rozvera rozvera komentáře u knih

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Snad po čtyřiceti letech jsem se vrátila k tomuto milému autobiografickému vyprávění autorky, které jsem si tehdy nedovedla pořádně vychutnat. Tento pozdně podzimní čas byl právě vhodný pro pokochání se vzpomínkami na celý průběh jejího pestrého života. Ráda jsem četla její detektivky, ale ještě raději mám toto vzpomínání na bohatě naplněnou životní cestu.

04.12.2020 5 z 5

Až nadejde čas Až nadejde čas Peter Høeg

Drsně realistické až depresivní, ale po přečtení jsem se zamýšlela, zda to vlastně není populárně filozofické a psychologické téma, které autor vyjádřil svým románem. Téma výchovně vzdělávacího systému a jeho metody jsou všude ve světě stálé a nekonečné.

23.11.2020 4 z 5

Mazl tov Mazl tov Margot Vanderstraeten

Letos jsem navštívila velmi pěkné židovské muzeum a seznámila se s náboženskými zvyklostmi, talmudem i tórou, jejichž přikázáními se po staletí řídí životy ortodoxních Židů bez ohledu, v které části světa žijí. Velmi jsem uvítala tuto publikaci, která mě seznámila i s jejich životem osobním v rodinném i komunitním společenství v moderní době. Napsáno čtivě i s notnou dávkou vtipu.

17.11.2020 5 z 5

Ladění pro dvě struny Ladění pro dvě struny Marie Šulcová

Biografie bratří Čapků pokračuje dalším dílem, ve kterém oba dospívají, studují v Praze, kam rodina přesídlila z Úpice. Autorka se věnuje nejen dospívání obou protagonistů, ale popisuje i neklidnou a nepřívětivou dobu před 1. světovou válkou i během ní až do jejího konce, kdy celý národ oslavoval vznik československé republiky v naději na lepší časy.

17.11.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Po celou dobu čtení této knížky jsem se musela usmívat. Vyprávění malé dívenky muselo mít základ ve skutečných prožitcích z jejího dětství. Já, pamětnice oněch časů ,jsem se v jejím vyprávění často našla, třeba v zážitcích ze školní jídelny (léta jsem nepozřela koprovou omáčku ). Byly mi blízké i její sny a představy, školní povinné návštěvy tendenčních filmů, zmíněnou báseň jsme tolikrát recitovali, že si ji umím i dnes vybavit. Snad mohla autorka trochu více rozvést postavu maminky Kačenky. Krásně se příběh četl, byl to dobře využitý čas.

18.10.2020 5 z 5

Čapci Čapci Marie Šulcová

Podle mého názoru autorka velmi čtivým způsobem zpracovala románovým způsobem podrobnou biografii bratří Čapků a jejich sestry, v tomto díle hlavně dětství v rodině , včetně působení otce, lékaře lidumila v Úpici, až po dobu jejich dospívání. Vše doplněno přesným datováním. I když mnohé z jejich života znám z jiných pramenů, byla jsem touto knihou zaujata a už mám u ruky další pokračování.

14.10.2020 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Skoro mi bylo líto, že už jsem tuto třetí knížku o samotářích dočetla. Byla z trochu jiného soudku, nežli ty šumavské příběhy, ale stejně zajímavá, zdála se mi víc e optimistická. Lidé z těchto příběhů si život o samotě zvolili sami, mnohdy na dohled od obydlených míst a nestraní se tak úplně společenství ostatních. Dojala mě osoba bratra Anděla, už z fotografie mu září krásné oči plné lidství a souzněla jsem s paní Kateřinou z beskydské samoty. Všichni lidé z příběhů žijí ve svém malém světě, poskládaném podle svých představ a možností a čtenáři je s nimi příjemně. Příběhům opět prospělo množství krásných fotosnímků, byla to ta pověstná třešnička na dortu.

01.10.2020 5 z 5

Návrat do divočiny Návrat do divočiny Aleš Palán

Pro mne je přečtení této knihy logickým doplňkem prvního vyprávění o šumavských samotářích a hlavně také úvodní autorovo zamyšlení a osobní vyznání o tom, co mu jeho setkávání se šumavskými "solitéry" dalo. To jsem trochu v první knize postrádala. Více přiblížil čtenáři vnitřní život, myšlení i životní filozofii známých postav, ať už Tonyho s indiánským profilem, meteorologa Romana, nezapomenutelných bratří Klišíků a dalších zajímavých nevšedních osob, samorostlých myslitelů a racionálně myslících žen. Vše doplněné spoustou krásných fotek. Závěrečný epilog je dokonalým shrnutím ideálního prožití života.

22.09.2020 5 z 5

Poslední carevna Poslední carevna Greg King

Můj obdiv autorovi za podrobné zmapování života hessenské princezny, vnučky britské královny Viktorie ,přezdívané "evropská babička", od jejího raného dětství, přes život ruské carevny s posledním carem Mikulášem II., až po hrůzný konec celé rodiny v době bolševické revoluce v Rusku. Autor přesně a vyčerpávajícím způsobem přibližuje čtenáři dobu samoděržaví v Rusku na přelomu 19. a 20. století, styl života carské rodiny, osobu silné carevny a slabého panovníka, včetně carevnina oblíbence Rasputina. Styl života šlechty, neúspěchy ve válečném tažení, bouře hladového proletariátu a mnoho dalšího nakonec vyústilo v sled revolučních událostí s vyvražděním carské rodiny a mnoha osob kolem ní. Byla to jedna z mnoha událostí v dějinách, kdy si mocní osobovali a někde dosud osobují právo zabíjet lidi nikoli proto, co udělali, (to by byli postaveni před řádný soud),ale proto, že jejich usmrcení bylo a je potřebné většinou z politických a mocenských důvodů.

08.09.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Autorka odvedla záslužnou práci touto románovou kronikou, v níž poutavou formou čtenářům přiblížila oblast Těšínska, kterou kromě poblíž žijících lidí málokdo zná více než zběžně.Už téměř nežijí pamětníci časů poslední čtvrtiny 19. století a prvních dvaceti let století dvacátého, kteří by mohli podat svědectví o životě prostých lidí v této době. Román začíná jako vyprávění o strastiplné cestě ústřední postavy za levnější solí do města solných dolů Věličky, postupně se rozvíjí do rodové ságy, popisuje nesmírně těžký život hornických rodin rodin a jejich soudržnost, graduje dramatickým zápasem o živobytí v době první světové války a končí občanskými válečnými nepokoji obyvatelstva, kdy se vládnoucí mocnosti dohadují o poválečném uspořádání státních hranic, zatím co ozbrojené složky české i polské se zbraněmi pokouší uklidnit rozjitřené vícenárodnostní obyvatelstvo regionu a dochází ke zbytečným ztrátám na životech. Období let 1918 až 1920 není dostatečně známé, proto je velmi dobré, že se mu autorka v románu věnovala.

28.08.2020 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Autor zvolil za protagonistu příběhu historika genealoga , který na zakázku sestavuje rodopis , pátrá v archivech, hlavně třeboňských a ve venkovských kronikách a to hlavně v období padesátých let minulého století, to je v době nejintenzivnější kolektivizace zemědělství.
S autorem jsem v duchu putovala po krásném třeboňsku, po rázovitých vesnicích s nádhernými barokními štíty statků, poslouchala vyprávění pamětníků a byla s okouzlením vtažena do děje. Z celého vyprávění mi hlavě utkvěly dva pro mne stěžejní body a to:"Nedonutí mě nenávidět" od postavy hrdého, velmi ostrakizovaného sedláka a na druhé straně přetrvávající nenávist v další generaci, která je schopna ublížit i po letech staré nemocné ženě a nesmyslně živit svoji zlobu.

20.08.2020 5 z 5

Před několika dny jsem dočetla pozoruhodnou knížku, která je vlastně jakousi zpovědí autora a jeho ohlédnutím za léta policejní práce, které obětoval vlastně svůj osobní život. Vzpomíná nejen na kauzy vyhrané , ale i na ty, které se tak dlouho vlekly, až je spláchla voda, přiznává i svoje pochybení, jak z mládí, tak i za dobu působení ve vysokých funkcích policie. Jeho vyprávění se nebude líbit řadě osob z vysokých postů podnikatelských, politických, policie, advokacie i justice, kterým lidově řečeno "šlápl na kuří oko". Velice dobře spolupracoval investigativní novinář pan Klíma, celý příběh působí uceleně a čte se jako detektivka, kdyby to ovšem nebyla zároveň smutná skutečnost. Po dočtení posledních slov knihy jsem si řekla, kniha bude mít jistě ohlas z "potrefených" míst a ejhle, dnes to začíná. Autor zřejmě s nepříznivým ohlasem počítal a doufám, že mu bude se svou býčí razancí důstojně čelit.

20.08.2020 5 z 5

Verše psané na sklo Verše psané na sklo Lenka Faltejsková

Verše křehké jako vinná sklenka, zadumané, snivé a překrásné jako její fotografie.

03.08.2020 5 z 5

Sestry z Versailles Sestry z Versailles Sally Christie

Solidní oddechová literatura zasazená do historického rámce.

03.08.2020 3 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Tuto báseň dávám do Výzvy na počest svého dědy, kterého ji naučil nazpaměť jeho spolubojovník v zákopech první světové války a děda ji až do své smrti dokázal procítěně recitovat.
"Ale svět je pořád stejný, lidé ho nezmění, plivni si stokrát do moře, ono se nezpění". Citát.

Naše paní Božena Němcová Naše paní Božena Němcová František Halas

Poezii mám ráda a tak pro mne mylo obtížné vybrat tu nejmilejší básnickou sbírku. Pod dojmem krásné přednášky renomovaného literárního historika o díle Boženy Němcové jsem v knihovně vyhledala tuto drobnou sbírku, abych také uctila svou milovanou autorku, jejíž pohádky mne provázely dětstvím a povídky, romány i listy dalším životem.
"Paní,Stolístko naše, Bůh Vám zlíbal víčka za den orlí,v kterém pro Havlíčka koupila jste věnec, mučenky mu dala, jak byla zem naše zakřiknutá, malá."Citát.

02.08.2020 5 z 5

Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin Graeme Donald

Nad touto knížkou jsem v rozpacích, snad proto, že jsem se nedopátrala nic o autorovi. Řada příběhů a figurujících osob je datovaných, musí být tedy skutečné, mezi nimi i domněnky a fabulace. Celek se tváří jako literatura faktu,leč někdy nedůvěryhodně, přesto je velmi čtivý a dobře doplněný dobovými fotografiemi. Příhodný je podnázev některých kapitol "Skrytí hráči světodějných událostí", např. dvojník maršála Montgomeryho, vystupující v zájmu obelstění nepřítele. Zkrátka klam a lest patřila a patří ve válce i v politice k cenným nástrojům.

02.08.2020 3 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Tuto knihu jsem náhodně vyhmátla v knihovně a po zběžném prolistování mi bylo jasné, že si ji musím odnést domů k přečtení. Nesmírně poutavě autor vypráví příběh hledačů vltavínů, kterážto činnost je nelegální, ale touha po tomto "nebeském skle" stále žene hledače k jeho hledání, ať už pro své sbírky, či na prodej. Já vlastním dva pěkné kousky tohoto tajemného skla, které jsem dostala od kolegy, jehož příbuzný jich nacházel spousty při stavbě vodního díla Římov.

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Autorka, sama novinářka, si za protagonistku příběhu , ve kterém jde pátrání po dávno zmizelých dívkách, pro sebe s výhodou znalosti novinářské práce, zvolila také novinářku, píšící v Londýně pro dánský časopis. Koupě starého kufru s několika fotografiemi je zajímavým námětem, ze kterého novinářským úsporným stylem psaní vytvořila celý příběh, začínající docela mírně a postupem času gradující až do téměř hororového rozuzlení.

07.07.2020 4 z 5

Já, Giuseppina Verdi Já, Giuseppina Verdi Karine Micard

Verdiho opery mám moc ráda, ale o jeho životě jsem kromě strohých dat nic nevěděla.Autorka příběh jeho života a tvorby vtipně vložila do vyprávění jeho dlouholeté přítelkyně a později manželky, v mládí velmi slavné a opěvované operní pěvkyně, pro kterou byl skladatel po jejím dobrodružném a bouřlivém mládí ,celoživotní láskou.Tak z pera autorky vznikly dva nevšední příběhy plné životních úspěchů i proher této slavné dvojice.

03.07.2020 5 z 5