Romča11 Romča11 komentáře u knih

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

Tenhle komiks je skvělý v tom, že vyzdvihuje to, že bezstarostné dívky, které si užívají prázdnin, postupně a dokonce i se zájmem objevují, že dospělí i puberťáci mají své problémy a že život není tak růžový, jak si představují. Opravdu se mi líbilo, jak temhle komiks tyto problémy vykresluje a jak na ně dvě hlavní postavy postupně přicházejí. Jak o nich přemýšlejí.
Zároveň má komiks samozřejmě krásnou atmosféru léta, jelikož dívky celé dny pobíhají na pláži, koupou se, ale zároveň podnikají svá letní dobrodružství. Prostě ideální léto dvou dívek.
Komiks je navíc originální v tom, že je celý nakreslen fialovou barvou a všemi jejími různými odstíny, což působí krásně a originálně. A navíc kresby jsou velmi krásné.
Příběh je dobře vystavěn, postupně graduje, ale má vlastně otevřený konec.
Co se mi na knize moc nelíbilo je, že mě příběh nedokázal vtáhnout a já se do něj nedokázala vžít. Bylo mi to tak nějak jedno.
Doporučuji pokud si potřebujete oddechnout a odreagovat se.

22.11.2021 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Tenhle komiks je geniální! Debbie Tung umí krásně a přesně vystihnout a vykreslit situace, ve kterých se knihomol(ka) často ocitá. Z jednotlivých komiksů na vás dýchne ta atmosféra té situace a pokud jste knihomol, řeknete si "Tohle jsem přesně já!"
Já se třeba našla ve skoro každé situaci. Navíc to pak knihomolům dává pocit, že v tom nejsou sami. Že existuje minimálně jeden další člověk, který takové situace a emoce zažívá. A to je velmi důležité. Knihomol se potom necítí tak osaměle a jako podivín.
Komiks je navíc velmi vtipný, nejen u jednoho jsem se nasmála.
Nejkrásnější na tomto komiksu je ale jeho kresba. Debbie Tung umí kreslit přesně a nádherně a několikrát jsem se zastavila u jednotlivých stránek a jen si prohlížela všechny detaily jednotlivých kreseb a obdivovala to. Opravdu nádherné.
Tenhle komiks je prostě geniální. Obsahuje naprosto vystihující situace, ve kterých se časem ocitne každý knihomol. Pokud knihomol jste nebo s nějakým žijete, doporučuji! Najde se/ho v tom!

11.10.2021 5 z 5

Zrazená Zrazená Kiera Cass

Tahle kniha byla o dost lepší než první díl! V prvním díle Hollis působila dost rozmazleně, namyšleně a sebestředně, ale v tomhle díle se to o mnoho zlepšilo. Navíc v prvním díle se skoro nic nestalo a byl dost nudný, tenhle díl byl po první třetině, která byla též nudná a nezáživná, nabitý dějem a akcí! Od druhé třetiny se postavy nezastavily a pořád se něco dělo. To autorka o dost vylepšila.
Velké mínus na druhou stranu je obrovské romantické klišé, které se v knize odehrálo. Taková škoda, působilo to opravdu špatně.
Navíc, i když je tato kniha o mnoho lepší než předchozí díl, Hollis mi stále přišla v dost situacích dost sebestředná a sobecká. Neustále přemýšlela jen o sobě.
Dalším negativním faktem mi přišlo, že zatímco v jiných knihách se do detailu zaobírají tématem ztráta blízké osoby, tady to bylo v pozadí a jen pár týdnů po smrti Silase už se Hollis vydala dál a přemýšlela o nové lásce. To mi také nepřišlo vhodné.
Nejlepší na knize je děj, který je nabitý akcí. Jen co se vyřeší jeden velký dějový zvrat, stane se další. Čtenář se naprosto nenudí a to oceňuji.
Navíc autorka, jako vždy, umí krásně vykreslit královské prostředí a opravdu máte pocit, že jste v království.
Celkově je kniha lehce lepší průměr, ale musím v hodnocení ocenit dramatické zlepšení oproti prvnímu dílu. Opravdu, pokud jste četli Zaslíbenou, tohle si dejte.

11.10.2021 4 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Tahle kniha byla pro mě částečně zklamáním. Proč? Všechny případy, které jsou v knize popsány a rozebrány, byly již popsány a rozebrány v podcastu. Všechny do jednoho. Takže pravidelní posluchači a fanoušci podcastu v knize nenaleznou nic nového. Jen kultivovanější projev autorky Lucie Bechynkové. To je za mě pro knihu obrovské mínus.
Nevím, na jaké čtenáře kniha tedy míří, ale pokud na fanoušky podcastu, tak ty dost zklame. Lucie mohla přihodit alespoň pár nových případů a ne jen zrecyklovat podcast. Pro fanoušky je v tomto případě kniha pouze tím, že mají svůj oblíbený podcast ve fyzické podobě.
Autorka vždy tvrdila, že chce napsat knihu a tato je tedy její prvotinou a také je to na ní vidět. V knize jsou totiž dost překlepy a drobné nepřesnosti.
Co se mi ale na knize zase líbilo, je její zpracování. Jak to grafické, tak to klasické autorské. To grafické zpracování je naprosto geniální a krásné. Pastva pro oči. Co se týče toho hlavního zpracování, tak to také bylo dobré. Případy byly rozebrány a popsány velmi dobře. Čtenář pochopil, co se stalo, proč se to stalo a jak. Místy dokonce příběhy měly náznak napětí.
Celkově bych knihu hodnotila jako průměr. Jak jsem již zmínila, kniha je cílena hlavně na fanoušky stejnojmenného podcastu, přičemž ale kniha podcast pouze kopíruje.

11.10.2021 3 z 5

Příliš vysoká očekávání Příliš vysoká očekávání Karolina Hošek

Tahle kniha je přesně pro ty, kteří se chtějí (hlavně v dnešní době pobavit) a zároveň třeba zavzpomínat na devadesátá léta a přelom tisíciletí a obzvlášť, pokud v nich prožili dětství.
Kniha hraje hlavně na humornou notu, snaží se čtenáře co nejvíce pobavit a autorka má vlastně takový svůj specifický styl pro humor, který bohužel nemusí každému sednout, ale já jsem se u různých vtípků dost nasmála a pobavila.
Kniha je napsána formou deníkových záznamů hlavní hrdinky.
V knize můžeme sledovat život hlavní hrdinky od narození až do jejího nástupu na vysokou školu. Vyrůstá v chatě spolu se svými třemi dalšími sestrami, postupem času se ale s rodiči přestěhuje do nově postaveného domu na jejich zahradě. Je zde dobře zachyceno to typické české dětství a dospívání v tomto období a člověka to úplně vtáhlo zpátky a kniha na něj dýchla tu atmosféru tehdejší doby.
Většina postav je celkem sympatická, s většinou jsem neměla problém.
Některé postavy jsou však až dost bizarní a ty mi skoro hned přirostly k srdci, zamilovala jsem si je.
Kniha je velmi dobře napsána, někdy jsem se od ní nemohla odtrhnout.
Tahle kniha vám nic světoborného nebo důležitého nepředá. Nečekejte, že vám změní vám život. Je ale určena přesně pro ty lidi, kteří se potřebují zasmát a třeba se chtějí na chvíli vrátit do dob po revoluci a zavzpomínat na přelom tisíciletí.
Pobavila jsem se a v tomto směru mohu knihu jen a jen doporučit. Prostě humorná kniha z prostředí devadesátých let.

02.09.2021 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tahle kniha je stejně skvělá jako předchozí autorčiny knihy, ale má v sobě něco navíc. Tajemno. Pátrání. Vyšetřovaní. Tenhle příběh jsem si zamilovala a nemohla se odtrhnout. Autorka jako vždy píše velmi poutavě a stránky vám mizí pod rukama. Čtete dál a dál a nemůžete přestat.
Námět je také velmi originální a skvělý. Hlavní hrdinka je najata, aby dokončila knižní sérii po jiné autorce, která nemůže, bydlí v jejím domě a během dokončování knihy odhaluje tajemství rodiny, u které bydlí a pro kterou pracuje? Naprosto originální a geniální nápad, který mě přiměl si knihu přečíst.
Co se mi na knize velmi líbilo a bylo velmi originální je to, jak si autorka celou dobu díky příběhu se čtenářem hraje a na konci si ten čtenář stejně vlastně není jistý, jak to nakonec bylo a kdo je ten záporák a kdo oběť. A to je naprosto geniální.
Hlavní postava byla dobře popsaná, byla výrazná a krásně do příběhu seděla.
Téhle knize nemám naprosto, co vytknout a vřele doporučuju všem, co mají rádi záhady a tajemství!

02.09.2021 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Komiks je velmi dobře zpracovaný a moc se mi líbil. Věrně zachycuje pocity, jaké introvert má, když se musí setkávat s dalšími lidmi. Také zachycuje, co to vlastně znamená být introvertem. Jednotlivé stripy ale tvoří celistvý příběh, kdy hlavní hrdinka Debbie nakonec zjistí, že někteří lidé nejsou nakonec tak špatní. Kniha pak nadále zachycuje, jaké to je s introvertem žít v partnerském vztahu a to opět velmi dobře.
Hlavní hrdinka představuje toho pravého introverta, který ze začátku nemá rád žádné lidi a neustále touží být sám. Je opravdu skvěle vykreslena.
Komiks je jako vždy krásně nakreslený. Přesně tak, jak se to k příběhu hodí.
Tenhle komiks rozhodně doporučuji všem extrovertům, kteří chtějí nám introvertům porozumět.

02.09.2021 4 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Tahle kniha byla hodně zajímavá. Její velké plus je originální námět, kdy mladá urozená žena cestuje sama jen se svou posádkou a hledá pro sebe muže, se kterým by se zasnoubila, jinak se nesmí vrátit domů. Děj se navíc neodehrává ve světě, jak ho my známe, ale ve velmi upraveném. Ve světě, který je převážně situovaný do ranného novověku, ale při tom v něm mají vysílačky. Ve světě, kde většinu Evropy pohltila cařice.
Jenže skvělému a originálnímu námětu velmi škodí styl, jakým autorka této knihy píše. Kniha je velmi popisná, zbytečně až moc. Kniha se tak čte velmi pomalu. První polovina navíc byla hodně nezáživná a příběh se pořádně rozjel až se zvratem na konci první návštěvy. Do té doby jsem si na ní dost lámala zuby a děj vůbec neodsýpal.
Další velkou ranou pro tuto knihu jsou chyby v textu. Ano, měla jsem verzi textu před finální korekturou, ale i tak tam bylo strašné množství překlepů, špatná gramatika i párkrát pravopis. Hrozně moc to dojem z knihy kazilo.
Hlavní hrdinka Selah byla navíc ze začátku taková uťápnutá, šedá myška. Až ke konci se z ní najednou stala sebevědomá a odvážná žena. K tomu navíc působily nevěrohodně její vztahy s princi, o jejichž srdce se ucházela.
Kniha se mi dějem velmi líbila a jistě si přečtu její pokračování, ale špatný styl psaní a chyby v textu mi dojem velmi zkazily.

02.09.2021 3 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Tenhle komiks byl opět skvělý! Má obrovskou přidanou hodnotu a předává nádhernou, důležitou myšlenku. Život totiž po šedesátce nekončí a naše touhy a naděje žijí dál. City se nedají tak snadno oklamat a nezchřadnou tak snadno jako naše těla.
Tenhle komiks předává tak moc důležitou myšlenku a to, že lze i na stará kolena najít lásku a třeba začít žít nový život. Není třeba jen sedět doma a užírat se, ale i nadále si užívat života.
Komiks je skvěle zpracovaný, dobře vymyšlený a graduje v tu správnou chvíli, kdy byste to možná ani nečekali. Je výborně napsán, i nakreslen a čte se velmi rychle. Témata v něm obsažena jsou skvěle podána a čtenáře donutí se zamyslet nad tím, že život ve stáří nekončí a je třeba si ho nadále užívat a nezanevřít nad ním.
Moc jsem si tenhle komiks užila a oceňuji tu přidanou hodnotu, kterou má. Rozhodně doporučuju, jen pozor na pár lechtivých scén, které jsou na druhou stranu decentně nakreslené.

14.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tahle kniha je zvláštní a zároveň hodně skvělá! Při jejím čtení si jednoduše daleko více vážíte současné svobody a důvěry, kterou můžete mezi svými blízkými a přáteli mít. Parádně totiž zobrazuje, jak by socialismus mohl nadále fungovat, kdyby se události v roce 1989 odehrály jinak. Zachycuje nesvobodu, neustálé omezování, ale také nedůvěru, která mezi lidmi v tomto režimu panuje. Tuto nedůvěru lidem režim neustále vštěpuje a i když dodržujete pravidla režimu, bez bonzování na ostatní se ve společnosti a kariérním žebříčku daleko nedostanete.
Naprosto mě dostal příběh rodiny, kterou režim úplně rozvrátil a rozbil, až z ní nezbylo vůbec nic.
Zajímavé jsou také 2 dějové linky a každá odvíjí úplně jinak. Jedna popisuje příběh vězeňkyně a to, jak je naděje v životě důležitá. Druhá pak popisuje to, jak komunisté vymývali mozky dětem od útlého věku a vychovávali z nich stranické kádry. Od malička je učili poslušnosti, zodpovědnosti, ale také neustálému sledování ostatních a bonzování.
Postavy jsou jako vždy vykresleny geniálně a chovají se naprosto autenticky.
Celkově se mi kniha moc líbila, je výborně napsaná, je velmi čtivá a poutavá. Zobrazuje důležitá témata a celkově čtenáře přiměje více si vážit svobody.

10.07.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Tyhle povídky byly výborné! Tolik nabité emocemi a pojímaly téma sebevraždy ze všech možných stran a úhlů. Opravdu skvěle zpracovaná kniha!
Ano, musím připustit, že některé povídky vás chytnou za srdce více a některé o dost méně, ale i přesto jsou výborně napsané a čtivé. Nemohla jsem se od nich skoro odtrhnout.
Nejvíce za srdce mě chytla povídka "Vrátíš se?", která je snad nejvíce nabitá emocemi a prostě má největší potenciál člověka zasáhnout.
Jak slibuje anotace, kniha a povídky vás prostě donutí zastavit se a začít přemýšlet nad svým životem, jaký má váš život vlastně smysl. Proto není radno tuto knihu číst, pokud nejste v dobrém životním rozpoložení. Mohla by vás totiž svým způsobem dorazit. Je dost smutná a depresivní.
Líbilo se mi, jak autorka v každé povídce pojala téma z různých úhlů pohledu, kdy vyprávění není jen z pohledů osob, které se o sebevraždu pokouší, ale i z pohledů jejich blízkých.
Autorka zde nachází celou škálu různých důvodů, proč by člověk vůbec o sebevraždě uvažoval.
Kniha je prostě výborně zpracovaná a opravdu mě zasáhla a vryla se mi do paměti. Doporučuju.

31.01.2021 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Tahle kniha byla skvěla v tom, jak pojala a velmi dobře popsala, jak vypadá stáří v moderní době. Skvěle zachycuje, jak už se stařenka o sebe nemůže postarat a tak musí odejít do domova pro seniory a následně je krásně zachyceno, jak to tam chodí.
Dále ss kniha zabývá nemocí zvaná afázie, která je zde také dobře zachycena a popsána. Autorka tak seznamuje širší veřejnost s tím, co tato nemoc obnáší, což je skvělé.
A tím největším tématem je zde samozřejmě vděk. Stařenka celou knihu touží poděkovat své náhradní rodině a nedovolí si odejít, dokud to neudělá. Je to pro ni bytostně důležité. Kniha se tak pozastavuje nad tím, co vlastně znamená být vděčný, skutečně vděčný. Tento pocit je tam také skvěle zachycen a vykreslen, co to prostě znamená být opravdu vděčný.
Styl psaní a čtivost celé knihy byla také skvělá. Kniha se četla velmi snadno a rychle. Jazyk byl lehce složitější.
Všechny postavy jsem si naprosto zamilovala, hlavně Mišku, které mi až bylo líto. I Jerôme byl zlatý a milý a člověku přirostl k srdci. Hrozně se mi líbilo, jak autorka knihu zakončila a jaký konec Jerômovi dala.
I děj a příběh byly dobře vystavěny. Člověk má neustále potřebu číst, aby zjistil, co se stane dál. Děj se ani netáhl až by nudil, ale ani nebyl moc rychlý a uspěchaný. Ideální.
Celá kniha se mi velmi líbila a byla jsem z ní velmi nadšená. Pokud si chcete přečíst něco vážnějšího, doporučuju!

15.01.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Musím říct, že Colleen Hoover umí stále skvěle psát. Kniha byla čtivá a někdy jsem se vůbec nemohla odtrhnout, jako u Colleen vždycky.
Kniha zpracovává hlavně témata ztráty a zrady. Musím říct, že ta jsou zpracována skvěle. Colleen dopodrobna rozebírá ten pocit ztráty dvou nejdůležitějších lidí v Morganině a Clařině životě. Následně se ale i přidává téma zrady, kterou Morgan objevuje jako obrovské tajemství jejího manžela. S tím se vyrovnat je pro ni snad ještě horší, ale za každou cenu chce své dítě ochránit. To se mi hrozně líbilo. Celé to zachycení vyrovnávání se s touhle ztrátou a zradou.
Co už bylo trochu horší byl fakt, že od začátku bylo jasné, jak to nakonec vlastně skončí. Od prvních stránek bylo jasné, že se naše hlavní čtveřice v první kapitole špatně popárovala a celou dobu jsem vlastně čekala, kdy a jak se popárují správně. Prostě lehce předvídatelný příběh v tomto směru.
Co se mi dál nelíbilo, byl až idylický vztah Clary a Millera. Až strašně rychle a snadno se dali dohromady. Byl to až takový vztah z pohádky, pro mě jednoduše nerealistický a těžko uvěřitelný.
Celkově se mi kniha líbila, ale strhám jednu hvězdičku za tu nereálnost a pohádkovost ve vztahu Clary a Millera. To se mi fakt příčilo.

15.01.2021 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tak tahle kniha byla výborná! Jsem z ní naprosto nadšená! Současná, česká literatura opět nezklamala. Knihu jsem zhltla za pár dní a nemohla se odtrhnout. Vyprávění, jak z pohledu Štěpána, tak z pohledu jeho matky, je velmi poutavé. Chytí vás a nepustí.
Kniha se seskládává hlavně ze zážitků samotného Štěpána. Je zde tedy výborně popsané Štěpovo dospívání a to, jak se v podstatě učí starat se o sebe sám a být soběstačný v tak brzkém věku. Přichází si na to, jak balit holky, jak se starat o dědu, snaží se všem ve svém okolí pomáhat.
Uprostřed příběhu má čtenář pro změnu možnost podívat se na svět očima mámy Štěpána. Odtud se zase dozvídá, jak je v dnešní době těžké žít jako rozvedená a samoživitelka.
V knize se pak setkáváme s často se opakujícími motivy jako je ježdění do Ikey nebo neustálé návaly zákazníků v Bille. Oceňuji autorčinu snahu poukázat na problém, že jsme příliš konzumní společnost a že se i v rámci toho kupujeme hlouposti, pro které se táhneme přes půl města.
Nejlepší však na knize je její hlavní téma. To, jak se Štěpán naučí být soběstačný. Jak se naučí žít a vychovávat se sám, když ho táta opustil a máma poslala, aby bydlel u dědy, o kterého se začal následně i starat.
To téma té knihy je velmi dobře zpracované a hrozně se mi líbilo.
Celý příběh byl vlastně hrozně plný emocí, které z něj jen sálaly a i díky tomu působil příběh hrozně reálně.
Postavy jsou dobře popsané, přirostly mi během příběhu k srdci, hlavně Štěpa.
Celkově jsem z knihy jednoduše nadšená. Je výborně zpracovaná, hned se začtete a nemůžete se odtrhnout. Na postavách mi záleželo. Autorka vypíchla důležité, společenské téma. Nemám knize co vytknout. Doporučila bych ji všem!

15.09.2020 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Tohle byla hodně zvláštní kniha. Rozhodně se autorovi musí nechat, že je námět velmi originální. Obávám se však, že jeho zpracování a celková zápletka už tak dobré nejsou.
Nejlepší na knize jsou opravdu asi ty názvy jako Anagram, Swiperightov atd. Je to opravdu originální a dodává to příběhu a knize jistý šmrnc.
Zbytek kniha však těžce pokulhává. Celkově mi k sobě nesedí technologie moderního světa a k tomu prostředí království tak z raného novověku. Je to takové kostrbaté. Proč by měli v království takové technologie a stále jezdili v kočárech? Nedává mi to smysl a nedokážu se na to povznést.
Další problém byl, že zápletku jsem prokoukla hned, jak se objevil slavný princ a začaly se dít divné věci. To bylo opravdu záludné. Vím, že je to pohádka, ale příběh by nemusel být tak průzračný.
Co však oceňuji je, jak se Kovy snažil pomocí příběhu ukázat, jak se lidé dají snadno zmanipulovat a zastávat názor toho, kdo je vede. Trochu to připomíná současnou politickou situaci nejen tady v Česku. To se mi líbilo.
Postavy byly však takové divné a zvláštní. Nijak zvlášť mi na nich nezáleželo. Ani mi nikdo z nich nebyl moc sympatický. Hlavně nevěřím, že by se královský pár nechal takto oblbnout a ošálit.
Styl psaní a vyprávění byl také až příliš jednoduchý, hlavně věty. Prostě nic moc. Jednoduše jsem byla ráda, že je kniha za mnou.
Celkově se mi kniha vůbec nelíbila a byla docela velkým zklamáním. Čekala jsem od někoho jako je Kovy něco víc a ne tohle. Kniha mi dokonce způsobovala čtecí krizi, nechtělo se mi díky ní vůbec číst. Plytké postavy, slabý a skoro hned provařený příběh. 2 hvězdičky jen za originalitu a za to, že je to Kovy. Za mě ale nedoporučuji.

15.09.2020 2 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Recenze na tuhle knihu jsou opravdu špatné.
Já ale musím říct, že mě zas tak hrozná nepřišla. Ano, není to autorky nejlepší dílo a už vůbec žádný literární skvost, ale číst se to dá.
Velké plus pro mě bylo, že se to většinu času odehrává v královském prostředí, které mě z nějakého důvodu fascinuje. To bylo navíc nastíněné a vykreslené velmi dobře. Královský protokol, pukrlata a i tykání a vykání (velmi dobře přeloženo mimochodem), to vše působilo velmi autenticky.
Děj byl podle některých čtenářů pomalý, zdlouhavý a celkově se v knize prý nic nedělo. S tím také nesouhlasím. Dnešní doba je jednoduše velmi, velmi zrychlená, ale když se podíváte do minulosti, namlouvání v takto vysokých řadách společnosti prostě trvalo dlouho. Král se nemohl jen tak z fleku zasnoubit s kdekým. Jednoduše aby mohla vyniknout atmosféra, autorka dala prostor vyniknout královskému protokolu, který byl a je zdlouhavý. Já to oceňuji. Na ději shledávám jedinou vadu a to je ten zvrat skoro ke konci. Vše je tam uspěchané a poté celkově takové nereálné. Ten konec tu autenticitu docela kazí.
Styl psaní je takový, na jaký jsme povětšinou od Kiery Cass zvyklí, prostě příjemný. Kniha se čte rychle. Stránky vám mizí před očima.
Postavy jsou celkově zvláštní. Hlavně hlavní hrdinka Hollis je nesympatická a v jistých scénách i dost na zabití. Snad více než America ze Selekce. Král Jameson je dobře vylíčen jako dobrý a spravedlivý král a zároveň tu máme i zlého krále ze sousedního království. Typický pohádkový motiv.
Za mě je tahle kniha lehký podprůměr a je převážně pro fanoušky série Selekce. Jinak existují lepší příběhy z královského prostředí.

16.08.2020 3 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Tahle kniha je převážně vtipná pro korektory nebo zaryté grammar nazis, kteří hledají chyby vždy a všude. Mně, které jen jednoduše větší pravopisné chyby jen bijí do očí, tento komiks tolik vtipný nepřišel. Zasmála jsem se jen u některých stripů. Většinu času jsem spíše dozvídala o konkrétních pravopisných chybách a jevech či snášela stěžování si na to, jak moc lidé neumí správně česky psát.
Komiks obsahuje pouze 150 stripů, takže ho máte prolítlý za odpoledne.
Co se týče samotného korektora, ten je vykreslen dobře. Věřím, že takto se chová a vyjadřuje korektor po letech praxe, kdy stále dokola vyhledává v textu a opravuje ty samé chyby. Ten byl vykreslen velmi dobře, ač mi byl velmi nesympatický.
Grafika je velmi jednoduchá a dobrá. V jednoduchosti je prostě krása.
Jednoduše musím říct, že mně tento komiks zase tolik vtipný nepřišel, tudíž se u mě z půlky minul účinkem. Jinak je ale dobře zpracovaný a věřím, že se u něj pobavíte více než já.

16.08.2020 3 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Tahle knížka byla dobrá, ale pro mě byla něčím zvláštní.
Možná to byl autorův styl psaní, který mi úplně nesedl. Všechno bylo podle mého názoru takové uspěchané, rychlé. Všechno bylo tak krátce, stručně popsané a autor tak nějak hned přeskakoval někam jinam.
Příběh sám o sobě byl velmi silný a dojemný. Avšak za mě ztrácel kouzlo s tím, jak bylo vše velmi stručné. Za mě příběh odsýpal až moc rychle. Částečně byl i nepředvídatelný, ale ne moc.
Co se týče postav, největší problém jsem měla s Josephem, který se choval na svůj věk až příliš dospěle a nékdy až moc agresivně. Tato postava mi v jistých chvílích nebyla moc sympatická. Avšak od kapitoly, kdy odvyprávěl rodině celý svůj příběh, jsem s ním dosti soucítila a bylo mi ho líto. Zbytek postav byl moc fajn. Nejvíc se mi líbila rodina, která Josepha vzala k sobě. Všichni se mu snažili tak pomoct, byli hrozně sympatičtí. Celkově kvituji, jak se rodina k Josephovi postavila a jakou měla celkově výchovu.
Co se týče konce, ten byl také takový zvláštní, hrozně uspěchaný a jedna dějová linka hrozné útlá. Za mě byl takový nereálný.
Za to alespoň epilog byl dojemný. Ten se mi velmi líbil, ač to byl takový happy end.
Nevím, celkově mi tahle knížka přišla zvláštní a úplně mi nesedla. Vše bylo takové strohé a prostě zvláštní. Jednoduše mi prostě asi nesedl autorův styl psaní a vyprávění. Vůbec mě nedohnala k slzám tak jako ostatní, i když samotný příběh jinak napsaný by to jistě zvládl.
Za mě je tahle knížka takový průměr. Skoro nic mi nedala a nijak nenadchla. Jediná její vétší výhoda pro mě byla, že je útlounká.

28.06.2020 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Musím vyzdvihnout, že tahle kniha krásně vykresluje chod a náladu Německa za časů Hitlera zevnitř. To je za mě její obrovská přidaná hodnota. Autor dokázal hodně dobře vystihnout plno emocí, které různými obyvateli Německa cloumali. Krásně ukázal, že zde nežili pouze lidé velmi loajální a oddaní režimu, ale také plno těch, kteří s režimem nesouhlasili a často za to byli trestáni.
Autor také upozornil na organizaci Bílá růže, která zůstává často zapomenuta, ale opravdu v historii existovala a snažila se vyjádřit svůj odpor k režimu.
Autor si vybral dobré postavy a vykreslil je velmi dobře. Dokázal popsat, jak si k sobě hledají cestu a i muž, kterého Franka našla později krásně zapadl do příběhu. Obě postavy mi byly hodně sympatické, oblíbila jsem si je. Na druhou stranu dokázal autor dobře vykreslit i členy gestapa, vystihl jejich chování naprosto přesně, takže jsem je nenáviděla.
Příběh je vystavěný také velmi dobře, akorát v jednu chvíli byl retrospektivní, kdy postavy vzpomínaly, co se jim vlastně stalo, do té chvíle, než se potkaly. Ale příběh byl povětšinou plný zvratů a napětí, tak aby krásně udržel čtenářovu pozornost a chuť číst dál a dál. Ke konci knihy jsem napětím ani nedutala.
Styl psaní autora je také velmi příjemný, jednoduchý a srozumitelný. Popisné pasáže byly dlouhé tak akorát a životní příběhy hrdinů dokázal shrnout ve 3 kapitolách. K tomu velmi oceňuji, že autor vybral er-formu, ale i tak střídal pohledy obou hlavních hrdinů a občas i jiných postav, aby čtenář měl dokonalý přehled o situaci a co se děje.
Celkově jsem z knihy velmi nadšená a hodně se mi líbila, hlavně myšlenka toho, že by se člověk neměl nikdy vzdávat boje za správnou věc, i když je většina proti němu. Je důležité znát velmi dobře minulost, abychom stejné chyby už nikdy neopakovali. Jinak se budeme stále motat v kruhu a tyhle hrozné věci se budou dít znovu. Rozhodně doporučuju!

25.05.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Další brilantní kousek v současné české literatuře. Kniha skvěle zachycuje české nemocniční prostředí z pohledu profesionálů a jednoduše jak to v takové jedné české malé příhraniční nemocnici chodí a jaké to je, tam pracovat. To na knize nejvíce oceňuji, že člověk měl možnost takto nahlédnout pod pokličku českého zdravotnictví.
Druhým hlavním tématem knihy jsou vztahy a krize středního věku, kdy se hlavnímu hrdinovi v podstatě rozpadlo manželství a skoro s nikým nevychází a navíc na něj právě přichází středního věku. To je také krásné vykresleno, jak se díky tomu karambolu před pár lety rozpadá jeho manželství a zároveň s celou situací přichází ta krize středního věku a jak se k ní hlavní hrdina staví.
Příběh se seskládá z jednotlivých zážitků MUDr. Hynka Grábla, nemá jasný začátek a jasný konec, prostě na začátku knihy naskočíte do života tohoto doktora a na konci knihy vyskočíte. Příběh lehce graduje na konci, ale jinak skoro vůbec.
Styl psaní autorky je skvělý. Přestože se v knize hovoří o složitých lékařských zákrocích, autorka to dokázala popsat tak lehce a srozumitelně, ze to dokáže strávit snad každý čtenář.
Co se týče postav tak musím opět bohužel konstatovat, že mi jich moc sympatických nebylo, snad jen dcera Grábla, Anička. Ale byly dobře vykreslené, bylo jasné, kdo má jaké rysy a povahu a byl opodstatněný důvod některé nenávidět, občas včetně hlavní postavy.
Ale celkově musím říct, že se mi kniha líbila. Pokud máte rádi příběhy z nemocničního prostředí a zároveň rozbor mezilidských vztahů, tak tahle kniha je přesně pro vás. Rozhodně doporučuji! Další skvostný kousek v současné české literatuře, kterých je jako šafránu.

14.05.2020 5 z 5