Romča11 Romča11 komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Kniha je plná zajímavých myšlenek a autotových názorů hlavně na společnost. Kniha se rychle čte a je úplně ideální k maturitě.

Podělaným navrch Podělaným navrch Becky Albertalli

Kniha je jedinečná v tom, že se opět, jako ve své prvotině "Probuzení Simona Spiera", zabývá homosexuální tématikou, kdy Cassie je lesba a Molly a Cassie jsou dcery lesbického páru. Myslím si, že je dobře, když autorka toto téma do svých knih zakomponovává. Přeci jenom ještě větší část společnosti takovéto lidi a páry odsuzuje a nerespektuje. Tohle je super forma, jak ukázat, jaké to je. Jaké to je být dítě homosexuálního páru. Nikdo z toho nevyšiluje a skoro všichni to respektují. V tom jde kniha krásně příkladem. Další věc, ve které je knížka super, je popis toho, jak se Molly postupně do Reida zamilovává a otvírá se mu. Je to strašně hezky popsané. Knížka je opět hodně čtivá, ale začátek byl trochu pomalejší a Molly byla občas (zvlášť když žárlila na Olivii) celkem k nesnesení. Ale jakmile se dali s Reidem dohromady, byla naprosto skvělá. Knížka se ještě zabývá tématem, jaké to je, když se někdo, kdo je vám blízký zamiluje. Popisuje, jak se vám, i všem ostatním ten člověk vzdálí, protože si najde toho, pro něj nejdůležitějšího člověka. A já jsem díky tomu dost pochopila pár věcí ze svého a reálného života.

09.07.2019 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Knížka se mi opravdu líbila! Nejvíce tím, že je vidět, že je psaná česky a není jen přeložená z jiného jazyka. Autor si hraje s pořádkem slov ve větě, ale hlavně používá vytříbená slova, taková která běžně nepoužíváme. A to je na tom to krásné. Ten jazyk a jazykové prostředky. Popisy jsou tu přesně tak dlouhé, aby vytihly co mají a nenudily a navíc i ty jsou okouzlující. Dokonale vykreslí atmosféru a člověk se může do příběhu doopravdy vžít a zapomenout na okolní svět. Postavy jsou také nádherně vykreslené a jejich projevy působily tak reálně. A styl jakým je to napsané je rozhodně čtivý! A navíc opět pokládá homosexulitu za naprosto normální a tím dává skvělý příklad čtenářům!

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Kniha je velmi zajímavá a skvěle napsaná. Vypravěč je kombinací vševědoucího a zároveň personálního. Občas člověka totiž udiví, kolik toho malé nenarozené dítě ví a v čem všem se vyzná. Filozofické myšlenky byly velmi zajímavé, ale strašně mi čtení zpomalovaly. Celkově byla kniha na mě dost těžká. Ale na druhou stranu pasáže, kde se něco dělo, mi rychle utíkaly pod rukama. Postavy jsou celkem dobře vykreslené.
Za mě 4*/5*, hlavně kvůli tomu, jak se mi kniha pomalu četla, ale jinak mě bavila a velmi zaujala.

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Knížka je super, je čtivá, postavy jsou skvěle vykreslené, hned se do nich vžijete a příběh vám prostě odsýpá. Navíc knížka je plná různých úvah nad životem a je plná mouder a ty jsou hrozně krásný. Nejvíc ale na knize oceňuji, že přináší osvětu o konkrétní duševní nemoci, považuje ji za normální nemoc a za normální se s ní léčit a to je na knize nejvíc super.

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Tahle kniha je skvělá! Hrozně moc čtivá (zhltla jsem ji za 3 dny), má krásně vykreslené postavy, do kterých se hned vžijete, autorčin styl psaní je plynulý a hlavně se snaží o osvětu v dalším problému, který trápí naši společnost - domácí násilí. Snaží se vysvětlit, proč pro ženu není prostě tak jednoduché odejít od muže, který jí ubližuje. Není prostě jednoduché toho muže opustit, protože ho milujete. Stojí to hodně sil, zničit šablonu.

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Tahle knížka mi fakt nesedla. Od začátku se mi četla pomalu a celkem mě i nudila. Musela jsem se nutit do toho, abych ji dočetla. Některé Greenovi knížky jsou dobré a některé ne. U Levithana je to pro mě zklamání. Kniha má sice originalní nápad a dost krásné filozofické myšlenky a opět podává osvětu o homosexualitě a snaží se jí brát jako něco normálního, ale absolitně jsem se nedokázala do postav vžít, vůbec mi kniha neodsýpala a celkově mě nebavila. Takže za mě 2*/5*, alespoň za snahu o osvětu a za ty filozofické myšlenky.

09.07.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak tohle bylo jedno velké WOW!
Pokud jste tuhle knihu ještě nečetli, tak to koukejte naparavit! Tuhle knihu by si měl přečíst každý.
Kniha je skvěle napsaná, je čtivá, stránky vám mizí před očima. Nádherně vypráví o tom, co se v minulosti v našem státě dělo očima obyčejných lidí. Je nesmírně důležité, abychom si minulost pamatovali, protože jinak lidstvo opakuje stále ty samé chyby a já bych nikdy nechtěla dopustit, aby se opakovalo něco tak strašného jako je druhá světová válka.
Ve škole nás sice učí jen politické/vojenské souvislosti a data, tedy věci, které jsou nesmírně důležité, ale ještě lepší je propojit si ty souvisloti nějakou takovouhle knihou, která vám tu dobu vryje do paměti a vy na tu dobu ani na knihu nezapomenete. A tahle kniha se vám do paměti rozhodně vryje.
Postavy jsou skvěle vykreslené a i když je jich víc, do všech jsem se dokázala vcítit a dokázala jsem s Mirou, Rosou i Hanou prožívat jejich osudy.
Tahle kniha vám pomůže pochopit, co museli vězni v pracovních a koncentračních táborech prožívat, jaký teror museli Židé prožívat kvůli jednomu muži, který chtěl vládnout Evropě a chtěl shrábnout majetek, který Židé měli.
Tahle kniha vás donutí se zamyslet nad vaším životem a současností. Nad tím, že i když si stěžujeme na to či ono, můžeme být jenom vděční, že žijeme v době a na místě, kde můžeme žít v klidu a míru, v demokratické zemi a že našimi starostmi jsou povětšinou jen škola nebo práce a ne to, jak přežít na nějakém místě jako je Osvětim nebo Terezín.
Tahle kniha mi znovu pomohla si uvědomit, že mám kolem sebe skvělé kamarádky a rodinu a můžeme si prostě žít v míru a ne takové hrůzy jako museli lidé tenkrát prožít.
Z knihy na mě taky přímo dýchala ta doba a ta atmosféra těch časů, kdy byla situace relativné klidná. Občas mi v současné době chybí ta původní struktura rodin, kdy muž se staral o ženu a poté o rodinu a jak se lidé nerozváděli po sebemenší hádce a muži od žen hned tak neutekli, když zjistili, že je těhotná a lidé prostě drželi pospolu a překonávali hádky a velké věkové rozdíly. Občas mi tohle prostě tohle v dnešní době schází.

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Má šťastná ruka na knížky se opět vrátila, protože tohle byla pecka!
Tahle knížka je skvěle napsaná. Příběh je vyprávěn z pohledu Kaylee a pár dalších uživatelů NEEDu. Příběh je neprůhledný - do konce knížky jsem neměla tušení, kdo za tím vším stojí. Navíc je knížka napínavá, prostě potřebujete číst dál s vědět jak to skončí. Dál taky ukazuje na problém sociálních sítí, jejich anonymitu a pocit moci pod rouškou anonymity, na to, že osobní data jsou cennější než nový mobil. Nikdy nic není zadarmo.

Krutý princ Krutý princ Holly Black

S touhle knihou jsem se prala hodně dlouho... Fantasy totiž není zrovna můj šalek čaje a k tomu mi ze začátku nesedl autorčin styl psaní, takže mi chvíli trvalo než jsem se začetla. Nakonec jsem s knihou strávila měsíc a půl, což je hrozně slouhá doba. Přišlo mi, že se na začátku skoro nic nedělo a taky mi lezlo na nervy chování hlavní postavy, která musela být silná, hrdinka za každou cenu a musela vše vyřešit jenom ona.
Ale abych na knihu neházela jenom špínu, ten svět v téhle knize je úžasný, je propracovaný do detailu. Myslím, že každý bychom v tom světě chtěli žít. Jediná chyba byla, že jsem se na začátku špatně orientovala v tom, kdo je to goblin, troll, skřítek. Chyběl mi slovníček pojmů nebo vysvětlivky od překladatele.
Po tom co se děj rozjel, tak byl nesmírně zajímavý, většinou jsem netušila, co se bude dít dál a ke konci jsem knihu jen hltala. V knize jsou navíc popisy tak akorát, takže si človrk krásně představí Zemi víl, ale popisy ho nenudí. A až na hlavní hrdinku a její sestru Taryn jsem si většinu postav oblíbila a jsou krásně vykreslené.

01.07.2019 3 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tohle byla další pecka! Tahle knížka se mi hodně líbila. Za mě je sci-fi lepší než fanatsy. A tohle byl parádní příběh. Děj byl plný akce a to téma? Miluju cestování mezi dimenzemi! Autorka se nezdržovala u zbytečných popisů a přílíš nezabíhá do podrobností co se týče fyziky spojené s cestováním mezi dimenzemi. Jediné co bych knížce vytkla je opět rádoby milostný trojúhelník a Margueritino uvažování: Miluju Thea nebo Paula? a pak Miluju Paula nebo jeho verzi z jiné dimenze? Já chápu, že to k Young adult žánru patří, ale mně to dojem z knížky zkazilo. Ale jinak můžu knížku jen doporučit. Děj je napínavý a úplné jsem zatajovala dech pokaždé, když Marguerite skočila do jiné dimenze. Bavilo mě s ní objevovat, co je v dimenzi jiné. Nejvíc mé bavila ruská dimenze. Postavy byly skvěle vykreslené. Dokázala jsem se do Marguerite vžít a prožívat to všechno s ní. A vůbec jsem netušila, jak to všechmo dopadne a jak se to rouzlí. Za mě tedy naprosto skvělá kniha se zajimavým a neotřelým tématem.

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Leah Konen

Tohle byl netypický zimní příběh. Musím ocenit autorčin originální nápad. Většina vánočních nebo zimních příběhů je hlavně o tom, jak se dva najednou na ulici potkají a hned se milují. Tady to Ammy a Noahovi trvalo dost dlouho než překonali různé překážky a mohli být spolu. Ale přesto tato kniha není pro někoho, kdo nemusí romantiku a milostné váhání. Toho je kniha plná. Noah a Ammy si neustále namlouvají, že k tomu druhému nic necítí a nebo že nemůžou kvúli jejich pravidlům. A poté se snaží svou lásku ignorovat a zahodit, kvůli jistým okolnostem. Ale jinak je to originální romantický příběh. Koho by napadlo vystoupit vlaku uprostřed polí? A pak už se to veze. Přibývají další a další komplikace. Až na výjimky se v knize neustále něco děje. Ale celkově je příbéh dost povedený. Zajímalo mě, co bude s Noahem a Ammy dál. Hltala jsem každou stránku. Bylo to prostě krásné dobrodružství, které bych si i přála taky zažít. Navíc jsem si obě postavy zamilovala, Ammy i Noah mi byli sympatičtí. A kniha je plná popisů. Dost dobře jsem si dokázala, kde se asi Noah a Ammy nachází. A ještě mi vadilo jak se oba užírali kvůli svým problémům a neustále nad nimi přemýšleli. Někdy to bylo až otravné. A hrozně mě vytáčelo nevyskloňované jméno Sophie. Nevím proč si překladatelka vzala do hlavy, že jméno Sophie se neskloňuje. Ale na další stranu jsem si zamilovala Noaha. Přišel mi hrozně milý a prostě takový ten kluk, se kterým bych chtěla chodit. Bylo to příjemné vánoční čtení.

01.07.2019 4 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Tohle bylo další wow! Tahle série je fakt skvělá. Druhý díl byl stejně dobrý nebo snad i lepší než ten první.
Deset tisíc nebí nad tebou je druhý díl knižní trilogie Ohnivák. Kniha spadá do žánru young adult a taky trochu do žánru sci-fi. Knížka je velmi dobře zpracovaná, ale je spíše oddechová. Žádná převratná nebo složitá, ale přesto byla skvělá.
Děj byl plný zvratů a stránky mi doslova mizely pod rukama. Nemohla jsem se odtrhnout! V jisté momenty byla kniha trochu předvídatelná, ale v další moment přišlo naopak něco hodně překvapivého. Marguerrite navíc navštíví celkem 6 dimenzí, z toho je 5 nových, takže prostředí není strnulé a nudné.
Nové postavy sice nepotkáváme, ale za to zjišťujeme, kým vším naši hlavní hrdinové v různých dimenzích a hlavně to, že každý z nás vlivem různých podmínek může být dobrý, ale také zlý.
Kniha je plná úvah, filozofických úvah o tom jestli jsme vždy v každé dimenzi stejní nebo jsme každá verze našeho já jiná. Také úvahy z hlediska morálky, jestli je správné vstupovat do jiných svých já a činit za ně rozhodnutí, za které nesou následky oni.
Děj se dále rozvíjí a z prostého a jednoduchého cestování mezi dimenzemi se klube něco složitějšího. Dostáváme se ke klasickému, ale dobrému boji dobra se zlem.
Dále se opět potýkáme s milostným trojúhelníkem mezi Marguerite, Paulem a Theem. Marguerite nikdy o lásce k Paulovi nepochybovala, snaží se ho celou dobu zachránit, ale Theo často ukazuje, že je tam taky a že k Marguerite něco cítí. Bylo by to celkem otravné, ale Marguerite není jako ostatní hrdinky v milostném trojúhelníku, které milují oba muže. Ona si je svou láskou k Paulovi jistá a to se mi hodně líbí.
Abych to shrnula, tak jsem na knize nenašla nic, co by se mi nelíbilo. Na to že je to druhý díl, který ve většině sérií jen vyplňuje mezeru mezi začátkem a koncem a tak není moc dobrý, tak tady se příběh dost dobře rozvíjí ve složitější, zajímavější problematiku.
Zažíváme skvělé dobrodružství a objevují se nová a nová tajemství.
Kniha končí otevřeně a vy máte chuť se hned pustit do třetího dílu.
Jedna z nejlepších sérií, co znám.

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Oba na konci zemřou je romantický, young adult román. Zabývá se tématem jak by to vypadalo, kdybychom věděli, že daný den zemřeme a mohli bychom si ho užít naplno.
Velkým plusem této knihy za mě jsou filozofické myšlenky a úvahy. Zabývají se tématy jako, že bychom měli žít svůj život naplno, neměli bychom mrhat časem nebo že bychom se měli obklopovat lidmi, kteří nás dělají štastné. Tyto myšlenky a úvahy velmi oceňuji a přijdou mi super.
Dále se mi moc líbí, že se kniha nezabývá jen příběhem Matea a Rufuse, ale nahlížíme i do života jiných postav. A moc se mi líbí, že i když se zdá, že příběhy postav s příběhem Matea a Rufuse vůbec nesouvisí, tak každá z postav, která se v téhle knize objeví, je s těmahle dvěma nějak propojená. Ať už jsou to jejich nejlepší kamarádi nebo je jen potkají na ulici, když jdou proti nim. A příběhy těchto postav nám i pomáhají pochopit svět, ve kterém funguje Hodina smrti.
Postavy jsem si úplně zamilovala! Rufus a Mateo jsou velmi sympatičtí a nejvíc miluju Mateovu dobrosrdečnost. Postavy jsou skvělý.
A nejvíc se mi líbilo jak se Mateo s Rudusem během 24 hodin tak sblížili. Jak spolu zažili spoustu věcí a vlastní proměny až si nakonec uvědomili, že se milují.
A ještě se mi líbily popisy různých míst. Ty byly taky výborný. Měla jsem pocit jako bych na těch místech s Mateem a Rufusem byla. A nemluvě o vymyšlených místech jako Aréna. Ta byla úžasná.
Zde ale za mě plusy knihy končí. Musím se přiznat, že tahle kniha mé moc nechytla. Nedokázala jsem se do ní začíst. Možná to bylo dlouhými úvahovými pasažemi, které sice byly super a v takovéhle knize potřeba, ale brzdily děj a příběh se nějak táhl, až jsem ztrácela chuť dozvědět se co bude dál a nakonec jsem se do čtení musela vlastně nutit. Nevím, možná to bylo nějakou čtecí krizí nebo jsem ne úplně lehce snážela hlavní téma téhle knihy, ale tahle kniha mě upřímné zklamala.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tatér z Osvětimi je historický román, který se odehrává (jak už bylo řečeno v názvu) v Osvětimi. Je to tedy další příběh z prostředí koncentračních táborů a druhé světové války.
Jako takový je příběh silný. To, čím si Lale a Gita a i všichni ostatní vězni museli projít, je strašné a já si dodnes kladu otázku, jak se to vlastně mohlo stát, kam vás různé okolnosti dovedou a hlavně co všechno dokáže populismus, který dostal Hitlera k moci.
Příběh je opravdu skvělý, asi zvláště proto, že ho napsal sám život. Jen se zatajeným dechem jsem četla o tom, čím vším si Lale prošel a jak se dokázal "oklepat" a bojovat dál.
Problém mám však se stylem vyprávění nebo jak to správně nazvat. Četla jsem už vícero knih z tohoto prostředí a tohoto období. První jsem dokonce přečetla, když mi bylo pouhých 12 a tehdy mě to natolik zdrtilo, že knihu jsem na dlouhá léta schovala do šuplíku a nechtěla ji ani vidět. Četla jsem Hanu, která mě rozplakala. Ale tuhle knihu prostě nenapsal sám Lale, ale pouze svůj příběh někomu převyprávěl a ten to sepsal. Navíc to měl být původně scénář. Kniha mi právě proto přišla spíš pouze jako popis a nedokázala jsem se do příběhu vžít jako u Hany. Moc tomu nepomáhalo, že Laleovi dlouhé měsíce vše procházelo a že mu prošli i velké věci. Chápu, že ten muž měl jen nesmírné štěstí, ale v kombinaci se zpracováním knihy jsem se prostě nemohla do příběhu vžít, nepůsobil až tak reálně. To mě hodně zklamalo. Tatér z Osvětimi mě nerozbrečel tak jako Hana a jiné příběhy. Mrzí mě to.
Ale co se musí nechat, tak příběh je napsán čtivě. Jsou zde někdy i krátké kapitoly, ale hlavně mě zajímalo, co se bude dít s Lalem dál a tak jsem se od knihy nemihla odtrhnout a slupla jsem ji jak malinu.
Postavy jsou také skvěle vykreslené. Je jasné, kdo je dobrý a kdo zlý. Nejvíc se mi líbilo jaký byl Lale gentleman za každých okolností. Ani Osvétim mu toto nesebrala.
Ale prostě mi u této knihy chyběl nějaký ten přesah, osobní přesah, takový ten styl vyprávění, který vás vtáhne do děje a zamává vám s emocemi. Jako by mi tam chyběli emoce.
Ale jedno se musí nechat. Takovou lásku, kterou našli Lale a Gita si asi přeje najít každý. Osvětim ji akorát posílila.

Tajemství kůže Tajemství kůže Alice Broadway

Ink: Tajemství kůže je prvním dílem série Ink a patří do žánru young adult fantasy.
Mně osobně se kniha velmi líbila. Určitě by se našlo pár chyb, ale zde pro mě převážily klady téhle knížky.
V prvé řadě má tahle knížka velmi originální námět a téma. Umíte si představit, že všechny vaše činny máte vytetované na kůži? Kolik vám je, vaše povolání, jestli jste něco ukradli nebo někoho zabili? Všichni vidí, kdo jste a ani nemusíte pípnout. Já si to tedy představit neumím, ale takhle to ve Svatoměstí a dalších městech v tomto světě chodí. Lidé věří, že díky tomu a díky tomu, že z jejich kůže po smrti udělají knihu, si je lidé budou připomínat a pamatovat navždy a nikdy tedy nezemřou.
Pro mě tahle kniha byla velmi čtivá. Skoro jsem se nemohla odtrhnout a nemusela jsem se do čtení nutit. Knížku bych přečetla jedním dechem, kdybych měla čas.
Co se týče postav, tak hlavní hrdinka mi někdy až tak sympatická nebyla, ale někdy jsem ji měla ráda. Měnila často názory, ale dost často to bylo pochopitelné, jelikož se kolem ní odhalovala různá tajemství.
Kdo mi vyloženě lezl na nervy byla její máma. Ta byla vykreslená jako docela nesympatická, sobecká. A to musela Leoře pravdu tajit tak dlouho? Myslím, že jí to mohla říct daleko dřív.
Velké plus knihy je, že romantická linka tady skoro není. Leora prostě nemá moc času na to, aby řešila nějaké milostné problémky. To velmi oceňuji.
Dalé oceňuji to, že pro mě byla kniha jen lehce předvídatelná. Většinou jsem jenom valila oči na různé zvraty.
Ten svět, který autorka v této knize vystavila mi přijde skvělý. Máte pár měst, kde žijí tetovaní se svou vládou a jsou dobří a pak jsou tu prázdní, kteří žijí ve vyhnanství, kteří se odmítli nechat potetovat a páchají trestné činny. Jsou ti zlí. Když se ale zamyslíme nad reálností tohoto světa, tak si myslím, že by jejich systém vlády dlouho nevydržel. Ten systém má své mouchy.
Závěrem ale můžu říct, že mě kniha hodně bavila, vtáhla mě a hltala jsem ji jak žadnou jinou knihu dlouho ne. Dokázala jsem u ní zapomenout na okolní svět a zajímalo mě, jak to dopadne.

Hate List Hate List Jennifer Brown

Hate list je americký, young adult román o Valerii, která si v podstatě prochází peklem. Její přítel Nick se jednoho dne rozhodl vystřílet garvinskou střední školu a sám spáchal sebevraždu. Valerie se teď musí potýkat s tím, že ji z útoku všichni obviňují, přičemž ona o něm netušila.
Musím říct, že tahle knížka mě opravdu bavila. Měla zajímavé téma.
Moc se mi líbí, jak se zabývala tím, jak se Valerie vyrovnává s tím, co se stalo a jak na ni po tom útoku reaguje okolí.
Líbí se mi, jak se autorka zabývá tím, co vlastně všechno šikana může způsobit. Jak šikanovaný jedinec může jednou "vybouchnout" a stane se taková tragédie. Šikana je citlivé a velmi závažné téma, které se sice v médiích řeší, ale v praxi a ve školách už moc ne a když už, tak nešikovně. Sama jsem to zažila a vím jaké to je. Proto je dobré, že tahle kniha se tím zabývá. Na druhou stranu také vím, že zabít šikanátory také není řešením.
Bylo zajímavé sledovat, jak se s tím vyrovnává Valerie a její okolí. Jak se někteří postavili na její stranu a druzí si mysleli, že to je i její vina. Jak se rodiče ne vždy postaví na vaši stranu a dokáží vád nenávidět.
Také se mi líbí, jak kniha zachycuje nešťastné manželství Valeriiných rodičů. Prostě nemá cenu, aby dva zůstávali spolu jenom kvůli dětem a navzájem se nemohli vystát. Trpí tím poté i jejich děti.
Postavy a hlavně jejich psychologický vývoj byly podle mě zachyceni velmi dobře. Mohla jsem sledovat, jak se postoje a chování některých lidí mění.
Hlavní hrdinka mi byla místy nesympatická, ale na druhou stranu jsem pro ni měla naprosté pochopení. Jen se někdy až moc v sobě nimrala.
Knížka je velmi čtivá, stránky mi opět mizely pod rukama a dokázala jsem se snadno začíst.
Styl vyprávění mi zprvu nesedl, jelikož je zde použit minulý čas, ale zvykla jsem si a pak už to bylo jen dobré.
Celkově bych knihu hodnotila jako vcelku povedenou, která stojí za to, aby ji lidé četli. Některým lidem, kteří si trpí šikanou, by mohla dost pomoci a ukázat jim, že vražda ani sebevražda nejsou řešením.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílá nemoc je dalším geniálním dramatem od Karla Čapka, o zákeřné nemoci, která se šíří mezi lidmi staršími čtyřiceti let, kdy se jim na těle obejví bílá skvrna, která znecitliví a poté jim začne odpadávat maso. Nikdo zatím nenašel lék, dokud se neobjeví doktor Galén, který ho našel, ale vyžaduje za něj vysokou cenu - mír.
Předem upozorňuji, že abyste pochopili hlubší význam tohoto dramatu, musíte znát moderní dějiny, musíte vědět, co se v té době, kdy autor toto dílo napsal, dělo. Jinak to pro vás bude jen drama o hrozné nemoci, ale nic víc.
Znovu jsem se přesvědčila, že Karel Čapek byl geniálním autorem. Tohle dílo je prostě nadčasové a úplně obdivuji, jak v roce 1937 věděl, že přijde válka a koncentrační tábory.
Navíc autor předpověděl, hak vlastně nadcházející válka začne, že jeden stát nafinguje, že byl dpáchán atentát a vlastně on sám napadne menší stát. Bohužel pan Čapek čekal, že se budeme v nadcházející válce bránit a ostatní státy se za nás postaví a dají Německu ultimátum. Tomu se tak nestalo.
Také obdivuji, jak se Karel Čapek nebál jít proti proudu, jak se nebál vydat knihu s antifašistickými myšlenkami a snažil se poukázat na to, jak je fašismus špatný.
Líbilo se mi, jak autor také poukazuje na rozdíly/propasti mezi generacemi, kdy mladí se dají lehce zmanipulovat a volají po válce a také se amorálně domnívají, že bílá nemoc je dobrá, že alespoň udělá místo mladým, kteří nemohou momentálně najít práci.
Přestože toto dílo je drama, tak jsou zde velmi dobře vykresleny charaktery postav.
Je smutné, že spoustě lidem jde hlavně o peníze nebo o válku a jsou je schopni upřednostit před mírem a lékem na tuto závažnou nemoc.
Maršál není prostě ochoten přistoupit na mír a vzdát se války, která v kontextu této knihy vyplývá jako zbytečná, dokud jeho samotného nemoc neskolí a s ní strach z této nemoci.
Kniha se čte krásně rychle a lehce. Jazyk knihy je lehce stravitelný. Dokonce kniha pro mě byla velmi čtivá, hltala jsem ji.
Celkově se mi toto drama moc líbilo, zhltla jsem ho a v podstatě jsem nenašla jediné mínus, nenasla jsem nic, co by se mi nelíbilo.
Musíme se učit o tom, co se v minulosti stalo, abychom neopakovali stejné hrozné chyby.

01.07.2019 5 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Milion světů s tebou je třetím a závěrečným dílem série Ohnivák.
SPOILER!
Tento díl se opět vrací k nám starým známým postavám - Margurite, jejím rodičům, Josie, Paulovi a Theovi.
Ze začátku děj trochu vázne. Děj se děj nějak táhne a v podstatě se pořádně rozjede až v druhé polovině.
Další, co musím knize vytknout, je, že s postupem času Marguerite více a více áchala. To, co se mi na téhle sérii líbilo, bylo právě to, že v předchozích dílech byly romantická linka a myšlenky docela tlumené, nenucené a přirozené. Ale v tomhle díle to bylo často áchání. To mi dojem z knihy trochu kazilo.
Musím, ale ocenit, kolik dalších různých dimenzí v knize bylo a jak byly do detailu promyšlené. To mě na téhle sérii vždy fascinovalo. Tentokrát jich tam bylo fakt hodně. A byly propracované docela do detailu, což bylo skvělé.
Dále se mi moc líbily myšlenky, které byly docela dost hluboké. Moc se mi líbila myšlenka o tom, že si dvě postavy vlastně nejsou úplně souzeni.
Poté se mi líbila myšlenka, že to, jací jsme vlastně určují lidé kolem nás. Pokud potkáme hodné a inspirativní lidi, budeme hodní a dobří, ale když potkáme lidi, kterým jde jen o peníze a úspěch, můžeme být zlí a špatní a páchat zlo. Každý máme dobré a špatné vlastnosti. V některé dimenzi převažují u našich já ty dobré, v jiné ty špatné. Vše záleží na lidech, které v té dané dimenzi potkáme.
Postavy jsou opět vykresleny velmi dobře. Moc se mi líbí vykreslení Paula a Zvrácené.
Styl psaní autorky je dobrý a je čtivý.
I když má kniha pár much, tak tuhle sérii a cestování mezi dimenzemi miluju a nemůžu jinak.

01.07.2019 5 z 5

Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny - původní scénář je scénářem ke stejnojmenému filmu, který napsala samotná J. K. Rowlingová a který je druhým dílem z filomvé série Fantastická zvířata, která dějově předchází slavné sérii o čaroději Harry Potterovi.
Opět se setkáváme s postavami z prvního dílu, s Mlokem, Tinou, Jacobem, Quinee, Grindewaldovem a dalšími. Ale k tomu se nám přidávají nové postavy jako například mladý Albus Brumbál.
Děj se tentokrát odehrává na začátku v Londýně a více poté v Paříži. Credence pátrá po svém původu a lidé z ministerstva se ho snaží zastavit a Mlok s Tinou se ho naopak snaží ochránit.
Tato kniha má nádherné grafické zpracování. Ta obálka a různé malůvky zvířat a různých symbolů jsou prostě nádherný.
Ve scénáři nejsou skoro žádné popisy míst, je hlavně o dialozích a popisech postav. Vždy je jen udáno, kde se zrovna postavy nachází a jaký je čas. Kniha se však věnuje hodné popisům postav, co dělají a jak vypadají, a tomu, co si povídají.
Díky knize jsem pochopila pár detailů, které z filmu vyčíst nejdou, ale stejně mám k samotnému ději dost výhrady.
Děj časově/matematicky nekoresponduje s hlavní sérií. Rowlingová dokonce musela měnit některá data narození, aby někreré postavy mohly být ve filmu a ani vzhled a věk Brumbála nehraje.
A ten konec? Ani nevím, co si o něm pořádně myslet. Pokud to je pravda, tak to také absolutně matematicky nehraje.
Ale jinak mě kniha a film moc bavily a líbily se mi. Vždy se moc ráda vrátím do kouzelného světa Harryho Pottera a Mloka jsem si hrozné zamilovala. Má úžadný vztah ke zvířatům. Celkově jsou postavy, co se týče charakteru, vylíčeny dobře. Akorát některé popisy postav pak nesedí s tím jak vypadají postavy ve filmu. A některé detaily jsou také upraveny a ve filmu nejsou.
Ale ta fantastická zvířata, co se ve filmu objevila, úplně zbožňuju. Sice jich bylo méně než v prvním díle, ale pořád byla nádherná a zajímavá.
Kniha se čte hrozně rychle, jelikož je to scénář a jsou zde jen dialogy a trocha popisů.
V knize jsem navíc našla hrubou gramatickou chybu (odbil/obyl se učí už na prvním stupni na základce) a několik překlepů, což mi dojem z knihy dost zkazilo.