Rekviem za sen

Příběh dvou mladých narkomanů z newyorského Bronxu a jejich přítelkyně z vyšších společenských vrstev. Kniha o tom, co to znamená být slabý ve společnosti, v níž přežívají jen silní. Žid Harry Goldfarb, jeho dívka Marion i černošský přítel Tyrone C. Love, neschopní žít bez své denní dávky drog, nepřestávají snít o lepší budoucnosti. Noční prací se jim podaří vydělat větší finanční částku, za kterou nakoupí kvalitní heroin, a zapojí se do jeho distribuce. Za získané peníze si chtějí koupit byt, cestovat i otevřít si uměleckou kavárnu. Paralelně se odvíjí příběh Harryho matky Sáry, osaměle žijící vdovy, překonávající smutek a prázdnotu permanentním sledováním televizních seriálů, filmů a soutěží. Sní o šťastném manželství svého syna i o vnoučatech, ale především doufá, že bude pozvána do televize a stane se hvězdou některé show. Přísná redukční dieta i léky na hubnutí a uklidnění ji však přivedou do psychiatrické léčebny. Autor podává nepřikrášlený obraz bezútěšné existence obětí závislosti, snažících se vymanit z šedivé a ubíjející každodennosti, i jejich zmařených nadějí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27240/rekviem-za-sen-27240.jpg 4.4177

Vydáno: , Maťa

Requiem for a Dream, 1978

Kniha Rekviem za sen

monishek
28.09.2022

Uf, tak dočteno. Na zacatku to byl boj, když jsem přelouskala cca 5 stranek a rikala jsem si, ze to nedam. Netusila jsem kdo mluvi, o koho vubec jde a v pribehu jsem byla ztracena. Po několika dnech pauzy jsem se znovu začetla. Nějakým zvláštním způsobem jsem se chytila autorových myšlenek a diky představivosti jsem byla v příběhu taky. Už mi ani nevadil podivný styl psani. Vlastně se mi nakonec ten pribeh fakt libil. I kdyz byl v důsledku dost smutny. Na zacatku tolik euforie, naděje, SNŮ a postupně se vše vytracelo. Dějová linka se Sarou me tolik neupoutala a uplne jsem nepochopila proc chudák musela zustat na psychiatrii a tam z ni udělali takovou trosku. Jako zdravotníkovi se mi dělalo zle pri cteni, jak se k ni chovali. Ze zacatku se to nečetlo lehce, ale pribeh to byl silný, plny emoci a jsem rada, ze jsem si ho precetla. P.S. Jdu vyzkouset filmovou verzi.

MotyckovaP
16.09.2022

Kniha mě dost zklamala. Těšila jsem se na tento žánr. Nemohla jsem se začíst. Tolik sprostých slov jsem snad v žádný knížce nikdy pohromadě neviděla. Nicméně poslednich cca 80 stranek bylo napínavých a to se nedalo přestat číst. Kdyby byla takto napsaná celá kniha, dalo by se i přehlédnout, že tam chybí přímé řeči a je to celý napsaný v jednom bloku.

LilyGorch
05.09.2022

(+ SPOILER) Autor vypráví příběh kamarádů Harryho a Tyrona a jejich přítelkyň, Marion a Alice. Ve snaze o lepší budoucnost vymyslí plán, že za peníze, které se jim podaří vydělat na nočních brigádách, nakoupí kvalitní heroin, který následně po malých dávkách rozprodají, čímž si přijdou na mnohem víc peněz. Harry s Marion, která pochází z vyšší vrstvy a má umělecké vlohy, sní o tom, jak si za svůj výdělek otevřou kavárnu s obrazy a sochami, jak budou společně cestovat atd. Jenže správný prodejce musí vyzkoušet, jak kvalitní zboží prodává.. Pořád se utěšují tím, že v tom nejedou jako ty politování hodné smažky venku, že přece můžou kdykoli přestat. Postupem času si ale čím dál víc uvědomují, že tomu tak dávno není a že pro získání své dávky udělají všechno možné.
Paralelně sledujeme příběh Harryho osamělé matky Sáry, která tráví většinu volného času sledováním televizních pořadů a soutěží. Sní o tom, že se její syn Harry ožení a dá jí vnoučata, ale také o tom, že bude jednou v televizi, všichni ji tam uvidí a ona bude slavná a možná i něco vyhraje. Jednoho dne jí z jednoho takového pořadu zavolají a prosí ji o účast. Sára se od té doby začne na svoje účinkování v televizi horlivě připravovat - nechá si obarvit vlasy, začne brát prášky na hubnutí, aby se vešla do oblíbených šatů.. Jenže tím si jen nakračuje na bezútěšnou cestu, která ji namísto do televize přivede do psychiatrické léčebny. Tam z ní rychle vyprchávají poslední známky lidské důstojnosti..
Jde o těžší čtení - jak tématem, tak i formou. Knížka nemá vyznačenou přímou řec, místy se čtenář musí zamyslet, kdo co říká. Text je často jednolitý, bez dělení do odstavců. Musím ale říct, že když se mi povedlo chytit se “flow” autorových myšlenek, šlo mi čtení rychle. Střídaly se u mě chvíle, kdy jsem neměla sebemenší problém a příběh mě zajímal, s úseky, kdy jsem si říkala, že knihu nedočtu, že mě nebaví. Nakonec jsem ale vydržela až do konce.
Slabé 4/5 *

Laf
02.09.2022

Těžko se mi tato kniha hodnotí. Byl to docela boj se jí prolouskat. A nakonec jsem si z ní nic neodnesla. Navíc někdy ty popisy byly zdlouhavé a nezajímavé. Rozhodně bylo fajn, že se v knize odehrávají dvě různé dějové linky. Alespoň to tím bylo zajímavější. Co na jedné straně bylo teda originální, protože jsem se s tím nikde zatím nesetkala, ale na druhé straně mě to štvalo, byl ten jednolitý text, kde bylo obtížné se orientovat. Ani žádné odstavce, které by to čtení trochu zjednodušili. Celkově musím říct, že kniha mne moc neoslovila a číst už ji znovu nehodlám.

Darja.8
02.09.2022

Drsná kniha. Trvalo mi než jsem si zvykla na styl psaní ten byl fakt hrozný. Ale k příběhu se hodil. A ten konec už byl hodně nechutný. Víc bych číst takovou knihu nechtěla.

Andynka
23.08.2022

Při čtení knihy se mi chtělo řvát.
Proč je to tak strašně napsaný ? Proč je to jen jeden souvislý text bez odstavců, zvýrazněné pohovoru a podobně? Ale tak okey, řekla jsem si, že tomu dám šanci. Přeci jen je to o drogách, tak to třeba bude dávat svůj smysl.
Bohužel. Bylo to pro mě útrpné, nezáživné čtení. Z knihy jsem si nic nevzala.... bylo to tak nezajímavě psaný.... a ten text to úplně zabil.
Řekla bych, že na ten text si po půlce knihy zvyknete. Ale už vám to zkazí zážitek, protože se pořád soustředíte, aby vám nic neuteklo. A nejhorší na tom je, že vám toho klidně může utéct hodně.
No za mě prostě ne. Jsem ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst díky společného čtení s dobrovským. Ale knize určitě dělat místečko v knihovně dělat nebudu.

AlbionFoxyFox
22.08.2022

Dalo mi hodně práce začíst se a zvyknout si na styl psaní, a když už mě začala kniha bavit, rázem skončila. Hodně drsné čtení.

nicolettkaa
18.05.2022

Kniha o závislosti nejen na drogách. Ze začátku my vadilo, že v přímé řeči nejsou uvozovky. Postupem jsem si na to zvykla a zjistila, že ono je to vlastně jedno. Snadno si lze domyslet, která z postav co zrovná říká. Kniha je platná době, kdy byla napsaná, ale aktuální je i po téměř 50 letech. (Možná jen ten způsob léčby Sáry by byl jiný.) Myslím, že by si ji měl přečíst každý, aby viděl, co jakákoliv závislost dokáže se člověkem udělat a co s naší myslí dělají média.
Autor čerpal z vlastních zkušeností se závislostí.