Smrt si říká Engelchen

od:


KoupitKoupit eknihu

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války. Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo. Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13993/smrt-si-rika-engelchen-uYa-13993.jpg 4.6296
Orig. název:

Smrť sa volá Engelchen (1959)

Žánr:
Romány, Válečné, Literatura slovenská
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (37)

Přidat komentář
Placi
14. prosince

Literárně dobře napsaná kniha, nicméně obsahově mě na řadě míst otrávila. Komunismu poplatný popis událostí se mi chvílemi zdál až úsměvný. Horda partyzánů jen tak nechala běžet padesátku německých vojáků. Všichni neustále, včetně dvou německých přeběhlíků (vážně i oni?), mluví o Němcích jako o bestiích a zvířatech. To, co vyváděli partyzáni a Rudá armáda po Východní Evropě, nechme raději stranou. Zkrátka nesnáším černobílý pohled na dějiny. A slavný Engelchen se objevil asi tak ve třech větách, vlastně ani moc nevíme, kdo to byl. Dílo mě nenadchlo, i když přiznávám, že se čte dobře a plynule. Jeho napsání bohužel spadá do období, kdy byl Mňačko nadšeným komunistou. Zajímalo by mě, jak by kniha vypadala, kdyby jí napsal v 60. letech nebo později.

mi-380
10. prosince

Konec války a doba těsně po válce. Němci, partyzáni, kolaboranti a ti ostatní. Vše bylo černobílé, jen s malým množstvím šedi, smrt všudypřítomná a rychlá. I díky této drsné výpovědi se dá porozumět v té době rostoucí síle komunistů a jejich velké podpoře ve společnosti, což se projevilo v prvních poválečných volbách a hlavně pak v únoru 1948.
85% (294 hodnotících je na průměru 91%).
Nový kritický pohled na stěžejní událost knihy najdeme v dokumentu ČT Ploština - Krvavá paseka z roku 2003.

mosem
09. prosince

Kniha kterou jsem přečetl doslova jedním dechem. Má spád, děj, napětí. Možná svou roli sehrálo i to, že se kniha odehrává v místech které znám.

LuckyZ
23. listopadu

Zajímavá nevšední kniha o partyzanech v době před koncem 2.sv.valky. Prý snad osobní zkušenost autora. Jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala.

marhoul
22. října

Ano, ano...dědečkova knihovna skrývala nejeden literární poklad... Parádní kniha!

SSTknihy
10. září

Drama doby jako drama člověka. Nezkreslená podoba války skrze psychiku jednotlivce. Mrazivé, mučivé i dojemné vzpomínky na všechna ta válečná zvěrstva i pohled do vlastního nitra a bolestný pocit viny. Tak opravdové a nezkreslené, jak jen může být život sám. Vynikající. Prostě vynikající...

Pivka1
28. srpna

Už zase brečim, ale knížku jsem nakonec přečetla na jeden zátah. Netušila jsem jakou perlu skrývá knihovna zděděna po rodičích.

Réza4
24. srpna

Užasná autobiografická kniha, Mňačko působil mezi ploštinskými partyzány. Vřele doporučuji.
Jen mě mrzelo, že jsem knihu nesehnala ve slovenštině, číst knihu slovenského autora v překladu mi připadá zvláštní, raději bych četla originál.

Dáma s hrnstjm
08. dubna

Velmi silný příběh, zajímavé charaktery, smutné události. Kniha mě hodně překvapila, o každodennosti partyzánů jsem nikdy nepřemýšlela, je to obdivuhodné...

smazenaryba
27. února

Mňačko ako ho mám najradšej. Hrdina, či už prominentný fotograf (Ako chutí moc), lästige ausländer (Nočný rozhovor) alebo Voloďa z tohto románu, vypovedá vlastné kruté zážitky a poznania. Hrdina je vo všetkých prípadoch, viac či menej, samotný Mňačko (v tomto prípade ide vyložene o autobiografiu v ktorej je väčšina udalostí a postáv pravdivá). Veľká časť deja je rozprávaná pomocou vnútorných monológov hlavného hrdinu-Mňačka, ktorý týmto spôsobom čitateľovi priamo, pútavo a emotívne predstiera údernú kritiku fašizmu/vojny/komunizmu. Dopad výpovede človeka, ktorý nielen pozoroval, skúmal a prerozprával, ale mnohé aj prežil, je nezameniteľný a jedinečný. Červený Hemingway je náš národný poklad. Pokiaľ tunajší rodák hľadá beletriu o vojne, fašizme a komunizme, mal by začať Mňačkom a až potom sa vydať ďalej.

Jane007
13. února

Nebýt čtenářské výzvy, nejspíš bych knihu nečetla. Obzvlášť když je od slovenského autora (slovenština se mi čte blbě). Každopádně mě knížka mile překvapila.

Jirka92333
31.10.2017

Velmi napínavý a strhující příběh!!!!

druzickaster
03.07.2017

Silný a sugestivní příběh ze života partyzánů okolo Vsetína a Zlína na konci druhé světové války. Ne vše je jen černé a bílé a smrt číhá na každém kroku, nejen dílem zrádců a zaprodanců.
Knihu jsem přečetl jedním dechem a mohu jen doporučit.

pavel8996
11.03.2017

Velmi poutavé a autentické líčení života partyzánů na sklonku války. Líbí se mi, s jakou mírou Mňačko užívá emocí, kde je třeba a jinde je chladně stručný, protože pro spád událostí na ně není čas.
Kromě zmínek o vyhlídkách na lepší budoucnost v komunistickém režimu, které mi dráždily žaludek, pro mě byla četba této knihy skutečným zážitkem, který bych si v budoucnu rád zopakoval. Kniha ve mně vzbudila také chuť podívat se znova na Valašsko a načerpat atmosféru zdejších hor, kterou Mňačko vylíčil dokonale.
A už se taky těším, až zkouknu film. :)

Malíček
23.02.2017

Knihu jsem původně četla jen kvůli povinné četbě k maturitě, nic jsem od ní tedy neočekávala. Jelikož nejsem milovníkem válečné prózy, docela jsem se knihy bála. Ale musím přiznat, že kniha je dobrá. Jak říkám, tento žánr není můj šálek kávy, ale i přesto jsem knihu vždy ráda otevřela. Hlavní hrdina vypadal jako sympaťák od první chvíle a do příběhu se člověk snadno dostal hlavně díky propracovaným popisným pasážím. Knihu bych určitě doporučila!

Blancheerka
13.12.2016

Těžce raněný partyzán vypráví v nemocnici svůj trpký příběh o boji proti fašismu, o lásce na pozadí války a o zrůdnostech, jichž byli nacisté schopni. Dostala mě jak skvěle napsaná knížka tak i dobře natočený CZ film.

81Erinka
11.11.2016

Pravdivo vykreslený príbeh partizána Voloďu, ktorý je po svojom zranení v nemocnici a rozpráva svoje zážitky zdravotnej sestre Eliške. Je to silný príbeh, ktorý opisuje aj ostatných partizánov. Boli to obyčajný ľudia, ktorí mali svoje slabosti. Páčilo sa mi, že autor nazabudol na ženy, ktoré počas 2. svetoje vojny tiež veľa vytrpeli. Napríklad ako Marta, ktorá bola židovka a nosila partizánom informácie zo štábu gestapa.
Určite si nejakú knihu od Mňačka ešte prečitam.

Tozbee
18.09.2016

Jsem rád, že jsem si tenhle vhled do partyzánského života dopřál. Ode dneška budu zmiňovanými místy procházet/projíždět s úplně jiným vědomím než dříve.

"My tam v horách leckdy spíme na sněhu, děláme čtyřicetikilometrové noční pochody, doslova žereme vařené hovězí, někdy i bez soli, pokud ho vůbec máme, a přece je nám líp, náš život je důstojnější. Jsme svobodní. A máme víc naděje než kdokoli z městských lidí – i když to zní protimyslně – že ty poslední týdny přežijeme."

Terazky
11.06.2016

Neuvěřitelný, silný a bohužel pravdivý příběh. Knihy, které se odehrávají kolem druhé světové války by neměly být opomíjené, každý by měl vědět, jaké hrůzy se, nejen u nás, děly.

Selinute
30.03.2016

Ani film, který jsem shlédla v ničem nezaostává za naprosto strhující knihou.
Hodně silný příběh, o to víc, že reálný.

vikaa
10.02.2016

Kdysi ještě za komančů jsem viděla v brněnském kině Ponrepo tenhle film dokonce zakončený besedou s Elmarem Klosem a byl to pro mě neskutečný zážitek, který ve mně dozníval dlouhá léta. Tehdy jsem si řekla, že si přečtu i knihu, ale nakonec jsem se k tomu, přestože jsem ji měla doma, nikdy nedostala. Teď po letech mi začátek knihy připadal poněkud rozvláčný a říkala jsem si, že to je zřejmě dané dobou, ve které kniha vznikla. Ale to jsem pana Mňačka dost podcenila. Od druhé třetiny knihy jsem hledala každou volnou chvilku, kterou bych mohla strávit společně s Voloďou a jeho kamarády. Partyzáni tady nejsou jen stateční hrdinové, ale zároveň to jsou i obyčejní kluci se svými slabostmi, potřebami a tužbami a nikdo není neomylný, ani oni bohužel ne... Závěr knihy naprosto dokonalý. Už se těším, že se podívám znovu na film - jen doufám že mi to zase nebude trvat tolik dlouhých let, než se k tomu dostanu. Ale koukala jsem, že je film online ke shlédnutí:-) Knihu rozhodně všem doporučuji, přestože byla napsána v roce 1959, má určitě co říct dnešním čtenářům. Za mě 5 hvězd z 5. A pokud ji mají studenti dnes jako doporučenou četbu, bezezbytku tento výběr schvaluji.

Pawlisman
22.09.2015

Strhující partyzánský román, který skvěle odkrývá pozadí války.

Lily28
01.04.2015

Vrámci povinného čítania som našla klenot. Pre mňa nezabudnuteľný príbeh jednej dedinky.

Evikju
21.08.2014

kniha mi byla doporučena a rozhodně nelituji. Můžu říct, že i když je příběh z války, tak jsem se v něm našla. Soucítila jsem s každou postavou a fandila každému partyzánovi. Pokud vám nevadí válečná tématika, tak si ji zkuste přečíst..myslím, že nebudete litovat.

vhojta
30.05.2014

To jsem zase jednou úplnou náhodou narazil na poklad. Neuvěřitelně podmanivé vyprávění o partyzánech během druhé světové války.

V dobách, kdy se nejvíc píše o hrdinech, nejvíc se zapomíná, že každý z nich měl matku.

glombas
15.03.2014

Skvělá kniha, která ukazuje válku z jiného prostředí. Vřele doporučuji všem, jež milují válečnou tématiku.

celavie
16.10.2013

Síla, trochu jiný pohled na konec války...jsem ráda, že jsem si to přečetla a doporučuju zkouknout i film.

Mako123123
01.08.2013

súčať povinnej školskej četby a ani túto som nedočítal poriadne :P :D dej bol priemerný ak sa dobre pamätám, no ked sa k nej znova dostanem tak si to prečítam poriadnejšie...

Lady Dracula
19.06.2013

Tak tahle kniha mě zasáhla už po prvním přečtení. Bylo to,jako rána do srdce. Připomínalo mi to mě,moje zamýšlení nad smyslem života,tím,jak dokážu všechny vytočit,ale zároveň tím,jak po menším úspěchu začnu věřit v to,že se vše skutečně v lepší obrátí...krásná kniha popisující skutečné události jako vzpomínky Volodi. Je vidět jak se z nevraživého morouse stává člověk,který skutečně chce žít...krásní i když trochu náročné čtení...

Skjaninka
08.06.2013

Jedna z mála kníh, ku ktorej čítaniu som sa po rokoch vrátila a znovu prežívala každú stránku s rovnakým pocitom. Nie som si istá, ale mám pocit, že je to jedna z kníh povinného čítania.
Mňačko pozoruhodne vykresľuje odvahu partizánov, ktorí sú ochotní položiť vlastný život, v boji za lepšiu budúcnosť. S každou stránkou nás presviedča o smelosti mužov, ktorí si zaslúžia pozornosť a obdiv aj po niekoľkých desiatkach rokov. A práve preto je táto kniha stále zaujímavá a nestráca nič zo svojej pravdy, ktorú v nej čitateľ môže nájsť. Jednoznačne 5/5