René Příběh filmu - dopisy z vězení

Příběh dokumentárního filmu René od Heleny Třeštíkové psaný formou dopisů mezi režisérkou a samotným aktérem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87619/rene-pribeh-filmu-dopisy-z-vezeni-8e7-87619.jpg 3.38
Literatura naučná, Umění
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha René Příběh filmu - dopisy z vězení

rozvera

Před lety jsem shlédla časosběrný dokument režisérky paní Třeštíkové o nenapravitelném recidivistovi, zahrnující dvacet let jeho života, převážně stráveného v nápravných zařízeních.Film, oceněný evropskými cenami, se mi velmi líbil a tak jsem si po letech jeho děj připomněla přečtením knížky, která byla na základě získaných dokumentů napsána. Obsahem převážné části jsou autentické datované dopisy, které psal René paní režisérce. Snad ještě lépe, než ve filmu, vyzněla z jeho písemností celá rozporuplná osobnost a v průběhu let pokřivený charakter. Paní režisérka si zaslouží obdiv za neuvěřitelnou trpělivost a toleranci, se kterou k Renému po celá léta přistupovala.

vodovodnice
05.09.2018

Viděla jsem v kině film René a tam jsem měla dojem, že i když se ten René nechová dobře, že i přes to je to vlastně chudák.
A pak jsem objevila tuto knížku s úplnou nezkrácenou verzí dopisů a pořídila si ji abych si své dojmy o Reném doplnila.
A byla jsem velmi překvapená tím, jak se najednou dojem z dokumentárního filmu a dojem z nezkrácených dopisů od Reného liší.
Když jsem si přečetla dopisy od Reného, klapky z očí mi na štěstí spadly. V dopisech mi přijde jako člověk, kterému nic neříká slušnost nebo základní morální zásady. A je tam vidět i jeho trochu sobecká stránka.
Nicméně dopisy v kombinaci s dokumentem o Reném na mne udělali velký dojem a člověk může blíže poznat člověka, který zná úplně jiný vesmír než většina běžných lidí. Podíváte se do kriminálu z pohledu vězně a ne z pohledu svobodného člověka. A je to velmi zajímavý pohled.
Jinak knížky z vězeňského prostředí jsem četla celkem tři (Věznice Falkoner, Očistec aneb cesta do kriminálu a tuto knížku: René Příběh filmu - dopisy z vězení) a všechny mají společné, že hlavní postava knihy se cítí být obětí společnosti nebo obětí nefungující rodiny, chudáček hodný pochopení.
Je to zajímavý vhled do hlavy vězně, ale nejhodnotnější knížka s touto tématikou mi přijde právě tato o Reném, společně se shlédnutím dokumentárního filmu René.
A paní Třeštíková je podle mne neuvěřitelně úžasná žena a je skvělé co dělá.

Ali88
04.06.2017

Zajímavý vhled do života nenapravitelného kriminálníka...
Chvílemi jsem si říkala jestli je to vůbec možné, že se někdo skoro až hrdě přizná k tomu, že přece nebude celý život pracovat za pár tisíc, když za jednu krádež bytu si vydělá mnohem víc...
No každopádně první půlku jsem dost hltala, ta druhá se už dost opakuje, proto 3* ;)

Mufka
30.07.2013

Film jsem bohužel ještě neměla to štěstí shlédnout, ale dopisy psané Reném vedou mnohdy k zamyšlení.. nejen o něm, ale i o stavu věznic, ve kterých se René pohybuje snad celý život, i když přiznávám, že se musí vzít v potaz fakt, že dopisy nikdy nebudou objektivní, že je to jen subjektivní pohled pisatele.

vězení, věznice kriminalita mládeže podle skutečných událostí ze života

René Plášil
česká, 1970