Pomněnčino dítě

Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska. Solomon Arbuthnott je člověk, který může přinést světlo a teplo do jejího fádního života – a co víc, Sol je mladý, pohledný voják s vynikajícími vyhlídkami. Někdo, o kom vždycky snila. Někdo, kdo jí může slíbit modré z nebe, smích, slunce. A na chvíli je život opravdu krásný. Držíce se za ruku procházejí Serpentine, tancují v zakouřených barech SOHO a začínají plánovat idylickou budoucnost, že spolu zestárnou na ostrově Svatá Lucie, Solově rodišti. Ale je rok 1961. Dívky z East Endu by neměly chodit s indickými chlapci, natož aby s nimi někam odjížděli. Svůj život mají od rodičů naplánovaný. I když to často znamená prožít život v osamění a bez lásky. I když to srdce rve na kusy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/284500/pomnencino-dite-nON-284500.jpg 4.538

Není větší lásky (3.)

Clover's Child (2013)

Vydáno:, Omega

Kniha Pomněnčino dítě

sabca
28.12.2018

Knížka se četla sama. Láska bílé dívky Dot a černocha Salamona, která nemohla dojít k naplnění obzvláště v 60tých letech minulého století. Jak je zde v komentářích napsáno i já jsem se občas neubránila slzám. Červená knihovna to určitě nebyla ale stála za přečtení. Doporučuji

Devil-Ivet
20.12.2018

Četla jsem spousty názorů, jak je kniha úžasná a někdo si dokonce poplakal. Byla jsem hodně zvědavá a nakonec i já můžu říct, že je to velmi dobrá kniha. Dobře napsané, dobrý příběh a nenašla jsem žádná hluchá místa. Osud Dot byl tak srdceryvně napsaný, že jsem soucítila s každým jejím nádechem a konečným životním rozhodnutím. Tuhle knihu mohu jen doporučit.

Mermaida
16.08.2018

Příběh jako takový se mi líbil, ale celkově jsem z knihy moc nadšená nebyla. Nevím proč, ale blbě se mi četla a přistihla jsem se jak přeskakuju odstavce :( Nevím zda to bylo stylem, jakým byla napsaná nebo překladem. Něco mi nesedlo. Ale díky dnešnímu odpolednímu sezení v parku a díky zvědavosti, jak to s Dot a Solem dopadne, jsem knihu úspěšně přečetla.

Leniiis
11.04.2018

Není možnost dát šest hvězdiček? To asi mluví za vše.
Úžasná knížka. Řekla bych, jedna z nejlepších co jsem za poslední dobu četla.

Onceuponthetime
07.04.2018

Po dlouhé době kniha u které jsem si pobrečela. Někdy jsem si připadala až trapně, ale plakala jsem dál. Ty pasáže kdy Poměnka přichází o svoje děťátko mě zasáhly. Už jenom to svědčí i tom, že je autorka opravdu výborná spisovatelka. Je to úžasný příběh ze života. Nečekejte happy end protože ten tam opravdu není. A o to více mě ta kniha zasáhla. Ano samozřejmě je to trochu červená knihovna, některé věci jsou tam lehce nerealistické.
Rozhodně se ke knize vrátím. Když si budu chtít zase poplakat.

orinka3
24.12.2017

Říká se "konec dobrý - všecko dobré", ale jak vidím, neplatí to vždy. Ta knížka je mimořádně, opravdu mimořádně čtivá. Hlavní hrdinka se mi zpočátku jeví jako docela odvážná holka. I ten její partner. Láska jako trám. Ovšem ani jeden ani druhý nedokážou jednat jako dospělý člověk. Na něj zadupe maminka a pohrozí mu, on srazí podpatky (pravda, se slzami v očích) a poslechne ji na slovo. Že by své milované Pomněnce nechal alespoň písemný vzkaz s vysvětlením, ho v tom rozrušení patrně nenapadlo. A matinka by o tom ani vědět nemusela, že jo. Možná to nenapadlo ani spisovatelku, pak by mohla příběh rozvinout jinak a hlavně pravdivěji. Pomněnka mě zklamala už docela. Nechá sebou cloumat, sama nevyvine absolutně žádnou iniciativu, aby se postavila svému naplánovanému osudu. Nechá se dokonce i provdat. Nevaří, trucuje, pláče a stále mluví do mušle (mořské, pochopitelně). K dovršení vší hrůzy s ní má její napálený manžel trpělivost, sice jí mušli vyhodí, ale na oplátku jí zaplatí výlet na Svatou Lucii za její ztracenou láskou. Že aby si to tam ujasnila. Tam dochází k dalšímu srdceryvnému shledání a rozloučení, tentokrát se Pomněnka překvapivě sebere a rozbřeskne se jí. Vrací se domů k nemilovanému muži, pochopí, kde je její místo, začne pečovat o domácnost, povije mu dcerunku. Tedy přesně tak, jak jí prorokovala její máma. Došlo na její slova. Holt, lásky se člověk nenají:) Happy end na konci románu mě dostal docela. Tedy....ále, radši nic. Kdybych do toho mohla mluvit, aspoň bych se POKUSILA najít svého adoptovaného synka, když už nic jiného. Propána, aspoň nějakou tu akci! Místo neustále zlomeného srdce a vzpomínek na časy, kdy si se Solem šeptala slůvka lásky. Myslila jsem, že o červenou knihovnu nepůjde. Ale půjde, půjde. Když se nad tím člověk zamyslí, je to opravdu škvár plný nesmyslů. Dobře napsaný.

stju
17.12.2017

Kniha se mi líbila, přestože jsem z ní chvílemi měla pocit jako trochu "červená knihovna". Ale fakt je, že pasáže, kdy Dot prožívá ztrátu novorozeného chlapečka, mě opravdu zasáhly.

josska
12.11.2017

Knížka se moc pěkně četla,byla zajímavá,místy smutná,konec jsem nečekala

Anie94
18.10.2017

Musím říct, že příběh mě velmi chytnul za srdce a už nepustil. Autorka citlivě píše o tématu lásky mezi "bílou" holkou z Londýna, a "černým" chlapcem z ostrova Svatá Lucie, které v době kdy se příběh odehrává nebylo přáno. Je to hlavně příběh o ztrátách a bolesti, které tyto ztráty přinášejí, a takové ztráty se v životě dotýkají každého z nás. Je to o tom, že ne vždycky je život prostě takový jaký si ho naplánujeme, že bývá i hořký a plný zklamání, ale vždy je tu naděje na to, že jednoho dne prostě bude líp. Jediné, co bych měla této knize za zlé je korektura, ale to je spíš vina nakladatelství, než knihy samotné. Můžu vám všem slíbit, že tuto knihu budete jen těžko odkládat, že touha dozvědět se jak to vlastně bude dál bude silnějš než cokoliv. Já byla z této knihy naprosto unešená.....

alnahu
14.10.2017

Nádherný velmi dojemný příběh o lásce, bolesti a zklamání.Příběh Dot a Solomona ,mladých lidí ,kteří se velmi milovali, ale díky rasovým předsudkům jim nebyla láska dopřána.Příběh ze života ,který opravdu chytne za srdce .Určitě stojí za přečtení.

MMacicekk
22.09.2017

Krásný román o lásce, především však o té mateřské, o osamění, bolesti a ztrátách. O tom, že život většinou není takový, jaký si jej naplánujeme. Autorce se povedlo dokonale a autenticky vylíčit atmosféru a poměry tehdejší doby, kdy světem vládly předsudky a "barevní" byli považování za podřadnou rasu. Kniha ukazuje, jak lidé mohou být krutí a zlí, jak vás může zavrhnout i vlastní rodina. Autorka píše velmi čtivě, knihu budete jen těžko odkládat, protože potřeba dozvědět se, jak celý příběh Dot a Sola dopadne, bude silnější, než cokoliv jiného.

Viky007
19.08.2017

To byla tak neskutečně nádherná kniha, že nemám slov. Citlivá, něžná, ale zároveň krutá a drsně reálná. Je to kniha o lásce, hlavně o lásce mateřské. Druhá polovina knihy byla sice dost depkoidní, ale konec byl svým způsobem optimistický. Život si zkrátka nelze naplánovat.

Jediné, co bych vytkla, je korektura. U Omegy mám problém, že se v knihách občas najdou drobné překlepy (u Pomněnčina dítěte hlavně skloňování osobního zájmena ona). Mělo to trochu rušivý efekt. Ale za to autorka pochopitelně nemůže.

veronika0382
26.07.2017

Toto je moje druhá kniha od Amandy Prowse (první byla Poppy Day) a musím říct, jak mistrně píše o všech radostech i starostech obyčejného života. Tímto si jí řadím mezi své oblíbené autory... více v mojí recenzi zde v záložkách :)

Ivuska.09
04.07.2017

Velmi silný příběh plný lásky, lží a zklamání a největších životních ztrát. Chytí vás za srdce a nepustí.

láska rodina Anglie 60. léta 20. století

Amanda Prowse