roso.mak roso.mak komentáře u knih

Svět bez nás Svět bez nás Alan Weisman

Kašlete na všechny pozitivně laděné knihy typu štěstí snadno a rychle. Až budete mít pocit ,že se svět řídí do pekel a nejlip byste udělali, kdybyste vylezli ven s kalachem a začali střílet do lidí, sáhněte po téhle knize.

Je o tom, co by se stalo kdyby lidstvo zmizelo. Zítra, všichni, lusknutím prstu. A víte co? Planeta by vydala lehké uprdnutí a velmi brzy by po nás nezbylo nic. VŮBEC nic. Bomba.

Na tom, že po tom, co je dneska posrání, zbyde ke konci velký prd, je totiž něco velmi velmi úlevného.

21.12.2020 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Velmi vzácná kniha žánru - člověk , co fakt umí, prozrazuje svoje know-how.

Na začátek trochu z toho, co autora utvářelo a pak pár dobrých rad prokládaných spoustou povzbuzení. A sepsáno se spisovatelským umem, při kterém se vám občas pozvedne koutek úst v úsměvu.

Ať už Kinga máte rádi nebo ne, ať už chcete spisovat, či ne, doporučuji k přečtení.

P.S. To, že autor byl při psaní knihy Misery v nejhorší fázi své alkoholovo kokainové závislosti, dost o této knize vysvětluje. Mám pocit, že je to to nejděsivější, co kdy napsal.

21.12.2020 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Šašku, to u vás pořád tak prší?
Ne můj pane, někdy i přestane. To když začne sněžit.

04.02.2020 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Přestože jsem viděla jen pár filmů o kterých se mluví a v životě nehrála žádnou ze zmíněných her, ta kniha mi přišla dokonalá. Jedna z těch u kterých litujete, že zrovna není víkend a vy ji nemůžete dočíst do konce na jeden zátah. Oddechové, napínavé, hravé. Doporučuji!

19.02.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Do poloviny obyčejná detektivka, ale pak se to rozjede;-)

12.06.2017 4 z 5

Jestli máte splín, potřebujete si přečíst něco milého, něco, co dobře dopadne, něco, kde hrdinka i ve chvílích, kdy nemá svůj život pevně v rukou, si dokáže poradit. Potřebujete si přečíst něco, kde je bídákům po zásluze nakopána prdel. Ne hlavní hrdinkou, není to Stephen Segal, ale osudem, přesně tak jak by svět měl fungovat. Potřebujete si přečíst Analfabetku.

23.03.2017 5 z 5

Změň svůj dech a začnou se dít věci Změň svůj dech a začnou se dít věci Rostislav Václavek

Špatně napsaná kniha. Nevím, zda ji autor chtěl pojmout jako reklamu na své kurzy, nebo nechtěl plýtvat místem, nebo prostě jenom neumí psát, ale sepsat jenom výplňkové banality, sem tam nějaký fakt a všechno důležité hodit jako QR kód na okraj stránky... QR kód, který odkazuje k autorovu podnikání... mi nepřijde úplně šťastné.

Výsledkem je, že autorovi moc nevěřím a nějak zvlášť se mně do jeho dýchánek nechce pouštět.

18.03.2024 2 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Tak tohle mě fakt bavilo!

Mladý Neruda s mladou Karolínou Světlou, Borovským a srabem Tylem pátrají po vrahovi prostitutek.

A ten závěr! Většina spisovatelů detektivek se snaží dát svému vrahovi nějaký uvěřitelný motiv, i když vraha prezentují jako naprostého magora. Jenže na rozdíl od této autorky zapomínají, že magor je většinou magor, protože je magor. Přesto se v knize rozhodně nebudete ztrácet a slibuji, že se budete velmi bavit.

30.10.2023 5 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Naprosto dokonalá kniha. Kdybych mohla dát šest hvězdiček, tak jsou tam.

Četla jsem spousty knih, kde dospělý autor měl hlavního hrdinu puberťáka. A dost často stály za koprolit. Jakoby bylo tak těžké si vzpomenout, jak se člověk cítil, když byl děcko, nebo puberťák, hrdinové jsou pak ve výsledku dospělí v mladém těle, nebo prostě jenom retardi.

Tady se to povedlo ale naprosto geniálně. Stačí pár narážek a o každém charakteru tam víte všechno. Protože takovéhle lidi potkáváte vlastně dnes a denně.

Z konce jsem byla nejdřív zklamaná, ale vlastně dokonale koresponduje s příběhem. Zdánlivá jednoduchost vysvětlení záhady a vyšumění do ztracena, sděluje přesně to, co říká celou dobu celá kniha. Život je zatraceně obyčejnej.

09.08.2023 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Za mě pomalejší rozjezd, ale jakmile se sejdou v domě, děj se poměrně rychle rozjíždí.

Chvíli ta kniha vypadala, že se z ní budu děsit každého nočního zvuku, ale přestože je kniha zůstala až do konce mysteriózně hororová, děsit vás o nocích nebude.

Možná to bude tím příliš umírněným koncem. Myslela jsem, že autorka bude brutálnější.

25.01.2022 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Kdo čeká návod od světově uznávaného autora ve stylu Jak se stát spisovatelem, bude velmi velmi zklamán.

Tato kniha tak ani není myšlena. Haruki Murakami zde prostě jenom předkládá střípky ze svého života, které se týkají spisovatelství.

Nicméně, kniha i tak může splnit účel. Z celé knihy jsem nabyla dojmu, že její hlavní myšlenkou je, že spisovatelem se může stát opravdu opravdu každý. Že to není jenom nějaký elitní klub, nebo sport, kde když jste nezačali v raném dětství, tak už máte smůlu.

20.10.2021 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha mi přišla naprosto dokonalá. A to i přes občasné logické díry a přesto, že se tam několikrát musí objevit Deus ex machina, aby se z toho mohli vymotat.

Přirovnání k Rychlým šípům není úplně tak mimo, jak se zdá. Pokud máte ještě aspoň trochu v živé paměti psané knihy, nikoliv komiksy, hlavně ze začátku jsem je tam nacházela ve stylu psaní.

Také to má hodně převzatých prvků z akčně detektivních paperbacků z 30.let. Viz zatopování sklepů a jiné veselosti. A samozřejmě trochu ze steampunku.

Trochu přitažené za vlasy mi přišlo, jak přišli k tomu, co jim chybělo (kdo četl, ví co myslím) a jak je záporáci, byť na tak malém území, vždycky dokázali tak hezky najít.

Ale jinak jsem k tomu už předem přistupovala jako ke knize, která už ze své podstaty má být lehce přitažená za vlasy, a proto nemohu dát jinak než plný počet hvězdiček

23.03.2021 5 z 5

Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Šárka Miková

Kniha tlustá, z které je nutné přečíst pouze první pětinu a ze zbytku 1/16, podle toho, ke kterému typu jste se přiřadili. Aplikace známé teorie typu na ženy na mateřské. Doporučuji půjčit, nekupovat.

09.07.2020 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Velmi zajimava a osobni zpoved. Mozna trochu desiva pro ty, co jejich dcery uvazuji o baletu, ale nemuzete rict, ze jste to trochu necekali.

23.05.2020 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Jedna z těch lepších od Agáty. Nechybí sice tajemný cizinec z minulosti, ale tentokrát nefunguje jako deus ex machina. A kdo je vrah, vás nakonec určitě překvapí.

12.05.2019 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Autorce se podařilo vytvořit to, o co se autorky romancí marně pokouší - skutečného tragického hrdinu. Akorát, že kdyby to psaly dané autorky, hrdina by musel zůstat tajemný. Zde je naopak hodně ukecaný.

Musí být. Reálie světa jsou poměrně složité, byť dobře podané, takže se v tom ztrácet nebudete. Ale nutno říct, že se mi díky tomu do knihy těžce začítalo. A protože kniha nebyla ničím jiným vlastně špatná, nápad se mi hodně líbil a hodnocení čtenářů hraničí se superlativy, dočetla jsem do konce. A musím říct, že mě kniha nakonec zaujala natolik, že se těším na další díl.

26.03.2019 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

První půlka dobrá, druhá mizerná. Defakto jsem ji přeskočila, aniž bych měla pocit, že jsem se o něco ochudila. Nějak nebera v potaz, že voda neteče v kohoutku sama, že jim tam hnije něco málo pod sedm miliard mrtvol a že z konzerv nebudou moct být živi věčně. Plete do toho podivné sny, vize, dělí černobíle na lidi hodné a zlé a nemá páru o tom jak fungují atomovky. A ten konec byl naprosto prdlý a zbytečný. Hlavní zloun mohl klidně uklouznout na schodech a bylo by to alespoň trochu originální.

01.10.2018 2 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Kniha cenná hlavně asi stylem vyprávění. Můžeme jen závidět. Která vdova se může jen tak zvednout a přestěhovat se s rodinou na Korfu, kde může sobě dopřát pořádání posezení s přáteli, dětem absolutní volnost (a sem tam trochu domácího vzdělávání), aniž by šáhla na práci?

Přes to je to banda sympaťáků, zvláště stoicismus matky mě obzvláště bavil.

13.08.2018 3 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Ach jo, to se to vládne Římanům, když je holka kus... Knížka je těžce odpočinková, hrdinové umírají přiměřeně situaci, nejsou černobílí, ani přehnaně supermanovští. Příjemné čtení.

31.01.2018 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Jsou tam logické díry hluboké jak díra na mamuta. Dobrá zpráva je, že mám přečtený i návazný díl a autor asi dostal vynadáno, tak je to domyšlené tam. Ale bude vám to možná kazit dojem ze čtení.

Druhá věc je, že je to zábavné až do cca 1/3 knihy, pak jsem četla jen každou 3. kapitolu (sledují se 3 postavy) a to mi ke štěstí stačilo. Čtení se tak pravda urychlilo, nicméně si nemyslím, že to byl autorův záměr.

27.08.2017 2 z 5