Svět bez nás

Myšlenkový experiment, který se stal bestsellerem New York Times a za nejlepší populárně-vědeckou publikaci roku 2007 byl vyhlášen hned dvěma magazíny – Time Magazine a Entertainment Weekly. Zajímalo by vás, co by se stalo, kdyby ze dne na den z naší zeměkoule zmizeli lidé? Jak dlouho by zůstaly po lidech na naší zemi stopy? Jak rychle by se zhroutila námi vybudovaná infrastruktura? Jak dlouho by bez naší péče vydržely stavby, metro a města? Památky a umění? Co z toho nejdéle, a co by naopak spadlo jako první? Kteří živočichové by z našeho zmizení profitovali, a kteří by naopak zanikli s námi? Předpokládá se např., že by spolu s námi zcela přirozeně vyhynuli švábové, ale ptáci by na tom byli mnohem lépe a vyvinuli by se v mnohé nové druhy. Jak by dopadly farmy, pole, národní parky a zahrady? Nejdelší životnost na zemi bez nás by měly bronzové sochy, umělá hmota a radiové vlny. Zároveň je z některých oblastí na zemi, které člověk poničil, a posléze opustil (např. Černobyl), patrné, že příroda má sebeuzdravující moc....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/9118/svet-bez-nas-GEv-9118.jpg 4.358
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno, Argo, Dokořán

The World Without Us, 2007

Kniha Svět bez nás

roso.mak
21.12.2020

Kašlete na všechny pozitivně laděné knihy typu štěstí snadno a rychle. Až budete mít pocit ,že se svět řídí do pekel a nejlip byste udělali, kdybyste vylezli ven s kalachem a začali střílet do lidí, sáhněte po téhle knize.

Je o tom, co by se stalo kdyby lidstvo zmizelo. Zítra, všichni, lusknutím prstu. A víte co? Planeta by vydala lehké uprdnutí a velmi brzy by po nás nezbylo nic. VŮBEC nic. Bomba.

Na tom, že po tom, co je dneska posrání, zbyde ke konci velký prd, je totiž něco velmi velmi úlevného.

puml
30.05.2019

Velice stručně by se dala tato kniha charakterizovat parafrází jedné věty z textu: "Svět bez nás se obejde hravě, ale my bez něj nikoliv". Málokdo si to ale uvědumuje ve svém důsledku a to bohužel znamená, že si lidstvo pomalu ale jistě - svým často i dobře míněným počínáním - podřezává větev samo pod sebou. To, že nás spasí věda a výzkum se jeví v tomto případě jako značně diskutabilní koncept a i sami vědci si tím moc jistí nejsou. Spíš je to takové zbožné přání, aby všechny ty často elegantně vypadající grafy byly jen čirou abstrakcí a matematickým přeludem, a že snad někdo časem přijde s bezbolestným řešením. Žel, realita dává zatím za pravdu spíše těm elegantním, ale ve své prognóze ne příliš radostným grafům. No, ale jak se říká: "Nic není jité, vše je relativní"; což je ale mimochodem jedna z těch nejnebezpečnějších vět vůbec, včetně toho podtónu dosti nejasné a velmi často nijak neopodstatněné naděje. Ale co jiného nám vlastně zbývá?...

rutto45
27.12.2018

Jednoznačne zaujímavá kniha, avšak miestami trochu zbytočne rozťahaná. Za fakty u mňa 90 bodov zo 100, ale opis výzoru odborníkov, s ktorými autor pracoval, mi v tejto knihe neskutočne prekážal. Chcete si snáď takéto dielo prečítať kvoli informáciam alebo chcete vedieť ako vyzerá nejaký šedivý dedo skúmajúci niečo niekde v Amerike?

boxas
14.09.2018

Jedna z nejlepších populárně-naučných knih, kterou jsem kdy četla. Navíc napsaná čtivě a s velkou znalostí tématu.

weny
03.03.2018

Zajimava kniha, ktera je dle meho skromneho nazoru prislis roztahana a neskutecne dlouha. Postrehy a myslenky, ktere nam autor preklada, jsou velmi zajimave, ale sluselo by jim vice, kdyby se autor dokazal vyvarovat dlouhych a nezazivnych popisu zcela zrejmych veci.

Beebee
15.05.2017

Perfektně propracovaná kniha, nenapadlo mně doposud zamýšlet se nad tím, jak krok po kroku bude vypadat rozpad nynějšího světa, který by jsme po sobě zanechali. Výborná kniha k zamyšlení nad důležitými věcmi.

Terva
05.04.2017

Z tohoto života nikdo z nás nevyvázne živý.

Vyzkoušejme neobvyklý experiment: předpokládejme, že došlo k nejhoršímu. Vyhynutí lidstva je hotová věc. Nebyla to jaderná katastrofa, srážka s asteroidem ani jiná ničivá událost, která by kromě lidstva smetla také všechno ostatní na planetě. Ne, místo toho si představte svět, ze kterého náhle zmizí všichni lidé......zítra.
Popusťte uzdu fantazii a představte si, že už neexistujeme a možná se i poučíte.

Pana Alana Weismana jsem do dnešních dnů vůbec neznal. Netušil jsem, že napsal tak působivou reportáž o naší planetě bez nás, bez lidí.
Dech beroucí vyprávění o dalších živých tvorech jako jsou zvířata, stromy a bakterie, které najednou zjistí, že vlastně zmizel virus planety nazvaný Homo sapiens.

Malá ochutnávka:
Pokud jste měli bazén, stal se z něj květináč. Rostou v něm buď okrasné dřeviny, které kdysi nechali vysadit zahradní architekti, nebo naopak původní rostliny, které vyčkávaly na okrajích rezidenční čtvrti na vhodnou chvíli k návratu na své původní území. Pokud byl součástí domu i sklep, zaplnil se hlínou a rostlinama. Kolem kovových trubek se protáhly šlahouny ostružiníku a psího vína. Samotné trubky zrezivějí než uplyne sto let........

Tato teorie je z počátku zabývá návratem zvířat a rostlin na místa, odkud jsme je vyhnali. Pak se pan spisovatel pozastavuje nad našimi výtvory. Například přehrady, mosty, stavby z různých materiálů, Panamský průplav nebo třeba jaderné elektrárny. To vše skoro dopodrobna začne podléhat zkáze a zde pan Weisman udává časy rozpadů různých výrobků a materiálů a jejich dopad na ekologii.

Vše je velmi přehledné a lehce pochopitelné. Do této knihy přispělo spousta lidí, archeologů, ornitologů, geologů, paleontologů, dendrologů a dokonce i skupina „ogů“ o které jsem neměl ani ponětí, že existuje a tím jsou odpadkologové.

CITÁT – Až na malé množství, které shořelo, zůstává na Zemi každičký kousek plastu, který byl v posledních padesáti letech vyroben.......

Kniha se mi obsahově líbila, je velmi mrazivá, hodně poučná, strašně smutná, má perfektní myšlenku a je dokonale propracovaná. Až jsem se zamyslel nad tím, zda tu vůbec máme právo být.

Jako nejlepší z knihy jsem si zapamatoval postavu jménem Les Knight – zakladatel VHEMT (Voluntary Human Extinction Movement) A teď vám to přeložím, Hnutí za dobrovolné vymření lidstva - ale neděste se, není to radikální nebo nějaká teroristická strana, naopak je to vlastně geniální myšlenka, která zahrnuje pozvolné snižování stavu lidí na Zemi. Kdyby se podmínky tohoto hnutí začaly realizovat již zítra, měla by naše planeta za sto let stejný počet obyvatel jako v devatenáctém století...jak k tomu dospěla tato organizace? Přečtěte si tuto knihu, kterou vřele doporučuji a možná budete překvapeni jednoduchostí této myšlenky.

Na konci přidává pan Weisman mnohá poděkování lidem, kteří mu pomohli tuto knihu stvořit. Zjistil jsem, že je pan spisovatel vlastně šťastný člověk. Procestoval skoro celou Planetu, vše o čem píše opravdu navštívil a cestou poznal spousty lidí a z mnohých si udělal své přátele.

Země by bez nás přetrvala, ale my bychom bez ní vůbec nemohli existovat.

Sehnal jsem si i jeho další knihu, nazvanou Odpočítávání. Jsem zvědav zda bude taky tak dobrá, jako je kniha, kterou jsem právě dočetl.

deshalb
07.03.2017

Veľmi dobrá kniha pre náročnejšieho čitateľa, s množstvom zaujímavostí z prírody z celého sveta. Kto má rád enviromentalistiku, rád sa zamýšľa nad problémami tejto planéty a kto miluje knihy s imaginatívnymi zápletkami, ten sa má na čo tešiť :)

zánik lidstva

Alan Weisman