Totální rauš – Drogy ve třetí říši

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Strhující jako thriller – první komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši. Když Němci v roce 1940 vtrhli do Francie, měli vojáci wehrmachtu k dispozici třicet pět milionů dávek pervitinu. Látka – dnes mezinárodně známá jako meth – byla tehdy k dostání v každé lékárně. Droga měla umožnit tzv. bleskovou válku a stala se běžnou součástí výbavy vojáků. Dokonce i údajný abstinent Hitler se rád uchyloval k farmaceutickým stimulantům. V době, kdy nařídil poslední ofenzivu v zimě roku 1944, nebyl čistý ani jeden den. Jeho osobní lékař Theo Morell jej zásoboval všemi druhy léků, hormonů i tvrdých drog. Pouze v tomto stavu mohl vůdce vydržet tak dlouho. Ohler prošel všechny materiály k tématu, hovořil s pamětníky, vojenskými historiky i lékaři. Na knize se podílel přední historik Hans Mommsen, který také napsal doslov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296746/totalni-raus-drogy-ve-treti-risi-ZVc-296746.jpg 4.4205
Válečné, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Host

Der totale Rausch – Drogen im Dritten Reich, 2015

Kniha Totální rauš – Drogy ve třetí říši

GYROTOURBILLON

Tak tedy za mě 5 * , téma velice zajímavé. Vznik a konzumace drog , to je kapitola sama osobě. Za sebe mohu říct , že mě nějak drogy neberou , snad pouze kafe v jaké koliv podobě. V knize byla zajímavá dostupnost pervitinu pro veřejnost. I dětem , matkám s poporodními depresemi , studentům v době náročných zkoušek , tyto látky pomáhaly. O závislosti se moc nemluvilo , to až časem. Dovětek autora - drogy nemusí být špatné , to lidi k nim špatně přistupují - s tím se nedá nic než souhlasit
Opravdu čtivá publikace , též poukazující na naši zemi a "Výzkum a výrobnu drog" v Olomouci za protektorátu

thorir

„V kapse na koleni mám pásek plátna v celofánu veliký jako tabulka čokolády, pod nímž drží pět nebo šest mléčně bílých tablet. Na pásku je nápis Pervitin. Tablety proti únavě, řekl dr. Sperrling. Otevřu kapsu a z podložkyutrhnu nejprve dva, pak tři z těchto plátků, na chvíli si z obličeje sundám dýchací masku a začnu tablety žvýkat. Jsou příšerně hořké a moučné, nemám ale nic na zapití.“
„Po chvíli začínají účinkovat: Motor běží čistě a klidně. Jsem bdělý, v uších mi duní tlukot srdce. Proč je obloha najednou tak jasná, oči mě v ostrém světle bolí. Ten jas je téměř nesnesitelný; když si volnou rukou zastíním oči, je to lepší. Motor teď vrčí plynule a bez vibrací – daleko, hrozně daleko. Tady nahoře je skoro ticho. Všechno je nepodstatné a abstraktní. Daleko od skutečného světa, jako bych se sám vznášel nad svým letadlem.“

Autor vypráví příběh vzestupu třetí říše a druhé světové války ze zcela jiného úhlu. Pohled je to nesmírně zajímavý. Kniha je čtivá, čtenář mnohdy jen nevěřícně kroutí hlavou. Autor ukazuje vliv povzbuzujících drog na válečné operace, ve všech složkách pozemních vojsk, letectva i námořnictva. Jejich roli v úspěchu tažení, nebuzené vojáky schopné rozdrtit nepřítele. Popisuje počátky a důvody zkoumání účinků drog. Popisuje zcela jinou dobu, dobu, kdy pervitin a podobné byl považován za něco normálního a k dispozici každému. Ukazuje vliv povzbuzujících prostředků na samotného Hitlera, prostřednictvím jeho osobního lékaře. Mnohé z toho jsou pravděpodobně spekulace, nicméně autor vše vysvětluje a dokládá, tam kde spekuluje, tam na to upozorní. Vysvětluje tím jeho chování, úbytek mentálních schopností, změny jednání, paranoiu, rozpad osobnosti. Kniha je rozhodně zajímavým doplňkem studia dějin druhé světové války. Doporučuji.

AlbionFoxyFox

Úplně jiný pohled na druhou světovou válku, měla jsem o něčem jen vzdálené povědomí a netušila jsem, do jaké míry během války fungoval drogový průmysl. Jediné, co mi kazilo celkový zážitek bylo, že jsem pořád netušila, jaký žánr vlastně čtu, chvílemi byla kniha velmi vědecká, poté přišlo vyprávění a místy cynické komentáře, což ve mně budilo rozpaky. Ale přečteno během dvou dnů, takže asi mi to tolik nevadilo...

RHorse

Tak tohle byla pro mě totální novinka. Doteď jsem teda četla knížky o 2.SV z té druhé strany, z pohledu židů a utrpení, které válka přinesla, takže se ke mně tato informace ani neměla jak dostat, ale wow. O užití drog ve válace se vůbec nikde nemluví. Dobrá a mravenčí práce autora. vůbec si nedokážu představit, kolik toho musel pročíst.

VikyKleinik

Ohler skvěle doplnil historickou skutečnost, o které se tak podrobně zatím nemluvilo. Je to neuvěřitelné a přitom tomu lze tak snadno uvěřit, prootže to do už známých skutečností pěkně zapadá.
Pro mě jako velkého fanouška drog to navíc byla slušná jízda.
Hrozně rád bych to i viděl zfilmované jako takovou faktickou drogovou grotesku. Párnem sjetej Wermacht dobývající křížem krážem Francii. Ano, blesková válka stála na amfetaminu. Já myslel, že jim elán dodal nacionalismus, ale nikoli. Byl to pervitin - ten zázračný všelék, který udrží člověka svěžího. Obecně je známo, že člověk na perníku dělá věci rychleji, ale méně přesně.
Hitler pak jako těžkej narkoman ujíždějící na eukodalu (krom jiného). Adolfův osobní lékař Theodor Morell svého pacienta číslo jedna dopoval zvířečími steroidy, vitamíny i tvrdými drogami, aby vůdce s jeho chatrným zdravím (zažívací potíže) udržel v běhu. Tedy spíš na megalomanském tripu. V iluzi, že průběh války lze zvrátit a tím stále nechávat umírat Němce, kteří musí mít druhý nejsilnější důvod, proč tu přefetovanou uprděnou trosku zavrhovat.

XbookwormX

Obal prodává, takže tady jsem se chytil hned a čtení bylo...návykový. Něco už jsem věděl, spoustu novýho dozvěděl (občas bral věci s nadhledem, autor někde přišlápnul plyn pro větší drajv), ale jako celek to fungovalo skvěle. Jenom je smutný, jak si dnešní pohrobci kníratýho blba, svůj idol vykreslujou pořád jako vegetariánskýho asketu, kterej si snad v životě ani neštrejchnul (na Evu se spolu jenom zálibně koukali, asi :D ). Takže když skopčácký jednotky blitzkriegem profičeli nafičený Evropou, bylo to doslova a do písmene.

kinee

Tato kniha vydana v Berline roku 2015, odstartovala uplne jine smysleni o drogach ve treti risi. Vedeli jste, ze dvacata leta byla pro Nemecko plna heroinu, morfia i kokainu, dokonce predepisovanych i miminkum na lepsi spanek? Pak se heroin zakazal a masove se zbavovalo “fetaku”....nasledoval pervitin, ktery byl prostoupen celou valkou. Ve Francii byli diky timto jedem nadopovanym nemcum naprosto zmateni. Pry meli tolik energie, jezdili sem a tam, naprosto nepredvidatelne, proti vsem moznym uvaham....to frantiky naprosto odzbrojilo. Nemci dokazali byt i 17 dni bez spanku, i spisovatel Mann, byvaky vojak, dost casto zminuje ve svych dopisech rodine prave pervitin, ze jen ten ho udrzuje nad vodou. Hitler, dlouho odmitajici drogy jim tez nakonec propadl pod vedenim sveho osobniho lekare Morella, ktery na nem i krom klasickeho pervitinu delal pokusy. Pichal do nej preparaty vyrobene z jater napadenych parazity-vse krom jednoho jineho strediska vyrobeno napriklad i v Olomouci...Mohl za jeho euforicke stavy a upadajici zdravotni stav? A co ponorka Seehund naplnena i desetiletymi chlapci z Hitlerjungend, kterym podali lekari zvykacky z kokainu a ti pak nevedeli pod vlivem drog ani smer ani cil a utopili se jako kotata... nebo testovani bot firem Bata, Salamander ci Leiser v koncentracich pod vlivem drog, kdy museli veznove slapat pres 90 km v kuse, aby firmy vyzkousely, ktere materialy jsou ty nej? Musim rict, ze knizka mi vcelku vyrazila dech, i kdyz je samozrejme vytvorena na zaklade archivalii, ktere ne vzdy sly prelustit a autor si daval dve a dve dohromady, tudiz nemuze byt 100% verohodna. Ale opravdu doporucuji si ji precist.

Baja333
29.12.2019

Fascinujíci. Je zajímavé že o skutečnosti, že byl Hitler vlastně feťák se nikde nemluví. Super kniha.