Riccia Riccia komentáře u knih

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Velice příjemný společník na sváteční volné dny - můžu jen vřele doporučit. Napínavý, dobrodružný příběh odehrávající se v městských ulicích, ale i v kouzelných přírodních kulisách kdesi za městem. Člověku se tiše stýská po dobách, kdy děti lítaly odpoledne někde venku, domů se vracely na večeři a zažívaly spoustu malých i velkých dobrodružství se svými kamarády. Dnešní děti už moc venku vidět nejsou. Škoda. Ale Foglarovky tuhle kouzelnou dobu zachytily a dokážou uchovat - pro nás, co jsme ještě tyhle doby v podobné formě zažili a třeba i pro naše děti, které už to znají trochu jinak. Moc pěkné čtení - jen s tou přírodní pestrostí v říjnu a listopadu ta pan autor malinko přehnal - rozkvetlé pole divizen, čekanek a hvozdíků spolu s trnkovým a růžovým křovím obsypaným plody vedle něhož koncertuje armáda cvrčků je na mne špetku moc "přes" - proto ta jedna hvězdička dole :-)

28.12.2018 4 z 5

Příběh opravdové vášně Příběh opravdové vášně Blanka Milfaitová

Čtení knížky mi šlo dost ztuha. Přitom vyprávění zajímavé, fotky nádherné, recepty inspirující a s mnohými autorčinými názory na současnou dobu naprosto souhlasím. Autorce fandím, dokázala neuvěřitelné věci a vše dokázala svou pílí, poctivostí při své práci a obdivuhodnou pracovitostí. Jen mi ta "česká domácí marmoška", kterou autorka navařila nám - dalším Čechům, připadá trošku moc hořká a ne ke všem spravedlivá. Snad se teď v Itálii cítí pohodlněji a víc "mezi svými".

25.12.2018 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Hodně zvláštní, příjemně zajímavá, mile přátelská k zamyšlení a soukromé domácí "meditaci". Jsem si jistá, že se časem znovu setkáme.

08.11.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

V pátek 5. října jsem v obchodě nevěřícně zírala na baterie vánočních kolekcí. A co víc - podle paní prodavačky už letos jiné nebudou. Koupila jsem tedy vánoční zásoby a v rámci recese jsem došla k názoru, že už je tedy nejvyšší čas, začít si pěstovat vánoční náladu. Skvělým prostředníkem pro tento záměr se stala Dickensova Vánoční koleda z nakladatelství Petrkov, která mne kdysi upoutala nádhernými ilustracemi Roberta Innocentiho a prozatím nepřečtená čekala v knihovně. Strávily jsme spolu kouzelný víkend - můžu jí všem jen vřele doporučit. A kdo potom ještě nebude mít anglických vánoc dost (tak jako já) a bude si chtít vychutnat vánoční Dickensovo kouzlo ve filmovém zpracování - ten může vyrazit na youtube, kde je k dispozici film podle této knihy z roku 1951 s úžasně nerudně - roztomilým Alastairem Simem.

09.10.2018

Hodinová manželka Eva Hodinová manželka Eva Petra Nachtmanová

Nenáročné čtení, které mne občas přišlo trošku za "vlasy přitažené", ale dýchala z něj taková pozitivní energie, kvůli které stálo za to si knížku přečíst.

06.10.2018 3 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

To by si asi měla přečíst každá dívka - žena, která se chystá na svou dovolenou do Egypta či jiné islámské země. Pro mne to byla dost velká síla. Jak proboha můžou ty ženský takhle zblbnout?

29.09.2018 4 z 5

Na Sázavě: pověsti z Ledečska a Světelska Na Sázavě: pověsti z Ledečska a Světelska Eduard Doubek

Kouzelné pověsti a pohádky odehrávající se v lesích a úvozech, u studánek a rybníků, na lukách, starých tvrzích v okolí Ledče nad Sázavou i přímo v ní. Čtení vyprávění ledečského rodáka pana Doubka se bude určitě líbit nejen nám - rozeným Ledečákům, ale i pouhým návštěvníkům našeho krásného kraje.

17.09.2018 5 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2018 a musím přiznat, že první třetina byla pro mne dost náročným čtením. Jako když se parník prokousává proti prudkému proudu. Přečetla jsem pár stránek a přišlo mi to jako velký kus. Pak ale došlo nenápadně k nějaké změně - jako bych se s příběhem sžila, jakoby se voda stala lehčeji splavnou. Pak už jsem od příběhu téměř nemohla odejít. Životní peripetie hlavní hrdinky, nečekané změny a překážky v její životní pouti, její myšlenky, její pocity byly podané tak dokonale a přirozeně, že jsem měla pocit, jako když jí dobře znám a výborně jí rozumím. Navíc mne zaujala kronika Austrálie, která jako by podkreslovala celý příběh a přidávala mu další úroveň vyprávění. Velmi mne překvapilo, že si autorka všímala i dnešním jazykem řečeno environmentálních a ekologických témat - problematiku stavebních úprav řeky viděla i z hlediska přírodních vztahů, všímala si vlivu sucha i záplav, zavlečených nepůvodních druhů živočichů i rostlin nebo třeba vlivu nového osídlení na původní obyvatele. Austrálie, která pro mne byla doposud prakticky neznámou zemí, se najednou změnila v jeden nádherný velký pestrý obraz se spoustou barevných odstínů. Přečíst tuto knihu byl běh na dlouhou trať, ale rozhodně stál za to :-)

02.09.2018 5 z 5

Návrat Strážce duší Návrat Strážce duší Arnošt Vašíček

Další velmi příjemná "Vašíčkovská" kniha. Čtyři do posledního detailu promyšlené a čtivě napsané příběhy, které jsme kdysi mohli vidět v televizi. Ráda jsem si je připomněla touto formou, která oproti TV verzi nabízí ještě pár bonusů navíc. To co v hraném příběhu člověk nemusí pochopit a vycítitnebo co může přehlédnout, je tady v knize pěkně vysvětleno a zdůrazněno. Pro mne rozhodně "palec nahoru".

10.08.2018 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

RMarkéta a Damato to napsaly naprosto přesně jak to cítím i já. Lépe bych to nedovedla. Jen přidám - v knížce najdete úžasný, kouzelný, poetický a čtivý příběh pro všechny, kdo se na venkov a jeho obyvatele nedívají s despektem. Pro mně osobně je venkov (myslím skutečný venkov - ne satelitní venkovské městečko) jakousi pravou studnicí života. Místem, kde je pro mne svět ještě tak nějak v pořádku, tak jako v téhle knížce.

04.08.2018 5 z 5

Besídka zvláštní školy Besídka zvláštní školy Miloslav Šimek

Když jsem hledala do výzvy knihu, která byla poprvé vydaná v roce mého narození - zajásala jsem, když jsem zjistila, že mezi ně patří i Besídka zvláštní školy. O těchto povídkách jsem hodně slyšela, ale nikdy jsem je nečetla. Znala jsem jedině snad hlášku "V 17.05 je tu hroch." Knihu jsem si sehnala, pustila se natěšeně do čtení, ale nakonec jsem z ní žádnou velkou radost neměla. Asi se nevezu na té správné humorné vlně, ale "humor" těchto povídek mi přijde takový jakoby vydřený, strojený, hodně stavěný "na efekt", prostě je pro mne nepřirozený. Tím nechci nijak urazit ostatní, kterým se povídky líbí, jen bohužel musím přiznat, že já k nim nepatřím. Tak mi zbyla aspoň ta pěkná hláška "V 17.05 je tu hroch." :-)

02.08.2018 2 z 5

Zajatci Ďáblova chřtánu Zajatci Ďáblova chřtánu Arnošt Vašíček

Přestože je to údajně kniha pro děti, prima čtení v ní najde i dospělák. Zajímavé jsou i závěrečné poznámky o reálných pramenech, na jejichž základech autor fiktivní příběh vytvořil.

02.08.2018 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Já jsem spokojená za letní nenáročnou oddechovku.

01.08.2018 4 z 5

Aye-Aye a já Aye-Aye a já Gerald Durrell

Poslední kniha mého oblíbeného autora. Jakoby tušil, že už žádné další příště nebude. Na pozadí výpravy na Madagaskar shrnul vše, o co mu v životě v ochraně přírody šlo. Působivá, čtivá a lidsky moudrá kniha, která se loučí slovy "Náš kruh se uzavřel, ale všichni víme, že kruh nemá žádný konec." Gerald Durrell dokázal neuvěřitelné věci. Díky mu za ně.

29.07.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Lehké a příjemné čtení, které nezarmoutí, ale ani nic nepřinese. Některé pasáže mne pobavily, jindy jsem si připadala jako střízlivý o silvestrovské půlnoci - takové to nucené veselí, kdy se očekává, že se člověk bude otřásat veselím, ale ono to tak nějak nejde. Věřím, že i když je v knize hodně použita určitá nadsázka, spousta situací má svůj reálný základ ve zkušenostech autora - kastelána. Pointa žádná - přetrženo ze dne na den, kronika pokračuje ve druhém díle. Do druhého dílu možná mrknu, ale asi nevydržím.

03.07.2018 3 z 5

Santini: Peklem duše k světlu světa Santini: Peklem duše k světlu světa Jaroslava Černá

Životopisy slavných běžně nečtu, ale postava tohoto geniálního architekta si po návštěvě Žďáru nad Sázavou vyžádala sběr dalších informací a tahle kniha na mne koukla v knihovně a nezklamala. Příjemné čtení, které mi představilo tohoto mistra ve své lidské podobě. Přečtení knížky mne motivovalo k dalšímu hledání a nakonec jsem nestačila žasnout, jak plodný architekt to byl a jak moc se v našem kraji angažoval.

23.06.2018 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Moje v pořadí druhá kniha od této autorky i z cyklu Mocní a ubozí Markrabství moravského. Po Brněnských nevěstkách, do kterých jsem se pustila díky Čtenářské výzvě 2018, se mi ještě nechtělo s prostředím středověkého Brna ani s jeho obyvateli loučit. Část rodinných propletenců jsem ještě měla v hlavě z minulé knihy a u zbytku už jsem věděla, že to nemusím tak hrotit - i bez podrobných znalostí jednotlivých příbuzeneckých linií mne čekalo milé, příjemné a napínavé čtení, které jsem si docela užila. Určitě se časem pustím i do dalšího příběhu této řady.

19.05.2018 4 z 5

Fiorella a záhada mrtvého netopýra Fiorella a záhada mrtvého netopýra Vlastimil Vondruška

Knížka pro děti, ale své si v ní najde i dospělák. Příjemné čtení na pár milých večerů.

03.05.2018

Počátek Počátek Dan Brown

Mám to přesně jako Romanka 89. "Mě Brown prostě baví."
Čtení napínavé, inspirativní, obohacující. Nový román - nové téma, nové památky, nové náměty k zamyšlení. Já osobně jsem velmi spokojená :-)

30.04.2018 5 z 5

Strážce duší 2 Strážce duší 2 Arnošt Vašíček

Příjemně napínavá oddechovka, která se čte sama a těžko se od ní odchází.

12.04.2018 5 z 5