Návrat do divočiny

Aleš Palán i fotograf Jan Šibík ovšem jezdí na Šumavu za protagonisty jejich společné veleúspěšné knihy Raději zešílet v divočině dál. Výsledkem jejich návštěv je tato kniha. Jan Šibík v ní spolu se svou partnerkou fotografkou Danielou Matulovou přináší nové fotky, Aleš Palán pak své zamyšlení nad tím, co mu tři roky se samotáři daly, čím ho tito lidé nejvíc oslovili a proč je má tak rád. Zveřejňuje také příběhy, které se do knihy Raději zešílet v divočině nedostaly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/424431/navrat-do-divociny-XPh-424431.jpg 4.215
Fejetony, eseje, Literatura česká, Fotopublikace
Vydáno, Prostor

Kniha Návrat do divočiny

zazvorek
včera

Jasně, že to je kalkul. Jenže protentokrát jsem ochotná nad tím (vlastně i samotným autorem trochu přiznaným) marketingovým tahem přimhouřit očko. To kvůli tématu a hlavně fascinujícím bytostem, o nichž vypráví dál po světě. Tady už sice nevypráví jejich životní příběhy, je to spíš autorova sebereflexe po letech známosti s nimi doplněná atmosférickými fotkami, ale to pořád není málo.
"Zpívej nahlas, volej na ptáky a blbni se zajíci."

indyka
včera

Návrat do divočiny je v podstatě film o filmu, knižní verze. Nedá se říct, že na první díl navazuje - spíš se ještě snaží vytřískat z tématu, co se dá. Kdo očekává pokračování osudu samotářů, bude asi zklamaný.
Sama jsem zvažovala nižší hodnocení, ale stále mám v sobě dozvuky prvního dílu (dočteného hodinu před Návratem) a samotářům to neudělám. Jejich svět a život mě uchvátil a jsem ráda za každé další - byť drobné - vpuštění do jejich světa.

purie

Nemůžu posoudit, jestli kniha obstojí sama o sobě.
Pro mě je, byť jistě i marketingově využitou, pěkně pojatou přirozenou ozvěnou prvních "samotářů".
A trochu i odpovědí těm, pro které jsou "samotáři" nepochopitelní až odpudiví magoři a nebo jsou důkazem, že ženy jsou silnější a vždy obstojí lépe ... apod. - a to, že jsou vtipní, nejsou hloupí, nejsou zlý, vědí co chtějí a "neexistuje žádná sociologická skupina šumavských solitérů". Spíše jsou "kořením" naší společnosti.

Zorka

Knihu hodnotím vesměs pozitivně, i když je to jen taková letmá vzpomínka na to, co Aleš Palán zažil se "svými samotáři", jakým způsobem ho ovlivnili a jakou stopu v něm zanechali. Sám autor přiznává, že vlastně tak trošku zapomněl na text. Čtení je to opravdu jen na část pozdního odpoledne. Narozdíl od předchozích Palánových knih se stejnou tematikou je tato založena na fotografiích, rekapitulaci, dojmech a srovnávání. A to i na čtenářově srovnávání. I já bych si ráda popovídala s Tonym o knihách Nicka Cavea, přestože jeho nicnedělání v přírodě nechápu, i já bych na chvíli dokázala žít život Dáši Macháčkové, přestože v současné době jsem trochu rozmazlená a lpím na výdobytcích moderní doby. I přes chabý rozsah textu je to stále kniha, která nám dává určitý signál, že bychom se měli zamyslet nad smyslem života a možná tak trochu zpomalit. Upozorňuji, že Návrat do divočiny má přímou návaznost na dílo Raději zešílet v divočině a v žádném případě se nedá číst v obráceném pořadí, jak to my, čtenáři, občas děláme. Jenom tak ji člověk dokáže ocenit.

Ajli

Hvězdičku dávám pouze za skvělé fotky.

Lenka4

Počáteční rozladění z toho, že v knize není mnoho textu a novinek ze života samotářů, postupně mizí. Výpověď autora o dojmech, které si odnáší ze setkání s nimi, je klidná, laskavá, přivádějící k zamyšlení. Fotografie však ve svém množství působí příliš temně a zadumaně.

Veggi

Jedná se o obrazovou knihu doplněnou textem, který rozšíří původní knihu. I přesto, že se čtenář nedozví o samotářích nic nového, je to čtení plné zajímavých myšlenek, které nutí k zamyšlení nad sebou samým. Co se mě nelíbilo, je že text není zarovnán do bloku (na to jsem pedant :)) a má to velké okraje a spoustu nevyužitého místa. Pár fotek je úplně fantastických, ale většina fotek je dost tmavých a to pro mě není.

kneslova
22.12.2019

Souhlasím s předchozím komentářem, je to taková nadstavba knihy minulé, ale stále dobrá s hezkými fotografiemi, přečetla jsem cca za dvě hodiny.