Rodaw - Příspěvky

HanaHanaA. Mornštajnová

HANA
Těžko lze najít ta správná slova k popsání této knihy. I k vyjádření mých pocitů a emocí... Nadšené ohlasy a jásající recenze jsou vskutku oprávněné. Na knížku jsem se moc těšila a do čtení jsem šla s maximálním očekáváním- což je někdy na škodu, protože v podobných případech u mě často došlo ke zklamání, no to rozhodně není případ Hany :)
Miluji příběhy, které se odehrávají v průběhu více let, které mapují životy, generace rodin.. Nemůžu říct, že miluji, ale zajímají mě i všechny knihy,které se dotýkají 2.světové války(to už předpokládám víte:)) a to je taktéž případ Hany. Ovšem nenechte se zmást- ano, holokaust tu hraje velkou roli, ale Terezín a následně Birkenau je opravdu až na samém konci knihy (já si původně myslela, že z těchto míst bude větší část knihy). Paní autorka to měla geniálně promyšlené. Geniální -to je asi to správné slovo, to nejvýstižnější slovo. Jak silný, spletitý a velmi tragický román vymyslela.. Tak sugestivní a dobře napsaný, že člověk jen nečte-cítí to, dalo by se říci, že tím příběhem žije. Velmi mě tato kniha zasáhla.. Na obálce najdete "ironie osudu"- tohle jsou dvě slova, která jsem zprvu nechápala, ale teď je chápu tak dokonale, až je mi z toho skoro do pláče.. Každé rozhodnutí, které uděláme může mít fatální následky.. Je možná až trošku deprimující, jak tenká hranice to je.. jak banální rozhodnutí může skončit katastrofou...
Kniha s velkým K, nese v sobě velké poslání, velkou bolest a asi i tu naději- i když já cítila spíš hořkost ... Ale i když se dle mého jedná o velmi kvalitní čtivo, tak věc, kterou velmi oceňuji je to, že je neuvěřitelně čtivě napsaná - dobře se to čte.. výborně se to čte! Myslela jsem si, že horší už to být nemůže a pak přišla další rána.. Jedna věc na konci mě velmi překvapila.Konec celkově je asi nejvíce emotivní část knihy (Osvětim), ale to jedno prozření mě úplně položilo... nečekala jsem to.
Moc ráda bych se dočkala i filmové podoby (pokud by tedy byla věrná knize) - nevím proč, ale ráda bych ten příběh viděla "na vlastní oči" .
Často se mi to nestává, ale u čtení mi běhal fakt mráz po zádech..
Skvělá paní autorka, výjimečná kniha.
Doporučuji :-)
PS: Děkuji Databázi knih a všem nadšeným ohlasům na internetu - protože nebýt toho, knížku si asi nekoupím, takže děkuji, protože díky Vám jsem měla velmi silný čtecí zážitek:)

18.08.2017

SlavíkSlavíkK. Hannah

Nezapomenutelná a pro mě naprosto dokonalá - po všech stranách ♥♥♥
Děkuju paní autorko za perfektní čtenářský zážitek. Těším se už teď, až se k příběhu vrátím! Až ho prožiju znovu a znovu se setkám se svými hrdiny ♥♥♥

30.10.2017

Psí posláníPsí posláníW. B. Cameron

Kniha mého srdce.. to se ani nedá popsat, to se musí prožít :-) Je na vrcholu mých nejmilejších knih společně s Nejtemnější hodinou - ale vlastně ještě nad ní, protože tohle je prostě TA srdeční záležitost, kousek mě.
Jsem vděčná a šťastná, že jsou pejsci součástí mého života. Bez nich nedokážu žít...Celý život se jim budu snažit pomáhat a brát si je z útulku. Pokud je člověk pejskař - srdcem pejskař - tahle knížka míří do srdce. Hluboku a už ji ven nedostanete.
Doporučuji. Moc doporučuji! Nejvíc doporučuji!!!
Ano, je smutná, ale je pravdivá... popisuje i noční můru všech pejskařů - smrt a to vždycky bolí - i když o tom čtete :) Popisuje však i úžasné, čisté a upřímné duše psů - vlastnosti,které lidem většinou chybí a proto jsou pro mě pejsci ty nejvíce šlechetné bytosti na světě...
Takhle knížka je plná života. Skláním se před našimi psími kamarády a ze srdce děkuji za to, že tu s námi jsou, věrní a po našem boku, až do smrti...

Není únikuNení únikuT. Adams

NENÍ ÚNIKU
Na tuto knihu jsem se maximálně těšila a měla jsem vysoká očekávání. Jak to dopadlo? Knížka byla ještě lepší, než jsem čekala! :-)
Tleskám a jsem nadšená, kéžby bylo takových knih více...
Miluju horory a mrazivé thrillery. Vyvražďovaček a fakt vynikajích napínavých příběhů je hodně ve filmech, v knížek jako šafránu. Proto se vždycky strašně moc raduju, když najdu knížku, která se k tomu přibližuje. Mám moc ráda aktuální "trendy knižní thrillery" (které jsou často psychologické, je v nich vyšetřování atd...), ale TAKOVÉHLE thrillery tak časté na našem knižním trhu nejsou. Není úniku rozhodně doporučuji všem, kteří stejně jako já mají rádi napětí (a hororové filmy, Není úniku se dá v podstatě považovat za vyvražďovačku a když knížku čtete, máte pocit, jakobyste se koukali na film:)).
Knížka má tempo hned od začátku. Což je skvělé. Žádné vycpávky, od začátku "to jede" a příběh je napínavý. Samozřejmě čím blíž jsme konci, tím napětí ještě roste a graduje.:-)
Darby je úžasná hrdinka. Chytrá, odvážná a BOJOVNICE. Opravdu skvělá holka a silná postava.
Kniha je plná překvapení a zvratů. Od čtení se fakt hodně těžko odtrhává, protože v příběhu právě nejsou žádná hluchá místa a čtenář je v neustálém očekávání, co přijde dál a jak to celé dopadne.
Na knížku je to poměrně kruté, což také oceňuji. Samozřejmě ale stále v decentní únosnosti a elegantně podané.:-)
Doslova se jedná o boj o přežití.
Pan autor celou knížku velice dobře vymyslel.
Poslední kapitola je možná svým způsobem zvláštní a já osobně bych byla raději za trošku jiné zakončení, ale dobré, fajn zakončení..:)
Tak trošku závidím všem, kteří tuto knihu mají teprve před sebou - čeká Vás opravdu rychlá a zběsilá jízda.:-)
K této knize se za svůj život určitě ještě vrátím, protože ji považuji za jeden z nejlepších thrillerů, který se mi kdy dostal do rukou.
Nyní mi nezbývá než knihu opravdu od srdce doporučovat a modlit se tam někam nahoru ke knižnímu andělíčkovi, ať v Česku vychází dál knížky od tohoto pana autora, protože on je prostě... úžasný :-) (a má rád zvířátka!!)
DOPORUČUJI, DOPORUČUJI, DOPORUČUJI!!
PS: knížka se odehrává v průběhu jedné noci a krásně vysvětluje děsivou ranní hodinu třetí (která je opravdu strašidelná, většina zlých věcí - ať už vraždy, krádeže, znásilněni či zpozorování nadpřirozených jevů se děje v tomto čase):
"Třetí hodina ranní. Údajně se tak Ďábel vysmívá svaté Trojici."
... a odpovídá to, i tento příběh nejvíc graduje kolem třetí hodiny ranní :)
Pokud se v noci probudíte v tomto čase "jen tak" (ne např. kvůli potřebě jít na záchod), je dost možné, že Vás vzbudil pohled NĚČEHO, co na Vás kouká... ale to je zase na jinou debatu a jiné povídání. Každopádně ano, je to děsivé. :-)

05.10.2018

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJ. Moyes

Co k tomu říct ... :-)
Tenhle příběh je prostě silný a dostane Vás. Will a Luisa jsou mí oblíbení hrdinové, milovaná dvojice a oba dva mi dali hodně inspirace a "motoru" do života, takže díky Vám oběma!
Knížka je skvělá, film (pro mě) snad ještě lepší.
Díky za tento příběh! Ke knize (a hlavně k filmu) se budu pravidelně vracet a věřím, že to všechno bude ještě silnější a kouzelnější. K tomuto příběhu mě přivedla moje milovaná kamarádka Verunka, takže ho budu mít asi navždy spojený s ní :-)
Doporučuji!!
Do druhého dílu se nakonec pustím (napřed jsem s tím váhala) a moc se na něho těším!!!
Prostě žij ❤️

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJ. Barker

ČTVRTÁ OPICE
Jeffery Deaver o knize řekl: "Nádherně zvrácené." A měl sakra pravdu!
Knížku přede mnou četla už moje mamka a byla nadšená, takže jsem brala jako takovou jistotu to, že mně se bude také líbit. Možná byla o malinko méně drsná, než jsem čekala, ale k tomu se dostanu :)) (mamka nečetla např. Dívku od vedle, takže není zas takový mega otrlík, jako já :P). V knížce máme několik úhlů pohledů: vyšetřovatel Sam Porter (sympaťák, oblíbila jsem si ho), vězněná oběť, vrah (tzv. Opičí vrah, který už několik let úspěšně utíká policii - nebo spíš našemu vyšetřovateli Samovi). Nejvíc mě bavily (samozřejmě) kapitoly s vrahem - tzv. Deník. Vrah chce, aby si jeho Deník vyšetřovatel Sam Porter přečetl - o tom svědčí samotný začátek knížky: "Čtěte dál. Potřebuji, abyste pochopil, co jsem udělal."
Prostřednictvím Deníku se vracíme do vrahova dětství a poznáváme jeho psychopatickou rodinu. Určitě mnoho čtenářů překvapí dávka brutality a násilí, které se autor nebrání a spíš naopak díky ní navozuje ještě silnější a hutnější atmosféru. Za mě je to stále ještě v decentní a elegantní formě, ale uznávám, že např. scéna se salátovou miskou, vodou a krysou byla hodně zajímavá... V podstatě vždycky, když se šlo dolů do sklepa, se mi trošku zrychlil tep.. :-)
Kapitoly Deníku jsem si užívala fakt nejvíc. Za mě by jim mohlo být v knize věnováno ještě i více prostoru- i těm brutalitám, protože ty to celé ještě umocňovaly - to vyšetřování třeba mírně osekat a ještě více rozvinout psychopatovu minulost... Knížka má hodně překvapivý konec - hlavně kapitoly Deníku nabraly takový směr, který jsem absolutně nečekala a který mi přijde super - i když na druhou stranu tím obratem možná kniha ztratila na té obrovské intenzitě tísně, bezvýchodnosti a prostě toho zla.
No a úúplný konec - tedy epilog - jasně rozehrává další partii, na kterou já osobně se už moc těším! Další díl přijde v dubnu 2019 a já jsem tedy opravdu zvědavá, jaké to bude... Čekám špičku. No ale zpátky ke konci. Nemůžu se tomu ubránit, ale mně vlastně tak trošku vykouzlil mírný úsměv na tváři... Je to prostě... no kdo četl, možná mě pochopí. :-)
Čtvrtá opice - skvělá záležitost, jeden z nejlepších thrillerů za rok 2018, Domino jede a já jsem moc ráda, že můžu být součástí této rychlé a zběsilé jízdy a jen tak dál, pojďme šlápnout na plný plyn, protože ty thrillery jsou fakt super!

27.12.2018

Vraní dívkaVraní dívkaE. A. Sund

Páni, tahle knížka se mi celkem hodnotí špatně, sama jsem z ní trochu zmatená. Celkově bych moje hodnocení viděla na rozmezí 3 a 4 hvězdiček. Byly chvilky, kdy jsem měla chuť dát knížce jen 2 hvězdičky, pak jsem zase měla stavy, kdy bych ji klidně dala plný počet ... Tahle knížka je rozhodně nepředvídatelná, svá, zajímavá a svým způsobem i nepochopitelná.
Já ačkoli mám moc ráda thrillery, horory a na násilí jsem svým způsobem zvyklá (ups, to asi vyznělo divně, ale je to pravda, z hororů jsem zvyklá na hodně věcí), začínala jsem tuhle knížku číst trochu se strachem z toho, aby to nebylo AŽ MOC KRUTÉ. Celkem mě překvapilo, že TOLIK hnusného a násilnického tady až tak moc nebylo. Podle mě tu bylo daleko víc psychologických scén, které vedou k zamyšlení. Některé kapitoly přímo končí větou, která vybízí k tomu, aby se nad celou situací zamyslel čtenář tak nějak filozoficky ...
Co se týče násilí - ano, samozřejmě tu ty scény jsou. Z nějakého důvodu na té obálce musí být ten červený proužek, který má varovat slabé povahy :-) Jsou tu scény, které popisují brutální znásilnění a scény, které popisují týrání a mučení malých kluků - mlácení, bičování ... ale je to tu v menší míře, než já jsem čekala.
Knížka se čte podle mě obtížněji než jiné knížky. Při čtení musíte dávat pozor, abyste vše co nejlíp pochopili. Aspoň já jsem to tak měla. K nějakým odstavečkům jsem se třeba i musela vracet, abych to pochopila ... možná je chyba ve mně, ale přečetla jsem toho v životě už celkem dost, tak si troufám říct, že prostě je tahle knížka trošku náročnější... Hodně věcí si musíte domyslet, alespoň ze začátku.
A teď už se dostáváme k dalšímu bodu a to sice: roztříštěnost. Tahle knížka byla hodně, ale fakt hodně roztříštěná. Některé věci prostě nechápete, když ji čtete. Vrtíte hlavou a prostě nevíte, JAKÁ JE PRAVDA. Naštěstí je tu i velké plus- na konci je skoro všechno vysvětleno. Kdyby nebylo, knížka by ode mě rozhodně nedostala 4 hvězdičky, protože by mi hodně vadilo, že většinu věcí z knížky jsem nepochopila.
Když si to vezmu zpětně, všechno do sebe skvěle zapadlo. Skoro všechno. Pár věcí jsem nepochopila, to je pravda. A celkem mě to štve. Ale většinu jsem pochopila a za to jsem ráda, protože mi najednou celý příběh začal dávat smysl. A je pravda, že celkový nápad a to, jak se to všechno zamotává a hlavně to odhalení = velký šok - to je hodně dobře vymyšleno. Mě samotnou to překvapilo, nečekala jsem to.
U téhle knížky rozhodně budete překvapení.
Takže abych to shrnula: Tahle knížka je hodně svá, místy velmi psychologická a je dost možné, že v ní budete mít ze začátku zmatek a guláš :-D Pokud vydržíte do nějaké 250.strany, budete HODNĚ překvapení.
Hlavní hrdinové a hrdinky mi nebyli moc sympatičtí. Bohužel ... ale i tak jsem jim fandila, některým :3
Styl psaní je celkem strohý, surový, autoři se s ničím moc nepářou. Ale umí zaujmout a když Vás knížka chytne, těžko se od ní dostanete.
Já ji měla přečtenou za 2 dny a nechala ve mně celkem velkou stopu. Byly chvíle, kdy se mi moc nelíbila, kdy jsem se u ní nudila, ale pak přišly scény a hlavně rozuzlení - které mi vyrazilo dech.
Knížku rozhodně nedoporučuju všem, protože si zkrátka myslím, že všem se líbil nebude. Trošku mi vadí až moc otevřený konec, protože je to hrozný pocit - nejraději bych si přečetla hned druhý díl, ale nemůžu!!
Knížku čte i moje babi a protože se vždycky dívá na konec, tak ví, jak dopadne. Babičce přijde taky konec velmi otevřený.
Pokud se Vám však knížka podle anotace líbí, zkuste ji.
Mně se vlastně dost líbila.

21.03.2014

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJ. Green

Miluju, miluju, miluju! Na tuhle knížku nikdy nezapomenu. Nádherné, krásné, smutné, pravdivé, reálné, nejlepší. Nelituju toho, že jsem si knížku přečetla :-** Všem doporučuji, tuto knihu by si měl přečíst každý.

29.08.2014

VypravěčkaVypravěčkaJ. Picoult

VYPRAVĚČKA
Věřím,že už jste ji (téměř) všichni četli, to já jsem v tomto zase pozadu:) Ale co,nevadí mi to a rozhodně mi tato skutečnost nijak nevzala velký zážitek z knihy. Vypravěčku všichni milují (když pominu výjimky,které jsou ale všude:))- o to víc jsem se na knížku těšila a měla jsem od ní velká očekávání. 2.světová válka mě nikdy neomrzí (víte, jak to myslím) a příběhy z ní (zvlášť ty spojené s holocaustem) mě vždy velmi zasáhnou -hlavně po té emotivní stránce. Za týden a kousek jedu do Osvětimi,o to silnější pro mě čtení bylo. (Mimochodem hned jak jsem dočetla Vypravěčku jsem sáhla po knize Dívčí orchestr- a i když srovnávání v lásce tolik nemám,tak Dívčí orchestr je snad ještě "lepší" -v uvozovkách,protože ty příběhy jsou strašné- ale o tom kdyžtak jindy:)).
K samotné Vypravěčce. Dávám 5 hvězd-ta knížka si to zaslouží, je mistrně napsaná a autorka měla vše detailně promyšleno. Je to velmi čtivé - i když to řeší vážné věci a má to daleko hlubší podkres. Nemyslím tím jen příběh Minky-který popisuje její přežití v ghettu a následně v koncentračním táboru Osvětim. Ta linka ze současnosti vyvolává také mnoho "velkých" otázek a řeší mnoho vážných (možná i občas tabu) témat.
Sama za sebe jsem hltala tu dějovou linku Minky- nemohla jsem se odtrhnout,hltala jsem každé slovo a bylo to HODNĚ silné.Hrůzy a zločiny páchané na židech (a nejen na nich) jsou to popsány poměrně detailně, důkladně, člověka zamrazí. Místy mi docházela slova.. Současná linka k tomu všemu patřila, také mě bavila, ale prostě pro mě byla slabší.. místy hodně psychologická. No a ta třetí pomyslná linka- upíří:) - ano, asi to k tomu patřilo, ale bavilo mě to nejmíň:DD
Knížku doporučuji,jinak to nejde. Příběh Minky strhující čtení, nezapomenete na to... pokud byste však v tomto duchu chtěli celou knihu, už teď můžu doporučit např. ten Dívčí orchestr..
Jsem ráda, že jsem si Vypravěčku přečetla, konečně:) A ano, i mě konec hodně překvapil!

05.07.2017

Hora mezi námiHora mezi námiC. Martin

Co k této knize napsat, je to zkrátka má srdcová záležitost.
Láska tu hraje svou roli a i když celým příběhem prostupuje, není jeho hlavní náplní, rozhodně se nejedná o love story!
Dobrodružné, kruté, fascinující. Odvaha, boj a neutuchající naděje. Miluju Bena, jeho myšlení a pohled na svět. Řešit hezky postupně problém za problémem... to je pro mě velká inspirace a něco, čím se řídím každý jeden jeden.. Díky, Bene! :)
No a Napoleon ... ♥♥♥♥

07.01.2018

Cinder & EllaCinder & EllaK. Oram

CINDER & ELLA
... nádherná pohádka pro dospělé :-) Příběh Elly a Cindera, kteří se znají přes internet, nikdy se neviděli a jsou sice nejlepší kamarádi, ale zároveň jsou do sebe i přímo zamilovaní. Ona má hodně problémů, těžkou a tragickou minulost, on je slavný herec a miláček Hollywoodu, který je ale spíš loutkou ostatních a za tím leskem slávy a velkého úspěchu se také skrývá mnoho starostí...
Osobně si myslím, že cílovka téhle knížky jsou teen dívky, ale mně se to neskutečně moc líbilo - i když young adult knihy už vlastně skoro vůbec nečtu. Toto bylo ale tak milé čtení!! :-) Ano, když se na to podíváme z jedné strany, tak příběh je v mnoha věcech poměrně naivní a v reálném životě by to tak nejspíš úplně neproběhlo (i když co my víme :P), ale já to brala jako kouzelnou pohádku z 21.století a tak jsem tyhle nepravděpodobnosti a "naivitky" ani nevnímala a jen si užívala tenhle romantický a svěží příběh. Jinak teď aktuálně jsem docela smutná, protože jsem se těšila z toho, že to bude trilogie (tudíž by mě čekaly ještě dva díly), ale zjistila jsem, že tato série se skládá jen ze dvou knih! No každopádně - na druhý díl se moc těším a už teď se nemůžu dočkat, až zase budu trávit čas se Cinderem a Ellou. Oba dva mi jsou moc sympatičtí a ta jejich láska je prostě suprová :o)
Jak jsem již psala výše - je to pohádka, já ji doporučuji především mladším čtenářkám (třeba u mé maminy si nejsem úplně jistá, zda by to bylo to pravé ořechové pro ni).
Krásně mě tento příběh pohladil po duši, teď je mi úplně líto, že jsem knihu už dočetla :-)
A scéna "ŘEKNI AUTO" (kdo četl, ví) je prostě BOŽÍ :D :)

04.04.2018

V šedých tónechV šedých tónechR. Sepetys

Nádherná knížka, plná pravdy, neuvěřitelně citlivá a brilantně napsaná. Ruta dokázala skvěle popsat tehdejší historickou situaci a zároveň jsem díky ní poznala neuvěřitelně silný příběh nejen o přežití, ale i o lásce.
Pro mě nepředvídatelné, napínavé, smutné a co se týká romantiky- oh, v tomto případě jsem se na ni tak moc těšila! Neuvěřitelně jsem hrdinům fandila, mnoho scén mě zasáhlo a nikdy na ně nezapomenu...
Díky této knize hlavně poznáte historii států jako Litva, Lotyšsko .. za 2.světové války. Moc se o tom nemluví, ve škole v podstatě neučí a to je velká chyba!
Za mě 5/5, stojí za přečtení :-)

25.06.2014

Květy z půdyKvěty z půdyV. C. Andrews

Tahle kniha je dokonalá. Vysoké hodnocení si jen a jen zaslouží. Když jsem ji začala číst, věděla jsem, že se mi bude líbit a měla jsem od ní velmi veliká očekávání. Často se stává, že když člověk od něčeho čeká hodně, je pak zklamaný, ale u téhle knihy to tak rozhodně nebylo. Byla ještě lepší, než jsem čekala a to je už co říct ...
Jak celý příběh popsat ... neuvěřitelné psycho, tahle dvě slova ho asi celý vystihují přesně.
Děti, které měly normální život, ale po smrti otce se jim změní naprosto od základů. Dvě zvrhlé ženy, které je vězní na půdě, trápí je- ať už psychicky a nebo fyzicky. Kniha je poměrně dost psychologická, ale i tak uvažuju, zda bych ji doporučila s klidným svědomím slabším povahám. Je tu totiž velice tísnivá atmosféra a hlavně je tu několik scén, na které rozhodně nezapomenete, je tu teror. Knížka rozhodně není žádný krvák, ale dokáže čtenáře zdeptat. Příběh pohltí, překvapí, šokuje, něco ve Vás zanechá a takhle by správná kniha měla vypadat.
Takže za mě 100% a veliké nadšení, jen myšky mi bylo líto :( (kdo četl, ví)
Na další díly se strašně moc těším. Mamka je už má přečtené a tvrdí, že první díl je nejlepší, další jsou už spíš psychologické, ale já se strašně těším, protože tahle sága mě naprosto pohltila...

27.02.2015

Už teď jsi mrtváUž teď jsi mrtváS. J. Bolton

UŽ TEĎ JSI MRTVÁ
Začátek této knížky je naprosto famózní. S klidem můžu použít i slova jako brilantní, perfektní, DOKONALÝ. S.J.Bolton se podařilo na začátku rozehrát karty takovým způsobem, že mi z toho spadla brada. Já miluju horory a začátek této knihy byl jako vystřižený z té nejlepší survival. Pasažeři vidí z balonu vraždu, balon se zřítí a přežije jen naše hlavní hrdinka - Jessica - o které však vrah ví a jde po ní... Jessice nezbývá nic jiného, než jen utíkat opuštěnou krajinou a doufat, že unikne... Vrah má po boku krásného a monumentálního německého ovčáka a nezastaví se před ničím... Je to tak, začátek opravdu skvostný. Bohužel jak knížka pokračuje dál, přibývají další linky (vyšetřování, feedbacky do minulosti..) a ta intenzita strachu a napětí klesá... Knížka je stále dobrá, hodně dobrá, jen bohužel (pro mě) se už trošku mění... Na jednu stranu tím nabízí více témat a je obsáhlejší o další věci, na stranu druhou možná tak trošku ztrácí to svoje prvotní kouzlo a opravdu hodně dobrou dávku napětí a strachu. Zkrátka postupem času čtenář pochopí, že všechno jde trošku jiným směrem, než zprvu možná očekával... Knížka má spád a tempo. Čte se rychle a hodně dobře. A jak jsem již zmiňovala - hlavně ten začátek (dejme tomu do první poloviny) je fakt naspeedovaný neuvěřitelně... Záporáci skvěle vykresleni. Místy mi knížka svou atmosférou a těmi zlými lidmi připomínala Texaský masakr, což je pochvala, protože v něm je atmosféra tak hutná, že by se dala krájet.:-)
Během knížky přišlo několik zvratů a momentů překvapení. Často jsem si nebyla jistá tím, jak to vlastně je. Všechno se více a více zamotávalo, až se to na konci hezky rozmotalo a čtenář pochopil..:-)
Jedním prvkem mi přišlo, že se S.J.Bolton tak trošku opakuje z knihy Temné říční proudy, ale na druhou stranu, proč ne...
Kdyby byla knížka celá v duchu začátku, byla by jednoduše perfektní... Takhle je skvělá. Každopádně samozřejmě doporučuji, toto byl jeden z nejlepších thrillerů roku 2018, tak ať Vám neuteče..:)

27.12.2018

Psí cestaPsí cestaW. B. Cameron

Psí cestu a Psí poslání beru jako jeden celek - i když jsou to 2 knížky :) Je to jeden plynulý, úchvatný a dojemný příběh, které prostě musíte (prosím :D) přečíst celý. Skvěle to do sebe zapadne, jedna kniha bez druhé je prostě jen poloviční:)
Pro tuto knížku platí to stejné, co jsem napsala u prvního dílu. Opět si mě získala, je hluboko uvnitř mě, obdivuju ji - stejně jako všechny psí duše. Je mi líto, že my jako lidé jim tak často uvažujeme, sama to vidím doma- máme 5 útulkáčků a každý z nich poznal bití a lidskou nenávist. V hloubi duše budu doufat v to, že se to jednou změní, protože naděje je vždy.. pokud můžeme, pomáhejme. Zachraňujme pejsky z útulků a nebo alespoň útulkům pomáhejme finančně, materiálně.. ty němé tváře si to zaslouží, dlužíme jim to... Dávejme jim lásku aspoň z poloviny tak, jak dávají oni nám...
U knížky budete plakat, ale budete se v ní vidět, uvidíte v ní své pejsky a budete se i smát. Vyvolává všechno, i proto ji tak miluju :-)
Konec mi (mimochodem podobně - i když víc - jako film Duch) dává naději. A i když ucítíte velké prázdno a obrovskou bolest, budete šťastni. Přes slzy ucítíte i radost a jisté uspokojení.
Pane autore DĚKUJI za tyto dvě knihy. Nic je nikdy nepřekoná, děkuju. Budu se k nim vracet, v průběhu celého mého života. Dalo by se říci, že tyto dvě knihy jsou pro mě taková Bible:)
Přečtete si to!
... a pokud máte doma psího parťáka/parťáky, podrbte je za mě a naše smečka zdraví :)

09.06.2017

Ví o toběVí o toběS. Pinborough

VÍ O TOBĚ
Jak ohodnotit tuto knihu bez toho, abych cokoli prozradila?!?!? :D
.. no nějak to zkusím :)
Myslím, že se nezmýlím v tom, že takovou knížku jste ještě nečetli.. Ona dost dobře slovy popsat ani nejde. Tváří se to jako psychothriller a ano, je to řádné PSYCHO. Je to knížka, která Vás dostane hlavně tím koncem. Ačkoli jsem měla xy variant, tohle mě prostě nenapadlo.. a myslím, že nenapadne (skoro?) nikoho. Neskutečné... stále nad tím ještě přemýšlím, vrtím hlavou a říkám si AHA.. ta autorka to měla teda vymyšlené!!! Myslím, že je jasné, že tuhle knížku psala se záměrem ŠOKOVAT. Postavit příběh na spletitých vztazích 3 hlavních postav (manželka/manžel/milenka) a závěrem udělat takový ten WOW efekt (jakože hodně wow).
Bavilo mě to od začátku až do konce. Velmi atraktivní román se závěrem, který prostě nečekáte.. já jsem z něho stále tak trošku mimo - i když osobně mám k němu jisté výhrady ( u mě je to uvěřitelnost a tak nějak trošku možná reálnost?) , ale čert to vem, když pominu tohle, tak pecka!

29.07.2017

Dívky od svaté MagdalényDívky od svaté MagdalényV. Alexander

DÍVKY OD SVATÉ MAGDALÉNY
Neskutečně čtivá, napínavá a za mě i dechberoucí knížka. Nacházíme se v Irsku, v roce 1962 a sledujeme příběhy dívek, které se dostaly do azylového domu pro padlé ženy. Tíživá atmosféra se na mě při čtení přenesla, pro mě je to knížka dosti depresivní - zvlášť, když si připustím, že vychází ze skutečných událostí. Ukazuje tu temnou část církve, o které se běžně nemluví (já třeba o těchto faktech ani nevěděla), která hraničí až s jistým fanatismem a sektou. Je mi líto všech skutečných žen, který prošly tímto peklem. Zvlášť těch (a že jich byla většina), které zde skončily neprávem - jen například kvůli tomu, že byly hezké a líbily se mužům.
V příběhu jde krásně vidět boj o zachování si vlastní identity a osobnosti, ale zároveň i podvolení se. Protože někdy to člověk prostě vzdá a nedokáže bojovat, i když chce, už nemůže...
Pro mě je to dobrodružné psychologické drama, které jsem si užila od začátku až do konce. Kniha rozhodně vyvolá mnoho otázek - a určitě z nich bude hodně otázek, které se týkají víry. Jelikož jak sám autor na konci píše- katolická církev má dvě strany, jako asi skoro všechno na světě.
Mrazivé, nezapomenutelné, moc doporučuji!!:)
PS: chystám se na film Padlé ženy, na který se neskutečně moc těším!

26.02.2018

SmrtkaSmrtkaN. Shusterman

SMRTKA
Ano... tahle knížka opravdu stojí za to a opravdu je TAK MOC dobrá - nebo spíš výborná, úžasná a dokonalá. Když z ní byla nadšená moje mamka, věděla jsem, že se mi knížka taky bude moc líbit. Místy mi to připomínalo Očistu (miluju ty filmy) - ne brutalitou, ale spíš tou vizí budoucnosti - která je dle mého celkem i pravděpodobná, mohlo by se to stát (a třeba se to tak jednou i stane:)) I když - když už jsme u toho - Očista je možná trošku reálnější než Smrtka).
Nejsme cílovka, ale obě jsme s mamkou z knížky maximálně nadšené, takže můžu hned dvojitě - za nás obě - doporučit :) Rozhodně nejde o knížku jen pro teenagery..
V příběhu se setkáváme s velmi sympatickými hlavními hrdiny a kniha je plná zvratů a převratů - což mám moc ráda.
Pokud jste Smrtku ještě nečetli, rychle to napravte!! Tahle kniha by Vám neměla uniknout, to by byla velká škoda :)

22.06.2018

Červený adresářČervený adresářS. Lundberg

ČERVENÝ ADRESÁŘ
Červený adresář je označován za knihu, která se dotkne Vašeho srdce... a je tomu opravdu tak.:-)
V knížce se prolínají dvě časové roviny. Současnost - kdy potkáváme stařičkou Doris na konci její životní cesty + minulost - žijeme příběh mladé Doris (které zemře tatínek a mladičká se vydává do Paříže, kde se začne živit jako modelka), prožíváme s ní štěstí i neštěstí, léta plynou a plynou...
Styl vyprávění je velice zajímavý, s něčím takovým jsem se ještě nesetkala. Kapitoly z minulosti jsou uvedeny vždy konkrétním jménem, s tou danou osobou se v kapitole setkáme. Často je u jména zároveň připojeno zemřel/a... Je to skvělé sestavení příběhu, které čtenáře o to více chytne. Ovšem i díky tomu jde z knížky cítit velký smutek a nostalgie...
Příběh sám o sobě je nádherný a silný. Minulost se současností se na konci krásně prolnou... :-)
Ovšem co se mi na této knížce líbilo nejvíc, byly ty nádherné myšlenky. Tak moc krásné, že si je někam zapíšu a budu se k nim vracet. Např:
"Přeju Ti dostatek slunce, aby prozářilo Tvoje dny, dostatek deště, aby sis vážila slunce, dostatek radosti, aby posílila Tvou duši, dostatek bolesti, aby sis vážila radostí života, a dostatek setkání, aby ses naučila loučit."
"Někdy lidé nemusejí mít stejné zájmy ani stejný styl. Stačí, když se dovedou vzájemně rozesmát."
"Nikdy nenech život ani okolnosti, aby Tě převálcovaly. Jsi silná. Narovnej se a buď hrdá."
Kniha je hodně psychologická - díky tomu je možná v některých částech (hlavně v současnosti) "pomalejší", ale patří to k tomu. Ty krásné a hluboké myšlenky více na čtenáře dopadnou. Dopadne na něho životní pravda a realita. Že život není jen plný radosti a lásky, ale i utrpení, bolesti, odloučení... že ne každá láska dopadne šťastně, ačkoli by si to zasloužila jako žádná jiná... Pro někoho tato knížka může být bolestivá a těžká, protože je o odchodu. Ten odchod však doprovází velká vůle žít a život žít naplno, ať je to sebevíc těžké.
Tato kniha mi toho hodně dala. Nádherně napsané...:)

05.10.2018

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchK. Tučková

VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH
Před pár lety jsem byla na divadelním představení (v našem brněnském HaDivadlu:-)) a neskutečně moc se mi to líbilo. Roky uplynuly a já se konečně pustila i do knižní předlohy. Ufff... Myslím si, že máme být na co hrdí, Kateřina Tučková vytvořila knihu, která vypráví nejen silný příběh, ale i historii jako takovou. Myslím si, že každému čtenáři tak trošku otevře oči a seznámí ho s částí dějin druhé světové války, o které se tolik nemluví a neví... Kateřina se pustila do tématu (lehce) kontroverzního a dle mého ho zpracovala výtečně. Odsun Němců asi navždy zůstane takovou temnou částí historie. Po přečtení jsem se dívala na mnoho dokumentů a o tématiku se hlouběji zajímala. Je to hodně složité. Asi to bylo nevyhnutelné, ale špatně provedené.. Schytali to často (a většinou) nevinní lidé, třeba jako Gerta... Celou tuto situaci skvěle shrnuje název druhé části: "Když se kácí les lítají třísky".
U čtení Gerty jsem často vzpomínala na film Habermannův mlýn (mimochodem doporučuji), který jsem letos viděla poprvé a musím říct, že ten konec mě celkem psychicky rozložil a nebo přinejmenším aspoň polo-rozložil.:-D Takže pokud jste ho neviděli a o druhou světovou válku se zajímáte, určitě se na něho podívejte.. Jsem si jistá tím, že jsem ho neviděla naposledy..Líbilo se mi, co řekl Karen Roden- že to není o tom, zda je člověk Čech nebo Němec, že je to o charakterech lidí... Je to pravda. A díky tomu je to vlastně pořád aktuální, což je děsivé...
Gerta jako taková je hrdinka, u které si nejsem jista tím, zda si ji čtenář dokáže oblíbit natolik, aby s ní ve všem souhlasil a fandil ji. Na jednu stranu k ní samozřejmě cítíte lítost, na stranu druhou ona je tak strašně zahořklá.. opravdu v knize je hodně cítit pocit vyhoření, ta obrovská nespravedlnost a zkažená budoucnost. Příběh se odehrává v průběhu mnoha a mnoha let - jde o desítky let - takže prožijete nejen druhou světovou válku, ale třeba i nástup socialismu a dál... Což bylo zajímavé. Mě ze všeho nejvíc samozřejmě bavila válka - hlavně ten samotný odsun Němců...
Vyhnání Gerty Schnirch je kniha, která ve Vás vyvolá otázky a dokáže člověka donutit zamyslet se nad určitými věcmi.
Je to kniha těžká, řeší závažná témata a ukazuje, že někdy už prostě není cesty zpátky...
Co se týká české tvorby a prostředí druhé světové války, u mě stále vede Hana, ale Gerta byla taky super!! Jsem ráda, že jsem si ji přečetla..:-)

26.12.2018

Nejtemnější hodinaNejtemnější hodinaB. Erskine

Tato kniha se po dočtení stala mou nejmilejší knihou, což myslím celkem mluví za vše. Barbara Erskinová je má nejoblíbenější spisovatelka a před přečtením Nejtemnější hodiny jsem měla na pomyslném 1.místě Na pokraji temnoty, ovšem nyní, nemám slov. Knihu jsem četla, když jsem byla nemocná, celkem dva dny. Včera těsně před půlnocí jsem ji dočetla. Posledních 30 stránek ze mě tekly potoky slz. A to se mi ještě nikdy nestalo. U dojemných knih jsem měla vždy maximálně slzy v očích, ale u Nejtemnější hodiny jsem doslova plakala, brečela, nemohla jsem tomu uvěřit. V této knize je tak moc citlivý, krásný, nezapomenutelný, srdcervoucí příběh. Je tu tak veliká nespravedlnost, se kterou jsem se nejspíš ještě u žádné knihy nesetkala ... Barbara je mistrní svého žánru. Píše neuvěřitelně čtivě a poutavě a všechny knihy, které napsala, miluju. Ovšem nepopírám, že tahle kniha mi zlomila srdce. Když jsem ji dočetla, vrátila jsem se zpátky k mým oblíbeným scénám a pasážím- především kde byl Tony a Ralph, protože tito dva kluci se zařadili k mým nejmilejším postavám všech dob :-) Byli neuvěřitelní, oba dva. Zamilovala jsem si je. Bylo hodně smutné číst ty pasáže znovu, když víte, jak celý příběh dopadne. A jsme opět u té nespravedlnosti a zrady, nenávisti, která vedla až za hrob.
Jak už jsem psala- knihu jsem dočetla těsně před půlnocí, ale pak jsem nemohla usnout. Takovou noc jsem ještě nezažila. Převalovala jsem se v posteli, brečela, celý příběh si přehrávala znovu a znovu a moc jsem chtěla, abych si s Ralphem a Tonym mohla na chvíli popovídat- abych jim řekla, jak moc mě jejich příběh zasáhl.. Opravdu, něco takového se mi ještě NIKDY po dočtení knihy nestalo, TAK MOC MĚ ZASÁHLA. V noci jsem se pak pořád budila a nad příběhem přemýšlela. Dneska to není o nic lepší, stále se k příběhu vracím a přemýšlím nad ním... Knížku četla i má mamka a má na ni stejný názor jako já. Také ji neuvěřitelně moc zasáhl. Dnes jsme si spolu o knize dlouho povídaly a já se znovu rozplakala. Tato kniha je jedinečná. Vím jistě, že se k ní budu vracet a že na ni nikdy nezapomenu. Prosím přečtěte si ji. Tento strhující příběh by měl poznat každý. A až knížku budete číst, pozdravujte ode mě Ralpha a Tonyho ♥ :-)

09.02.2015

Dívka v leduDívka v leduR. Bryndza

Skvělá detektivka/thriller! Opravdu mě to hodně bavilo, knížka je neuvěřitelným způsobem čtivá a tak nějak Vás stále nutí číst dál a dál:)
Pointou jsem byla překvapená, měla jsem své jisté teorie a předpoklady, ale ty teda byly úplně mimo :D
Pokud jste ještě nečetli, napravte!:)

Aokigahara - Les sebevrahůAokigahara - Les sebevrahůJ. Bates

LES SEBEVRAHŮ
Ano, ano, ano!! Prosím, vydávejte v Česku knížky od tohoto pana autora.. za mě tu je málo survival příběhů a Les sebevrahů je jedním z nich. Jeremy napsal už hodně knížek a všechny vypadají podle anotace hodně lákavě a tak doufám, že se v Česku setkáme i s jeho dalšími výtvory, moc bych si to přála:)
Ale zpátky k Lesu sebevrahů. Nehledejte souvislosti se stejně pojmenovaným filmem- jedná se o něco úplně jiného, o zcela odlišný příběh (naštěstí, mně se totiž ten film příliš nelíbil, spíš průměr..).
Na knížku jsem se moc těšila. Bála jsem se zklamání, ale to naštěstí (klep klep) nepřišlo. Neříkám, že je to vynikající horor a survival záležitost (ty bych hledala spíš vážně v těch filmech -bohužel knih je nedostatek), ale bavilo mě to. Reálné a smrtí prolezlé místo Aokigahara knížce dávalo ještě větší rozměry - je to děsivé, znepokojivé a zvláštně fascinující.. a hodně hodně frustrující a depresivní...Příběh z tohoto tichého, ale těžce negativního místa jsem si maximálně užila. Ano, je to místy trošku nelogické, začíná se to plně rozjíždět až v druhé polovině, občas se to tváří spíš jako teenagerovská záležitost, ale jsem spokojená. Pokud hledáte nervy-drásající knihu, šáhněte po Dívce od vedle od Jacka Ketchuma, to je jiná liga samozřejmě.. ale pokud hledáte zábavnou, lehkou a ke konci dost napínavou záležitost ze strašidelného místa, které opravdu existuje- nezbývá mi, než doporučit Les sebevrahů. Sice mi to úplně jako horor nepřišlo, ale dejme tomu, že konec to celkem zachránil. Náročného čtenáře v tomto žánru, který hledá vážně napětí a teror uhrane spíš třeba ta Dívka od vedle (i když ta je spíš pro okrajové čtenáře), ale já jsem s Lesem sebevrahů moc spokojená - jak jsem psala-doufám, že se u nás dočkáme i dalších knížek od pana autora a strašně moc se těším na Katakomby z Paříže :o)
Jeremy je super!!!

19.09.2017

Byly tady, a už nejsouByly tady, a už nejsouH. Beck (pseudonym)

BYLY TADY, A UŽ NEJSOU
Za mě vynikající a špičkový thriller. Stránky ubíhaly velmi rychle a mě knížka čím dál tím víc naprosto a zcela pohlcovala.
Námět je velmi zajímavý, hra je rozehrána divoce a vražedně. Ani chviličku jsem se při čtení nenudila. Tohle je prostě brilantní záležitost a thriller, který je možná místy až hororem s velmi stísněnou atmosférou. Knížka určitě bude vyvolávat v lidech, kteří už dětí mají, VELMI nepříjemné pocity.
Doufám, že se v Česku dočkáme i dalších knih od tohoto pana autora, protože píše opravdu perfektně :-)
Ke konci knížka čím dál tím víc graduje - i když napínavá je celou dobu, což je super - jak jsem psala, já zde nenašla žádná hluchá nebo "vyplňovací" místa.
Nechci více prozrazovat, snad jen, že autor do toho zakomponoval i darkweb, což pro mě byla pomyslná třešnička na dortu, protože toto téma mě asi nikdy nepřestane děsit a svým způsobem zvráceně fascinovat - nejvíc strašidelné na tom je asi to, že prostě existuje a i teď v tuto chvíli na něm surfují zvrhlíci a psychopaté. To je prostě matematická jistota.
Díky za tento úžasný čtenářský zážitek a prožitek.
PS: V knížce mi "vadila" jen jedna věc - a to skrz to, že jsem pejskař a tyhle věci prostě nikdy nevidím ráda, ale to je spíš můj subjektivní "problém".
Vynikající záležitost! Doporučuji všem fanouškům thrilleru!

15.02.2018

15 minus15 minusT. Zářecký

Tuhle knížku můžu jen doporučit. Je naprosto úžasná. Nejlepší kniha, co jsem kdy četla!!
Tomáš je mistr a ví, jak upoutat čtenáře. Od knížky se nedá odtrhnout!

26.08.2012

Dívčí orchestrDívčí orchestrF. Fénelon

DÍVČÍ ORCHESTR
Kniha,která se řadí mezi knihy života mé mamky (více v jejím videu: https://youtu.be/_9XGYu54fjI ). Jsem nepopsatelně vděčná a ráda, že knížku máme doma. Možná zkusím napsat maily některým nakladatelům, zda by knihu nechtěli znovu vydat.. zdá se mi totiž, že upadá do zapomnění mezi "odložené a ztracené" knížky a to je škoda,protože dle mého je to jeden z nejlepších kousků,který můžete z této strašné doby přečíst.. Před Dívčím orchestrem jsem četla Vypravěčku (která je zrovna příkladem knihy,která je čtená hodně a "frčí") a i když se mi moc líbila, s Dívčím orchestrem se za mě porovnávat nedá..Dívčí orchestr je jiná liga.. (ale i Vypravěčku si přečtěte,zaslouží si to:))
Nemůžu hodnotit příběh,který se stal. Příběh,který popisuje zvěrstva,která se děla (a jak je na konci knihy napsané-mohla by se dít znovu.. jak by to asi vypadalo např.s použitím jaderných zbraní a "vychytávek"? Raději nemyslet..bojím se toho..minulost se může lehce opakovat.. jak jsem sama viděla v jednom skvělém dokumentu o Osvětimi-stačí jeden fanatik a dav,který ho bude následovat.. zaslepené ovce.. minulost je hrozivá, budoucnost svým způsobem nejistá- a to je děsivé.) a tu obrovskou vůli žít, naději.. naději, která se však střídala s obrovskou frustrací.. Ve čtvrtek jedu do Osvětimi a knížku beru s sebou. I hrdinům z tohoto příběhu vzdám hold a pomodlím se za ně - i když jak autorka sama píše- existuje Bůh?Dovolil by to?Hodně Židů v Osvětimi ho zatratilo... Silný příběh na který se nezapomíná. Hlavní hrdinka nám podává příběh o tom,jak přežila. Měla štěstí,že byla hudebně nadaná-takže nám popisuje ten "lepší" život Židů (samozřejmě strašný,ale oproti ostatním měly ženy z orchestru jisté "štěstí"- výhody).
Hodně scén mě emočně vycucalo a musela jsem je číst víckrát.. K téhle knížce mám neskutečný respekt. Jsem si jistá tím, že za svůj život se k ní budu vracet - s pokorou. Děkuju za to, že žiju v této době a na tomto místě. Buďme vděční, užívejme si každého dne, kdy můžeme.. Je mi moc líto všech těch nevinných životů :-(
PS: lidé, kteří nevěří, že koncentrační tábory byly by si měli přečíst tuto knihu..

09.07.2017

Děti, které přežily MengelehoDěti, které přežily MengelehoE. Mozes Kor

DĚTI,KTERÉ PŘEŽILY MENGELEHO
... další kniha,která zasáhne a na kterou se nezapomíná. Člověk čte se zatajeným dechem a místy ani nemůže uvěřit tomu,že se všechna ta zvěrstva stala..a ne tak dávno. Je to nepředstavitelné a i když se nám to příběhy snaží přiblížit,nikdy to nepochopíme..protože prostě nemůžeme.. všechny ty pocity úzkosti, neštěstí a beznaděje které u čtení prožíváme jsou jen tisícinou, malým zrnkem písku v obří poušti... Všechny ty knížky a filmy ty hrůzy jen trošičku přibližují a ukazují, realita byla dle mého tak strašná, že to v dnešní době ani pochopit a pojmout nedokážeme.. Díky za všechny ty knihy, filmy, dokumenty - je mi líto milionů ztracených životů... a toho utrpení...
Paní Eva vypráví příběh o tom, jak se jí a jejímu dvojčeti Miriam podařilo přežít v koncetračním táboře. Příběh je silný, ale vlastně docela stručný - i onen známý doktor Mengele - na první pohled elegantní a charismatický mladík - je tu jen tak "v letu". Myslela jsem si, že to všechno bude podrobnější.. ale knížka je taková jaká má být a zapůsobí na každého.. S klidným svědomím bych ji zařadila do povinné četby k maturitě..
U paní Evy je hodně zajímavé to, že časem všem odpustila. O tomto pojednává i tento dokument: https://youtu.be/JU5UyZSOy0c (zatím jsem ho neviděla, ale chystám se.) Reakce jsou rozporuplné - někdo nedokáže pochopit, že odpustila - ona ale v knížce píše, že jí to vlastně strašně moc pomohlo... těším se, až se na dokument podívám.
Prožívala jsem u této knížky velký smutek, ale opět pocítila vděčnost k životu. Vždycky to tak mám..
I teď si vybavuju místnost plnou fotek v Osvětimi- upřené pohledy vězňů.. v něčích očích byla ještě vidět naděje, v jiných už jen odevzdanost.. v oné místnosti všichni umřeli, většinou během půl roku.. jen málokdo přežil déle než rok.. Na ty jejich pohledy nezapomenu do konce života..
Ano ano, přečtěte si tuto knihu. Pokud máte děti, vezměte je do náručí a obejměte je, buďte šťastní, že žijete tady a teď.
PS: je tu vidět ta nespravedlnost života. Doktor Mengele přežil, utekl a v klidu dožil..a podle mě neměl absolutně žádné výčitky.. snad aspoň po smrti je nějaká spravedlnost , protože dle mého v tomhle naše světě není - i když to zní dost depresivně, myslím si to..

22.07.2017

Z písku a popelaZ písku a popelaA. Harmon

Z PÍSKU A POPELA
Na čtení této knížky jsem se moc těšila, protože mi ji doporučila mamka - a to je VŽDYCKY záruka toho, že budu spokojená :-)
Když musím knížce udělit hodnocení, dám 4/5, proč ta jedna hvězdička dolů? Konec. Samozřejmě nebudu spoilerovat, nebojte a je mi té jediné "vady" líto, ale škoda... Mamka to vnímala stejně, ale možná jsme jediné, těžko říct. Nám ten konec do toho celého příběhu úplně nezapadl. Abych se vyvarovala spoilerům, nebudu Vám ani naznačovat proč, nicméně obě jsme očekávaly něco jiného. I když asi vím, že ten konec má ten náboženský podkres a to něco víc, i tak mi to úplně nesedělo. NICMÉNĚ knížku doporučuji, velmi doporučuji, moc doporučuji! Když pominu mé malinké ale ke konci, jedná se o brilantní záležitost. Amy Harmonová píše neuvěřitelně citlivě, čtivě a krásně. Ten sloh je dle mého vytříbený a vážně nádherný.
Příběh mě pohltil. Moc se mi líbí, že se autorka držela historie, mnoho událostí z knihy jsem si zpětně dohledávala a mrazilo mě u toho v zádech. Nevěděla jsem, co všechno se v Itálii dělo a hlavně jedna událost mě velmi zasáhla a při čtení odborných historických článků mi nebylo vůbec dobře...
Naši hlavní hrdinové jsou velmi sympatičtí, strašně jsem jim fandila a držela jim pěsti. Tahle zakázaná láska mě neskutečně bavila a hlavně jsem jí uvěřila, což jsem ocenila asi nejvíc. Atmosféra v knize houstne každou stránkou, člověk má pocit, jakoby i on byl židem a neustále víc a víc cítil tu nenávist kolem sebe.
Velký důraz je tu kladen na náboženství. Pro mě bylo velmi obohacující vidět kontrast katolické víry a víry židů a obdivuju všechny katolíky, kteří židům tenkrát v Itálii pomáhali....
Příběhem jsem žila, pohltil mě. Za mě osobně trošku škoda toho konce, ale nenechte si tuto knížku ujít, stojí za to. :-)

23.01.2018

Tři kamarádiTři kamarádiE. M. Remarque

TŘI KAMARÁDI
Konečně jsem si přečetla příběh, který jsem si chtěla přečíst už dlouho a na který jsem se neskutečně těšila. Je to knížka, kterou (skoro) všichni milují, pláčou u ní a patří mezi jejich nejmilejší. Když jsem si přečetla Nebe nezná vyvolených, říkala jsem si, že asi nejsem ten pravý čtenář knížek pana Remarqua... že ho asi nedokážu plně ocenit. Po přečtení Třech kamarádů se mi to tak trošku potvrdilo- nedokážu ho ocenit jako ostatní, nedokážu číst mezi řádky a plně si k sobě připouštět pravdu, význam a myšlenky vět, slov, odstavců...
Nicméně jsem neskutečně ráda, že jsem si temto příběh přečetla. Dostala jsem ho jako dárek od kamarádky Dorotky, díky které pro mě tahle knížka nabyla ještě daleko daleko širších obzorů. Pro Dorotku tento příběh hodně znamená a já ji v tom viděla... což na jedno stranu bylo úžasné, ale viděla jsem ji i v některých momentech, ve kterých jsem nechtěla. Velkou roli tady kromě lásky a přátelství hraje i nemoc. Nemoc, která je nevyléčitelná a se kterou se prostě musí smířit. Dorotku jsem právě viděla v těch momentech, kdy je člověk nemocný, ale chce žít, je odvážný. A právě Dorotka je bojovnice, která bojuje. Já jsem si jistá tím, že svůj boj bude vyhrávat na všech frontách, ale při čtení mi bylo vážně líto té nespravedlnosti světa. Uvědomila jsem si (opět), že život je hodně nefér. Každý z nás má rozdané už předem nějaké karty a musí s nimi hrát, musí s nimi žít... Vidím v tom nerovnováhu..
V knížce se mi líbilo vykreslení situace v Německu po první světové válce. Země byla plná hladu a bídy. Mnoho rodin ze zoufalství páchalo hromadné sebevraždy (nejčastěji se otrávili plynem) a alkohol byl denním chlebem (i u našich třech kamarádů)... Láska je zde taková nenásilná, citlivá, upřímná, intimní. On zažil hrůzy války, ona je nemocná.. Konec je dojemný a zasáhne určitě každého.. Viděla jsem hodně podobností až možná stejných věcí jako v Nebe nezná vyvolených - možná je to tím, že jsem knížky četla hned po sobě.. Ale i v komentářích dalších knih od pana Remarqua jsem si všimla, že někdo píše, že některé jeho knihy jsou si velmi podobné a nebo obsahují takřka stejné věci.
Tři kamarádi mají celkem hodně stránek, mně to ale ani příběhové nepřišlo, spíš vážně hodně psychologické, mnoho dialogů.. pro mě trošku náročnější čtení, jsem zvyklá spíš na to, že to rychle ubíhá a stále se něco děje, tady to bylo takové velmi pozvolné, pomalé, hluboké. Ovšem opět je to spíš můj osobní "problém", většina lidí tento styl právě miluje, protože díky němu příběh ještě více a niterněji prožijí.
Jsem ráda, že jsem si Tři kamarády přečetla a budou mít v mé knihovně VIP postavení už díky Dorotce - a jak mi sama napsala do věnování: Vždycky je za co bojovat.❤️

08.02.2018

TrhlinaTrhlinaJ. Karika

TRHLINA
Svým názorem na Trhlinu tak trošku vybočuju z řady, ale co se dá dělat. Rozhodně jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ale nebyla jsem z ní TAK MOC nadšená, jak jsem očekávala. Ohlasy jsou na ni jásající, čekala jsem, že se budu opravdu bát a při čtení mě bude dost silně mrazit v zádech. To se bohužel nestalo, ale chyba je spíš na mé straně - jsem ze všech těch hororů, které jsem kdy viděla, dost "otrlá" a hlavně tento typ strachu, zla, TOHO nedokážu plně ocenit ani ve filmech. I když ta neurčitost je děsivá (to zlo je abstraktní), na mě až příliš zmatečné - tudíž to na mě občas působilo lehce překombinovaně. Nicméně Trebíč je fascinující místo a knížka je velmi zajímavá - otevírá velký prostor pro představivost čtenáře a rozhodně v něm probudí zájem o toto záhadné místo :) Kdo ví, co se tam děje... kde končí fikce a začíná skutečnost. Nicméně já jsem přesvědčena o tom, že něco mezi nebem a zemí existuje. Příběh měl na mě hodně hodně pomalý rozjezd, občas působil spíš jako reportáž i dokument. Na mě byl místy až příliš vulgární, prostě mi úplně nesedl ten styl. Ale jak jsem psala - jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a i když jsem z ní lehce rozpolcená, něčím mě obohatila. Kdo ví, zda Igor existuje.. :-) Já myslím, že spíš ne, ale ruku do ohně bych za to nedala :-)
Doporučuji lidem, kteří mají rádi např. filmy typu Záhada Blair Witch - zkrátka zlo, které nejde vidět, kde hraje velkou roli představivost hrdinů a strach z toho, co nejde vidět.
Zajímavý literární počin!:)
PS: stále jsem na vážkách, zda si přečíst Strach...

01.03.2018

1 2 3 4 5 6 ... 8