Stačí jen chtít

Městem Nottawa se jako lavina šíří nový fenomén. Sociální síť s názvem NEED nabízí svým uživatelům vše, co chtějí mít. Chceš nový iPhone nebo lístky na koncert se vstupem do zákulisí? Výměnou za drobný úkol ti NEED tvé přání splní. Kaylee Dunhamová ví, co chce. Potřebuje získat novou ledvinu pro nemocného bratra. Nevěří, že by jí nějaká sociální síť mohla pomoci, ale rozhodne se, že to zkusí. Až po té, co zadá svůj požadavek, si uvědomuje, jak vysokou cenu bude muset zaplatit. Úkoly, které síť za splnění jednotlivých přání vyžaduje, totiž s přibývajícím počtem uživatelů nabírají na nebezpečnosti. Dokáže Kaylee odhalit, kdo NEED stvořil, a zastavit ho dřív, než zničí celé město? Dokonalý thriller od autorky bestsellerové série Univerzita Výjimečných....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331331/staci-jen-chtit-M9U-331331.jpg 4.2167

Need (2015)

Thrillery, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

ladyfromskye

Za mě bohužel zklamání. První tajemství jsem odhalila po padesáti stránkách. Po dalších deseti mi začalo docházet, jak to bude s tím druhým, kterým jsem si byla stoprocentně jistá jen o chvíli později. Fajn, možná za to může fakt, že jsem knížku s podobným rozuzlením už četla, a navíc poměrně nedávno. Budiž to argumentem všem, kterým se knížka líbila, jenže pro mě osobně tento argument nemění nic na tom, že od první čtvrtiny jsem se s knížkou nudila jako už dlouho ne. Kdyby byla delší nebo, nedej bože, rozdělená do více dílů, pak bych u toho tak skřípala zuby, že bych si po dočtení musela dojít k zubaři pro nové zuby a do lékárny pro coregu. Rovněž se obávám, že romantická linie byla v tomto příběhu zcela zbytečná a náhlý zvrat asi v polovině knížky naprosto nedůvěryhodný.
Škoda této knížky. Potenciál v ní byl. Obrovský. Jen se v ní... ano, to bude to správné vyjádření... moc tlačilo na pilu.

AnetKa69

Já nevim.. jsem z té knihy zmatená :D Na jednu stranu mě hodně zaujala nápadem, který autorka měla.. ale na druhou mě to moc nebavilo. Myslím, že kniha mohla být pojata trošku jinak. Zasekla jsem se u ní asi na měsíc, protože se mi to prostě nechtělo číst.. takže asi tak.

LucyBooks

Na knihu jsem byla moc zajímavá a nezklamala. Dokonalý thriller. Velice zajímavé téma. Děj byl psán svižně. A pohledy více postav byly zajímavé (sice by stačilo méně postav- pro přehled). Bylo zde vidět, jak jsou lidé snadno ovlivnitelní. Doufám, že k tomuto nedojde.

Horselen

Převážnou část knihy jsem měla pocit, že čtu něco, co už jsem jednou přečetla - a sice Erebos od U. Poznanski, přesotože tentokrát byly kapitoly psány z pohledu více lidí. Už z anotace bylo zjevné, že se bude jednat o podobný příběh. Objevily se zde i podobné prvky jako v knize Jeden z nás lže. Takže mě kniha nebavila tak, jak by se asi normálně stalo.
Nicméně ke konci už jsem byla opravdu napjatá, jak to celé dopadne, i Nateovo tajemství a pravda o rodině Kaylee mi vyrazily dech.

SPOILER:
Vážně bych nečekala, že se tam objeví tolik mrtvých. Nejsem na to u YA knih zvyklá :D U Bryana jsem byla i celkem smutná, oblíbila jsem si ho.

Vikos

Knížka super :D nejlepší postavy: Ethan a Sydney.. no a ta Kaylee taky :)

Tereziee

Opravdu zajímavá knížka. O tom, co jsou teenageři schopní udělat aby dostali nový iphone a podobně. Je to sice smyšlená fikce, ale myslím, že kdyby existovala stránka jako je NEED, spoustu mladých by podlehlo. V některých pasážích mi běhal mráz po zádech a musím říct, že jsem knížku přečetla jedním dechem. Závěr knihy překvapivý s hořkosladkým vyvrcholením. Charbonneau prostě umí psát velmi čtivě, ale o tom už mě přesvědčila u Univerzity výjimečných. Myslím, že tímto dílem zaujme jak mladší tak starší čtenáře.

OndřejMergl

Námět knihy mě ze začátku neskutečně uchvátil, ovšem poté autorka zahodila veškerý potenciál původní myšlenky velice chabým odůvodněním toho, kdo a proč NEED stvořil.

Kniha je na první pohled čtivá a plná akce, ale při hlubším zamyšlení si uvědomíte, že se opírá o naprosto nereálné chování hlavních postav, které se plácají příběhem chvíli tam, jindy onam, aby to autorce zapadlo do not, které sotva drží po kupě.

Z anotace i ohlasů jsem od toho čekal daleko víc a jsem nepříjemně zklamán.

DancaBart
26.12.2017

Dostala jsem ji k Vánocům (četba trvala do 26....) a musím říct, že jsem nadšená.
Výborný příběh, rozhodně se během četby nenudíte. Knížka je napsána realisticky až se skoro bojíte, jestli takoví lidé náhodou nejsou u vás v okolí.
Ukazuje tu nejhorší stránku manipulace a strachu.
Doporučuju

Francesca14
23.12.2017

Knihu jsem dočetla tak do dvou třetin, zbytek jsem přeskákala. Nemohla jsem si pomoct, začínalo mě to nudit. Bylo to sice napsané dobře, fakt se mi líbil námět a ze začátku mě to dost chytlo, postupně mě to ale přestávalo bavit, nějak si mě to neumělo udržet, už jsem ani nebyla až tak moc zvědavá, jak to dopadne.

aruba
14.12.2017

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale pak se to rozjelo tak, že jsem měla problém se od knížky odtrhnout. Konec překvapivý, i když podle mně trochu přitažený za vlasy. V každém případě byla většina knihy napínavá, takže hodnotím kladně.

E.lisabeth
28.11.2017

Podobny namet jako Erebos od U.Poznanski. Asi hlavne proto, me kniha uplne nezaujala. Fakt ale je, ze jsem podezirala nekoho uplne jineho, kdo by mel za NEEDem stat. Takze zaver byl pro mne pomerne prekvapeni. Hodnotim prumerne, zadne nadseni, ale ani zklamani.

Nelly
25.11.2017

Zpočátku mi kniha připomínala Erebos od Poznanski, ale pak se autorka zaměřila na trošku jinou stránku IT problematiky. Skvěle vykreslená psychologie postav knihy, čtenář má o čem přemýšlet. Konec trošku uspěchaný, ale jinak moc dobré, za přečtení určitě knížka stojí.

hruskovalucie93
25.11.2017

Proč ne .. trošku sci-fi, které normálně moc nečtu, ale tohle téma mě zaujalo a vlastně mě ta kniha vůbec nezklamala. Měla jsem upřímně trosku bordel v tolika postavách, ale nakonec vlastně ani nebylo potřeba se ve všech dokonale vyznat. Za mě fajn, svižný příběh, hodnotim 4*.

vandalindakova
21.11.2017

Joelle Charbonneau má svůj styl psaní, alespoň co se týče jejích young adult knížek. Líbí se mi, jak mezi dějem rozebírá jednotlivé problémy současné doby. Tím kniha dostává i jiný rozměr než jen plytký příběh bez jakéhokoliv poselství. Stejně tak je to i u Univerzity výjimečných.
Na začátku jsem se bála množství postav, které se v knize objevovali. Každá kapitola byla z pohledu někoho jiného. Naštěstí to autorka zvládla dobře, nic se mi nemotalo, věděla jsem kdo je kdo.
Kniha je čtivá a postupně jak se příběh rozjížděl, tak to bylo čím dál tím víc napínavější. A ten konec jsem shltla. Pachatel projektu NEED (nebudu zmiňovat konkrétně kvůli spoilerům) mi silně připomínal Jeanine z Divergence.
Kniha je vlastně zobrazením, čeho všeho jsou lidé schopní, když mají před sebou vidinu splněného přání. Nad čím nechtějí přemýšlet a nedomýšlejí následky. A také, jak jsou schopni se s tím vyrovnat.
Celkově byla kniha příjemná, napínavá a čtivá.
A nakonec nezapomeňte, že přání je něco jiného než potřeba.

Peťule159
15.10.2017

Zajímavý příběh...čtivá knížka..a zajímavé postavy a děj ...Myslím že si jí přečtu nekdy znovu :-)

Glimmer
30.09.2017

Tak tohle byla aspoň pro mě hrozně zajímavá knížka. Svižný děj, hned od prvních stran se něco dělo. Když jsem začínala číst, pořád jsem si říkala, kdy už začne ten příběh? A pak to do sebe vše začalo dokonale zapadat. Příběh sám o sobě nebyl nějak zajímavý, ale stále se v pozadí prodírala hlavní myšlenka celé knihy. Internet zkrátka může být a asi někdy i je nebezpečný. Podle mě je to prostě kniha k zamyšlení, která k tomu ani nepotřebuje žádný složitý děj. Možná že pro někoho to mohlo být zklamáním, pravda, u této knihy se asi moc nepobavíte, ale já si tam našla, co jsem chtěla. Lehce otevřený konec taky překvapil. Už chvíle uběhla, co jsem tuto knížku četla, ale s postupem času se mi líbí čím dál víc.
Těžko si představit, že by se něco takového stalo v této míře i ve skutečnosti, ale přece jenom...vždyť je to jen kniha, ne?

Hodnocení: 84%

Dragell
28.09.2017

Krátký, svižný, čtivý příběh přinášející napětí na každé straně a temnější atmosférou. Studenti střední školy se dostanou ke zvláštní sociální síti, která vyplní každé jejich přání za splnění přidělených úkolů. Pokládá tak zajímavou otázku - co všechno jsme ochotní udělat pro své tužby? Kniha odráží problémy mladých, nepochopení či strach, ale také nahlíží do jejich vlastního vědomí a svědomí.
Thriller pro mladé, odpolední jednohubka, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

kika812
10.09.2017

Už obálka mě zaujala, ale jak jsem četla a četla, tak mě knížka bavila víc a víc. Bylo to takové to čtení, kdy chcete knížku odhodit a přemýšlet, co se právě stalo, a zároveň ji nechcete dát z ruky. Úžasný příběh na zamyšlení. Doporučuju!

rarášek
06.09.2017

Na tuhle knihu jsem čekala dlouho, až se k ní dostanu a ve výsledku jsem nebyla vůbec zklamaná.
Co se týče postav, tak mi Jack přišel jako úplný idiot, Gina taky nebyla zrovna nechytřejší, Ethan mě děsil a Sydney se ukázal jako pěkný zmetek. Nakonec jsem si docela oblíbila Bryana (sice udělal chybu, ale ke konci se to snažil napravit), Natea (i když se z něj vyklubal zbabělec) a Kaylee (sice někdy až přehnaně reagovala, ale nakonec byla odvážná, silná a bylo mi jí moc líto, když jí matka odmítala uvěřit).
Nepochybuji o tom, že by NEED mohl opravdu fungovat. Stačí se podívat kolem sebe, lidi se často nechávají klamat a manipulovat sebou. Jenom mi přijde nepravděpodobný, že by na zastavení celé této činnosti stačila jedna mladá holka.
Občas mi to připomínalo knihu Erebos. Tam taky šlo o hru, za kterou dostávali odměny. Ten konec mi přijde částečně ukončený, ale kdyby se udělalo pokračování, bránit se tomu nebudu. :)

nikola9330
31.08.2017

Velmi napínavý příběh, skvělé prolínaní postav a chytlavý děj. Téma téhle knihy je nám všem velmi blízké, takže se dobře četlo a člověk mohl popřemýšlet o téhle době blbé mobilů a internetu. Jak jednoduché je, něco takového začít. Kniha se rozjížděla velmi nenápadně, ale pak to přišlo ve vší parádě. Mám ráda tenhle typ knih, takže doporučuji. Velmi čtivé, napínavé a zvraty jsou taky super.

Dáduše
29.08.2017

Už jsem četla knihy s podobným námětem. Některé zabodovaly, některé nikoliv. Tahle se mi moc líbila. Možná i více, než Univerzita. Děj je trochu předvídatelný, ale napínavý a čtivý. Opravdový thriller.

tessiknihomol
18.08.2017

Dokonalá kniha, doporučuju !!

nikola9330
09.08.2017

Příjemné letní čtení. Kniha mě pohltila hned od začátku. Velmi napínavá a charaktery lidí mě nestačily překvapovat. Bavilo mě prolínání postav a situací, které na sebe navazovaly. Sice jsem se někdy musela mrknout o pár stránek dozadu o koho se vůbec jedná, ale nevadí. Super počtení s originálním námětem, které je nám všem velmi blízké. Za mě 5 hvězdiček a jen doporučuji.

Terka15
29.07.2017

Tato kniha mě hodně překvapila už se mi dlouho nestalo že bych nekontrolovala na kolikáté straně jsem a kolik mi jich zatím zbývá. Děj mi přišel zajímavý natolik, že jsem chtěla vědět stále víc a víc. První část knihy mi hodně připomínala seriál Pretty little liars.

vlkove
27.07.2017

Kniha byla průměrná, z nápadu jsem byla nadšená, začátek byl dobrý ale pak jsem se začala nudit, hlavní hrdinka mi úplně nesedla, ani nevím proč, možná je to tím že mi nepřišla reálně vykreslená. Vysvětlení celé zápletky mi nepřijde nijak ohromující. Moje hodnocení je průměrné.

SimonaPrihodov
25.07.2017

"Nic není zadarmo, mělo nám to dojít dřív."

Kniha se mi hrozně líbila. Zezačátku tam bylo hodně postav na zapamatování, ale poté jak se to celé proprétalo, tak mi to sedělo. Je smutné, že by to úplně v klidu mohlo být reálné. Jak už tady bylo řečeno, připomínalo mi to film Nerve - hra o život.

--SPOILERY--
Je mi líto, že zemřel Bryan. Byl mi velmi sympatický.. U smrti Ethana a Jaine jsem poposkočila radostí. A co se týče Sydneyho. Nechápu, proč zachraňoval Kaylee i Nate. Když si udělal svůj NEED, mohlo by to být jedno. Avšak stále mu děkuji že to udělal.
--KONEC SPOILERŮ--

Také by mě zajímalo, kdo má být ta dívka na obalu, když Kaylee nosí brýle. Doufám že by mohlo být pokračování.
Určitě DOPORUČUJI!

Naluš2115
21.07.2017

Ty jo... to jsem nečekala. Děsí mě to. Protože je to tak... reálné. Tak skutečné, že by se to klidně mohlo stát. A já jsem si jistá, že by to fungovalo. Kniha mě vážně zasáhla a byla úžasná. Doporučuji.

Micheline
15.07.2017

Zvláštní kniha - neuvěřitelně reálný námět, trošku slabší zpracování.
Bez problémů si dokáži představit NEED v reále. A mrazí mě z toho, jak je to jednoduché, naprosto odpovídající lidské podstatě a realitě současnosti.