rozvera rozvera komentáře u knih

Žluté oči vedou domů Žluté oči vedou domů Markéta Pilátová

Autorka z hromady střípků příběhů napříč časem, dějově z Brazílie a Prahy sestavila působivou mozaiku několika postav,
především emigrantů a jejich potomků, vztahu k rodné zemi, o hledání a nalezení pravého domova a smyslu života. Příběh, nevelký rozsahem, má přesto silný psychologický náboj a to nejen v osobách čtyř výrazných žen, ale i jednoho muže, dobrodruha, sloužícího za žold více institucím, který nakonec po pestrém životě využil podle předpovědi cikánky práva na vlastní smrt, protože cestování je sice krásné, ale člověk má mít tam, kde má domov, místo, na němž by vždycky mohl bezpečně spočinout.

02.09.2021 5 z 5

Anna Lucemburská: Kdo získá klíč k jejímu srdci? Anna Lucemburská: Kdo získá klíč k jejímu srdci? Hana Parkánová-Whitton

Pro námět historického románu si spisovatelka, která se věnuje tomuto žánru, vybrala nejmladší dceru Elišky Přemyslovny, o které toho historie pro její krátkou životní dráhu, kromě doby narození, úmrtí, jednoho nepovedeného zasnoubení a jednoho krátkého manželství moc neví a tak si autorka s těmito málo daty mohla mohla stvořit čtivý příběh dle vlastní fantazie.

29.07.2021 4 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Vychutnávala jsem si každou stránku tohoto baťůžkářského cestopisu z méně známých oblastí Ruska ,napsaného s bystrým postřehem a novinářskou úsporností. Vtipné postřehy, zajímavé myšlenky.
Hodně se mi líbila jedna z výstižných glos, uvedených jako jeden z postřehů:" Básník z 19. století Ťutčev se stal nesmrtelným díky čtyřem řádkům: Rusko nelze pochopit, ani rozumem změřit, má svou tvář. Na tu se dá jen věřit."

29.07.2021 5 z 5

Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán Vladimír Kroc

Poutavé vyprávění ,vedené formou rozhovoru, paní Elišky ze známé rodiny Krausů o její dobrodružné cestě na strýcovo pozvání do Kolumbie, kde posléze zakotvila, provdala se a prožila velmi zajímavý život s manželem od skromných začátků až po zakotvení ve vyšších společenských kruzích .Pro čtenáře, který o této exotické zemi mnoho neví, je knížka přínosná a podána čtivě a s humorem, který je vlastní jí i bratrům. Text je doplněn řadou fotografií, což umocňuje zážitky z celé knížky.

29.07.2021 5 z 5

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Stephan Orth

Bystře, svěže a mile humorně popsal autor své tříměsíční putování s batohem na zádech po provincíích a městech Číny, jezdil veřejnou dopravou, přespával na matracích, kobercích a málokdy v postelích hostitelů. Poznával život normálních lidí, všudypřítomný monitoring a sledování osob i tzv.
"jazyk pod zámkem". Výstižně v závěru podotkl, že jistě po jeho odjezdu po něm zůstala podrobná fotodokumentace jeho pohybu po velmi krásné zemi, s bohatou tisíciletou historií, s překotným průmyslovým rozmachem, ale pro Evropana s těžko pochopitelným způsobem života. Ráda jsem si autorovy poznatky přečetla, ale žít bych v této zemi nechtěla.

07.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Doslova strhující pokračování života obyvatel Těšínska v době po skončení první světové války až po dobu okupace Československa. Nebyla to jen doba budování nového státu a hospodářského rozmachu, ale i rozepří v národnostně rozmanité oblasti, kdy si nárok na dominantní roli činili nejprve Poláci, jako majoritní skupina obyvatel, posléze Češi, kterým připadlo po válce území a nakonec po nástupu fašizmu Němci. Spory se mnohdy promítaly i do rodin, což autorka dokázala v tomto vyprávění dokonale vystihnout. Všechny osoby jsou tak pravdivě a plasticky popsány. Celému příběhu , i když celkem nenápadně, dominuje Barka, krásná postava, plná lidskosti a porozumění, stmelující celou rodinu. Velká úcta autorce, která ve své románové kronice přibližuje čtenářům dobu, kterou již nepamatují a život v oblasti ,kterou neznají, pokud v ní jejich předkové nežili.

27.06.2021 5 z 5

Z pohledu jezevčíka Z pohledu jezevčíka Frauke Scheunemann

V knihovně mne zaujala knížka s pruhovanou obálkou a veselým obrázkem jezevčíka. Dlouhá léta s námi takový "špageťák" žil, s chutí jsem proto po knížce sáhla. Autorka zvolila jednoduchý námět, který ozvláštnila polidštěním dvou čtyřnožců. Protagonistou a zároveň vypravěčem jednoduchého příběhu zvolila jezevčíka. Asi s tímto psím plemenem má bohaté zkušenosti, v jednotlivých situacích popisuje jeho temperament a povahu klauna, tvrdohlavost, potměšilost, neochvějnou oddanost a touhu bránit své lidi . Je to nenáročné oddechové čtení.

17.06.2021 3 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Vypravěčským mistrovstvím autora jsem byla okouzlena, zvláště nápadem ukázat přírodu a úzké spojení člověka s ní před dvěma sty roky a přístup k přírodě současné společnosti pomocí nadpřirozené postavy, známé z pohádek. V té knížce je všechno, poetika našich básníků, květnatá popisnost starých spisovatelů, trocha hororu z Kytice a hlavně připomenutí a poselství současné generaci k ochraně přírody a jejího bohatství, aby se technický pokrok nezvrhl s průmyslový teror.
Souzním s autorovým odkazem:" Pravda je jenom jedna, je na straně přírody a jejího zachování. Příroda musí být chráněným pokladem."

25.05.2021 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Velmi zajímavé vyprávění české ženy, která se provdala za Japonce a po několika letech se s ním odstěhovala do jeho vlasti. Popisuje své nelehké sžívání s odlišným způsobem života v naprosto jiném kulturním prostředí, kdy z neznalosti tamních zvyků a jazyka vznikají úsměvné a někdy i mírně trapné situace. Trochu podobně byl na tom i její manžel při pobytu v Čechách, který do knížky také přidal své zkušenosti a podiv nad zvyky a obyčeji , které mu byly těžko pochopitelné.

25.05.2021 5 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Děj tohoto románu, prvního po emigraci, není pro mne nějakou zvláštní novinkou, všichni moji blízcí tuto dobu pamatují, převážnou část pozměněných jmen si dovedli převést do skutečných, nakonec i já toho dost pamatuji. Co mne ale nejvíce oslovuje ve všech knihách autora, které jsem dosed četla, je jeho brilantní zacházení s českým jazykem, schopnost předkládat čtenáři události a historky velmi přesvědčivě ,s přesnou dávkou ironického nadhledu. Vyslovené myšlenky mají nadčasovou platnost, jako by byly psány pro dnešní dobu, jsou vysloveně vizionářské.

25.04.2021 4 z 5

Moji pacienti mají čtyři nohy - Zápisky zvěrolékaře Moji pacienti mají čtyři nohy - Zápisky zvěrolékaře Duncan MacVean

Tato útlá knížka mne upoutala obalem se snímkem psí hlavy se šálou kolem krku, který mi připomněl psího společníka mého dětství. Věrně se mnou sdílel mé stonání, tu s obvazem přes ucho, na nožce, nebo na krku a vše oddaně snášel. Autor publikace, veterinář, vyznačující se velkou empatií ke čtyřnohým tvorům i k lidem, cestuje za svými klienty, kteří potřebují jeho pomoc. O některé vzpomínky na lékařské zákroky s dobrým koncem, i na ty smutné, které však k životu také patří, se podělil se čtenáři . Bylo to milé vyprávění a hezky se četlo.

25.04.2021 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

S potěšením jsem si přečetla toto cestopisné vyprávění plné humoru, vtipných postřehů i sarkastických poznámek (především na osobu autora). Zajímavé popisy viděného i zažitého, včetně řady úvah a námětů na přemýšlení. Jen mohlo být více těch pěkných malých ilustrací. Bylo to milé čtení pro zábavu i poučení, když jsem mohla sledovat autorovo putování alespoň na mapě.

15.04.2021

Prodloužený čas Josefa Čapka Prodloužený čas Josefa Čapka Marie Šulcová

Poslední díl rodinné ságy Čapci je věnován literátu, nadanému malíři a hlavně vlastenci Josefovi, který byl hned počátkem 2. světové války uvězněn, prošel řadou koncentračních táborů , přežil až do konce války a pak zahynul, pravděpodobně na tyfus. Krásná kniha o výjimečném člověku, který žil tak trochu ve stínu svého proslulejšího bratra Karla.

15.04.2021 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Nejlepší psychologický román, jaký jsem za dlouhou dobu četla, s prvky filozofie i sociologie. Příběh o mládí, jeho představách, přátelství i soucitu, mladickém selhání, zbabělosti a pocitu viny, který nesmaže ani pozdější hrdinství ve válce. Ani bezvýhradná a bezbřehá otcovská láska, podepřená bohatstvím , nedovede vyléčit dceřinu tělesnou nemohoucnost, ani jí pomoci z neopětované lásky a zabránit konečné tragédii. Postavy příběhu jsou tak uvěřitelné a plastické, že přímo vystupují ze stránek knihy. Je to román vpravdě nadčasový a i dnešnímu čtenáři má co říci.

05.03.2021 5 z 5

Brána věčnosti Brána věčnosti Marie Šulcová

Třetí díl ságy o rodině Čapků je věnován Karlovi, v době první republiky, až do jeho smrti, v kontextu s celospolečenským děním. Karel Čapek, nejvýraznější osobnost české literatury je na vrcholu tvůrčích sil, působí jako novinář, redaktor a hlavně spisovatel , jehož díla jsou vydávána často dříve v zahraničí než doma. Kritizuje v nich rozjitřené společenské poměry, obavu ze zneužití techniky i z nastupujícího fašizmu, za což musí čelit tvrdé kritice i nenávistným útokům části společnosti, která se cítí jeho tvorbou ohrožena. Tato část rodinné biografie se mi líbí nejvíce, skýtá poučení i pro naši generaci.

05.03.2021 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Po letech jsem se vrátila k vyprávění o těžkém životě obyvatel Šumavy v sedmdesátých letech 19. století, o lesnících a jejich mnohdy krvavých potyčkách s pytláky a pašeráky krav na bavorskou stranu hor, o chudých dřevařích a jejich namáhavém lopocení při ručním porážení stromů a jejich dopravě . Nejvíce si cením nádherných popisů šumavské přírody ve všech ročních obdobích, někdy až s hororovým nádechem. Autor též zmiňuje kůrovcovou kalamitu, která změnila tvář Šumavy na dlouhé roky. Krásné vyprávění, ráda si připomenu i další díly trilogie.

04.03.2021 4 z 5

Já, doktor(in) Já, doktor(in) Kateřina Karolová

Vyprávění mladé lékařky o svých zkušenostech z doby tříletého působení v německé dětské nemocnici. Vyplývá z něho, že všude je chléb o dvou kůrkách. Ta vrchní je bezesporu dobrá, finanční ohodnocení práce je nesrovnatelně vyšší než v domácím prostředí, spodní kůrka často hořkne, jednak z jazykových nedorozumění, protože školská němčina je v mnohém odlišná od řeči jednotlivých oblastí a zároveň si musí osvojit jazykové zvyklosti dané nemocnice, (odborný žargon). Navíc neochota sester, někdy obtížná domluva s klienty a jejich rodinami a pracovní přetížení. Někdy trochu rozvláčné, jindy chaotické popisy situací , laikovi nesrozumitelné, přičítám tomu, že autorka není spisovatelka, ale upřímně popsala své zážitky. Knížka byla pro mne přínosná.

04.03.2021 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Poutavě napsané povídky o začátcích lékařské praxe čerstvého absolventa, který se v neklidné době počínající bolševické revoluce dostane na zapadlou ruskou vesnici a spolu s felčarem a dvěma pomocnicemi se musí vyrovnat nejen s krutou přírodou, ale s nemocemi , úrazy a porody, o kterých věděl jen z knih. Autor v povídkách zúročil zkušenosti a vzpomínky ze začátků své lékařské praxe a to velmi mistrně s osobitým stylem a schopností dokonale vystihnout a popsat atmosféru prostředí.

16.02.2021 5 z 5

Zapomenuté dívky z Paříže Zapomenuté dívky z Paříže Pam Jenoff

Autorka zvolila zajímavý námět a to z prostředí britského Oddělení pro zvláštní operace za druhé světové války, v době přípravy spojenců na vylodění v Normandii, kdy bylo zapotřebí agentů radistů, kurýrů a spojek pro tajnou činnost v okupované Francii. Příběh začíná v roce 1946 náhodným nálezem fotografií několika mladých žen bez identity, což se stane začátkem pátrání po jejich ztotožnění. Celý fiktivní román, inspirovaný skutečnými událostmi, probíhá střídavě ve dvou rovinách a to v roce po skončení války a retrospektivně v roce 1944, kde se odvíjí příběh dvou agentek od doby výcviku kdesi na skotské vysočině až po reálné nasazení ve Francii, po zradu a její kruté následky. Je to čtení, které od poklidného začátku graduje, přes kruté mučení v německém zajetí, až do smířlivého konce a je poctou těm, na něž historie zapomněla.

16.02.2021 5 z 5

Poločas nadějí Poločas nadějí Marie Šulcová

Třetí díl ságy se odehrává za doby první republiky, z obou bratrů jsou vyzrálí umělci, hledající své místo jak v umění, tak i v osobním životě a mají už vykrystalizované své postoje v kontextu se situací v mladé republice, která se vyrovnává s důsledky světového válčení i následné světové ekonomické krize.

04.12.2020 5 z 5