Pravé americké džíny

Šestý díl série Velké století. Eric, potomek třetí generace Lauritzenů, dospívá v padesátých letech dvacátého století. V době, kdy se budují základy švédského sociálního státu a tamější suroviny se proměňují v horké zboží na evropském trhu. V době, kdy Švédsko stále trpí důsledky válečného pustošení. V době, kdy se rostoucí hrozba jaderné války projevuje všudypřítomnými obavami a strachem. Ericovou jedinou bezprostřední starostí je však změna, která navždy otřese jeho poklidným životem v Saltsjöbadenu. Mezi mládeží se rodí nová kultura, v níž evropské vlivy nahrazují ty americké. Eric je vtažen do tohoto světa fascinovaného novou hudbou, módou i filmem. Stane se úspěšným pašerákem zakázané Coca-Coly, a navíc je mezi svými vrstevníky první, kdo začne nosit pravé americké džíny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344198/prave-americke-dziny-aIx-344198.jpg 3.958

Jan Guillou 6.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Host

Kniha Pravé americké džíny

VladiKlaisner

Další pokračování ságy Velké století, tentokrát se dostáváme do poválečného období, které není pro Lauritzeny vůbec jednoduchá. Třetí generace a škoda, že se autor zaměřuje pouze na jednu jeho linii.

Felidae
13.04.2020

V pořadí šestý díl Velkého století. Opětovně díl slabší než v počátku ságy, zřejmě vrcholu Stavitelů mostů se podruhé nedočkáme, ale kdo ví do konce století zbývá několik dílů. Po příšerné Modré hvězdě jsem se rozhodovala, zda v sáze pokračovat, či nepokračovat. Dala jsem šanci a jsem tomu ráda. Skvěle vykreslená 50.léta očima dítěte a dospívajícího. Moc se těším na pokračování.

Aluškaleo
02.05.2019

Bohužel, také jsem nedočetla....

evickakyticka
13.04.2019

Tento díl mi nesedl. Vůbec jsem se nezačetla.... Zatím nejnudnější díl celé série. Škoda.

Knihomlok2015
25.12.2018

Další generace a další vyprávění. Rodina se rozpadá a bohatství vytrácí - dokonce je porušena i jedna dlouholetá vánoční tradice (škoda:-(. Umírá další z matadorů rodu (opět škoda) a o ostatních členech se toho dozvídáme opravdu jen pomálu. Švédsko se nemůže rozhodnout jestli si pořídit atomovou bombu a vůbec se děje plno věcí, které všechny jsou opět jen křovím v pozadí, protože my se soustředíme je na jednoho kluka, jehož život se točí kolem holek, peněz, plavání, rock and rollu a čarodějnického honu na zkaženou mládež. A všechno to mě doopravdy bavilo, ale musím se přiznat, že z velké části to asi bylo tím, že mi to připomínalo jinou knihu o jednom plavci, kterou miluju mnohem víc - takže asi nejsem tak úplně objektivní.

Neo1tex
29.11.2018

Špatný. Celá série začala tak úžasně a jde to úplně do kopru. Tohle se skoro nedalo dočíst....

Aymira
08.11.2018

Tak tato kniha pro mě byla těžko uchopitelná. Celá tato série, začínající skvělými Staviteli mostů, jako by měla klesající úroveň. Pravé americké džíny na mě působily zmatečně se vším všudy. Neskutečně dlouhou dobu mi trvalo pochopit, kdo je vlastně vypravěčem příběhu, stejně tak dlouho jsem nemohla přijít na to, komu je vůbec příběh vyprávěn. Ze začátku ve mně kniha budila pocity literatury pro děti a mládež, s přibývajícími léty vypravěče se tento dojem vytratil. Přesto knize chybí nějaká konkrétní zápletka a ucelený závěr. Pokud vyjde další díl série, samozřejmě si ho ráda přečtu, ale z této knihy popisující 50. léta jsem popravdě dost v rozpacích.

Lolila
15.05.2018

Zaujímavý príbeh, ktorý rozpráva Oscarov vnuk Eric. Opisuje život vo Švédsku v päťdesiatych rokoch očami malého chlapca. Ale celý čas som čakala, že bude viac vysvetlené, čo sa stalo s celou rodinou Lauritzenových. V knihe boli len narážky na niektoré postavy a udalosti. Takže predpokladám, že bude pokračovanie:-).