Jantarové oči

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá. Mycelium je románová sága odehrávající se ve 26. století na Zemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162124/big_jantarove-oci-S20-162124.jpeg 4.1555

Mycelium 1.

Romány, Literatura česká, Sci-fi

Vydáno: , Argo

Kniha Jantarové oči

AnoMANder

Jiný typ knih, které běžně čtu. Ale zaujala svým originálním světem, postavami. Bylo to jiné sci-fi, netradičně pojatí cizokrajní össeané se svým "zajímavým" náboženstvím a hmyzím bohem, rituály.
Ze začátku mi vadila cizokrajná slova, co se občas ani nedala přečíst :), ale zvykl jsem si. Škoda jen, že je celý příběh plánován na větší množství knih. Bude trvat, než se doberu konce.
Lucas Hildebrandt mi přišel i přes svůj cynismus jako sympaťak. Hodně toho v mládí vytrpěl a řekl bych, že jeho otec věděl, proč ho tak nutil do učení všeho kolem Össe. Ostatní postavy mi přišly malinko nevýrazné, předpokládám, že další výraznou bude Aš-šád.
Re Akkütlix!

Agrenej

"Začátek začátku." Asi takhle by se dala nejsnadněji definovat myšlenka, která mě napadla hned po dočtení.
Zajímavý a komplexní svět se kterým bylo velmi těžké seznámení. Asi dvě třetiny knihy jsem spíše úpěl, skutečnost, že se mi (aspoň ze začátku) zdály postavy dost nesympatické, tomu vůbec nepomohla. Během poslední třetiny jsem si uvědomil, že jsem se zakousl do háčku a má zvědavost narůstá.
I když mě Jantarové oči nenadchly, jsem fakt zvědavý, co se stane příště.

Arwen777

Audiokniha
Svět Vilmy Kadlečkové je nepochybně originální a rozmanitý. V prvním díle této série seznamuje čtenáře s velkým množstvím mimozemských technologií, zvyků, božstev a kněží a podivností, které činí knihu na začátek velice složitou a poměrně nepřehlednou. Musím přiznat, že jsem u ní vydržela spíše ze setrvačnosti, ale nyní nelituji. Závěr knihy byl dějově nabitý, napínavý a zanechal ve mně potřebu sehnat druhý díl a zjistit, jak to bude dál.
Zpracování audioknihy na mě ale velký dojem neudělalo, na můj vkus se ve čtení střídá až příliš mnoho lidí a někteří interpreti a jejich styl přednesu mi příliš nesedli. Už jsem slyšela lépe namluvené knihy.
Hodnotím jako průměr, ale s velkým potenciálem. Uvidím, jak dál.

Mabie
13.11.2021

Příběh se odehrává v 26. století na Zemi, kdy je lidstvo závislé na mimozemské myceliální technologii z planety Össe. Zpočátku jste hozeni do světa plného mystérií, náboženství a rituálů, kterým nerozumíte a je problém rozlišit o čem se to vlastně mluví - o osobě, planetě, rituálu, vlastnosti? Postupně se ale do terminologie dostanete a uctívání a krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, rituální drogy, flashe do minulosti hrdinů, to všechno vás pohltí.
Lucas Hyldebrandt je inteligentní cynik a tragický hrdina. Důkladně poznal už v útlém věku rigidní náboženské učení a kulturu Össeanů, jako dospělý působil čtyři roky jako vyslanec na Össe a uvědomuje si závislost a hrozby, které plynou ze spolupráce s mimozemšťany. Hledá protiváhu össenské moci a tou se zdá být spolupráce s cizincem z Fomalhiwy, tajemným Aš~šádem, obdařeným psychotronickými schopnostmi.
Ale nic tady není jednoduché, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli jsou všude kolem. Zkrátka tato terransko-össenská psychedelie je lepší než dalekozření a osvícení dohromady.
Já knihu doporučuji a dávam 5 hvězdiček.

Ran
31.10.2021

Kniha je kvalitně zpracovaná a má unikátní svět a příběh. Bohužel se mi moc nelibila, prostě mi moc nesedla a nebyla to kniha pro mě. Nicméně musím říct, že vidím proč se tato kniha někomu jinému může líbit.

u_marketa
28.07.2021

(+ SPOILER) Mám takovej pocit, že je to skvělý, ale nedokážu to obhájit, protože sci-fi nerozumím. Abych pochopila, co všechno vlastně lidstvu hrozí, protože si začalo s těmi z planety Össe, musela bych si Jantarové oči přečíst tak třikrát. Tuším, že spory nitrožilních hub a různé drogy budou jejich hlavní zbraní proti jednotlivcům, dál tu máme lidské oběti jejich bohu... Tragický hrdina, ale přesto cynik, kterému to pálí, Lucas Hildebrand tohle všechno vidí jako první a hledá, jak by se společnost mohla ze závislosti na Össe vymanit. Brzy se dozvídáme, že za to zaplatí vysokou cenu, což úspěšně skrývá před svou sestrou, méně úspěšně před svou dívkou, poněkud hysterickou Pinkertýnkou, která ho po dvaceti letech konečně sbalila. Na konci prvního dílu myceliární ságy Lucas nejspíš objevuje jakési tajemné skupenství... A teď si jdu přečíst komentáře, třeba mi to někdo vysvětlí líp.

pupopony
07.06.2021

Normálně moc recenzí nepíšu, ale zde musím udělat výjimku. Vůbec nechápu zdejší hodnocení. Těšil jsem se na pořádné sci-fi ale dostal jsem do ruky knihu pro náctileté. Celé to bylo takové nedotažené, jakoby psané nějakým dítětem. Dočetl jsem, přeci jen :-), ale za hodinu už jsem nevěděl o čem to bylo. Totálně nezajímavý děj. Jestli tato kniha má 82% potom knihy např. A.Clarka musí dostávat přes 150%.

Ivanap90
04.10.2021

Pět stupňů nesvobody, závislostí, slepé víry, šílenství... a já se zamilovala. A právě proto je pro mě obtížné napsat objektivní komentář. Přitom chápu zdejší kolísavé hodnocení, Mycelium skutečně není pro všechny. Já sama jsem měla potíže se do prvních kapitol začíst. Vlastně zaposlouchat do audioknihy, protože jsem dala na zdejší rady a nepustila se dřív do čtení knihy, která je plná přehláskovaných vymyšlených slov. Pak jsem si ale pořídila i knihy a budu se k nim určitě vracet, zvláště teď, když už jsou mi všechny výrazy důvěrně známé. Kadlečková vás totiž nekompromisně hodí do světa, který má své zákonitosti a pravidla, ty se však dozvídáme postupně a po kouskách, takže jsem tak první tři kapitoly neměla páru, která bije. Do toho se tam ještě podstatnou část první knihy vyskytuje postava Pinkertýnky, která je tak zakřiknutá, bojácná a nerozhodná, že je chvílemi opravdu na pěst. Proto asi napsal jeden zdejší uživatel, že je to kniha pro puberťáky. Věřte, není! Je to tak temné a dospělé sci-fi, jak jen může být. Vlastně ještě víc. Možná jsem zaujatá, ale je v tom mystika Duny, komplexnost Nadace a vlastně všechny ingredience, které má mít každé kultovní sci-fi. Má to perfektně vymyšlený svět, hloubku, originalitu, tajemství, napínavý děj, a na jednu postavu Pinkertýnky jsou tu desítky jiných cynických charakterů. A i ta Pinkertýna je nejspíš jen jakýsi naivní protipól hlavního antihrdiny Lucase Hildebranta, který je ze všech supercynických postav ta nejcyničtější. I Pinky se později změní, i když pokud se týká plnokrevných ženských postav, míč je spíš na nepřátelské Össeanské straně. Pokud hledáte milé sympatické postavy, tak běžte o dům dál, tady se jich nedočkáte. Tady je většina postav dokonale nečitelná, je těžko předvídat, jaké mají úmysly a většinou ani nevíte, na jaké straně mimozemšťansko-lidského spektra vlastně stojí. Hlavním těžištěm, ke kterému se sbíhají všechny linie, je pak zvláštní dvojice Lucase Hildebranta a nového příchozího mimozemšťana Aš-šáda. Lucas je komplikovaná postava, ale jedno je na něm rozhodně imponující. Uprostřed všeho toho fanatického šílenství i nadpřirozených schopností psychotroniků (nebudu tady rozebírat děj, to se prostě musí přečíst) si zachovává dvě sympatické, veskrze lidské schopnosti- chladný rozum a pochybnosti. A protože se velká část děje odehrávná ve vnitřním světě, drogou oblouzeného, Lucase, přeci jen si můžeme postupně skládat střípky jeho povahy a pohnutek. To samé však neplatí o Aš-šádovi, ani teď, po páté knize, pro mě nepřestal být záhadou. Mycélium není příliš akční série, něco málo akce se tam odehrává, a třeba velkolepou demonstraci Aš-šádovy síly, s vykolejeným vzdušným vlakem, si umím představit ve filmu jako efektní hollywoodskou podívanou, přesto to není nic pro milovníky akčních scifi. A ačkoliv se část děje odehrává i ve vesmíru, nečekejte ani žádný velký popis podrobných technických parametrů lodí, i když i lodě hrají v ději obrovskou, dost fascinující roli. Jak píšu, Mycelium není pro všechny, ale já osobně ho stavím na úroveň např. Asimova, je to dílo, kde bych mohla číst stále další a další díly série a myslím, že by mě to jen tak neomrzelo.