Paní Parkingtonová

Psychologický román o životě a lásce z prostředí vyšších amerických kruhů z konce 19. století do období druhé světové války. Sága rodu, jehož hrdinkou je stará dáma čistého srdce a nezlomné vůle a odvahy, která přes drastické životní osudy a přes závratné bohatství, jímž je obklopena, zůstává spravedlivá a přímá a dovede mít více porozumění pro vše nové, co přichází, než mnozí z generace jejích dětí, vnuků a pravnuků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15600/-15600.jpg 3.951
Vydáno, Naše vojsko

Mrs. Parkington, 1943

Kniha Paní Parkingtonová

MAVIS66

Když nastaly deště se jistě řadí k autorovým nejslavnějším dílům... pro mě to, ale byla vždy Paní Parkingtonová. Ráda se k ní stále vracím.

micha-ella

Tuhle knížku jsem četla před čtyřiceti lety a ničím mě nezaujala. V současné době, kdy nemůžu chodit do knihovny a nemám co číst, jsem si jí přinesla z půdy s úvahou, že teď už mám na tento román správný věk a bude se mi líbit. Omyl!
Předchozí komentář (haki 34) to plně vystihuje za mne. Nudné, zdlouhavé popisy, hlavní postava, která by měla být vzorem všech ctností, je jen ješitná samolibá bohačka, atakdále, přesně takhle mi to šlo na nervy, když jsem se knížkou prokousávala a nechtěla to vzdát. Autor je přece uznávaný a slavný.
Ani to nezkoušejte...

haki34
21.11.2019

knihobudková...
a musím jít s hvězdama dolů...jsouc umořená knihou a naštvaná na autora - hlavní hrdinové byli nesympatičtí...kniha psaná velmi rozvláčně..jasné, autor si pohrál s postavami, psychologií...atd...ale ta gradace, omílání někerých věcí neustále dokola - na mě působilo spíše opačně, začly mi lézt ještě více na nervy...
SPOILERY !!!
Stará paní má symbolizovat moudro, pevnost, sílu, odcházející noblesu ... místo toho od začátku knihy vnímám, jak se jí protiví celá její rodina (líto je jí snad jen jejich 2 předčasně zesnulých synů)..pak opěvuje svého manžela - gaunera a ku*evníka, kterého nepřestala milovat do poslední chvíle, kdy vdodýchal na nějaké slečně v hotelu...bo to byl prostě king !!! (no, asi měl charisma...ale až takové ??)
a on chtěl hlavně změnit svět a rozhodl se ho dobýt se superwoman paní Parkingtonovou - to , jak je skvělá a úžasná mi začlo lézt na nervy...hlavně v kombinaci s bazírováním na dobré pověsti (to se nesmí nikdo dovědět, ani tamto, rozvod ututlat a tak podobně..)...pak snaha dětem dát vše, načež rychle konstatuje, že se jim vůbec nevyvedly a kde je chyba ??
jediná dcera Alice, odpílená už v dětském věku, označena jako nudná, bezduchá....podobně škatulkuje zbytek rodiny, na všech chyby, ideálně v kombinaci s nízkým či nevhodným původem (protože celá Blairovic rodina je mrsklá, tak co asi mohlo čekat jejího syna, potažmo vnoučata z Blairovské matky ??)
několikrát dokázala zaujmout návratem do minulosti, nicméně i návraty se většinou zvrhly - vzpomíná na manželův skandál s Norou, pak na manželovu smrt s bezejmennou dívkou, rozvod dcery Alice....věc, které by šlo pěkně prakticky říct několika větami natáhlé na třetinu knihy...
skandál zetě Amoryho taky zbytečně rozmázlý a nafouklý....snaha ututlat..a proč ?? však ať se hoch vykoupe...chránit vnučku Janu, protože ta jediná je dle jejího gusta a "má v sobě život"...(jako fakt ? protože se paní P tak rozhodla ?) a opět ji musíme chránit a opečovávat..nedat šanci pěkně se otlouct v reálném žvotě...tak by jejího tátu zavřeli, byl by skandálek, a co ?? no jo, dnes už to nikoho nezajímá, ale v době před 2.světovou to tak asi nebylo, že ???

mučily mě i sáhodlouhé věty - například :
"její první reakce byla, že je to všední člověk - neuvěřitelně všední, ale Madeleině, tak soustředěně ujaté na svůj cíl, nebude samozřejmě všednost vadit, právě naopak, při svých náruživých choutkách v tom bude nepochybně vidět spíš přínos."
"Tato kombinační obrazotvornost nejen značně přispívala k tomu, že byl skvělý jako právník a že svým bystrým duchem vůbec lidem imponoval, ale měla také ten účinek, že přepadal bezdůvodným starostem a trápil se předtuchami tragédií a katastrof, ke kterým však potom zřídkakdy skutečně také došlo."
....než jsem dočetla větu, občas jsem se i ztratila...

anebo musím ještě k Alici, bo té mi bylo líto nejvíce :
"Takovou sílu v sobě Alice nemá, ubohá Alice, která bude vždycky závislá na mužích a přitom si je nikdy nebude schopna udržet nebo je ukáznit."

"proti tomu, co zničilo Alici, jste byla bezmocná. Byo to v ní samé, už kdž se narodila, bylo to už v jejich žlázách, když byla ještě malá holčička. Tu kletbu měla v sobě už tenkrát."

za takovéto škatulkování, odepsání předem, fakt nemůžu dát víc...ani autorovi, ani paní P samotné....posílám knihobudkou dál, jistě někdo ocení náležitěji..HOWGH !

Mabie
11.01.2019

Kniha se mi líbila, třebaže je rozvláčnější, než je u současné literatury běžné. Četla jsem ji jako velice mladá a i po letech byl pro mne příběh příjemný. Navíc s hlubokou myšlenkou, že to co člověk dostane zadarmo a bezpracně, nemá pro něj cenu - i když je to třeba veliký majetek. A že veliké peníze, které si člověk nevydělá vlastním přičiněním, většinou kazí charakter.

rozvera
30.09.2018

Zajímavá kniha z prostředí americké zbohatlické společnosti burziánů, bankéřů a mafiánů různého druhu. Román je zasazen do období poslední třetiny devatenáctého století, až po dobu druhé světové války.Ústřední postavou příběhu je stará dáma, která v této společnosti strávila život a jeho průběh ožívá v jejích vzpomínkách. Autor jejím prostřednictvím vyslovuje svůj kritický názor na život a praktiky této společnosti, který však má stálou platnost.

Efeméra
22.12.2017

Paní Parkingtonová bylo k uzoufání nudné čtení. Vadilo mi neustálé zdůrazňování, jaká je Susie pozoruhodná postarší dáma, jak ji všichni obdivovali, zatímco většina lidí kolem ní byla naprosto nemožná. Podle mě přitom byla hlavní hrdinka neskutečně nesympatická a příšerně nesnášenlivá. Už jen její porovnávání vlastních dětí Herberta a Alice, pro kterou neměla nejmenší pochopení, mě nutilo jen znechuceně kroutit hlavou. Když se na ni někdo obrátil s problémem, tvářila se, jak všechno za všechny řeší, ale ve skutečnosti nedělala téměř nic. Proto taky na konci vznikla ta peripetie s Janou. Čtenáři je taky opakovaně zdůrazňováno, jak zajímavý život Susie měla, ale v knize jsem žádný takový život nenašla. Jediné pozitivum vidím v tom, že jsem se alespoň dozvěděla něco o náladě a uspořádání té doby.

Marla
15.11.2017

Zvláštní, na jedné straně klidně plynoucí a na straně druhé velice dramatické čtení o dámě, jíž život přináší neustálá překvapení a která nepřestává doufat, že zase bude lépe a že její rodina není zas tak úplně nemožná.....Tuhle knihu mám obzvláště ráda.

aktijnov
03.08.2017

Kniha byla dost rozvláčná. Někdy mě nudila, jindy fascinovala...

"Lidi jsou šťastní úměrně k tomu, kolik toho dávají sami ze sebe. Někdy si myslím, že ani moc nezáleží na tom, co to konkrétně je, pokud ze sebe dávají vůbec něco."

Bídníci I.
Bídníci I.