pro mne zajímavá, ledacos jsem se dověděla, ale ne výjimečná.

09.04.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Výborná kniha, kde hlavní osou románu je skutečný architektonický skvost, brněnská vila Tugendhat. Kolem této osy se odvíjejí osudy fiktivních osob od prvních plánů na její postavení až téměř do současnosti. Všechny osoby, spjaté s vilou, jsou vykresleny s takovou přesvědčivostí, že čtenář má dojem, že s nimi sdílí i jejich život a osudy. Autor neobyčejně věrně vystihl období třicátých let minulého století, přes válečná léta i bouřlivou porevoluční dobu plnou paradoxů.

09.04.2018 4 z 5

Pravé americké džíny Pravé americké džíny Jan Guillou

Zatím poslední díl série se odehrává v padesátých a šedesátých létech dvacátého století . Klan Lauritzenů se po smrti druhého nestora rodu rozpadl, každý žije svůj život. Tato léta popisuje nejmladší člen formou svých osobních vzpomínek na poválečná léta a poměry ve školství z pohledu malého a posléze dospívajícího kluka, budoucího právníka a spisovatele.

08.03.2018 4 z 5

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

Autor se vrátil zpět do období 2. světové války a popisuje hlavně život starší Lauritzovy dcery, která pracuje v norském odboji, zároveň je účastna v britské špionážní organizaci, nakonec i ve švédské. Svou činnost musí tajit před otcem, který je výrazně proněmecký a o krutostech nacistů neví, vidí Německo očima svého mládí a krutě prozře až na konci války těsně před smrtí. Vyprávění je opět strhující, stejně jako předchozí díly.

08.03.2018 4 z 5