Rossel Rossel komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Medvědín se mi moc líbil a tato kniha byla ještě daleko lepší. Autor na velmi malém jevišti předestřel celou plejádu chování a jevů ve společnosti - od těch nejnižších (nenávist, pomsta, zrada, omezenost a předsudky, špinavé intriky...) až po ty nejčistší (láska, oddanost, obětavost, statečnost, nezištnost...). Jedno malé městečko. Vlastně dvě. Ale nepůsobí to překombinovaně, naopak to do sebe skvěle zapadá, jako lego. Vlákna mnoha lidských příběhu dohromady splétají dojemné a silné vyprávění. A napsané je to perfektně. Klobouček dole... :)

05.06.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Báječná záležitost, jsem moc ráda, že si ke mně tahle paráda našla cestu :) Přiznávám, že jsem začánala číst trochu s pochybnostmi, dle anotace mi to vůbec nepřipadalo jako zajímavý fantasy svět. To jsem se jednou ale pěkně sekla!
Příběh je velmi originální, napínavý a čtivý. Rozhodně to stojí za to a moc se těším na pokračování.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Hodně silná kniha. Drsná, někdy až krutá, a opravdu smutná, ale zvláštním způsobem krásná. Kontrast nelidské bestiality na jedné straně a jímavé humánosti a pomoci na straně druhé je odzbrojující.
Tenhle titul mi určitě rozšířil i obzory. Mám sice jisté povědomí o těchto historických údálostech, ale přiznávám, celkem vágní.

Pán much Pán much William Golding

Hlavní myšlenka je palčivě jasná a děj relativně drsný. Kniha ukazuje zajímavé praralely na uspořádání společnosti, ale... zkrátka mě nějak neuchvátila. Forma a uchopení vyprávění pro mě v tomto případě dokonale pohřbívá obsah. Tak nějak jsem čekala více...

07.05.2019 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nečekala jsem to, ale tenhle román mě opravdu vzal za srdce. Děj není samozřejmě nijak zvlášť překvapivý, ale zpracování autorkou je perfektní.
Především bravurní postava Jany, upřímné a nespoutané dívenky, které se v dětství dostalo zejména krutosti a bezpráví. Přesto nezahořkla a nepřišla o svou svobodomyslnost a nezkrotnost. Je to hrdinka racionální, skromná a zásadová, ale vřelá k lidem a ke světu. Pracovitá a spravedlivá, velmi silná a přesto křehká. Na první pohled možná trochu šedá myš, uvnitř však barevná jako jarní louka. Přesto pořád velmi uvěřitelná a autentická.
Děj je hodně popisný, ale čtivý a procítěný. Charaktery obecně dobře prokreslené a prostředí skvěle vylíčené. Co dodat? Nedá se nedoporučit :)

07.05.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Přiznám se, že mi kniha nepřišla moc čtivá. Nicméně ta ponurá a tísnivá atmosféra a aktuálnost díla je působivá. Děsivé je, že v dnešní době je poselství knihy téměř aktuálnější než před těmi desítkami let...

06.05.2019 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Citlivá a jemná pohádka pro dospělé s duší dítěte ♥

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z nejpůsobivějších knih, které jsem kdy četla. Hloubka a síla příběhu mě smetla a ještě dlouho po dočtení jsem musela na Růže pro Algernon se smutkem myslet.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Moc se mi líbí zpracování. Kniha pojednává o velmi těžkých tématech jako je rasová diskriminace, nenávist, nespravedlnost, lidská omezenost a pokrytectví. Vyprávění z pohledu malé holčičky Čipery ale vnáší do celého příběhu jemnost, humor a nostalgii. Geniální kombinace. Vůbec se nedivím, že román byl oceněn Pulitzerovou cenou.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Klasika, těžko se bude hledat člověk, který ji nezná. Škoda, že není moc často pochopena. Já tomu rozumím, je to těžké, když se na to pohlíží optikou dnešního člověka. Ale u tohoto díla a potažmo u celého Shakespeara je třeba porozumět mentalitě doby a tehdejších lidí. Stojí to za to trochu zapátrat, požitek je pak daleko větší!

Toto není jen naivní vyprávění o mladičkých milencích a jak jim nebylo přáno, protože patřili do dvou znesvářených rodů. Pro mě je to zejména příběh o řádu lásky (ordo amoris). Ten musí být kromě jiného ve správné míře.

Romeo a Julie pro mě představuje hlavně kritiku neuměřeného citu: Na jedné straně dvou mladých lidí, kteří mají příliš horkou hlavu, takže se bez rozmyslu vrhají do manželství a následně do náruče smrti. Na straně druhé nezkrotné a spalující nenávisti, která je opakem bláznivé lásky a díky které je dokonána tragédie.

06.05.2019 5 z 5

Velmi zajímavý pohled do zákulisí nacistické mašinérie. Od řadových vojáků až po ty nejvyšší pohlaváry. Leccos to vysvětluje.

Není tajemstvím, že substance, dnes považované za tvrdé a nebezpečné drogy, byly dříve volně prodejné a hojně se jimi léčilo. Holt jiná doba. Ale z obludnosti, kterou zde autor popsal, mě mrazí a je mi nevolno.

Mimořádně oceňuju tu ohromnou mravenčí práci, kterou Ohler vykonal a zároveň to vše přežvýkal do čtivé podoby.

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Knihu jsem dostala jako dárek a nezklamala. Humorný a dojemný příběh nádherné psí duše, která především bezpodmínečně miluje "svého chlapce". Občas se vyskytly ne úplně záživné pasáže, za to hvězda dolů, ale jinak to bylo příjemné pohlazení (nejen) pro milovníky psů.

06.05.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Kniha o hokeji, která... není až tak o hokeji. Ale o rodině, přátelství, touze, zradě, pravdě, předsudcích, odvaze, lásce a morálce. Příběh je do značné míry předvídatelný. Nicméně v tomto případě to vůbec nevadí. Je skvěle vyprávěn, dává mnoho podnětů k zamyšlení a ukazuje, jak alibistické může být lidské svědomí. A postava Benjiho je prostě boží!

06.05.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto nadčasová kniha, která absolutně vystihuje povahu totalitního režimu. Na začátku idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a nekonečném blahobytu mají rychlý konec v rukou manipulativních diktátorů u moci. Na velmi jednoduchém podobenství je ukázáno, jak celá mašinérie funguje. Mistrně vykreslené a mrazivé!

Pomněnčino dítě Pomněnčino dítě Amanda Prowse

Knížka se mi líbila i nelíbila. Vážné výhrady mám hlavně k motivaci a jednání postav a vůbec logice děje.

(Následují spoilery)

Dejme tomu, že Sol do puntíku poslechl svojí maminku, o svojí lásku nijak nebojoval a odjel bez rozloučení s Dot a bez jakéhokoli vzkazu (mohl ho nechat u Paola, u Dotiny přítelkyně). Ale jak říkám, dejme tomu. Ale to že se Dot nechala takhle hloupě vmanipulovat do manželství s člověkem, kterého nemohla ani cítit?! A hlavně, Sol se tak překotně oženil (čím ho jako donutili?) a ještě honem udělal své ženě dítě, přestože teda děsně truchlil a miloval jen Dot…? Ach jo.

(Konec spoilerů)

Na mě prostě překombinované a místy uměle vytvořené drama. Na druhou stranu se knize nedá upřít čtivost a dojemnost. Zhruba od půlky knihy se člověku nechce odtrhnout. Že příběh nemá klasický happend á la červená knihovna, je taky ku prospěchu. Suma sumárum, jako odpočinková četba na odpoledne k vodě ok.

06.05.2019 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tedy... na knihu jsem se těšila, ale přiznám se, že jsem se místy do čtení musela nutit. Jsem ráda, že jsem si Hůrku přečetla, ale jsem také ráda, že už to mám za sebou. Mé pocity jsou rozporuplné. Román je dobře napsaný, velmi sugestivní a má atmosféru. Jenomže je to taková zdlouhavá telenovela 18. stol. s celkem nesympatickými postavami. Nějak jsem v příběhu nedokázala najít zalíbení.

06.05.2019 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Výborně napsané! V nadsázce, lehce ironicky a velmi humorně vyprávěný příběh, který je hluboký a dojemný. Nelze než doporučit.