Synové a vojáci

"Neznámý příběh Židů, kteří unikli nacistům a vrátili se bojovat proti Hitlerovi" Psal se rok 1942, když americká vláda nasadila do boje proti nacistickému Německu dva tisíce vojáků židovského původu. Speciálně trénovaní vojáci, známí jako Ritchie Boys, využívali znalost němčiny k efektivním výslechům a špionážní činnosti. Zkušený a oceňovaný novinář Bruce Henderson přináší na základě rozhovorů s těmito válečnými veterány poutavý, a především v mnoha ohledech nový pohled na události druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/400390/synove-a-vojaci-fZu-400390.jpg 4.65
Válečné, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

Sons and Soldiers: The Untold Story of the Jews Who Escaped the Nazis and Returned with the U.S. Army to Fight Hitler (2017)

Kniha Synové a vojáci

bookworm90

Naprosto skvělá kniha, která představuje další dílek do dějin druhé světové války. Dočteme se v ní příběhy pěti kluků, jenž byli zároveň německými židy, a kterým se podařilo uniknout ze spárů nacistů do Ameriky. Kruté podmínky židů v nacistickém Německu byly stále v jejich paměti, včetně zbytku jejich rodin, které byly nuceny zůstat v Německu. Tito chlapci, jenž dosáhli zletilosti, byli naverbováni do tzv. Camp Richie. Díky americkému výcviku se stali klíčovými vojáky během nacistických bojů v Evropě. Jejich jazykové znalosti a německá mentalita dokázala rozvázat jazyky mnoha nacistů během amerických výslechů na frontách, a mnohdy zachránila životy vojáků na minovych polích. Vzhledem k tomu, že  byl výcvik v Camp Richie přísně utajovaným americkým programem, nikdo o nich příliš nehovořil. Dokonce ani chlapci z Richie,  jak jim ve výcviku říkali, se nikdy nezúčastnili veteránských sjedů, neboť jejich německý původ vyvolával nevraživost. Teprve až v této knize byl zveřejněn seznam všech 400 vojáků, jenž bojovali proti německé okupaci. Jako každému vojákovi, i jim, vzdávám hold, za odvahu bojovat tam, kde násilí, teror a nacistické zvěrstva začaly. Myslím, že chlapci z Richie výrazně napomohli pádu nacistické říše. Doporučuji tuto knihu všem, jenž mají zájem o tématiku druhé světové války.

čef

Utrpení Židů v době holocaustu je v literatuře hojně propíráno. Avšak i zde je možné ještě najít něco nového a to je právě tato kniha. Osudy šesti hlavních hrdinů jsou opravdu zvláštní. Od útěku z předválečného Německa, přes boje v uniformách armády USA, až po návrat domů. Také je to poměrně originálně vyprávěno na pomezí literatury faktu, historie a životopisu. Hojně a dobře jsou zachyceny i pocity těchto skoro ještě chlapců – strach, nadšení z přijetí do armády, ztráta iluzí v bojích, hrůza z osvobození koncentračních táborů a smutek nad ztrátou bývalé rodiny. Střízlivě řečeno - v dnešní době to už asi moc lidí číst nebude, je zde přeci teď mnoho jiných, líbivějších témat.

1amu

Kniha provází čtenáře částí života sedmi mladých chlapců - o něco později mladých mužů,vojáků US-ARMY. Původně občané Německa-Židé, kterým se podařilo uniknout nacistům z jejich spárů do USA. Jejich přáním bylo, po vstupu USA do války proti Německu, vrátit se zpět do rodné země, která tak poničila jejich rodiny a na místě samém "si to vyřídit s Hitlerem" - jak uváděli při odvodu.
Geniální myšlenkou Američanů bylo soustředit tyto židovské mladé muže v Marylandu, kde pro ně vytvořili výcvikový Camp Ritchie.
V Německu narození vojáci nebyli v Campu Ritchie proto, že ovládali německý jazyk. Znali totiž lépe než kdo jiný kulturu a psychiku Němců- měli hluboké znalosti zrozené z drobných detailů vlastního života, když v Německu vyrůstali. Jako děti chodili do školy a hráli si s chlapci, kteří byli najedenou na druhé straně- tedy nepřáteli. Jejich vrozenému porozumění nepříteli se nemůže naučit někdo, kdo se narodil v USA, a to mohlo být naprosto rozhodujícím faktorem pro získávání cenných informací od německých zajatců.
Takto vyškolení se vraceli bývalí němečtí židovští uprchlíci, odříznuti od svých drahých, bojovat proti nacistům. Sdíleli misionářský zápal a všichni se považovali za bojovníky proti zlu.
Kniha je zajímavá v tom, že nás autor seznamuje s částí válečné taktiky US ARMY, o které jsem třeba já skoro vůbec nic nevěděl. V tom je její hlavní přínos a je škodou, že v originále vyšla až v roce 2017.
Po jejím přečtení, získáme pocit, že rozlohou malý stát Izrael obklopený arabskými zeměmi, s obyvateli, kteří si nejlépe ze všech lidí na tomto světě uvědomují co znamená slovo holocaust, nemůže ve svém boji prohrát. Ti stateční lidé bojují srdcem a ví, že jiné cesty není.