Kdo zachránil jeden život

Životopisný román o MUDr. Františku Hamzovi, zakladateli dětské léčebny Prof. MUDr. František Hamza, lékař a spisovatel, se narodil v Kletečné 6. března 1868 jako syn mlynáře. Vystudoval nižší gymnázium v Pelhřimově, poté vyšší gymnázium v Německém (Havlíčkově) Brodě a po gymnazijních studiích odešel na lékařskou fakultu v Praze. V roce 1897 promoval a jako praktický lékař odešel do Luže pod Košumberkem. Z vlastních prostředků založil ústav pro skrofulózní a tuberkulózní děti. Tento ústav byl v RU jedinečný, Hamza zde dokázal spojit různé praktiky z jiných světových léčeben. Chtěl toho dokázat víc, chtěl provětrat staré zvyky a zvýšit hygienickou úroveň jak měst, tak venkova. Kvůli pracvním povinnostem se odstěhoval do Prahy a když začala být těžkopádná jako kdysi RU odešel do Brna.... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7850/kdo-zachranil-jeden-zivot-7850.jpg 4.349
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Motto

Kniha Kdo zachránil jeden život

aralka

Kniha se mi moc líbila, vše podstatné už bylo řečeno níže... s komentáři "rozvera" a "soukroma" se ztotožňuji... je to spíše literatura faktu, ale o to víc si toho cením, protože nejde o žádné smyšlené literární postavy, kterým se paní Borská rozhodla svoje knihy věnovat, ať už se jedná zde o pana doktora Hamzu, učitele Hodíka, méně známého z bratrů Čapkových Peču (Josefa) nebo doktorku Kálalovou... všichni měli velice zajímavé životy a ona je dokázala velmi poutavě zpracovat do literární podoby... to pro mě byli obdivuhodní lidé a dnešní rádoby celebrity jim nesahají ani po kotníky ..

Skawin
27.11.2018

Krásně napsaný příběh jednoho silného člověka.

rozvera
08.09.2018

Skvěle napsaný životopisný příběh zakladatele léčebny dětské tuberkulózy, lidumila, po němž je pojmenován rehabilitační ústav v Luži. Autorka, s poctivostí sobě vlastní , shromáždila nejen archivní materiály, ale i vzpomínky pamětníků na MUDr. Františka Hamzu. Cenné je zasazení příběhu do kontextu historického dění ve druhé polovině devatenáctého století, boje o uznání práv českého národa v Rakousko-Uherské monarchii, až po období 1. světové války a nelehká léta začátku budování Československa.

soukroma
21.05.2018

Ztotožňuji se s mnoha komentáři níže: zajímavý člověk s vizí, kterou uskutečnil vlastníma rukama a která pomohla mnoha dětem, popsané pátrání v historii rodiny autorky, nikoli do důsledku beletristicky (spíše nelineárně a faktograficky) zpracovaná kniha. Přesto jsem jí přišla na chuť - zahrnuje vzpomínky pamětníků i jejich potomků, příběhy těch, které doktor Hamza zachránil, příběhy lidí z Luže, kteří se také dostali i do Hamzových literárních děl.
Přidala bych, že za podstatný bonus osobně považuji stručně zobrazený historický kontext dění v Rakousku-Uhersku v druhé půli 19. století a následně v Československu v širší vazbě na hlavního hrdinu, doktora Hamzu (1868-1930). Rovněž pasáž válečná (Velká válka, tedy 1. světová) je velmi poučná - zatímco u nás se obecně zaměřujeme jen na 2. světovou válku, běžně ve světě se důsledně připomínají hrůzy téhle první, a to dosud.
A nerada přidávám ještě doušku, že se zase jednou potvrdilo, jak si Češi neváží svých krajanů, kteří něco vlastními silami dokázali a vždy jednali mravně, navíc pokud jsou na světové úrovni (první sanatorium tohoto typu nejen v Rakousku a navrch nesrovnatelně vysoká úspěšnost léčby, první škola v léčebně, první pracovní terapie...vše vlastní hlavou, vlastníma rukama a vlastními penězi) - naopak, utrácejí čas a energii házením klacků pod nohy. Kromě osobních tragédií a neustálých problémů s finančním zaopatřením chodu sanatoria a stovek dětských pacientů se dr. Hamza ještě potýkal se starostováním Luže, kde jakékoli novinky pro rozvoj města byly jen obtížně prosaditelné (a navrch nebo v té souvislosti osmiletý! boj se žhářem ve městě). Udavačství, závist, zášť, nepřejícnost, typické české zavrženíhodné projevy - na sousedské, odborné, akademické i politické úrovni - se odrazily na osudu osobním i léčebny vrchovatou měrou.
Pár citací, které ukazují, jak se nic nemění a připomíná nám to dobu naši, jen v jiných kulisách:
"Československá republika dělá první kroky, v tom čas po převratu jsou ještě všichni obětaví, všichni altruisté."
"Sedí v nás Rakousko, myslí si vztekle. I v těch, kdo ho nejvíc nenáviděli, se usadilo Rakousko, pomalé, těžkopádné, zatuchlé. Nevětrané. Jenže opadla stará dobrá možnost svádět všechno na Vídeň. Teď už jsme odpovědni sami."
"Souhlasili, tleskali, ale při tom zůstalo."
A bez téhle knihy by dnes skoro nikdo jméno a práci dr. Hamzy neznal.
Původně jsem ocenila knihu ohavně málo, teď už má pro mě hodnotu 95% (nejen za pečlivé pátrání po střípcích z historie a jejich sestavení do působivé skládačky, ale i za různé postřehy autorky vyjádřené jiskřivým jazykem, mnohé aktuální, víc než dobové - historie a lidi se nemění).

Ronny
06.12.2017

Začátek mne velmi zaujal, a kdyby tak pokračovala celá kniha, bylo by to super. Byl to totiž příběh autorčiny rodiny z matčiny strany. Na to navázal příběh Dr.Hamzy, který založil léčebnu pro TBC nemocné. Určitě to byl obdivuhodný člověk s velkým srdcem a zásluhami, ale způsob jakým to bylo podáno mne už neupoutal a byla jsem zklamaná. Bylo to dokumentárně podané.

slaska77
08.09.2017

Knihu jsem náhodou objevila v knihovně a dle přebalu mě zaujala. Hned od prvních stránek jsem byla mile překvapena její čtivostí. Člověk si dokáže mnohem lépe představit, jak se žilo ještě před nedávnem. Poutavá, svižná, detailní a systematická, prostě tohle se povedlo!

Janka7
06.02.2017

Životopisný příběh o moudrém obětavém lékaři, který hodně dokázal. Ze začátku mě zajímala kníha o MUDr.Hamzovi hlavně proto, že léčebna v Luži je nedaleko, popisuje můj kraj, ale brzy jsem byla vtažena do příběhu... Je dobré si připomenou, jak se před sto lety žilo a za co můžeme být vděční...

orinka3
01.05.2016

Kdo čeká plynulý román, bude zklamán. Kdo hledá historická fakta, bude spokojen. Mně to útržkovité přeskakování a vzpomínání trochu vadilo, proto hodnotím spíše jako průměr. Ale paní Borská drží svůj dobrý standard, pořád jde o dobrou četbu.

marimari
05.10.2015

Díky autorce se osobnost významného lékaře dostala do povědomí široké veřejnosti. Když se zamyslíme nad stavem společnosti na konci 19. století, tak jeho převratné myšlenky a úsilí vzbuzují obdiv a úctu, zejména prosazování prevence při šíření TBC, jeho sociální cítění, obětavost a praktičnost při provozu léčebny. Kdyby některé profese byly skutečné poslání a ne řemeslo, mnohé by v naší společnosti vypadalo jinak.
Doporučuji k přečtení!!!

aktijnov
01.06.2015

Zajímavá kniha. Oproti ostatním, které jsem od této autorky četla, nebyla tak čtivá.

mayinka
04.09.2014

Overila jsem si na spolecenske veceri, ze uz ani starsi rocniky nectou. A ani byvale pedagozky neznaji takovou zakladni osobu jako je dr. Hamza. Smutne. Ja jsem za to rada, ze jsem na tuto knihu natrefila.

katina
17.08.2013

Skvostne, dalsi dilo hodne statusu "povinna cetba".

jprst
19.04.2012

Přepracovaná verze původního autorčina románu Kdo byl Hamza? z roku 1992. A autorčiny životopisné romány tvoří vrchol její tvorby.

Andrys
06.10.2011

Ano, je to životopisný román, jak je napsáno hned na začátku obsahu od autorky, u které je kniha přiřazena.

Hodně lidí ví, kdo byl Josef Čapek, někteří znají i MUDr Hamzu a MUDr Kálalovou. Minulost se mísí s přítomností a jen budoucnoust ukáže, jak se z ní kdo poučil.

Lékaři, kteří zakládají nemocnice, bez ohledu na svůj prospěch, takoví stále ještě existují, jen se o nich nepíší romány. O lékařích, kteří myslí jen na svou peněženku se ví, něco se o nich i napíše, ale nic se s tím nedělá.

WEIL
06.10.2011

Další životopisný román od Ilony Borské.

Tohoto člověka neznám, ale Josefa Čapka a jeho život ano, takže si to mohu rychle i porovnat s realitou.

Bohužel lékaři, kteří zakládali nemocnice, takový už dneska nežijí. Co ruinují nemocnice, tak těch je hodně, ale není mechanismu, který by jim v tom zabránil.