Frida

Životní drama osobité mexické malířky Fridy Kahlo-Rivery.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25931/frida-25931.jpg 4.6124

Frida (2001)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Metafora

rozvera

Román o životě mexické významné malířky Fridy Kahlo , kontroverzní osobnosti , která žila v první polovině 20. století a jejího manžela, světově proslulého malíře fresek, avšak stejně výstředního a kontroverzního Diega Rivery. Rámec románu tvoří neklidná situace v revolučním i porevolučním v Mexiku. Autorka děj románu stylizovala do vyprávění Fridiny sestry Cristi psychiatričce. V knize jsem se chvílemi ztrácela v řadě postav, některých skutečných, jiných zřejmě fiktivních. Skutečná Frida byla tělesně postižená, jednak v dětství po obrně, jednak následkem těžké autonehody, ale přes všechny těžkosti až do konce života malovala, především surrealisticé autoportréty. Autorčin popis událostí, zvláště Fridiných zdravotních komplikací se někdy zdá být až krutě syrový. I když jsem se některými pasážemí knihy musela prokousávat, přesto mě ta kniha obohatila a donutila mně dovědět se něco více o obou malířích i o Mexiku 20. století.

Msourkova
16.08.2017

Krásný příběh neobyčejné Fridy. Rozhodně bylo zajímavé se poniřit do víru mexických barev, dějin a života velké umělkyně. Vadilo mi ale občasné přehánění (třeba ohledně Fridy jako dítěte a jejích až přemrštěně vyspělých názorech) a taky fakt, že značná část příhod byla vymyšlená. I tak mě ale příběh zaujal a stejně jako životopis Marlene Dietrich mi byl inspirací. Všem také doporučuji film Frida.

Ajli
28.11.2016

Pro mě jako Fridinu obdivovatelku skvělý čtenářský zážitek :))

Pistácie
26.08.2016

Knihu jsem konečně dočetla. Ale jsem plná rozporů. Moc nevím, co si myslet o Fridě, všech popisovaných příbězích o ni a o všech dalších postavách v ději. Frida byla bezpochyby neskutečná osobnost, která mnoho prožila a vytrpěla si. Ale v knize z ní udělali neskutečnou fňuknu, která jen souloží, nebo brečí a stěžuje si a neustále na sebe strhává pozornost. Nelituju... kniha mě bavila. Ale jako celek je chaotická.

romana3473
01.08.2016

Frida je mojí oblíbenkyní již mnoho let, tudíž je pro mě zklamáním, jaké světlo na ni vrhá tato kniha... Zosobňuje ji jako sobeckou a ješitnou mrchu, přičemž Cristi jako oběť snad všeho možného i nemožného...
Jinak knihu hodnotím jako pěknou a čtivou, opomeneme-li některé pasáže, jež jsou přitažené za uši.

Renatecka
29.06.2016

Mám z knížky rozporuplné pocity. Na jednu stranu mi Fridy (hlavně ke konci) bylo líto, musela kvůli nemocem asi hodně vytrpět. Ale vůbec mi nebyla sympatická, taková do větru - prostě umělkyně. O Diegovi Riverovi se ani nevyjadřuju, obšourník největšího kalibru. Asi se navzájem sami sebe navzájem zasloužili.

Vojslava
12.03.2016

Zajímavý beletristický životopis slavné malířky - stylizace do psychoanalytického vyprávění její mladší sestry mu dává punc stylizace daný pohledem druhého člověka, zároveň to čtenáře vtáhne do mexické reality velmi přesvědčivě. Volné vyprávění se zrychluje až k rázně utnutému konci. Možná nebude od věci podívat se i na film... každopádně je to podnětná četba a ráda jsem se nechala vtáhnout...

Aida
02.03.2016

Velice pěkný příběh,kniha mě hodně zaujala už od začátku.Příběh byl skutečný i když si spisovatelka něco přibarvila.Frida opravdu žila a takové příběhy mám ráda a dokážu se přenést do knihy.Škoda že v knize nebyli zobrazeny její obrazy.

aralka
27.12.2015

I když v doslovu autorka píše, že kniha je částečně její fantazie, že se nezakládá úplně celá na skutečných faktech ze života Fridy Kahlo, i přesto se mi kniha moc líbila ...myslím, že tam je pěkně vykresleno, jak zajímavá to byla osobnost, to že musela v životě překonat spoustu zdravotních i jiných problémů ji nepoložilo, ale naopak posilnilo a statečně se s tím rvala, což bylo zajímavé sledovat, způsob její mluvy celou knihu pěkně oživoval, vůbec mi nějaké to sprosté slovo nevadilo, dovedu si představit, že to k ní prostě patřilo....Knihu bych hodnotila tak na 4 hvězdičky, patří ke knížkám, na které jen tak nezapomenete a něco vám dají...

jasnenka
05.01.2015

Krásné setkání s nezapomenutelnou malířkou. Místy na mě kniha působila trochu agresivně,ale možná jsem nebyla v tom správném rozpoložení. K dokonalosti mi tam prostě něco chybělo.

Hawkey
07.10.2014

Nelituji času, který jsem knize věnovala.. rozšířila mi nenásilnou formou obzory.. strhující? To bych neřekla.. že bych se od knihy nemohla odlepit, to se říci nedá. Každopádně je to čtivé. Procházet se v patrech Frídina života mě bavilo.

tkometka
03.09.2014

Strhující příběh který čtenáře nepustí. Chvílemi žhavý, chvílemi romantický, někdy vulgární. Ukazuje místy i záblesky války při kterých velmi zamrazí. Trochu mě zarazil konec kdy byla informace, že příběh není ve všem pravdivý. Trochu to zklamalo ale skvělé čtení to nezničilo. Doporučuju všem.

dubakm
28.04.2014

Zajímavé vylíčení životní cesty Fridy (Friedy) Kahlo prostřednictvím rozhovoru mezi její sestrou Cristy a novinářkou. Je pravda, že ze začátku jsem tápala v časové posloupnosti rozhovoru, ale plynutím příběhu se do toho čtenář dostane. Každopádně byla Frida zajímavá osoba, která bohužel postřádala dost důležitou věc-klíč k sobě samotné.

Eskandriel
27.01.2014

Krásně napsaný příběh slavné surrealistické malířky Fridy Kahlo. Nechcete, aby ten příběh skončil....

marataheja
14.11.2013

Už je to dlouho co jsem tuhle knihu četla,ale velmi dobře si pamatuji, že se mi moooc líbila. Knihu doporučuji.

liskarysava
16.09.2013

Vývorně napsáno, strhující drama z pohledu Fridiny sestry.

Vini
07.09.2012

Jsem ráda, že jsem se dozvěděla, kdo byla Frida Kahlo a jaký pozoruhodný (a místy smutný) život vedla. Kniha je napsaná skvěle, i když je pravda, že se mi film líbil o trochu víc.

Domenica
20.09.2011

Je zajímavé sledovat život Fridy Kahlo z nového pohledu. Frida byla naprosto pozoruhodná osobnost a to nejen z uměleckého hlediska. Líbila se mi surovost s jakou byla kniha psaná, pomohlo to ke skutečnému vykreslení Fridy. Ona milovala všechno co jí nejvíce ubližovalo, ale bez čeho žít nemohla, ať už se jedná o divoké večírky nebo samotného Diega Riveru. Jediné co mi na knize trochu vadilo, byly španělské výrazy u kterých jsem postrádala poznámky pod čarou, ale nebylo to nic, co by ve výsledku knize jako celku uškodilo. Při čtení určitě není na škodu prohlédnout si obrazy z té či oné doby jejího života. Frida v nich znázornila své pocity, takže kromě pohledu její sestry, vidíme co v jisté životní etapě skutečně Frida cítila, jak si připadala a jak to na ni všechno působilo.

Suri.kata
19.02.2011

Má oblíbená kniha, kterou jsem četla dokonce už dvakrát. V některých momentech jsem se ale ztrácela, protože jsem nebyla tak důkladně obeznámena s kulturou a historií Mexika. Velmi mi v tom však pomohlo to, že jsem shlédla stejnojmenný film Frida. Právě v něm může člověk hezky sledovat vývoj její tvorby a to, jak každý obraz souvisí s určitou částí Fridina osobního života. Celé je to navíc oživeno skvělou hudbou.
Sledovat přechod mezi obrazem a skutečností v knize bohužel nejde. Z tohoto důvodu doporučuji, aby si budoucí čtenář přibral k této knížce i nějakou knihu s obrázky Fridiných děl (stačí se podívat na Google Images), nebo si jako v mém případě pustit film.
Po tom, co už jsem měla zkouknutý film a pustila se do druhého čtení, jsem si mohla už lépe vychutnat celý příběh. Ten je líčen smíšeně. Autorka knihy v něm Fridině sestře Christině klade otázky, ta ji odpovídá a rozvíjí se příběh. Christina se ve svých myšlenkách pohybuje různě v čase podle toho, co ji zrovna napadá. Občas mi přišlo složité si v celém příběhu vytvořit kontinuitu Fridina života - kdy se co stalo. Brzy mi tedy bylo jasné, že se nejedná o přímou zpověď Christiny, ale že ty odpovědi jsou zcela smyšlené (ale vycházejí ze skutečnosti). Příběh je až příliš vykreslen na to, aby si někdo pamatoval takové detaily. Důležité podle mě je ale to, že si člověk udělá obrázek o velmi surovém životu Fridy Kahlo.