Matky

Posledné vojnové Vianoce (1944) v malej slovenskej dedine: Životom ubitá vdova cez kľúčovú dierku vidí svoju dcéru v objatí ruského partizána. Vtedy sa zvonku ozvú nemecké povely a streľba. Ráno zo snehu trčí sinavé partizánovo telo... O pár mesiacov mladú ženu, na ktorej ešte nevidno začínajúce tehotenstvo, odvážajú sovietski osloboditelia na výsluch. Obvinia ju, že zradila partizána. Skončí v gulagu, ktorému velí fanatická dôstojníčka. Za každú cenu sa tam prekračujú pracovné normy a tehotná trestankyňa je len na ťarchu... Ženy v baraku sa pripravujú na pôrod. Jedna z nich budúcej matke naznačí, že najneskôr o tri mesiace jej dieťa odoberú. Na to čaká aj fanatická veliteľka. Lenže raz zoberie do rúk plačúce dieťa a utíši ho... Príbeh sa končí po amnestii, ktorú zahraničným trestancom udelili po Stalinovej smrti v roku 1953. Žena zo Slovenska by sa mohla vrátiť konečne domov, lenže jej syn je už sovietsky občan a okolo krku má uviazanú pioniersku šatku......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/128652/matky-OmC-128652.jpg 4.3121
Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Edition Ryba

Kniha Matky

Richisa

.......MOŽNÁ SPOILERY.....
Nějak mi to úplně nesedlo. Nepovedlo se mi uvěřit ani jedné z postav. Lucia byla naprosto nesnesitelná, Zuzana si prožila své, ale nějak si nemyslím, že by se věřící žena takto zachovala ke své matce... Ani si nemyslím, že by Zuzanina matka byla na konci války tak naivní, aby si myslela, že někoho ochrání svým činem. Nejvíce mi bylo líto Alexeje syna, a svým způsobem i Iriny.

lushi
30.09.2018

Kniha mě pohltila, příběh působí věrohodně a (bohužel) skutečně. Nicméně příběh pro mě nebyl to hlavní, co kniha přináší a čím by se odlišovala od jiných knih. I přes poutavý příběh jsem se stále soustředila na psychologii postav a na historicky-společenský kontext.
Velmi brzy jsem tušila, proč doopravdy došlo k Zuzanině odsouzení, ale knize to vůbec neublížilo. Psychologie postav pro mě totiž byla opravdu zajímavější než příběh samotný. Ocenila bych, kdyby se autor více věnoval i příběhu Lucie - ale poskytnutý prostor pro tuto linii příběhu byl dostačující.

rozvera
28.05.2018

Silný příběh matky a její těhotné dcery z konečné fáze druhé světové války začíná v malé slovenské dědině, pokračuje bouřlivým obdobím těsně po válce a odvlečením mladé těhotné ženy do sovětského gulagu, kde porodí syna a bojuje o něj až do návratu domů po Stalinově smrti, kdy se mohli zajatci ze spřátelených zemí vrátit domů. Je to kniha o lidských vášních, lásce i nenávisti, touhy po moci i lidském selhání.

adorjas
09.05.2018

Knihu písal muž a bolo to cítiť, inak by tie nuansy (láska vs. nenávisť medzi matkami a dcérami) vykreslil úplne inak. Takto zostala len nenávisť (písala by to Elena Ferrante, kniha by bola hneď iná).
Život v gulagu vykreslený, avšak netislo mi srdce, nebolo mi ľúto postáv ani ich detí. Mala som z nich pocit, že sú to sebeckí tvorovia, ktorí neodkážu milovať, aj keď sa tak tvárili. Od autora si musím prečítať aj inú knihu, aby som ešte ochutnala jeho štýl, ale táto kniha bola chladná...ako vzťah matiek a detí...

bronulka
03.01.2018

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Nejvíc mě asi dostala ta část Zuzany, která se ocitla v gulagu díky své matce a bojovala tam za přežití svého dítěte.

Silmarien
06.10.2017

Fikcia z náročných vzťahov medzi matkami a dcérami zasadená do dvoch časových rovín. Jedna z tesne povojnového obdobia v sovietskom gulagu, druhá zo súčasného Slovenska. Žiadna postava nebola len pozitívna, rozprávanie bolo pomerne rýchle, príbeh a strany ubiehali svižným tempom. Vôľa prežiť, smola i šťastie, ako je to vo všetkých podobných príbehov. Staré krivdy i nové nádeje až do zmierlivého konca, ktorý nemusí byť nutne šťastný.
Taký správny mix pre dobrú knihu, ktorá vás nepotrebuje emocionálne zničiť, ale zároveň vo vás chce nechať aspoň malú trošku...

EllieGriffin5
13.01.2017

Přečteno jedním dechem! Zajímavý koncept propojení příběhů několika lidí a především poutavý příběh hlavní hrdinky bojující o svůj (a syna) život v gulagu.

VladkaBU
13.01.2017

... už několikátá kniha, u které si říkám, proč se tohle dělo? Učíme se, že nás osvobodila ruská armáda, ale v době, kdy u nás je klid, v Rusku peklo začíná a trpí naši lidé, že nějakým způsobem, nejčastěji zradou jejich lidí, v hrozných podmínkách. Četlo se to samo, ale bylo mi u toho smutno