Věnujte mi valčík

Věnujte mi valčík – román o nezkrotné jižanské krásce, jež se po svatbě ocitá v prostředí meziválečné newyorské smetánky – je vyprávění jemné, lyrické, zářící mnoha jasnými barvami, ale také dojemné, nostalgické a místy do krajnosti zoufalé. Divoké rytmy originálního, neobvykle otevřeného a osobitě sugestivního líčení ženského osudu se zklidňují do nálad nadějného očekávání, a ty zase střídají lyrické ozvěny vzpomínek málem zaniklých. Kde se vyprávění ujímá proud vědomí, jde o vypjatou situaci a vnitřní monolog vyvolává dojem, že byl zapsán v návalech zuřivého hněvu. Jediný dokončený román Zeldy Fitzgeraldové ukazuje její mimořádný talent pro citlivé pozorování, který sdílela s manželem F. S. Fitzgeraldem a díky kterému dokázala po svém vystihnout ducha doby v životních peripetiích jednotlivce. Její dar proměnit slova v cosi duhově měňavého, udivujícím způsobem krásného a znovu a znovu překvapujícího je obdivuhodný, stejně jako je pozoruhodné, že autorka knihu napsala za necelé dva měsíce. To, že se jí stále daří okouzlovat, bavit a dojímat čtenáře, je ovšem ještě pozoruhodnější....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404802/big_venujte-mi-valcik-oH0-404802.jpg 3.527
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Leda

Save Me the Waltz, 1932

Kniha Věnujte mi valčík

bookcase
28. listopadu

Román s autobiografickými rysy. Miluju dvacátá léta minulého století, takže jsem si to užila. Hlavně skvělý překlad Lucie Mikolajkové.

missbellatrixx

Začátek super..popis života rodiny mě bavil...popis baletní kariéry hlavní hrdinky už míň...knihu však hodnotím velmi kladně vzhledem k tomu, že jde o autobiografický román

EvaD
30.03.2020

"Ze sadu se přes cestu line vůně zralých hrušek a vznáší se nad dívčí postelí. V dálce zkouší orchestr waltz. Tmu prozařují bílé předměty - bílé květiny a dlaždice. Měsíc na okenních tabulkách se sklání nad zahradu a čeří šťavnaté výpary země stříbrným pádlem. Svět se jeví mladší, než je."
Některá místa v knize dokáží vyvolat zamýšlený dojem, pocuchat obrazotvornost, podnítit zamyšlení. Škoda, že autorka nedokázala příběh svého života zpracovat tak, aby více chytil za srdce. V tom byl její manžel lepší.

miss_nothing
15.03.2020

Slova plynou jako báseň a všechny pocity jsou v nich uvězněny.

MíšaS.
10.12.2019

Přiznám se, že mě osobně kniha moc nesedla. Chápu proč se někomu líbí, ale asi jsem holt neměla náladu číst knihu o sebestředných lidech, kteří nechápou, že svět se netočí jen kolem nich a vše glosují rádoby vtipnými a moudrými citáty.

hatikva
25.08.2019

Zelda Fitzgeraldová je českým čtenářům dobře známá nejen prostřednictvím svého slavnějšího manžela Scotta, ale i z románů Alabama song či Z jako Zelda, které se soustředí na psychologickou a společenskou sondu. Jediný dokončený román této autorky je dalším poutavým svědectvím éry jazzového věku, světa krásných a prokletých, evokuje dobovou atmosféru a mnoho autobiografických prvků Zeldina života. V postavě Alabamy se obráží mnoho charakterových vlastností autorky, která nám touto knihou plnou barvitých metafor podává svědectví o svém nesporném literárním talentu předčasně ukončeném sebedestruktivními sklony.

niknikita
09.08.2019

Ani nevím jak hodnotit tu záplavu slov a metafor. Nebylo to sympatické, stejně jako postava sebestředné Alabamy... už to jméno! Ta ženská si nevážila ničeho co jí život dal. Svoji dceru zanedbávala a manžela využívala...jsem hodně kritická k dceři pana Fitzgeralda?

petrarka72
06.06.2019

Velmi snadno se touha "chci protančit životem" mění v "tančím tak rychle, jak dokážu", útěk od rodičů v nostalgický, i když nekajícný návrat, počáteční okouzlení láskou v hledání jejího smyslu... Přečteno po životopisné/ beletristické knize Z jako Zelda, jejíž autorka se zjevně Valčíkem inspirovala - byť její pohled je komplexnější a více faktografický, s vědomím Zeldina (Alabamina) konce. Příběh Valčíku je čtivý, jazzový věk i jedno manželství plasticky a zároveň milosrdně popsané (nechci napsat idealizované, i když by to možná sedělo), ze struktury sice čouhají spisovatelské dráty a autorka je příliš snaživá ve vymýšlení metafor a přirovnání, ale přesto jde o respektuhodné dílko, přesahující formát čtení pro ženy. A mimochodem - nakladatelství Leda je krásně vypravilo.