Naše paní Božena Němcová

Naše paní Božena Němcová https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125712/mid_nase-pani-bozena-nemcova-R6n-125712.png 4 92 19

Naše paní Božena Němcová je básnická sbírka, která byla napsána v období 2. světové války (1940) a obrací se k minulosti národní kultury. Střetávají se zde témata tradičních národních hodnot, vlastenectví a lidových písní. Autor zde zachycuje nejvýznamnější postavu naší literatury z 1. poloviny 20. století – Boženu Němcovou, která je symbolem hrdosti, vlastenectví a odvahy.... celý text

Marekh
05.10.2022 4 z 5

BOŽENA NĚMCOVÁ se stává symbolem české kultury. Její tragický životní osud má být posilou českému národu v době okupace.

Kniha se mi líbila.

VeruMalfoy
25.06.2022 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a byla opravdu úžasně namluvená. Střídal se hlas mužský a ženský. To celému dílu dodávalo ještě propracovanější ráz. Básničky byly krásně napsané a bylo vidět, jak hlubokou úctu autor k Boženě Němcové chová.

Kontryhelka
09.01.2022 5 z 5

Také u této básnické sbírky jsem byla opravdu mile překvapena. Vždycky jsem se Halasovi z nějakého mně neznámého důvodu vyhýbala, možná blok ze školních let. Nyní se mi do rukou dostala tato sbírka a ponořila jsem se do čtení a jelikož je opravdu maličká knížečka, tak jsem ji měla přečtenou skoro hned. Moc pěkně napsané a místy hodně smutné. Ale pro milovníky tohoto žánru opravdu úžasná záležitost.

mirka0586
04.03.2021 5 z 5

Krásné čtení ke kávě...

martineden
09.01.2021 5 z 5

Byla krásná až to k víře není... Co víc dodat? Nádhera.

lubtich
15.09.2020 2 z 5

Ale jo, dá se to. Fakt nesdílím Halasovu fascinaci Němcovou, která idealizuje téměř vše, nicméně jsou to takové pěkné strohé verše i o vlivu Němcové na společnost, což má nespornou váhu. Ale kýče moc.

mataaskorice
18.08.2020 4 z 5

Soubor básní opěvujících Boženu Němcovou. První básně se věnují jejímu životu (dětství, sňatek, bída, mateřství, smrt), další vyzdvihují její význam pro češtinu a pro český národ jako takový. Pro básnické obraty, metaforické příměry dochází Halas často do přírody či pohádek. V obojím jsou patrné rysy vlastenecké - česká krajina a ústní lidová slovesnost jako důležitý prvek naší národnostní identity. Pohádky navíc odkazují i na sběratelskou činnost Němcové. Knížečka je útlá, četla se mi dobře, básnické obraty mi přijdou srozumitelné. Pravdou je, že v současnosti a s proměňující se společností a měnícím se postojem k vlastenectví kniha významně ztrácí na aktuálnosti.

rozvera
02.08.2020 5 z 5

Poezii mám ráda a tak pro mne mylo obtížné vybrat tu nejmilejší básnickou sbírku. Pod dojmem krásné přednášky renomovaného literárního historika o díle Boženy Němcové jsem v knihovně vyhledala tuto drobnou sbírku, abych také uctila svou milovanou autorku, jejíž pohádky mne provázely dětstvím a povídky, romány i listy dalším životem.
"Paní,Stolístko naše, Bůh Vám zlíbal víčka za den orlí,v kterém pro Havlíčka koupila jste věnec, mučenky mu dala, jak byla zem naše zakřiknutá, malá."Citát.

RHorse
01.07.2020 3 z 5

Poezii moc nerozumím, knihu jsem si vybrala, protože je o BN, od které mám dost věcí přečtených a zároveň mám i o němcově přečtené některé knihy, které se zabývají jejím životem. Nicméně v moc básních jsem Němcovou nepoznávala. Některé jsou však dle mého názoru povedené, dlaší jdou naprosto mimo mě. Tak třeba si k básním někdy najdu cestu. Zatím zůstávám na provni Máje, Kytice a Balad a romancí, ty mi něco říkají.

ještěrka38
10.04.2020 3 z 5

Poezii nemám ráda, přečetla jsem jen kvůli výzvě.

Beltrix
29.02.2020 4 z 5

Ve své době to muselo být mimořádně působivé dílo, dnes už ta jeho naléhavost podle mě není taková, obzvláště pro někoho, kdo se o Němcovou alespoň trochu blíže zajímá a ví, že i ona měla své chyby. Samotné verše jsou však působivé ve své jednoduchosti až strohosti, hodí se k nim i jejich mírný patos. Podobně jednoduché a strohé jsou i ilustrace Vladimíra Tesaře, což sbírku skvěle doplňuje.

MilanCFC
14.02.2020 4 z 5

Krásná sbírka, avšak alespoň pro mě zahalena v obrovském a smutném oparu.

los
09.01.2020 1 z 5

tuhle jedinou sbírku od Halase opravdu nemám rád

Šárkaxx
11.05.2019

Sbírka se mi líbila a přišla mi smutná

anetka.repova
11.03.2017 3 z 5

Paní Boženu Němcovou mám ráda. Poezie od Halase se mi líbila. Sbírka je to tenoučká a tak to máte slupnuté za pár minut, i když se to dá číst hodiny. Pokud to čtete pomalu a déle, tak pochopíte ten pravý význam a co řádky pan Halas vyjádřil na tuto úžasnou osůbku.

Pěkné a milé.

Francesca
14.02.2017 4 z 5

Tichá krása, jemnost a křehkost, až se člověk bojí nadechnout...

Trochu toho patosu panu Halasovi odpusťme. K válečným sbírkám prodchnutým strachem o osud rodné země už tak nějak patří.

Tyyynab
10.12.2015 1 z 5

Šílené. Tohle se panu Halasovi příliš nepovedlo. Patos a kýč, kýč a patos. A paní Němcová k tomu. Jak jinak to mohlo dopadnout?

sidonie kermack
18.01.2012 5 z 5

Tuto knížku jsem četla poprvé jako školačka, tak jsem tomku moc nerozuměla, ale později už ano. Moc hezké.

Bytost na cestě
18.01.2012 4 z 5

Krásné básně na počest této autorky :-)

Božena Němcová, 1820-1862

František Halas
česká, 1901 - 1949
2001  85%Já se tam vrátím...
1958  76%Torso naděje
1948  76%Kohout plaší smrt