Zimní královna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický román o manželce „zimního krále“ Fridricha Falckého Alžbětě, dceři anglického krále Jakuba I. Na pozadí historických událostí z období třicetileté války vypráví autorka životní příběh mladé princezny, která se provdala z lásky za falckého kurfiřta a doprovázela ho do Čech, poté co mu byla nabídnuta česká koruna. Jeho vláda však byla jen krátkou epizodou a z královských manželů se záhy stali vyhnanci. Alžběta však po boku milovaného manžela stála i v těžkých dobách, kdy bloudili po Evropě a hledali azyl pro sebe a pro své děti. Alžběta si svou krásou a vlídností získala mnoho přátel a ctitelů. Po Fridrichově předčasné smrti se jeden z nich, o dvanáct let mladší anglický důstojník lord Craven, stal její životní oporou. Vztah měl skončit sňatkem, ale osud rozhodl jinak…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/116646/zimni-kralovna-5tZ-116646.jpg 2.816
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Motto
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Zimní královna

Přidat komentář
Jessybelle
08.10.2018

Kniha se četla dobře, i když od historického románu o konkrétní osobě jsem čekala opravdu něco jiného... Hlavně by se ta osoba mohla vyskytovat na více než cca 30stranách... Jinak je to spíš líčení historických faktů... Přečíst se to dalo, ale nesplnilo to moje očekávání.

rozvera
19.07.2018

Historie podaná dobře, postava Alžběty Falcké, ač je uvedena v názvu knihy, tvoří pouze menší část obsahu knihy, více se autorka věnovala popisu událostí, které předcházely třicetileté válce a jejímu průběhu, přesto se mi kniha dobře četla.

Kimon
09.04.2017

Ano, byl jsem také zklamán, stejně jako komentátorka Galadwen. Román Zimní královna by měl pojednávat především o všem, co se událo okolo Alžběty, manželky Fridricha Falckého. Ostatně, ještě dříve než tento román, jsem od Zory Berákové přečetl Konec Hodokvasu, Marné návraty i Po meči a po přeslici. A mám z toho všeho dojem, že autorka se v románu Zimní královna pustila doslova do "vykrádání" sama sebe. Totiž, číst v podstatě totéž, co již napsala v jiném románu (o bitvě na Bílé hoře) v knize nazvané Zimní královna, mi připadalo nudné a laciné. O Alžbětě bylo psáno opravdu pouze okrajově. Už tedy nemám odvahu si přečíst další historické romány paní Zory Horákové, abych opět nečetl o bitvě na Bílé hoře nebo Jindřichu Matyáši Thurnovi či Smiřických pod jiným názvem titulu. Knihu Zimní královna chápu jako podraz na čtenáři. Doporučuji přečíst v pořadí Konec hodokvasu, Marné návraty a Zimní královnu již nemusíte.

Galadwen
26.11.2015

Kniha klame názvem, anotací i obálkou. Čekala bych, že něco, co se jmenuje Zimní královna, bude o Alžbětě Stuartovně. Chyba lávky. 85% textu je o stavovském povstání a třicetileté válce s četnými nelogickými odbočkami k osudům různých tehdy žijících osobností (Thurn, Gustav II. Adolf, Descartes, Komenský...), takže působí jako lehce zmatené výpisky z literatury faktu, proložené občas krátkými přímými řečmi. V prvních dvou třetinách knihy se Alžběta vyskytuje jedině v případě, že je zrovna s Fridrichem Falckým v posteli nebo u oběda.
Jako "literatura faktu" (tak působí nejvíc) je kniha daleko za Staroměstskou exekucí či Nepokojnými léty, které také pojednávají o stavovském povstání, respektive třicetileté válce a napsány jsou mnohem zajímavěji, dramatičtěji a s větší erudicí. Jako historický román ani netřeba komentovat - to prostě není.

Kamiliana
20.07.2014

Kniha mě celkem zklamala, neboť její anotace je zavádějící. Ve skutečnosti se jedná o mix kroniky, deníku, románu... což působí velice nesourodě. O samotné zimní královně se však mnoho nedočtete.
l

Evik30
06.01.2014

Kniha se mi četla docela dobře. Oproti některým historickým knihám se četla dost rychle. Trvalo mi to cca. 3 dny.
Kdo má rád spíše historickjý román než samotnou historii tomu tuto knihu vřele doporučuji!

Marika Vanova
15.09.2012

Četlo se celkem dobře, hodně historických informací, což mě docela oslovilo, ale kdyby to mělo být delší asi by mě to přestalo bavit. Těch 187 stran se dalo.

Yvette
12.07.2012

Jako román o osudech zajímavé postavy dějin mě nenadchnul, opět jeden z příkladů, kdy mě zklamala anotace:-( Ale kdo čte rád spíše o historických událostech než jejich příbězích, knihu ocení.

superrodina
01.04.2012

Historicky perfektní, stylisticky chudší, hodně se odbíhá od Alžběty, jsou zde hlavně dějiny a reálie dané doby (17. st.). Jako učebnice dějepisu perfektní.