Ženy na pranýři

Ženy na pranýři

Příběh se odehrává od února do června roku 1353. Je inspirovaný událostmi, které se tehdy staly v Brně, a v druhém plánu příběhu se promítají dějiny Čech a Moravy. V únoru zemřela druhá manželka krále Karla IV. a ten si hned domlouvá sňatek další. V únoru se také narodila dcera Kateřina markraběcímu páru Markétě Opavské a Janu Jindřichu Lucemburskému a hned se plánuje její zasnoubení. Hlavní linií příběhu je vztah manželů Ferreových a následně soudní proces s Jiřím Ferreem. Jiří Ferreus a jeho mladá žena Kateřina Smelclinová jsou příslušníky bohatých patricijských brněnských rodin. Ferreus se ke své ženě chová i na tehdejší poměry nehorázně. Krutě ji bije, nadává jí a všelijak ji psychicky trýzní. Tvrdí, že ji tak vychovává, když ji pořádně nevychovali rodiče. Kateřiny rodiče mu domlouvají, ale když to není platné, obrátí se na městkou radu o pomoc. Ta také Ferreovi domlouvá. Ferreus si ale z toho nic nedělá a ženu dál nekřesťansky bije. Ví, že na jeho straně je městské právo, které mu zaručuje beztrestnost ohledně chování ke své ženě. Přísežní jsou bezradní. Zbědované Kateřině se nakonec podaří z domu utéct a schová se u rodičů. Ferreus je žádá, aby mu ženu vydali zpátky. Kateřinina matka, spřízněná s vlivnými brněnskými rodinami naplánuje s matkami rodů, jak Ferrea společensky znemožnit a Kateřinu zachránit. Při rozhodne soudní proces za přítomnosti samotného markraběte. Druhou linií příběhu jsou osudy brněnského kata. Umírající vězeň, kterého měl původně popravit, mu svěří tajemství o velkém bohatství. Kat Hajo ho má téměř na dosah ruky, ale není jednoduché ho získat. Navíc mu právě zemřela žena, musí se postarat o své dvě děti a řešit případ měšťanky Magdaleny, která je odsouzená za vraždu svého starého manžela. O ukryté bohatství se zajímá i dominikánský mnich, který se ho snaží získat pro svůj řád. Zdá se, že podezřívá kata, že o celém případu něco ví. Je silný protivník, který se neštítí ničeho, aby dosáhl svého....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/165633/zeny-na-pranyri-165633.jpg 4.691

Mocní a ubozí Markrabství moravského (2.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Riccia

Moje v pořadí druhá kniha od této autorky i z cyklu Mocní a ubozí Markrabství moravského. Po Brněnských nevěstkách, do kterých jsem se pustila díky Čtenářské výzvě 2018, se mi ještě nechtělo s prostředím středověkého Brna ani s jeho obyvateli loučit. Část rodinných propletenců jsem ještě měla v hlavě z minulé knihy a u zbytku už jsem věděla, že to nemusím tak hrotit - i bez podrobných znalostí jednotlivých příbuzeneckých linií mne čekalo milé, příjemné a napínavé čtení, které jsem si docela užila. Určitě se časem pustím i do dalšího příběhu této řady.

verense

Historické romány, notabene české, patřily ani nevím proč vždycky na okraj mého čtenářského zájmu. A jsem ráda, že jsem se díky Čtenářské výzvě 2018 mohu své čtenářské preference poopravit minimálně o díla Nadi Horákové. Ženy na pranýři jsou psané velmi čtivě, i když ze začátku jsem se chvíli orientovala v postavách (a přiznám se, že jsem poněkud rezignovala zapamatovat si všechny ty příbuzenské propletence), a také v některých dobových výrazech. Jsem ráda, že nežiju ve 14. století a manžel si se mnou nemůže jednat, jak se mu zlíbí, neděsí mne inkvizice, nemusím se bát, že zemřu na spálu. Za chyby v textu ubírám jednu hvězdu, ale k autorce se určitě ještě vrátím, protože příběh vystavěla velmi pěkně a uvěřitelně.

niki-chan

Velmi zajímavý příběh ze středověkého Brna, nejvíc oslovila linka kata, to byl opravdu dobrý životní příběh, doplnění o tehdejší právo činilo knihu ještě zajímavější. Bohužel na kráse ubírá fakt, že korekturu asi nepotkala.

smuma

Čtivě napsáno, čte se jedním dechem - čtenář promine i špatnou korekturu

Pavelina

Čtivě napsáno, příběh s několika dějovými liniemi. Příběh sice nikde nedrhne, ale některé momenty jsou čtenáři až vnuceny - tím jak nápadně podrobně jsou popsány a jindy je děj možná zbytečně zkratkovitý. Ale pořád platí - čtivé, jednak styl je svěží a jednak popis kadodenního života a zvyklostí ve středověkém Brně - to je určitě přínos. K celé sérii se určitě vrátím, díky autorce za ni :-)

Škoda je těch pravopisných chyb a chybějících písmen, ale za to autorka nemůže.

Ramiel
27.12.2017

Ohromně se mi líbí vylíčení života v Brně 14. století, které tato kniha přináší. Stejně tak jako vystavění kostry příběhu na historicky doložených záznamech.
P.S. Odpovědný redaktor si s touto knihou moc práce nedal. Chyb je zde spousta. A je to škoda, protože některé chyby přímo bijí do očí a odvádějí pozornost od jinak skvělého příběhu.

bronulka
24.12.2017

Tato kniha byla moje první od této autorky a velice se mi líbila. Ze začátku jsem měla problém se zorientovat v množství postav. Určitě si přečtu i další knihy ze série. Vytkla bych akorát korekturu textu, někde se objevují chyby

rlupinek
03.11.2017

První kniha, kterou jsem přečetl od této autorky a musím říci, že mě zaujala. Obecně mám rád příběhy ze středověkého období Českého království a tato kniha mě svým dějem zavedla pro změnu do Brna, kde měli také svoje problémy jak bohatí měšťané, šlechta, ale i městský kat, který (navzdory názvu knihy) měl v knize asi největší prostor a také moje největší sympatie (...ta ženská byla opravdu na zabití!).
Určitě sáhnu i po dalších knihách Nadi Horákové, velmi příjemně se mi četlo...

kapr
12.09.2017

Vynikající, respektive opět vynikající. Už Nevěstky se mi moc líbily, byť s jistými výhradami. Na můj vkus bylo i toto trošku zbytečně drsné. Já se o VÝVOJ zločinu, a jeho líčení prostě nezajímám. Přesto to bylo krásné počteníčko. V posledních dnech jsem si od této autorky postupně vypůjčil hned několik knížek různých žánrů, a teď se moc těším na to co mne čeká. Závěr, poslední kapitoly této knihy, se asi psal velice těžce, a kdo by hledal, určitě by našel příliš jednoduchá řešení. Ale něco jiného je příběh číst, a příběh psát. Přese všechno, klobouk dolů. Stále - do poslední chvíle - váhám mezi hodnocením za 3, a za 5. Oboje je správné. Napsáno za 5*, pro mne za 3,49, tedy za 3*. Stejně si ale chci od této autorky přečíst úplně všechno. A možná se k tomu hodnocení ještě vrátím, už proto, že autorů (obého pohlaví) těchto kvalit česká literatura na rozdávání nemá.

Schamila
27.08.2017

Miluji historický román zvláště ten český a ještě když je tam napětí - super. Tohle byla má první kniha od autorky a rozhodně ne poslední - krásně se to čte, slova jen hltáte, postavy jsou moc sympatické, historie úžasná - Brno nádherné, takže kdo hledáte - nebo váháte - tak jděte do toho - moc doporučuji.

Marcik7
20.06.2017

Ač milovnice pana Vondrušky, chtěla jsem zkusit jiného autora tohoto žánru. Nebyla jsem zklamaná, i když mi chvilkami hlava nebrala to množství postav a jejich provázanost.

Evišťátko
19.03.2017

Skvělé, skvělé!! Tato kniha měla větší spád v příběhu než předešlá Brněnské Židovky. Pro někoho kdo navíc zná Brno to musí být ještě zajímavější počtení.

cecetka
06.05.2016

Brnenske nevestky se mi libily, tak jsem se pustila do Zen na pranyri. Ty se mi libily jeste vic. Moc hezky napsane, cte se to samo. Styl psani mi vyhovuje, stejne jako nevyslovene domnenky. Na knize se mi libi, ze se prolina vice pribehu. Konec byl sice az moc naivni, ale celkove se jedna o velice krasnou knihu.
Je fajn nahlednout do zivota mestanu 14.stoleti. Rada se dozvidam neco z bezneho zivota a uz ted se tesim na Brnenske Zidovky. Doufam, ze se mi budou taky tak libit.

orinka3
16.03.2016

Přečetla jsem s velkou chutí, zdařilá knížka! Spletité osudy hrdinek příběhu, do toho známé historické postavy z našich dějin - autorce se to moc hezky povedlo. Doporučuju jako kvalitní čtení každému, koho baví historie.

levac
01.03.2016

Dle mého názoru nejlepší díl série. Dle názvu jsem se děsila brutálních popisů mučení, ale vše bylo vylíčeno jemně, krev nestříkala, autorka nechala velký prostor pro čtenářovu fantazii. Opět báječný zážitek.

elizabeth_ba
22.06.2015

Mám ráda všechny příběhy patriciátu a měšťanů brněnských, moravského markraběte Jana Jindřicha a jeho přítele Marka z Erlachu a kněžen a princezen piastovských, opavských a slezských. Drobné chyby by se tomu samozřejmě vytknout daly, ale dělat to nebudu a ani nechci. Zatím se mi z celé řady nejvíce líbily Židovky, ale paní Horákové se nedají upřít jak znalosti, tak i to, že umí upříst příběh tak, aby se člověk těšil na každou další stránku, co že se s hrdiny stane a přesto to nikdy nesklouzne do červené knihovny (viz příběh Kateřiny Ferreové a Mikuláše Mořice). Sympatizovat s postavami lze taky bez problémů (ač všechny bez výjimky činí nepravosti) a pro mě je paní Horáková, samozřejmě s výjimkou paní Vaňkové, nejlepší současná česká autorka historických románů (autorka bez debaty, že autor bych tak šmahem netvrdila, ale rozhodně má pro psaní obrovský cit). Jen zase MOBA nezvládla korektury...

LenkaWal
08.03.2015

Knížka mě nadchla. Byla opravdu čtivá. Pravda, chybělo tam pár písmenek, ale buď jich nebylo hodně, a nebo jsem to stržena dejem ani nevnímala. Rozhodně si seženu další knihy od této autorky. Doporučuji všem co mají rádi českou historii.

MichelleS
30.09.2014

Jedna z knížek, co se čte sama. Několik příběhů se hezky prolíná, hodně postav a barvitý děj, atraktivní prodtředí středověkého města. Jen jsem si nestačila žádnou postavu zamilovat, vše plyne nějak po povrchu. Pro mne oddechovka, pobaví, ale za rok nebudu vědět, o čem to bylo.

Marika Vanova
14.09.2014

Hodně čtivé, pěkné čtení, až v jedné chvíli mi přišlo, že tam je už moc podávaných žalob.

v.e.v.er.ka
01.09.2014

Kniha naprosto úžasná nemám další výhrady.... tak mě vtáhla do děje že jsem ji přečetla během dvou dnů v práci :-) za mě super a víc takových.... i když vlastně jedna výhrada by byla dalo se předvídat jak který "pár" skončí pro mě možná bohužel.... :-D

Selinute
01.09.2014

Moje první seznámení s Naďou Horákovou mě mile překvapilo a potěšilo. Historie Moravy je mi velmi blízká, a proto i čtení této knížky bylo příjemným zážitkem. Určitě si přečtu i její další knížky.

Macek58
17.08.2014

Výborné čtení.

renataab
13.08.2014

Překvapil mě záběr příběhu, několik dějových linií současně, velmi čtivá kniha, doporučuji. Mrzí mě v druhé polovině knihy velká míra překlepů. Ráda si přečtu další knížky od autorky.

ritz
22.07.2014

Mám ráda historické romány a tento popisuje Brno v zajímavém období, čtenáři dá nahlédnout, jak se tenkrát žilo a to je velmi čtivé. Knížka se mi líbila a určitě si přečtu další autorčiny romány.

oxanka
21.07.2014

Ze začátku trochu chaos, ale dále pěkně rozvinutý příběh. Jsem z Brna, o to zajímavější pro mě byla četba.

alabra
08.07.2014

Příjemné počtení, přibližuje období středověku, život měšťanů a osudy měšťanek města Brna.

Keddie
02.04.2014

Vynikající historický román. Přistupoval jsem k němu trochu s nedůvěrou, ale po překonání úvodu (těch jmen je tam opravdu dost), jsem se do knihy začetl a už mne nepustila.

Heyhey
18.01.2014

Kniha mě příjemně překvapila. Nečekala jsem tak příjemné a zábavné čtení. Široká paleta postav a jejich příběhů. Tak kvalitní příběh by si zasloužil pečlivější korekturu a tisk s méně překlepy. Těším se na další knihy autorky.

Dandulka
26.11.2013

Hezký příběh brněnského kata, který se nakonec po všech peripetiích stane měšťanem, což bylo ve 14. století nemyslitelné!

Lensiiee
16.07.2013

Tato kniha je úžasná. Vážně mě bavila. Rozhodně doporučuji.