Ostrov

Román o neobyčejné hrdince Ingrid, jenž okamžitě zaujme čtenáře archetypální silou vyprávění o zápase lidí s drsnou přírodou. Opírá se o skutečný příběh lidí, které autor poznal ve svém dětství a je situován do první poloviny 20. století na malý ostrov Barroy na severozápadním pobřeží Norska.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220196/ostrov-220196.jpg 4.3120

Ingrid Barrøy (1.)

Vydáno:, Pistorius & Olšanská

De usynlige (2013)

Kniha Ostrov

lea25

Syrový příběh,syrová příroda.Nelehké žití.Představovala jsem si,jak by se tam asi žilo mně.Určitě by člověk neměl prostor ve své hlavě řešit malicherný kraviny,protože důležitý je přece žvanec.Doporučuji hlavně těm,co se litují a stěžují,že jejich život stojí za kulový.

Alma-Nacida

Pěkná kniha, kde čas zdánlivě poklidně plyne, ale pod povrchem žhnou vášně, temnota se dere ven a záleží jen na dětech, že všechno nekončí katastrofou. Díky za skvělý čtenářský zážitek! :)

mata57

Kniha o síle a kráse života a nevyzpytatelné hře osudu . . .

adorjas

Bavia ma knihy o opustených miestach, kde človek bojuje so živlami a snaží sa nielen prežiť, ale aj nejakým spôsobom žiť. Krátke, tvrdé vety textu, drsné správanie ľudí popísané vo všetkej strohosti. Na takom mieste nie je priestor na láskavosti a tak ako postavy dennodenne sledujú more a jeho vlny, tak sa nesnažia vŕtať vo svojich vlastných hĺbkach.

Majah68

Pravé čtení na zimu.
Kořeny. Koloběh. Rovnováha. Trpělivost. Souznění bez vysvětlování.

Acamar
25.12.2018

Velmi půvabné vyprávění o všedním životě několika členů rodiny, žijících na jednom z malých norských ostrůvků.
Převážně prostý popis každodenních činností nutných k přežití, vedle stejně nepateticky a prostě vylíčených zlomových událostí v běhu života této malé sepjaté komunity, kde každý přesně zná své místo a roli... ale i přes tuto jednoduchost vyprávění se autorovi podařilo příběhu vtisknout poetičnost i mezi řádky sdělit "nesdělitelné" hluboké emoce a vztah k ostrovu i jeho obyvatelům mezi sebou navzájem.
Přes všechnu tu drsnost a nevypočitatelnost života na tomto místě, působí popis takovéhoto přirozeného sepětí s přírodou a členy rodiny až idylicky, má to však téměř pohádkové kouzlo.

aralka
02.11.2018

Celá tato kniha je spíše o atmosféře než o ději samotném. Autor nás bravurně zvládnul přenést do první poloviny 20. století na ostrov Barroy na pobřeží Norska, cítíme vítr, mráz, pach rybiny, mráz, mokro a tak trochu ze všeho plynoucí beznaděj. Kniha pojednává o rodině chudých rybářů žijících osaměle na malém norském ostrově. Jejich život je velmi těžký a vše důležité je určováno přírodou, jejím řádem, určujícím po staletí tep a běh několika generací a lidi se nesnaží vymanit z tohoto běhu, ale naopak se mu pokorně podřizují. Je zde zobrazen člověk a jeho schopnost dokonale souznít s něčím, nad čím má jen částečnou kontrolu a před očima nám také vyvstane obraz člověka v jakési jeho původní čistotě, nezaneseného ničím, co by vlastní život vychylovalo od jeho srozumitelnosti. Každý z rodiny ví, co má dělat, ví, kde je u stolu jeho místo a jaký je jeho úkol, jakou práci musí zvládnout, protože to zcela přirozeně vyplývá z okolností. Vím, že to tak mělo být, jazykové prostředky byly dobře zvoleny, atmosféru místa i děje samotného dobře vykreslily, autor používal spíše náznaky než nějaká dlouhá vysvětlování, krátké věty, které někdy byly až heslovité, švihnutí bičem, stalo se to a basta! Nicméně musím říct, že dvě knihy od tohoto autora mi stačí a další už číst nebudu, není to tak úplně moje krevní skupina...

rozvera
17.10.2018

Zajímavý příběh o žívotě rodiny norského rybáře, která žije osaměle na jednom z nesčetných norských ostrovů. Děj je zasazen do první třetiny dvacátého století, členové rodiny včetně dětí od nejútlejšího věku se rvou s přírodou o přežití a zajištění životních potřeb, prožívají společně drobná vítězství i tragedie, se kterými se musejí vyrovnat.