Ristridin Ristridin komentáře u knih

Gazely Gazely Patrik Hartl

Po několika slabších románech mě to tentokrát zase bavilo. Opět hezky napsáno, nepřehnaně vtipné, objevují se i postavy z první knihy. Trochu bych vytknul, že mi přijde trochu na sílu, že v každém románu musí nutně být naše "celebrity". Zde to působilo, že si Hartl připravil (i skrz postavy filmu Prvok) námět na další scénář.
Nejvíce mě bavila druhá příběhová linka Káji s její dcerou Beátou, asi i proto, že jsem stavař, tak jsem se rád začetl do problémů na stavbě.
Mám už delší dobu pocit, že by se měl Hartl se svým vypravěčským umem pustit do trochu jiného žánru, protože poslední knihy mi přišly slabší, ale pokud budou ty následující fajn jako tahle, tak to taky zvládnu.

13.12.2023 5 z 5

Děda Děda Jan Novák

Hrozně milé čtení, ač se nejedná o žádný veliký román s oslnivou zápletkou. Postava dědečka, který nebyl vůči autorovi nijak citově nakloněný, přesto si ho Novák očividně silně vážil a neváhal o něm napsat knihu. V jejím průběhu se prolínají i příběhy zbytku rodiny a postupně se poodkrývají různé situace a doplňují se navzájem. Styl psaní s kratšími kapitolami mě zde bavil. Padesátá léta byla vůči zemědělcům nedůstojná.

25.05.2023 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Nemám co říct, jeden z nejlepších románů o druhé světové válce a o málo častém tématu partyzánských bojů. Ty byly vedeny pro správnou věc, ale mnohdy za jakou cenu a kam to pak všechny účastníky vedlo Osvobození od nacistů komunisty je stále paradox.

03.05.2023 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Na začátku jsem si říkal, že autorka je šikovná, protože dokázala velice zajímavou formou vykreslit charaktery několika lidí a jejich provázanost na pár prvních stránkách. A to formou "deníkových" zápisů, kdy mnohé často doplňovaly ty předešlé, ve kterých se něco naťuklo, že se stane, ale už se tomu děj následně nevěnoval.
Jako takové se mi to líbilo, ale na 93 % by to nebylo. Ovšem ta zápletka a všechny ty události ke konci války a poté... To byl nářez. Další kniha, která mě emocionálně překvapila. Opět jsem díky ní hledal širší dobové souvislosti.
O Švédských šancích u Přerova jsem do té doby neslyšel. Kde to začalo, tam to skončilo. Po konci války se několik jedinců chovalo úplně stejně jako nacisti, je to jen o době a o stranách, které mají zrovna navrch.
Tolik trápení a zbytečně zmařených osudů v jedné knize. Smutno pomyslit.
Páté jablko je od autorky prý ještě "lepší". Očekávám plno komunistické šedi a hnusu.

23.01.2023 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Tahle kniha se paní Štráfeldové velmi povedla a nevím, zda podobného typu je u nás vydaných knížek více, ale silně bych ji doporučoval každému a snažil se ji procpat i mezi dnešní studenty.
Jako dítě 90. let už nemám s totáčem žádnou zkušenost, pouze slyším kusé příběhy v rodině a od ostatních lidí. Ve škole na dějepisu se samozřejmě nic z moderních dějin 20. století neprobralo (jako na většině škol) a pokud se stihla probrat alespoň 1. světová válka, bylo to považováno za obdivuhodný výkon učitele. Něco tedy sice spíše z vlastního zájmu o událostech 20. století vím, ale rozhodně bych potřeboval lepší souvislosti.
Tato kniha mě skvěle navedla a donutila si některé další informace cíleně hledat. Popis doby, životního stylu a mocenských praktik je strašný a těžko představitelný, přestože od samotného roku ‘89 neuběhlo tolik času.
Pro nás mladší podnětná beletrie a zároveň literatura faktu. Skvělé a nejradši bych dal ještě více hvězdiček.
(V úplném závěru jsou zřejmě dvě chybky - Lilian nezemřela dle zprávy STB v dubnu a podle jiných zdrojů nespáchala sebevraždu ihned druhý den po propuštění, ale až následující měsíc, tedy v červnu)

29.12.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Postavy takové mírně ploché a nesympatické, ikdyž asi jejich pohnutky se mohou smutně podobat běžným lidem. Styl psaní mi občas přišel jako od mladé dívky z gymnázia, která není příliš vypsaná, ale čtivé to bylo, to se nedá neříct.
Vadilo mi množství chyb, které se v textu vyskytovaly hlavně na začátku. A to prý podle poděkování v závěru došlo ke korekci, no nechtěl bych vidět hrubý koncept :)
Mohlo to být napínavější, nějak mě z toho příliš nemrazilo, avšak mělo to originální rozuzlení, to by mě nenapadlo. Bohužel to ale některé věci z děje nevysvětlovalo a obecně pokulhává způsob varování před lesem, takže 3/5 dle mého odpovídající. Neurazí, nenadchne. Fajn kniha k odpočinku.

16.09.2022 3 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Páni, tahle kniha mě nesmírně překvapila. Dřív ve škole vylíčena jako úžasné dílo, ale při výkladu profesora často i brak zněl jako úžasný počin, takže očekávání nebylo příliš veliké. Začátek byl takový nemastný neslaný, opravdu se tím musí člověk trochu pročíst, protože postupně začínají různé podivnosti dávat smysl a jsou vysvětleny mezi řádky. Následně z celé knihy vyplyne celý příběh o židovské komunitě z válečné doby z úplně jiného pohledu, než na co jsme většinou zvyklí. Tématika s děním v koncentračním táboře už je přece jenom trochu ohraná písnička, ale tady se nabízí něco úplně jiného. Chápu, že Fuks musel i při svém věku takovým debutem vzbudit naprostý rozruch, protože styl psaní i samotné téma jsou prostě ve své době úplná novinka. Oceňuji i židovskou tématiku ohledně svátků a zvyků, které působily v knize naprosto přirozeně.
Vážná témata, místy grotesknost a různé metafory, podobnosti a návrat do minulosti před válkou, která na pozadí stále plyne a hrdina ví, že svému osudu neuteče.
Prostě skvělá knížka, která stojí za přečtení.

13.07.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Hartla mám rád, baví mě jeho způsob psání a vyprávění, píše zajímavě a tak nějak lidsky, ale myslím, že už se stal moc šablonovitý. Ve svých knihách popisuje běžné potřeby a zkušenosti lidí, ať už jsou hezké nebo nehezké, ale přijde mi, že tomu už něco chybí. Ani mi tak neschází humor prvních dvou knih, nepotřebuji se knize smát, aby mě nadchla.
Se svým spisovatelským talentem, kdy člověk doslova hltá řádky i u prostšího děje, by se podle mého názoru mohl Hartl trochu posunout a napsat něco z jiného soudku, zkusit jinou literární oblast - ne jenom drbíky a životní osudy Pražáků v průběhu 15 a více let včetně dospívání jejich dětí.
Možná i dětská kniha by mu mohla sednout, pokud je takový tatínek a domácí pudlík, jak o sobě nadšeně prohlašuje. Fantazii a potenciál rozhodně má.

22.01.2022 4 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Pár dní mi trvalo, než jsem si v hlavě urovnal, jaké hodnocení si tato kniha vlastně zaslouží. Je totiž hodně jiná oproti dvěma dřívějším. Pokud se člověk zbaví dojmu, že by to mělo být opět humorné a je teda špatně, že kniha není pojata stejně, leží před ním dílo, které v sobě skrývá mnohé bolesti z běžného života. A to se mi líbilo. Jo, působila občas naše malá Helenka moc apaticky, ale na mě to působilo opravdově. Líbila se mi propojení s veřejnými událostmi tehdejší doby a vlastně jsem se i tak bavil. Hezký (nehezký) závěr “trilogie”.

16.12.2021 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Milé počtení, ale občas mi přišla Helenka na svůj věk poměrně hloupá, aniž bych to myslel zle. Jako kdyby autorka popisovala dítě, které ještě skoro chodí do školky. Byla znát jistá proměna literárního vyprávěcího projevu z pohledu Helenky na začátku a na konci, která měla ukázat, že se Helenka rozvíjí, ale někdy to zkrátka bylo podle mě trochu moc naivní, což však mělo záměrně umocnit dojem z knihy. Oceňuji drobné dobové poznámky, jako vzpomínka na dobu, kterou jsem naštěstí nezažil, to funguje dobře. Fajn oddechovka.

22.11.2021 4 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Co na toto říct... Autorka neskutečná, když se přihlédne k tomu, že jí bylo přes 80 a vydala první oficiální knihu. Květnatost řeči a krásné slovní výrazy jsou balzám na duši. Méně blaženě jsem se ale cítil z úplného zmatku v mnoha postavách a bez pořádného vysvětlení, o koho jde. K němu zkratkovitě došlo třeba až za 100 stránek, takže je zde třeba opravdu veliké pozornosti a vnímání. Navíc se nejedná o lehké čtení obecně a autorka skáče v čase bez upozornění navzájem nejen mezi povídkami, ale dokonce i v rámci samotných povídek. Zmatek tak střídá zmatek a než jsem si na to zvyknul, půlka knihy byla za mnou. Pak už se začínají některé střípky dávat dohromady, ale doporučuji si zpětně pročíst první povídky, protože v nich bylo naznačeno mnoho, co dovysvětlí to, o čem se píše ve druhé půlce knihy. Zkrátka tahle kniha by se měla přečíst dvakrát hned za sebou, pak se dá zcela a úplně docenit, jak skvěle je vymyšlená. Nejdřív jsem chtěl dát 3/5, závěr a větší pochopení postav přináší 4/5, ale věřím tomu, že kdybych si to dal celé ještě jednou, tak neváhám a dám 5/5. Smutné a uvěřitelné příběhy postav, hezky popsané uvažování dětí, propletenec osudů a návaznost, která je opravdu poetická.
Ve výsledku skvělá kniha, jen alespoň pro mě dost náročná. Nedoporučuji po ní sáhnout, pokud si chcete odpočinout.

02.03.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Špitálníková si schovala tento rozhovor na sepsání prvního románu a odklonila se od svých dřívějších knih.
Je znát, že není spisovatelka a občas jsou některé obraty fakt nešikovné, nelíbily se mi taky chyby v textu. Přesto se jí nedá upřít snaha a výsledek svou stavbou stojí za přečtení.
Příběh je někdy až trochu plytký a oproti dřívějším knihám mě to nakonec tolik nevzalo, ikdyž jsou některé popisy KLDR strašné. Svědectví od autorky ve mně ale vyvolalo daleko silnější emoce, možná tím, že předtím jsem nic takového nečetl, takže teď už chyběl takový ten wow efekt.
Pasáž s výpovědí jiné dívky z výchovných táborů mi přišla, že vyzněla mírně do ztracena.
Dal bych i 3/5, ale zaujala mě ta myšlenka závěru. Naše společnost taky není ideální a její konzum je přehnaný. Přesto je neospravedlnitelné, že v nějaké zemi jako KLDR se děje něco takového a děsí mě to. Chápu ale, že některým uprchlým Severokorejcům může přijít po prozření zavrženíhodná jedna i druhá strana.

09.12.2023 4 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Co dodat po dokončení této volné trilogie... Paní Chalupová zkrátka umí velmi dobře pomalejší příjemné začátky, kde popíše postavy tak, aby se člověk vžil do jejich života a přemýšlení a pak tam začne házet takové bomby, že člověk nemůže knížku odložit. Opět jsem tak do strany 170 měl pocit, že je to hezké počtení, ale na taková procenta to nestačí a pak to přišlo. Vše nastíněné se ukázalo jako podstatné, veškeré detaily a drobné zmínky se postupně doplňovaly a splývaly s příběhem. Zkrátka u vět, které čtete, stojí za to udržovat pozornost, protože pak oceníte, jak je na ně například za 50 stran plynule navázáno.
Všechny tři díly se opakují podle stejné šablony včetně závěrečného skoku v čase, ale je to sázka na jistotu. Cokoliv dalšího od Chalupové budu sledovat, je opravdu nadanou spisovatelkou.

26.06.2023 5 z 5

Křídový panáček 7/7 Křídový panáček 7/7 Vojtěch Matocha

(SPOILER) Tak jsme se dočkali konce trochu jindy, než bylo plánováno a za trochu jiné ceny než původní. Ceny mě netrápí, zdržení bylo způsobeno prý buď nedostatkem papíru a nebo že ilustrátor nestíhal.
Trochu komentář rozvedu, protože jsem plný dojmů (bohužel negativních).
Pozitivním je, že ilustrace se stále drží na skvělé úrovni, atmosféra Prašiny z ní přímo sálá.
Příběh samotný však už bohužel této úrovně v mých očích nedosáhl, čekal jsem po náznaku možností v prvním díle mnohem víc.
Tajemství bylo takové všelijaké, rozuzlení uspěchané, zakončení příběhu “hrdiny” s prvky temna rozpačité. Policistka, která byla potvora, ale potvora, která především slepě následuje pravidla, najednou proti pravidlům nejspíš půjde…
Nevím, vlastně mi to přijde jako hrozná škoda a nevyužití potenciálu. Co ta nazelenalá voda v prvním díle? Co ty symboly na zdech (ne s panáčkem)? Kočky po večerech? Byl to jen takový výkřik do tmy? Na takovém malém prostoru bych čekal větší provázanost všeho, co autor naznačil a ne že to nechá být.
Svoboda si v předchozích dílech jenom vymýšlel, že viděl přízrak Tůmy?
Hodně jsem se na tyhle komiksy těšil, ale přišlo zklamání. Žádné velké překvapení, “šok”, něco fakt zajímavého.
“Pod skořápkou všedního života stále dřímají stará tajemství.” stálo v anotacích - jaká?
Jediná postava z minula byla zhořklá En..
Už v březnu má vyjít nová komiksová série. Třeba se tam dozvíme zase více. Ale obavám se stejného zklamání. Ani bych se nedivil, kdyby se cena za krátký komiks vyšplhala přes stovku.

28.02.2023 3 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Druhé pokračování, napsané o 50 let později, lze považovat za poměrně zdařilé, nicméně je znát, že už Foglarovi psaní téhle knihy šlo hůře. Námět spojený s nebezpečím druhé světové války by mohl být super, ale pojatý byl trochu těžkopádně. Stěží šlo často uvěřit, že pokud je sdružení tak velkým trnem v oku mnoha lidí, že to stále hochům a Rikitanovi prochází a že na ně nikdo nikdy nepřišel.
Stále je to však pro mě fajn čtení, ale ve světle reálných dějin těžko uvěřitelné a nelze nesouhlasit s body “beníček” pode mnou, vnímal jsem stejné nelogičnosti.

25.12.2022 4 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Když už si myslíte, že vás máloco může rozhodit.. Musel jsem si to vždy dávkovat po troškách, protože to prostě nešlo. Jsem docela odolnej, ale z příběhů jsem pak začal slzet i v metru.
Doba šla možná dopředu, ale lidi umí být pořád stejní a podobné věci a životní příběhy se teď určitě opakují v opačném ruském gardu a neskutečně mě to frustruje.
Zcela doporučuji, ale není to krásné čtení.

03.04.2022 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Toto je Kmotr! Ve své době úkaz, i po tolika letech skvělé čtení, napínavé, místy sice se slabšími pasážemi, ale naopak s velmi silnými. Stojí za přečtení, protože tato kniha byla vlaštovkou pro mnoho dalších mafiánských filmů, knih a her (kdo nemá rád první dvě české Mafie). Ale zažít... zažít bych takovou dobu nechtěl.

07.06.2024 5 z 5

Na plný koule Na plný koule Petra Klabouchová

Je to vtipný, je to bláznivý, asi bych to nechtěl prožívat. Autorka je nejspíš masochistka, že to dobrovolně jako manažerka absolvuje... a nebo je vážně silně zamilovaná do Kapitána :) Kniha postupně začíná nabírat na obrátkách, začátek na mě působil vlažněji a moc mě nebavil. Oddychové čtení, S.E.X. Department šílení, snad jsou v tomto světě šťastní.
Přijde mi zajímavé, jak moc jiný styl psaní zde autorka zvolila oproti svým jiným knihám.

25.05.2024 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Jednička byla z mého pohledu lepší. 4 hvězdy mi teď přijdou nakonec možná málo, ale 5 mi zase přijde moc. Čtení jsem si opět užil, ale jednička byla pro mě prostě skvělá, inovativní, zajímavá. Zde se nedá říct, že by laťka úplně klesla, ale přišlo mi, že se z toho dalo vytřískat o něco víc a některé pasáže byly až natahované. Po přečtení mi vlastně teď přijde, že si i z jedničky toho víc pamatuji. A chybělo mi víc “smrtkování, tedy kosení.
Ale ten závěr byl super, málem mě zviklal dát 5/5.
Některé myšlenky, které mě zaujaly:
“Nimbus je vrcholný voyeur smrti.
“Globální problémy jsem díky silnému soustředění dokázal vyřešit za dobu jediného života z věku smrtelnosti. Jelikož jsem nahromaděním lidského poznání, můj úspěch dokazuje, že lidé měli potřebné vědomosti, aby to udělali. Prostě to chtělo někoho, kdo je dost mocný, aby to dokázal - a já jsem výjimečně mocný. Nimbus

24.03.2024 4 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Rychlé šípy naprosto miluju a stínadelská trilogie je poklad mezi knihami. Nicméně třetí díl je alespoň pro mě slabší a závěr je spolu se způsobem toho, jak se zvolí Velký Vont, i na Foglara trochu přitažený za vlasy a úsměvný.
Nejde mi na rozum, jak byli “Šípáci", čestní a rozumní hoši, schopni kvůli svému TAM-TAMu vyslepičit do něj úplně všechno, i za cenu toho, že tyto zprávy mohou velmi ublížit jejich příteli.. (V posledním čísle TAM-TAMu to už vůbec nedávalo smysl.)
Přesto je Tajemství Velkého Vonta super čtení.

11.02.2024 4 z 5