Ženy na pranýři

Příběh se odehrává od února do června roku 1353. Je inspirovaný událostmi, které se tehdy staly v Brně, a v druhém plánu příběhu se promítají dějiny Čech a Moravy. V únoru zemřela druhá manželka krále Karla IV. a ten si hned domlouvá sňatek další. V únoru se také narodila dcera Kateřina markraběcímu páru Markétě Opavské a Janu Jindřichu Lucemburskému a hned se plánuje její zasnoubení. Hlavní linií příběhu je vztah manželů Ferreových a následně soudní proces s Jiřím Ferreem. Jiří Ferreus a jeho mladá žena Kateřina Smelclinová jsou příslušníky bohatých patricijských brněnských rodin. Ferreus se ke své ženě chová i na tehdejší poměry nehorázně. Krutě ji bije, nadává jí a všelijak ji psychicky trýzní. Tvrdí, že ji tak vychovává, když ji pořádně nevychovali rodiče. Kateřiny rodiče mu domlouvají, ale když to není platné, obrátí se na městkou radu o pomoc. Ta také Ferreovi domlouvá. Ferreus si ale z toho nic nedělá a ženu dál nekřesťansky bije. Ví, že na jeho straně je městské právo, které mu zaručuje beztrestnost ohledně chování ke své ženě. Přísežní jsou bezradní. Zbědované Kateřině se nakonec podaří z domu utéct a schová se u rodičů. Ferreus je žádá, aby mu ženu vydali zpátky. Kateřinina matka, spřízněná s vlivnými brněnskými rodinami naplánuje s matkami rodů, jak Ferrea společensky znemožnit a Kateřinu zachránit. Při rozhodne soudní proces za přítomnosti samotného markraběte. Druhou linií příběhu jsou osudy brněnského kata. Umírající vězeň, kterého měl původně popravit, mu svěří tajemství o velkém bohatství. Kat Hajo ho má téměř na dosah ruky, ale není jednoduché ho získat. Navíc mu právě zemřela žena, musí se postarat o své dvě děti a řešit případ měšťanky Magdaleny, která je odsouzená za vraždu svého starého manžela. O ukryté bohatství se zajímá i dominikánský mnich, který se ho snaží získat pro svůj řád. Zdá se, že podezřívá kata, že o celém případu něco ví. Je silný protivník, který se neštítí ničeho, aby dosáhl svého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165633/big_zeny-na-pranyri-lVH-165633.jpg 4.5176

Kniha Ženy na pranýři

Haduwig

Jedná se o čtivý příběh s kapkou napětí a detektivní zápletkou, nechybí tu velmi sympatické postavy, jejich zamotané životní příběhy, ani poutavý vhled do každodenního života poloviny 14. století, a to napříč společenskými vrstvami. A ač to mám do Brna přes celou republiku, moc ráda se do jeho středověké podoby opět vrátím.

Co celou knihu trochu sráží je fakt, že tak dobrý příběh by si zasloužil o něco lepší formu vyprávění - chtělo by to ubrat vedlejších postav, a to o hodně, a neobjasňovat nutně životní příběh každé z nich, příběh to nikam neposune a čtenáře jen zahltí. A zároveň mi moc nevyhovovalo kouskování děje - co chvilku bez většího významu skočíme k jiným postavám a na další stránce už zase jinde jsme, je to jiná vesnice. Zkrátka to působí tak, že by se autorka potřebovala trochu vypsat, pak to bude dokonalé.

prochajda

Pěkný starobrněnský román se spoustou postav. Příběh mladičké Kateřiny Ferreové a jejího manžela hrubiána a chuděry Magdaleny, která pomohla svému muži od umírání v bolesti a stala se ženou kata Haja, ovšem ten miloval šlojířnici Hedviku. Co všechno museli brněnští přísežní řešit, jaké žaloby a ty tresty....opravdu zajímavé čtení. V pozadí příběhů se hledá ztracený klenot krále Karla IV z Dominikánského kláštera a oslavy narození Kateřiny Moravské. Určitě si přečtu další díl série.

Rup

Je až zarážející, kolik lidí v momentě, kdy rozeznají písmenka na klávesnici, nabyde přesvědčení, že jsou vyvoleni stát se spisovateli. Velká škoda, že si autorka, po prostudování historických pramenů, nenašla čas seznámit se rovněž s literaturou a s rodným jazykem. Postavy bez života, děj plytký, příběhy těžko uvěřitelné, jazyk bezduchý; bez invence, nápadu, vtipu, myšlenky. Proč dávám jednu hvězdu, jen bozi vědí. Snad, že mám slabost pro něžné pohlaví.

Amneris
13.10.2021

Stejně jako u prvního dílu jsem se obávala velkého množství postav, ale opět vše do sebe skvěle zapadlo. Paní Horáková prostě tyhle historické romány umí psát a člověk jen čte a čte, až je na konci. Sice jsem mi přišlo zvláštní, že druhý díl vlastně předchází časově prvnímu dílu, ale i tak jsou Ženy na pranýři skvělým počtením. Těším se na pokračování.

kvetuse3368
19.03.2021

Pěkný, dobře napsaný příběh, vtáhl mne děje, a nemohla jsem odtrhnout od knihy.

Lenča75
21.01.2021

Moc se mi líbila, psaná nenáročně, tím mám na mysli, že u spousty historických knih se ztrácím v postavách a děj mi přijde mnohdy zdlouhavý a nezáživný, opravdu oddechové čtení z naší historie. Myslím, že to od autorky nebude poslední kniha.

Felidae
26.10.2020

Umně napsaná oddechovka.

tittanie
29.07.2020

Perfektní historický román. Krásné postavy a příběh.