Will Grayson, Will Grayson

Will Grayson a Will Grayson jsou dva naprosto rozdílní kluci, kteří spolu (kromě jména) nemají vůbec nic společného. Dokonce se ani neznají. Pak se jednoho dne náhodou setkají... Chicago je dost velké město a dva středoškoláky z jeho opačných konců může dohromady svést leda náhoda. A aby se navíc ti dva jmenovali úplně stejně, totiž Will Grayson, musí ta náhoda být hodně veliká. Jenže opravdový spád věci naberou teprve tehdy, když se do všeho vloží ještě někdo třetí – kamarád jednoho z Willů zvaný Drobek, tornádo v lidské podobě. Drobek je střední útočník školního týmu amerického fotbalu, autor, skladatel, producent, režisér a hlavní hvězda nejlepšího muzikálu všech dob, a především věčně zamilovaný gay. A když ten se do něčeho pustí, můžete si být jistí, že při zdi se držet nebude… Oba Willy čeká řada příjemných i méně příjemných překvapení a postupně si budou muset znovu přebrat všechno, co si mysleli o sobě, o lásce i o přátelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261759/big_will-grayson-will-grayson-0jm-261759.jpg 3.71079
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

Will Grayson, Will Grayson, 2010

Kniha Will Grayson, Will Grayson

kamibe

Vybrala jsem si ji do staré čtenářské výzvy (2018). Zpočátku jsem ji četla skoro nerada, především kvůli výrazům jako lol (což asi má být hodně velký úsměv? či ocenění?), které mnozí teď tolik užívají, ale které Willovi (vlastně willovi) připadají spíš hloupé. Sice mi chvíli trvalo, než mě to opravdu začalo bavit, ale pak jsem si to docela užívala. Zpočátku mě taky dost odrazovala poměrně hrubá mluva, i když vím, že se tak dnešní mládež baví. Já toho prostě příznivcem nejsem. Hrubé výrazy pochopím jen v emočně vypjaté chvíli. Pak mi nevadí. Ovšem zápletek tam bylo dost a sondy do nitra obou Willů byly hodně dobré. Usmívala jsem se velikánu Drobkovi a dovedla jsem si představit jeho mohutnost, s kterou uměl tanečně zacházet. Viděla jsem několik podobných tlusťochů, co se umějí obratně hýbat, a vždycky byli svým způsobem obdivuhodní. Četbu jsem si užila, i když jsem mnohým výrazům, odkazům na hudbu apod. vůbec nerozuměla. Konec bych si představila možná trochu pozvolnější a snad i důkladnější seznámení, jakým způsobem se tam vyskytlo tolik lidí stejného jména. Celkově ovšem je kniha dobrým vkladem pro téměř dospělá mláďata.
Líbil se mi rozhovor obou autorů na konci knihy, příště bych jím začala. Od teď se raději budu dívat nejdřív na konec knihy, jestli tam není náhodou něco zajímavého, co by bylo dobré přečíst dřív než samotný příběh.

pavla9879

Čtení mě opravdu neskutečně bavilo. Byl to přesně můj šálek sarkasmu. Ovšem konec byl dost uspěchaný a náhle utnutý, za což musím odečíst jednu hvězdičku, bohužel.

SoňaF

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a rozhodně toho nelituji. Byla velmi příjemná. Jemné nahlédnutí do duše teenagera, který neví, co s vlastními pocity a sexualitou. A že všem problémům je lepší čelit s přáteli. A ten konec...prostě krásný. A to nejsem cílová skupina :)

Lenka2533

Mně se to líbilo :) Bylo to čtivé. Sice to pro mě bylo takové zvláštní a jiné než ostatní knihy, ale i tak jsem si to užila. Byla to moje první kniha od Johna Greena a za mě dobrý :) Možná se pustím i do jeho dalších knih.

pedroK

Milý YA příběh. Nebylo to špatné, některé myšlenky vážně hezké a čtivě psané, jako vždy. To, že se přidal David Levithan, bylo supr, bylo to o realističtější. Fakt mě to bavilo, oddechovka. Myšlenka důležitosti přátelství, uvědomění si, že ideální kámoš neexistuje a nevadí to.. lidi chybují, i tak k nám mohou patřit. Fakt, který si spousta lidí neuvědomuje. Za mě přínosné.

Butterfly340

(+ SPOILER) Jednoznačně nejslabší Greenovka.

Problém s rozlišením postav jsem neměla, kapitoly Willů jdou od sebe oddělit docela snadno. Co mi však dělalo problém, byl samotný příběh. Ten je takový... Nijaký. Jiné Greenovy knihy chytnou za srdce, člověk u příběhu brečí a směje se, prožívá to spolu s postavami. Ale tady to nějak nešlo. Příběh působí kostrbatě, některé postavy jsou nesnesitelné, poselství je nejednoznačné a humor se jaksi taky nedostavil.

SPOILER

Drobek Cooper a Will Grayson (ten, který je gay) jsou protagonisti na zabití. Kdyby tam byl jen jeden z nich, tak by to příběh unesl, ale tohle už bylo prostě moc. Oba sobečtí, neschopní vidět kohokoliv jiného kromě sebe.

Nejvíc mě asi naštvalo, když Drobek vyčítal Mauře to, co udělala, a řekl jí, že je sobec. Jakože, zrovna on jí má co říkat...

V knize vlastně vyzněla jako ta nejhorší Maura. Nebyla jí dána možnost se obhájit. Přitom, to, co udělala, se i vcelku dá pochopit.
Naopak byl normalizován vztah mezi Drobkem a Willem, který prostě je toxic. Will měl skončit s Gideonem. Aspoň mně by to dávalo větší smysl.

Taky mohla dostat větší prostor Jane. Zasloužila by si to a příběhu by to jen pomohlo.

kris.docekalova

Musim říct, že tady mi dost trvalo, než jsem pochopila o co jde. Autoři, kteří spolu píší tuhle knihu, vyprávějí příběh/y z pohledů dvou různých postav (tak, teď by se vám to mělo číst lépe). Nicméně mě kniha hodně bavila. Líbilo se mi, že autoři zvýrazňovali téma deprese a jak to mladej člověk prožívá (je to i zmiňovaný na konci knihy v rozhovoru autorů). Většinou se poukáže na to, že má člověk deprese, pak že bere prášky a najednou je všechno spravený. Ano, může to tak být, ale většinou to má spoustu jiných faktorů a není to tak jednoduchý. Dál se knížka zaměřuje na gaye, kde zase proráží dnešní stereotypy a vztahy. Příběh má hlubší smysl, právě skrze tyto témata.
Určitě doporučuju, čte se rychle (četla jsem teda origoš v angličtině) a je opravdu zajímavá.

iva1154

Zatím tedy mohu konstatovat, že to byla nejhůře napsaná kniha Johna Greena ( i když samozřejmě vím, že své přispěl i David Levithan). Neříkám, že myšlenka byla špatná a také neříkám, že se mi to špatně četlo. A samozřejmě jsem si vědoma young adult nálepky, ale to přece nutně nemusí znamenat nutnost naivity v příběhu.