Věřte císaři

Historický román o císaři Josefovi II. Je možné udělat miliony lidí šťastnými rychle, bez lásky a často i proti jejich vůli? Tuto otázku si pokládá nový historický román situovaný na konec osmnáctého století, v předvečer Francouzské revoluce. Císař Josef II. roky čekal na smrt své matky Marie Terezie. Hned po jejím skonu začal netrpělivě uskutečňovat svůj sen o spravedlivé vládě. Horečnou sebezničující prací chtěl zapomenout na své osobní neštěstí a nedostatek lásky. Kniha odkrývá bolestné soukromí mladého panovníka až k jeho předčasnému tragickému konci. V poutavém románu nahlédneme do života panovníků v Evropě, nejvyšších církevních hodnostářů i chudých vesnických kněží, josefínských osvícenců, reformátorů a spisovatelů, kteří probouzeli národní vědomí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326914/big_verte-cisari-kVo-326914.jpg 4.415
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Host

Verte cisárovi, 2016

Kniha Věřte císaři

soukroma
01.01.2021

Dobré: příjemně čtivé, přitom poučné a zajímavé. Sice o osvíceném Josefu II. toho víme opravdu hodně i díky mnoha jiným populárním zdrojům, i tak mne pár věcí docela překvapilo - jak Josef II. intenzivně cestoval, často v převleku, od Ruska po Brabantsko; že rakouský císař schválil sasko-výmarskému vévodovi udělit šlechtický titul Goethovi? (Sasko přitom není na mapě v knize uvedeno jako součást habsburských držav); že rozpuštění klášterů nebylo jedním škrtem, ale s nabídkou různých variant pro řeholníky, a jasným a obhajitelným cílem, souvisejícím také se vztahem k papežskému stolci (zmínku o dřívější mladické účasti Josefa II. na konkláve jsem ale nepochopila):

"Papež /Pius VI./ přinese jistotu, pořádek, posílí mlčící většinu v církvi, která nesouhlasí s dobrodružnými úlety světské moci, tak nešťastně ztělesněné podivínským císařem.
Císař Josef II., kdysi poslušné dítě zbožné Marie Terezie, nyní čelil snad nejvážnější výzvě své vlády. Popudil hlavu univerzální církve. Papežovo rozhodnutí bylo nečekané, diplomaticky nepřipravené. Papež po jednodenní modlitbě oznámil svolaným kardinálům v Římě, že odjíždí do rakouského mocnářství. Vydal se na křížovou výpravu, chce navrátit církvi zbloudilého syna. Po třech stoletích papež opustil Řím, aby se vydal do cizí země."

První polovina knihy je hodně pozitivní, jak byl osvícený Josef akční ve svých změnách, byť nepříliš vřele a okamžitě přijímaných poddanými, jakkoli myšleny "dobře". Druhá polovina je ale stále smutnější, jak se spousta věcí hroutí nejen v mocnářství (roste nespokojenost v různých částech a v různých vrstvách), ale v Evropě vůbec (Belgie, Francie) a navíc se Osmani zase tlačí zpět (a na Rakousko tlačí Kateřina Veliká s žádostí o zapojení se do chystané války). Ale hlavně se zhoršuje nezadržitelně i dlouhodobě chatrné Josefovo zdraví, takže do Rusko-Turecké války už neodcestoval.

Nevím, nakolik je autor přesný v líčení všech událostí a císařských činů zahrnutých do doby vlády v románu; nechávám si prostor pro pochybnosti zejména při líčení císařových osobních pocitů. Trochu mi chybí jakýsi přechod od spoluvlády s matkou k samovládě, tedy co vše se už nakouslo, zkusilo, nebo zamítlo dříve z nejrůznějších reforem, jak dalece tedy byl stát skutečně zaskočen změnami ihned po smrti Marie Terezie. (Zřejmě bych se to dozvěděla v knize o císařovně, ale nikde jsem se nedozvěděla včas, že by ta předcházela a byla vhodným základem...)

Centrem všeho je Vídeň, ale autor dává zejména prostřednictvím několika vedlejších postav hodně prostoru slovenským, sedmihradským a vůbec uherským záležitostem, o to méně pak českým. Na cizí francouzské dění se dívá už trochu se znalostí věcí budoucích - císař se jimi zabýval spíš ze zájmu o myšlenky osvícenců a s ohledem na postavení Marie Toničky, představy o tom, co se může stát a stane jistě zdaleka nedosahovaly skutečnosti.

Mapa na předsádce nebyla dost užitečná, špatně se v ní hledalo (skvrny pouze s čísly odkazujícími na jména zemí), zejména chyběly jakékoli opěrné body (města zmiňovaná v knize) a třeba i naznačené velké císařovy cesty, které román popisuje.

Michla76
24.10.2019

"Milujte královnu". Tak tady se autor jen rozepisoval, aby pak napsal na dnešní dobu více než jen historický román. Poučný vhled do Josefínské doby. Jakkoli jde v mnoha ohledech o fikci, ostatně jedná se o román, nikoli učebnici dějepisu, lze si udělat celkem reálný obraz doby a jednoho z nejosvícenějších panovníků. Obdiv autorovi. Musel strávit mnoho času studiem autentických zdrojů.

rozvera
02.07.2018

Vynikající historické románové vyprávění o době vlády císaře Josefa II.Kniha se nečte zrovna lehce, musela jsem v průběhu četby dohledávat některá historická data. Všechny významné postavy jsou autentické a jako celek mne román obohatil.

Shardlake
06.06.2018

Čtivým způsobem přiblížen život císaře Josefa II., který, ačkoliv neměl vlastní potomky, dokázal ovlivnit osudy mnoha lidí a svými rozhodnutími, která učinil během své vlády se zapsat do historie jako jedna z mnoha důležitých postav. Doporučuji.

Madelisi
06.05.2018

Josef II. není obvyklý hrdina románů. Vlastně zde je pouze tvůrcem epochy, která ovlivnila činnost mnoha lidí. O slovenských obrozencích jsme se v literatuře neučili, bylo zvláštní číst si tu jejich názory na češtinu, jako na plevel, co ničí jejich slovenštinu.
Kniha je zajímavě napsaná, nutí člověka použít Google (to považuji vždy za plus). Nicméně nějaké pasáže jsou náročnější, musí se při čtení více přemýšlet. Trochu mě zarazilo, že Josef II. měl mít podle knihy i dítě od Marie Josefy a že Marie Antoinette byla sestrou Františka II.
Věřte císaři jsem si přečetla v rámci výzvy a kromě slovenského autora jsem dostala i kus Slovenska.

Atuin
01.08.2017

Velice sympatická kniha, je to utříděný historický román, který poukazuje na autorovo znalosti ( jak jazyka tak historie) a používá správného schématu jak si udržet čtenáře. Zavede nás do hlubin císařovi duše i na periferie tehdejší říše doslova neopakovatelným a až drze krásným zpúsobem. Navíc kniha je krásně zpracovaná a doufám že Host znovu vydá i Milujte královnu..

Blue
19.07.2017

Spíše epizodicky vystavěné vyprávění, kdy osudy jednotlivých postav sledujeme přes jednotlivé výjevy během necelých deseti let, přitom je tu řečeno vše podstatné a každá z postav má v tomto široce rozkročeném románu své přiměřené místo. Pro českého čtenáře je zajímavé sledovat Josefa II. jako panovníka rozsáhlé říše, u nás je vnímán díky školnímu podání přece jen poněkud zúženě hlavně přes dva patenty. Atraktivní je i líčení počátků slovenského obrození, o kterém rovněž nemáme v podstatě žádné povědomí. Kniha je psána kultivovaně, čtivě, místy až neodolatelně, a narazil jsem pouze na jednu pravopisnou chybu a jedno významově nevhodné slovo, čili i redakčně se jedná o poctivou práci. Já jsem hodně spokojen.